ČTYŘSTĚN pravidelný

Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 9:28

Ahojky všichni obráběči ,
mám problém kde vyrobit pravidelný čtyřstěn se závity v každé stěně uprostřed s průchodem až do protilehlého rohu :D :P
materiál ocel,závity M12 až M20, strany cca 100mm,hrany sražené cca 5-10mm,rohy podle použitých závitů....čtyři kusy
Součásti jsou pro konstrukci "klece" z trubek
( L=cca1m kde v rozích jsou přivařené trojúhelníkové plechové příložky Tl=5mm )...
Nedávám zde výkres protože je značná volnost ve výrobě a pravidelný čtyřstěn je matematicky jasný a představitelný :twisted:
No ještě mám návrh že to může být vysoustružená koule a na ní ofrézované příslušné plochy a vyříznuté závity..pak by to bylo i esteticky velice čisté ,sražení hran by právě byly části kulové plochy :lol: Koule by byla možná o průměru cca 70mm .
Doufám že se někdo ujme takové netradiční součásti :D :P
Děkuji za nabídky .
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 9:56

Návrh na postup výroby.....
Z tyče obrobit soustružením kouli a první otvor se závitem,upíchnout-vznikne první plocha ,za závit upnout na plochu na stůl frézky a obrobit další tři plochy plus závity......
To už snad někoho inspiruje k výrobě není to až tak složité jak to na první pohled vypadá :D :P
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 10:49

Tak to prosím zkuste alespoň někdo nakreslit v 3D pro představu pro ostatní :D :P děkuji........
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2012, 1:49

Udělal jsem to přesně podle popisu a vypadá to dost divně :-) Asi někde nějaká chyba :-)
Přílohy
tetrahedron.JPG
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 1:59

Ahojky ,je to moc hezká práce a děkuji za vizualizaci :P
stačí ještě "srazit" hrany kde vystupuje závit z vrcholu aby nejužší místo mělo stejné sražení jako je nakresleno u stěn :D :P
proložením plochy kolmé na osu otvoru
Myslím si že takto je to výrobně složité a navrhované zjednodušení výroby z kulatiny jak píši má smysl :wink:
Jak to vidíte technologicky nejlépe :?:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 4. 2012, 2:18

na 5ti osu
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 4. 2012, 2:28

Nepotkávaj se náhodou ty závity ve středu, nebude to vadit? :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 2:38

5ti osa hm ,to bude asi ta potíž kdo se ujme výroby :oops:
Závity se ve "středu" potkávají a vadit to nebude - šrouby budou kratší 8)
/na vrcholu a vnitřních stěnách budou našroubována závěsná oka/ (v "podlaze" místo šroubů tři otočná pojezdová kolečka)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 4. 2012, 2:42

pavlaxy píše:Závity se ve "středu" potkávají a vadit to nebude - šrouby budou kratší 8)
/na vrcholu a vnitřních stěnách budou našroubována závěsná oka/ (v "podlaze" místo šroubů tři otočná pojezdová kolečka)
No jo, já jsem pak ještě chvíli trochu usilovněji přemýšlel a došlo mi, že bych se asi měl smazat :D
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

17. 4. 2012, 6:17

Technologicky bych na to šel následovně. Vzal bych hranol s čtvercovou podstavou a ofrezoval dvě hrany tak abych získal hranol s podstavou rovnostranného trojúhelníku. Doprostřed této základny v soustruhu třípaknovce vyvrtal díru a udělal závit. za tento závit bych díl našrouboval na trn přichycený k naklápěcímu stolku jednou stěnou proti fréze a zbylé dvě strany zapřel upínkami, aby nedošlo k pootočení. Stolek naklopil o patřičný úhel a vyfrézoval šikmou stěnu a vyvrtal díru pro závit uprostřed vzniklého trojúhelníku. Stejně by se to opakovalo u všech třech stěn. Následně bych odfrézoval rohy čímž by se mi odkryly dosud slepě vrtané díry a srazil hrany.

Kdybych chtěl použít místo naklápěcího stolku naklápěcí svěrák, tak bych základní hranol s trojúhelníkovou podstavou udělal delší, abych měl i kus matroše na upnutí do svěráku. Se svěrákem bych se nemusel zlobit s nějakým závitovým trnem a mohl bych díry pro závity vrtat rovnou průchozí a nebát se, že si to špatně vyměřím, a zajedu vrtákem do naklapěcího stolu.

Další možností by možná byla výroba na otočném stolku s nakloněním vertikálního vřetene frezky nebo rovnou použití otočného i naklápěcího stolku :)

Toliko moje idea. Doufám , že jsem se někde nepřepočítal :D . Kdybych byl vybavenej na odfrézovávání takovýho množství oceli, tak bych do toho šel :)
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 6:56

Ano , takhle nějak jsem si myslela že by to šlo a měla jsem dojem že se do toho nebude nikomu chtít :D :P
právě velké množství materiálu do třísek mne vedlo k návrhu s koulí z kulatiny -nehledě na estetické hledisko...
zbavím se už v začátku obrábění odpadu použitím kulatiny a soustružení je jednodušší a řekněme snad i dostupnější operace...
současně jsou opracovány hrany a ozávitován jeden otvor :P
no ono záleží na možnostech té které dílny :oops:
Každopádně děkuji za Tvoji úvahu a nápady :D :P
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

17. 4. 2012, 7:29

pavlaxy píše:Ano , takhle nějak jsem si myslela že by to šlo a měla jsem dojem že se do toho nebude nikomu chtít :D :P
právě velké množství materiálu do třísek mne vedlo k návrhu s koulí z kulatiny -nehledě na estetické hledisko...
zbavím se už v začátku obrábění odpadu použitím kulatiny a soustružení je jednodušší a řekněme snad i dostupnější operace...
současně jsou opracovány hrany a ozávitován jeden otvor :P
no ono záleží na možnostech té které dílny :oops:
Každopádně děkuji za Tvoji úvahu a nápady :D :P
Pak by se nabízelo nesoustružit poměrně náročnou kouli, ale jednouše vysoustružit kužel na kulatině (kružnice opsaná k trojúhelníkové základně, rovnou vyrtat a ozávitovat jednu díru. Upnout na sklopný stolek nebo do svěráku jak jsem popisoval a frézovat tři stěny a tím vznikne i troúhelníková spodní upímací plocha. I tady doufám, že je postup geometricky možný, ale měl by. :D
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2012, 8:08

Jo, takhle už je to lepší :-)

Vypadá to hrozně ale výroba by neměla být tak šílená. S tím sražením a useknutými vrcholy je tam dostatek dvojic rovnoběžných ploch, aby se to dalo chytat do svěráku na sinové podložce. Já bych asi vyráběl samotný čtyřstěn z kvádru 50 x 61.24 x 60.89, postupným upínáním našikmo do svěráku nebo v naklápěcím svěráku. Ale jako zakázku to teď vzít nemůžu, mám toho teď docela moc...
Přílohy
tetraedr.JPG
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

17. 4. 2012, 9:01

Děkuji už to opravdu vypadá méně šíleně :D :P
Jeden z původních amatérských nápadů byl svařovat matice v přípravku :twisted:
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

2. 6. 2012, 1:53

Ahojky všichni ,
děkuji Vám všem za námahu a čtení tohoto příspěvku a nyní je již výrobek hotov :D :P
Ze všech variant jsme nakonec vybraly obyčejnou svařovanou rozebírací konstrukci na panty...na rozdíl od filmové verze nerozebírací svařené komplet ,pouze otvírací jedna stěna :lol:
‎"The Pet" je kultovní film a tak nezbývá než v reálu okusit KLEC :twisted:
Přílohy
KLEC.jpg
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“