Klín pro posuv

Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

22. 6. 2012, 9:18

někde je tady vlakno o těch klinech. pohledej, je tam psane o nějaké hmotě co se na ně přilepí a pak se jenom zaškrabe. nechce se mi to hledat ale je to někde na foru. už se to tu řešilo.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2012, 9:37

Nevím jak je to s vypodložením klínů, osobně bych do toho asi nešel. Pokud ho vypodložíš v rybině, bude ti to ujíždět, vypodložíš to u šroubků, bude ti to opět ujíždět, protože nemají šroubky žádný zápust a budou se opírat jen o sílu plechu.Max. to vypodložit u rybiny a zalepit ke klínu ale v tomto případě bych tam už nalepil bronzový plech třeba 1mm.
Divím se ti, že nevyfrézuješ nový klín na starém klínu v rybinách.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

23. 6. 2012, 10:01

jenom takový dotaz.. proč to vlastně děláte z bronzu ? normálně se pužíva litina ne? alespoň ja co jsem viděl stroje tak žádny neměl bronzové klíny, všechno samá litina..
není to zbytečné ztoho bronzu ??
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 6. 2012, 11:14

Zkusil bych to udělat z ocelové pásoviny. Předhrubovat na frézce a pak na sinusovém pravítku načisto na magnetce. Ty by sis tam pak udělal mazací drážku, případně nějakou parádu šábrem.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

24. 6. 2012, 2:08

capumpor píše:Zkusil bych to udělat z ocelové pásoviny. Předhrubovat na frézce a pak na sinusovém pravítku načisto na magnetce. Ty by sis tam pak udělal mazací drážku, případně nějakou parádu šábrem.
Spíš dotaz než tvrzení: Nedělají se ty klíny, resp. tyče, z měkčího materiálu, než z jakého jsou ta kluzná vedení (rybiny), právě proto, že se můžou při opotřebení snadno vyměnit?
Mini soustruh SC-4
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 6. 2012, 4:22

Takhle se to dělá u posuvových šroubů, že matka je bronz aby se vyběhala a pak snadno vyměnila, ale tady se to tak nedělá.
Vedení na frézkách jsou většinou litina, protože to jsou odlitky a klíny ocel. Z litiny by praskaly, a z bronzu jsem to fakt nikdy neviděl. Novější frézky, třeba fgs32, mají klín ocelový s nalepeným plastem pro zlepšení kluzu. Ale když se tam zapíchají šponky tak je to ještě horší.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 6. 2012, 4:39

Ale on má klín, né lištu. Stahuje ho šroubem u širší strany, a druhým se to pojišťuje. Jestli je do vrtule tak ho musí stejně srovnat. Zaškrabat nebo přebrousit. Aby dosedal celou plochou. Tím se mu zmenší, tak ať ho pak klidně podlepí planžetou na straně kde se neposouvá. Běžně se to tak dělá u velkých strojů. Je to levnější než dělat nový.

S tím přebroušením bych asi mohl pomoct, záleží jak je to hodně zkroucené. Až budou ty spárové měrky tak to změř na nějajkém rovném pravítku nebo na barvu.
Sběratel strojů :-)
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

24. 6. 2012, 5:02

Celé odpoledne stojím u a stroje s tatínkem, a různě se dohadujeme, co jsou běžné vůle a co ne.

Klíny jsem srovnal a zabrousil, kontroloval pravítkem.
Vzniklí vakl prý dotahuji Šroubka ve předu ( 6 šrobky )
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 6. 2012, 10:14

6 šroubků? Aha myslel jsem, že je to klín, tj. zasouváním do klínové mezery se dělá vůle. A ona je to nakonec jen ta lišta kosoúhelníkového průřezu co se nastavuje červíky a ty se jistí matičkami. Tu frézku neznám a v té dokumentaci je to kreslené na první způsob.
Ale tady u toho druhého způsobu zase není potřeba nic vypodkládat. Tak se ty červíky jen dotáhnou víc. Lišta má důlky a za ty se to opírá, nebo ne?
Sběratel strojů :-)
Slava A123
Příspěvky: 159
Registrován: 15. 1. 2012, 7:38
Bydliště: Úholičky Praha západ

24. 6. 2012, 11:40

Omlouvám se, napsal jsem to špatně. Je to kosoúhlé ale do klínu. Ve směru posuvu to drží dva šrouby M8. Těma se to dalo dotáhnout na minimální vůli. Kolmo ke směru posuvu jsou dva šrouby m6. Původně jsem myslel, že jsou jen na aretaci. Otec mi řekl, že se s nimi vymezuje vůle. Což sice šlo, ale elektro posuv to nezvládá. :( A na ruční pohon je to dřina. Asi budu muset někam na exkurzi, kde mě nechají zatočit kličkami, abych poznal co je normální. :D Jinak to podložím a nebudu to dál řešit. Je na tom stroji víc much než užitku :(
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

28. 9. 2012, 9:27

Ahoj všem. Koupil jsem novou frézku VF25 v Bratislavě. Je to pravděpodobně Čína se všemi nedodělky. Jinak v pohodě. Stůl měl samozřejmě nerovné rybiny. Úhel rybin je 55 stupňů a tak jsem v práci ve výdejně půjčil tuto frézu a po vyrovnání podle zadní strany lehce líznul jak výškově tak rovnoběžně. Kupodivu byla horní strana stolu broušená a ta křivá nebyla. Klínové lišty mi tím pádem projely a tak jsem podélnou udělal z Pertinaxu, příčnou jsem podložil planžetou se zahnutím na koncích, aby mi nevyjela. Funguje to normálně. Úhel klínu jsem okopíroval podle původního a pak jen jemným smirkovým plátnem doladil tak, aby oba konce v rybině seděly stejně. Z Pertinaxu se vyrábějí menší ozubená kola a uvidím, jak to bude trvanlivé. řeším přídavný elektrický posuv, který jsem instaloval místo levé kliky posuvu. K SS motoru jsem použil ozubená kola s modulem M=1. Při ručním frézování se tedy roztáčí i motor přes převodovku, což ale při jemném frézování zase tak moc nevadí.
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

29. 9. 2012, 12:30

Z pertinaxu se se kdysi vyráběla kola do rozvodů spalovacích motorů používal to Ford bylo to mezikolo aby byl rovod tišší dokonce jsem viděl pertinaxové kolo ve staré míchačce byl to šnekový převod průměr kola asi 350 mm šnek pohopitelně ocelový,zajímalo by mne co to bude dělat na tom vedení .
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 9. 2012, 8:45

Co to bude dělat je celkem jasné. Až se to napije olejem, tak to trochu nabobtná a to je tak vše. Jednoho času to soudruzi z NDR dávali do mašin taky, ale jako kluzné plochy. Dokonce mám dojem, že jsem to viděl i na něčem z produkce naší, ale nejsem si jistý, na čem. Taky to někdo dával na kluzné plochy při GO, když byly strašidelně vydřené, odfézovali větší vrstvu a podlepili fíbrem. Ještě nebyly podlévací hmoty a Turcit nybyl, nebo byl prostě v soc. táboře nedostupný.
Pokud máš ty rybiny jen po fréze, tak ti to ten fíbr bude "žrát" a půjde to při dobrém vymezení vůle ztuha. Měl by jsi to zaškrabat, nebo zabrousit.
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

29. 9. 2012, 6:44

Rybiny jsou zaškrabané, lišta je pertinaxový klín je přebroučen 600 smirkem. K otázce nabobtnání: neudělá to v oleji vůbec nic. Ani to nenasákne. Je to tak houževnatý materiál, že jsem z něj vyrobil i matici k trapézovému šroubu TR 16/4. Při vrtání dostával vrták zahulit a to jsem pořád zaléval olejem. Uvidíme časem ale prozatím je to i na tření v pohodě. Podminka ale je, že jsou instalováný stírátka z filcovýma mazacíma poduškama. Pak to jede jak po másle.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 9. 2012, 8:40

Neboj, ono to nenabobtná za hodinu, ani do rána. Trvá to kapánek dýl. Pokud se ti to nebude odírat, tak to prostě potom povolíš a bude.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“