Ako namontovat koncove a referencne spinace?

Odpovědět
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

4. 10. 2012, 11:41

Prave som sa dostal vo vyrobe/navrhu portalovky z fazy zeleznej do elektrickej, co je pre mna pomerne nova vec a potrebujem vyriesit umiestnenie spinacov (budu zrejme indukcne). Riadit to bude EMC.
Moj plan je umiestnit spinac na pojazdny portal (respektive na pohyblive casti dalsich osi) a na konce dojazdov umiestnim zelezne hranolceky na ktore bude nabiehat. To by nemal byt problem zapojit podla toho, co som cital v starsich vlaknach. Mozem ich pouzit aj ako referencne napojenim aj na pin pre referencny? Nebude robit problem, ze su tam dve miesta, kde sa zopnu? Predpokladam tiez, ze to pojde, ale ake by s tym teoreticky mohli byt v buducnosti problemy? Niekde na fore som cital narazku, ze pri servach (moj pripad) mozu nastat ine problemy ako pri krokacoch (typicky pri strate kroku), ale nebolo tam upresnene ake.
Mohol by som umiestnit samostatny ref. spinac kusok vedla koncaka a ten by nabiehal na ten isty hranol o cosi skor (cca 20mm). Asi by ste uprednostnili toto? Nie som si isty, kolko pinov budem mat volnych ked zapojim styri drivery pre prve tri osi a popripade do buducnosti aj stvrtu os, tak by som radsej usetril...
Ako sa riesi Z-ko? Berie sa do uvahy dlzka nastroja? Ja chcem aby nastrojom vreteno dosiahlo aj pod uroven stola, cim by sa mohli frezovat vacsie predmety upnute v otvore stola. Alebo sa koncove spinace davaju ku koncu fyzickych dojazdov a referuje sa na hrotom nastroja na spinac? Alebo sa tam da rezerva aby nastroj nemohol narazit do stroja a pre konkretny nastroj sa to osetri softverovo po odmerani?
A este jedna otazka... Ako daleko pred fyzickym koncom dojazdu odporucate umiestnit spinanie koncakov? Mam zelezny portal cca 70-100kg dve 400W serva na rotacnych gulickovych maticiach 20/5. Este netusim aku to bude mat akceleraciu a max rychlost, ale ratam ze 10m/min by to malo dat (tajne verim, ze sa dostanem ku 15).
Bol som vo vyrobe velkych paliacich CNC strojov a oni davali cca 40mm na fakt velklu a rychlu masinu, ale mali tusim serva s brzdami.
Dik moc,
Adrian
Adrian
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 10. 2012, 4:21

proč to neuděláš obráceně? snímač na pevnej portál kterej se nehejbe a ocelový kostičky ti jezděj na portále, nemusíš řešit žádný hejbavý dráty navíc a stačí ti jedno čidlo které se sepne zprava nebo zleva v případě koncáků, ty pak spojíš seriově v případě rozpojení kteréhokoliv nahlásí emc estop..a máš to na jednom vstupu.. nicméně k tomu v podstatě vůbec při běžném provozu nedojde, otázkou je jestli je vhodné použít jako koncáky indukční, ten když nebude fungovat tak ti to narazí a nepoznáš nic....
pak ještě referenční někam ke kraji.. já mám na velké mašině koncáky cca 30mm od konce šroubu
reference Z uděláš stejně, nástroj s tím nemá nic společného.. vždy referuješ Zko nahoru a jako první abys nenarazil..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

4. 10. 2012, 9:57

RaS píše:proč to neuděláš obráceně? snímač na pevnej portál kterej se nehejbe a ocelový kostičky ti jezděj na portále, nemusíš řešit žádný hejbavý dráty navíc a stačí ti jedno čidlo které se sepne zprava nebo zleva v případě koncáků, ty pak spojíš seriově v případě rozpojení kteréhokoliv nahlásí emc estop..a máš to na jednom vstupu.. nicméně k tomu v podstatě vůbec při běžném provozu nedojde, otázkou je jestli je vhodné použít jako koncáky indukční, ten když nebude fungovat tak ti to narazí a nepoznáš nic....
Dik za info. Nie je mi uplne jasne ako to myslis s tym umiestnenim na pohyblivy portal. Zrejme spinac na kazdy koniec pevnej konstrukcie stola a kocky na portal, co to zopnu. Tak ako pises, do serie, sa zapajaju spinace normalne uzavrete? Nedaju sa tak zapojit aj indukcne? Myslim, ze tie su tiez aj normalne uzavrete? Ci nie? Netusim ako sa spravaju, ked sa pokazia, alebo im vypadne napajanie... Musim si to dostudovat.
Znamy, co je konstrukter vo firme vyrabajucej tie velke paliace stroje mi ukazoval ze na zakladnej doske osi Z je snimac (oni pouzivaju indukcne) a pri kolajniciach maju dva ocelove pasy za sebou, asi 100mm dlhe, podla prveho vedia, ze sa blizi koniec (cca 250mm predstih) a druhy je uz definitivny koncak. Oni ale pouzivaju vlastny softver a maju to osetrene. EMC asi take nepozna. Ja este mozem pouzit kludne mikrospinace, ale tie indukcne by sa mi tam celkom pekne vosli pod drziak rotacnej matice a boli by dobre kryte. jeden mikrospinac by som tam dostal, ale pre vymenu by som musel odmontovat celkom velky kus pohonu. Takze tie by som asi musel dat na konce, kde by boli pristupne.
Chcel by som tiez sa vyhnut kablom na konstrukcii, vsak z portalu ich povedie aj tak pekna kopa (dve serva osi x budu na bokoch portalu plus Y a Z), tak jeden navyse by nebol ziadny problem a vlastne ak by som ich daval zo vsetkych troch osi do serie, tak aj tak tam ten kabel bude.
Dik este raz, prinutil si ma lepsie sa zamysliet a uz mi to je jasnejsie.
Adrian
Adrian
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 10. 2012, 7:56

pokud nepotřebuješ rozlišovat pravej a levej limitní stav tak ti stačí jen jeden spínač, prostě je uprostřed a ocelová kostka ho sepne buď zprava nebo zleva podle toho na jakou stranu jede.. + teda druhej jako ref..
no právě to je otázka co ten indukční udělá či neudělá, když prostě bude KO tak to kolem projede a ani to nepozná, ten mechanickej přece jen musí narazit a sepnout.. nicméně spousta lidí koncáky nemá vůbec a je to ořešeno hw, stejně tam stroj v podstatě nedojede..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2012, 8:12

optimalni reseni z hlediska ceny je obtocit stroj nekolika metrama jednozileho vodice a na ruznych mistech vlozit rozpinaci mikrospinace jako havarijni a bezpecnostni hribky jako e-stop vysledne dva vodice ktere z toho vzejdou das do okruhu kde bude samopridrzne rele (nahodis tlacitkem masinu a rele uz drzi, rele spina i silovinu do pohonu) a tu pridrz bude delat prave tenhle obvod kolem cele masiny
kdykoli kdekoli dojde k preruseni obvodu tak se ti masina vypne tudiz nepokracuje v pohybu silou
a to i v pripade zachyceni vodice a jeho pretrzeni a nebo postupne unaveni vodice castym pohybem a pretrhani jednotlivych vlaken

system vpodstate vubec nepotrebuje vedet ze doslo k havarii na te ktere ose atd... to stejne musi resit clovek ktery koukne a vidi

do systemu pouze zavedes pomocny kontakt z rele na vstup estop ktery prerusi system a vyhodi chybu
je to overene a delaji se tak i velike masiny
na systemu to sezere prave jeden vstup
porizovaci naklady jsou 6x mikrospinac, 1x rele, par metru kabelu
u tech indukcaku to jde resit obdobne ale je to cele komplikovanejsi (napr rele ke kazdemu ind.)

zkousel nekdo resit seriove zapojeni indukcaku?
tj 1. v klidu sepnuty napaji druhy ten napaji treti.... (veslo by se jich proudove 6?, co s ubytkem napeti?)
nebo je to prasecina?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6965
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 10. 2012, 9:41

zkousel nekdo resit seriove zapojeni indukcaku?
tj 1. v klidu sepnuty napaji druhy ten napaji treti.... (veslo by se jich proudove 6?, co s ubytkem napeti?)
nebo je to prasecina?RoBoKop

běžně tak unás v práci zapojujem snímače bezpečnostních krytů , nejvíc jich tak máme 5 ks
nikdy stím nebyl problém
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

5. 10. 2012, 8:25

Co si myslite o umiestneni referakov na obe strany portalu, ked kazda ma samostatny pohon? videl som viacero konstrukcii, kde referovali obe strany a dokazu tym dotiahnut portal do kolmosti alebo vytvorit mierne predpetie v srobach. Ale to bolo vacsinou na hlinikovych masinach. Myslite, ze taketo nieco bude fungovat aj na dost silnom ocelovom portale?
Adrian
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“