jenicek píše: ↑25. 6. 2025, 7:54
S leností (i tou mozkovou) dnešních lidí by bohatě stačilo, kdyby to malůvkář nemoh čmárat v CADu, ale musel to dělat na papír ručně. To by pak byly jednoduchý díly!
To bych tam napsal "všechny hrany 0.2x45º" a měli by to
robokop píše: ↑24. 6. 2025, 11:13
Problem je dodat japoncovi dil ktery neni 100% ve shode s dokumentaci. Uplne zbytecna prace to delat. Nenamontuje to. V nemecku to klidne namontujou ale nezaplati.
Jj, to je asi problém potom. Když je konstruktér o kancelář vedle, řeší se to mnohem snáz.
DIN 477. ČSN na to není. A je to přesně tak jak je ten závit popsaný, profil Whitworth čili shodný se závity G, průměr 21.8 (ale třeba v Egyptě stejné závitové připojení označují jako 21.7) a stoupání 14 chodů na palec. Moc logiky v tom nehledej, účel byl jen aby to do ničeho jiného nepasovalo.
To by šlo řešit jak navrhuje Milan199, zkřížené miniaturní lineáry. Tím by se řešilo i tření v té spojce, které musí být i pod zatížením malé, aby to nedrnčelo.
V principu by to bylo přesně to ono, ale ty co mám doma jsou dělané i na vyrovnání nějaké axiální vůle a to by mi tady vadilo. Nějaká s nulovou axiální vůlí (tj. srovnatelně malou s kuličkovým šroubem) která se navíc ochotně přestaví i když na ni působím tím ±1 kN asi není.
Tak jsem to zatím poskládal po staru, dvě hodinky zábavy Asi pro příště zkusím ten čep s podložkami z obráceně poskládaných axiálních ložisek. Díky za tipy
chb píše: ↑20. 6. 2025, 7:36
co třeba - na pístnici kostku a tu spojit s konstrukcí vozíku širokou planžetou - možná raději dvěma prohnutýma proti sobě
(planžety rovnoběžně s osou šroubu)
Mám takovouhle blbinu. Sestava pneumatického válce kterým hýbu pomocí kuličkového šroubu + je tam pomocné lineární vedení. Funguje to už léta, ale je tam taková nepříjemnost, že když sundám ten pneumatický válec kvůli údržbě a dávám ho zpátky, tak trvá věčnost než to správně seřídím aby byl přesně s...