Stěhování malé frézky

kdo co kam potrebuje dopravit, kdo nabizi dopravu, periodicky nekam jezdi, ostatni veci kolem dopravy
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 12:37

Ahoj,
postupně se po inzercích rozhlížím po nějaké malé univerzální nástrojářské frézce. Chci koupit něco jako je TOSácka FN 20 nebo FN 22, případně ruská 675P, nebo třeba i Deckel FP1 (i když to je hodně nepravděpodobné vzhledem k typickým cenám těchto strojů). V podstatě to jsou stroje o váze 600 - 800kg +/-. Stroj budu potřebovat dostat dolů po schodech do sklepa a musí se při stěhování projít dveřmi o šířce 800 nebo v lepším případě 900mm (předpokládám částečné rozebrání stroje, jako je sundání stolu aby se prošlo na šířku atd.). Z toho důvodu mě zajímá:
1. Prosím o tip na přepravce, který je schopen dovézt stroj za rozumnou cenu z nějakého místa v ČR do Prahy. V podstatě to má zvládnout auto s nosností 1t, ale jde o to, aby mělo nějaké zvedací zařízení - ruku nebo plošinu. Nechci na tohle brát velký náklaďák na několik tun s rukou, protože to stojí klidně 30,- CZK/km a více.
2. Dále prosím o tip na nějaké rozumné stěhováky, kteří jsou schopni frézku dostat dolů po schodech.
Ideální by bylo, kdyby to zvládla jedna parta i s bodem 1) protože by to mohlo vyjít levněji, ale problém je právě že já budu muset frézku nejprve na stěhování do sklepa připravit. Tj. rozebrat jí natolik aby se prošlo těmi dveřmi, a případně abych se s díly vešel do nějakých případných hmotnostních limitů stěhováků (u jedněch třeba jejich nabídka končila u břemen do 500kg, takže teď nevím jestli by zvládli třeba 700kg). A vzhledem k tomu, že ten stroj uvidím poprvé v životě, tak to nebude otázka pár desítek minut jen něco sundat, ale budu nad tím muset déle laborovat. Takže nemyslím, že by se to dalo zvládnout najednou (protože stěhováci to zřejmě bezpečně rozebrat schopni nebudou). Navíc budu muset na frézku připravit stanoviště - udělat pro ni betonovou desku, případně připravit kotevní šrouby, aby to tam rovnou stěhováci mohli umístit. To ale zase závisí na konkrétní frézce, a jelikož ještě nevím, jakou seženu tak to dopředu nepřipravím.
Řešil jste už někdo něco takového? Tím myslím stěhování do sklepa po schodech.

Chci mít vše připravené, aby až se objeví něco, co chci koupit (jeden kousek už na vážno zvažuji), tak abych mohl rovnou jednat a nemusel teprve shánět stěhování. A taky abych měl představu na kolik to vyjde, což může vézt k vypuštění některých nabídek z míst více vzdálených od Prahy.

Díky

Aleš
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 6:34

najdeš tu diskusi s podobným sklepním stěhováním
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8158
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 9:09

Stroje jsem stěhoval x-krát, sice ne po takhle úzkých schodech, ale nějaký ten suterén tam byl vždycky. Těch 500 kg je limit normálních stěhováků a myslí se tím třeba trezor, rozhodně ne takováhle věc. Na stěhování strojů jsou specializované firmy, mají na to různé postupy, většinou založené na heverech, paleťácích, fošnách, hupcuku atd. a když to umějí, vypadá to jako by stěhovali balzovou maketu :-) Například odstrojený SN50 má šířku 990 mm a prošli s ním metrovými dveřmi a ani neškrtli. Zkusím najít kontakt na ty co mi naposled něco stěhovali :-).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

7. 11. 2013, 11:38

Tak FN 20, případně rumunská licence FUS 22 projde i 60 dveřmi po zhození suportu, 90 cm dveřmi bez demontáže.
Jinak sjednávat si firmu na takovou hračku se mi zdá jako zbytečné vyhazování peněz, sám jsem ji bez problému z Žebráku dovezl (novou) na přívěsu za OA, navíc frézka má celkem malou základnu a dost vysoko těžiště, takže při přepravě je na to třeba klást důraz a frézku nejlépe přišroubovat na pořádné fošny, což nevím jestli by „nějaká“ firma dělala. No a co se týče stěhování, buď rozebrat a přenést ručně nebo po fošnách spouštět ze schodů hupcukem, nejlépe dvěma, aby při přepínání jeden jistil a zabránil nechtěnému sklouznutí.
Co se týče ukotvení, tak malá frézka nepotřebuje žádný extra základ s kotvícími šrouby, stačí rovná podlaha, nejlépe dlažba, frézku volně položit a vyvážit pomocí dřevěných klínů.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 4:41

PAKO.ll píše:najdeš tu diskusi s podobným sklepním stěhováním
Našel jsem akorát toto http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=83&t=11442" onclick="window.open(this.href);return false;
Já mam totiž problém, že ne CNC fóru nemůžu najít něco jako globální vyhledávání. Kolonka pro vyhledávání se mi objevuje až u jednotlivých podkategorií ...
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 4:47

prochaska píše:Stroje jsem stěhoval x-krát, sice ne po takhle úzkých schodech, ale nějaký ten suterén tam byl vždycky. Těch 500 kg je limit normálních stěhováků a myslí se tím třeba trezor, rozhodně ne takováhle věc. Na stěhování strojů jsou specializované firmy, mají na to různé postupy, většinou založené na heverech, paleťácích, fošnách, hupcuku atd. a když to umějí, vypadá to jako by stěhovali balzovou maketu :-) Například odstrojený SN50 má šířku 990 mm a prošli s ním metrovými dveřmi a ani neškrtli. Zkusím najít kontakt na ty co mi naposled něco stěhovali :-).
Když to najdete, budu rád. Sice jsem našel nějaké nabídky stěhování přes Google, ale raději bych někoho s referencí.
Jinak schody až tak úzké nejsou - mají tuším 1200m, ale zase je na nich 180st obratka kde jsou dveře 900mm. Další takové dveře jsou pak ve vchodu do vlastní budoucí dílny. Bohužel nic není v ose a musí se dost kličkovat. Škoda že ty schody alespoň nejsou rovně, bylo by to snadnější.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 5:10

Japa píše:Tak FN 20, případně rumunská licence FUS 22 projde i 60 dveřmi po zhození suportu, 90 cm dveřmi bez demontáže.
Jinak sjednávat si firmu na takovou hračku se mi zdá jako zbytečné vyhazování peněz, sám jsem ji bez problému z Žebráku dovezl (novou) na přívěsu za OA, navíc frézka má celkem malou základnu a dost vysoko těžiště, takže při přepravě je na to třeba klást důraz a frézku nejlépe přišroubovat na pořádné fošny, což nevím jestli by „nějaká“ firma dělala. No a co se týče stěhování, buď rozebrat a přenést ručně nebo po fošnách spouštět ze schodů hupcukem, nejlépe dvěma, aby při přepínání jeden jistil a zabránil nechtěnému sklouznutí.
Co se týče ukotvení, tak malá frézka nepotřebuje žádný extra základ s kotvícími šrouby, stačí rovná podlaha, nejlépe dlažba, frézku volně položit a vyvážit pomocí dřevěných klínů.
S tou dopravou je problém, že normálně se dá na řidičák Bčko tahat přívěs na 750kg, pak už je to nějak komplikované (musím to zjistit, tuším, že do celkové váhy soupravy 3,5t je to na Bčko OK). Teď s tím zrovna měl nedávno někdo p***er, že byl s Bčkem 40kg přes 3,5t a dostal 25 000,- pokutu a rok zákaz řízení. Pak se ještě musí ohlídat, že takový přívěs má auto v papírech povolené. Každopádně bych si stejně musel přívěs půjčit, protože mi máme nebrzděný jen op 500kg, ale to by, počítám, vyšlo o dost levněji než zaúkolovat autodopravu. Problém je, že třeba FN 22 má třeba i 850kg a ještě tak by se dala váha redukovat sundat frézovací hlavu a stůl (to dělá tak 100kg), ale problém je že bez váhy abych si ověřil že nejsem přes je to stejně risk, abych nešel pře povolenou nosnost přívěsu a pak mě někde nenačapali policajti nebo celníci s mobilní váhou.
Další problém je s nakládkou - když to budu kupovat od nějakého soukromníka co jí má v garáži, tak většinou tam na to nic nemá. Se složením na mezistanovišti, kde ji rozeberu problém, už nebude, tam je jeřábová kočka na 1t. Naštěstí mam právě možnost to někde složit a v klidu to tam rozebírat, a pak to převést a nastěhovat do cílového místa.

No nakonec uvidím, jak moc to půjde rozebrat a jak budou těžké jednotlivé komponenty. Ale chci mít pro všechny případy v záloze řešení, abych se nedostal do pasti.

FUS 22 by asi nebyla špatná, ale co jsem někde koukal tak má 1t a toho se při tom stěhování do sklepa bojím.

Můžu se zeptat, na kolik přijde nová FN 20? Třeba co jsem se ptal tak srovnatelný Emcomat FB-3 stojí 500 000,- CZK

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

7. 11. 2013, 6:08

Ten přívěs jsem uvedl jako příklad, že lze i tak, jinak existují i dodávky s hydraulickou rukou do 3,5 t, takže možností je více.
Frézku FN20 jsem kupoval v roce 1997, tenkrát stála 300 tis. + svislá hlava s výložníkem 35 tis. + digitál Newall 80 tis.
FUS 22 mám také, váha na štítku je 900 kg (FN 20 má na štítku 910 kg), její jediná nevýhoda je, že nemá rychloposuvy, jinak kvalitativně je naprosto srovnatelná s FN 20, v ergonomii ovládání ji dokonce předčí.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

7. 11. 2013, 7:00

Mam FUS 22 v pohode dodavka a VZV potom paletak.

Sustruh E2N som kupoval od manika co ho mal v pivnici rodinneho domu strme schody a este riadne zatocene.

Mal pod neho urobene sanky na ktorych to dal dovnutra a zase von /mam ich odlozene keby nieco/ .
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3562
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2013, 9:59

aleshonsa píše:Ahoj,
postupně se po inzercích rozhlížím po nějaké malé univerzální nástrojářské frézce. Chci koupit něco jako je TOSácka FN 20 nebo FN 22, případně ruská 675P, nebo třeba i Deckel FP1 (i když to je hodně nepravděpodobné vzhledem k typickým cenám těchto strojů).
Co se týče těchto typů, tak pokud potřebuješ na to dělat betonový základ (podle mě zbytečné) tak všechny ty rozměry upínacích šroubů pro tyto frézky jsou v manuálech ke stažení u mě na stránkách :wink:

Já mám dvě dílny vedle sebe, jednu samostatně a druhou ve sklepě pod barákem a tam jsem toho natahal teda docela dost :) , všechno jsem ale rozebral po částech tak, aby jsem to byl schopný odnést buď sám a nebo max. ve dvou lidech (a to mám možnost to tam hodit žirafou), dveře 800mm
aleshonsa píše: ..........Další problém je s nakládkou - když to budu kupovat od nějakého soukromníka co jí má v garáži, tak většinou tam na to nic nemá.
Já jsem si skoro pokaždé na dovoz domluvil normálně odtahovku s rukou bez papíru, ruka na 7m 1t, naložení v pohodě odkudkoli a doma mě to dal skoro pokaždé normálně přes vrata na dvůr, tam už jsem to ládoval do garáže a tam pak rozebral a šup po částech do sklepa, šlo by to i v celku s žirafou, ale já novou nikdy nekupoval a tak jsem to stejně vždycky rozdělával. :)
Teď naposled jsem to ale risknul jen s vozíkem, na ten jsem naložil žirafu, u chlapíka jsem frézku odstrojil co šlo, zvednul, zacouval pod ni a doma zas obráceně, šlo to pěkně, vezl jsem ji naležačku podloženou a ve dvou jsme ji pak jen zvedli na vozíku. Už mám ty největší kusy dole ve sklepě jde to odnést ve dvou lidech
Pásl jsem stejně jako ty po těch typech co jsi uvedl na začátku a nakonec sehnal FP1
P1100386.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 11. 2013, 10:53

když tak koukám na tu fotku jak je těch 800kg litiny hezky půl metru za nápravou a představím si, že klopný moment celé té soustavy zachytává 1 čudlík vyseknutý z nějaké trojky plechu v žehličce na oji přívěsu, tak mi to nedělá moc dobře po těle.......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 11. 2013, 11:03

K tomu podstavci - ona je podlaha v té dílně dost nerovná. Buďto srovnáme celou podlahu samonivelační hmotou, nebo tam udělám právě ten podstavec, abych to měl rovné. Další věc je, že to chci o 100mm zvednout nad podlahu kvůli případnému natečení vody - tím, že je to suterénní místnost tak tam toto přeci jen hrozí. Tak jsem nechtěl, aby frézka pak stála ve vodě, i když je pravda, že to je jen litinový podstavec, tak přeci jen.

Jinak napsal jsem Ti SZ kvůli těm manuálům.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Zbýňa
Příspěvky: 1913
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

8. 11. 2013, 4:37

On to není většinou jen podstavec, ale i nádrž na emulsi a dostávat z ní jakýkoliv humus a ještě k tomu tvrdej a rezatej je docela zážitek, teďka jsem si tím prošel.

Tumlíku jen co bude minuta navíc tak stáhnu nějaký fotky z rozebírání a dám popis. Nejvíc zajímavý byl suportový kříž s pákou na posuvy, matice podéného posuvu, která nešla ven jinak než se spešl stahovákem a hlavní převodovka kde není hlavní hřídel pořádně za co vytáhnout. Musel jsem prostě víc podumat než obvykle :)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3562
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 10:33

testone píše:když tak koukám na tu fotku jak je těch 800kg litiny hezky půl metru za nápravou a představím si, že klopný moment celé té soustavy zachytává 1 čudlík vyseknutý z nějaké trojky plechu v žehličce na oji přívěsu, tak mi to nedělá moc dobře po těle.......
kdyby jsi se kouknul pořádně, tak bys viděl, že ten vozík je podložený na těch nosnících dole, 800kg to nemá ani náhodou :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

13. 11. 2013, 11:57

Nakonec jsem vymyslel následující postup:
1. Pokud bude u prodejce možnost nechat si stroj něčím naložit (jeřáb, ještěrka, atd.), tak dle hmotnosti frézky si buďto půjčím dodávku v provedení valník, nebo si půjčíme přívěs do 750kg.
a) Varianta s přívěsem: Přichází to v úvahu u frézky jako je třeba 675P. Z frézky můžu na místě bez komplikací sundat svislou hlavu a vodorovný stůl. Tím bych mohl odlehčit tak 100kg. To jsou věci, které se mi budou vejít i dovnitř do osobního auta (4dvéřák - dal bych to k zadním sedadlům na podlahu) Ještě bych mohl teoreticky sundat i svislí stůl s celým pojezdovým ústrojím (stáhnout to z vodících rybin na sloupu), ale jelikož tomu nerozumím a nikdy jsem to neviděl tak nevím, jestli by se mi to v rozumném čase u prodejce podařilo sundat - tím bych mohl odlehčit odhadem dalších 100kg. Spíš je taky ale otázka, kam to naložit, protože do kufru se mi s tím moc nechce (bude dost zvedat předek a blbě se pak jede - už jsem tohle zažil s kufrem plným zavařenin). Možná, že kdybych dal hlavu a vodorovný stůl na sedadla tak by se to možná mohlo vejít na podlahu. Zbytek frézky by se pak měl už hmotnostně vejít na přívěs. Ideální by bylo, kdybych se dostal pod 500kg, protože přívěs na 500kg dokonce máme vlastní. Celkově můžeme podle techničáku autem táhnout 880kg.
b) Varianta s dodávkou - pro frézky kde se ani po odstrojení nedostanu na hmotnost, aby to šlo na přívěs.
2. Pokud u prodejce možnost nějakého zařízení na naložení nebude, tak bych asi sáhl po té odtahovce.

Doprava do sklepa pak bude založena na spuštěni po fošnách a brzdit to budu mechanickým zvedákem. Už jsem si udělal i kalkulaci jaká bude síla v tečném směru schodů (nakloněná rovina), včetně odhadu kolik bude brzdná síla vzniklá třením. Dokonce bych mohl schody i uměle prodloužit vypodložením fošen aby se zmenšilo stoupání. Pak dost výsledná tečná síla, kterou je třeba brzdit, klesá. Tady už samozřejmě počítám se sundáním i svislého stolu z rybin na sloupu, protože jinak stejně neprojdu skrze dveře (leda že bych sundal kliky). Pak v závislosti na konkrétním typu frézky by mohl jít i odmontovat podstavec od sloupu (myslím, že třeba u těch ruských 675P a 676P to tak jde). To by byla další oddělená kila. Dál už bych to pak asi nerozebíral.

Máte někdo prosím představu, jak komplikované je tedy sundat celý pojez se svislým stolem z rybinového vedení na sloupu?

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „doprava“