Hliněná omítka

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1403
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2014, 5:08

Mám takový kumulovaný dotaz, jestli někdo máte zkušenost či znalost.
1. jaký je rozdíl mezi domácí moravskou hliněnou mazanou omítkou a marockým štukem?
2. Lze použít hliněnou omítku tak, že ji nanesu v této skladbě: na původní omítnuté pálené zdivo připevním rošt z latí, ten vyplním izolací - minerální vatou (nebo konopnou) na to přitluču králičí pletivo a navrch to omítnu hliněnou omítkou?
3. pokud to tak jde, jak silná musí být vrstva té omítky?
4. jestliže je tato skladba chybná, jakou jinou by jste doporucili?
5. proč se do omítky přidává hnůj?
----
Protože se v této oblasti v minulosti vyráběly cihly, počítám že jílovitá hlína by mohla být z místních zdrojů.
Per aspera ad astra
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 2. 2014, 7:50

s hliněnou omítkou zkušenosti nemám, ale bacha na jednu věc
tepelná izolace obvodového zdiva se VŽDY dává z vnější (chladné) strany zdiva !!!!!!
je to proto, aby teplota rosného bodu (viz tepelný spád napříč kombinací zdivo - izolace) byla na vnějším povrchu izolace
pokud to uděláš obráceně (izolace uvnitř) ze zdí ti doslova poteče zkondenzovaná voda z vnitřní vlhkosti
jediná výjimka je za přísně specifikovaných podmínek u domů s historicky cennou fasádou
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1403
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2014, 9:11

Aha no jasně já nenapsal důležitou informaci, že jde o venkovní zeď orientovanou na sever.
Per aspera ad astra
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

22. 2. 2014, 11:05

Zateplovat lze i zevnitř , ale je to mnohem mnohem náročnější , kondenzát by se neměl na vatu vůbec dostat přes parotěs. Píšu neměl , protože v praxi není nic stoprocentního , koneckonců od toho se provádí blower-door test.Zevnitř se nejčastěji zateplují podkroví ale i to už lze dnes udělat jinak /nadkrokevní izolace/ Co vím tak hliněné omítky většinou jdou na slámu ,nebo rákos , pokud bys to chtěl na vatu tak si myslím , že bude nutné kontaktovat výrobce vaty či zastoupení aby navrhl kontaktní skladbu , budeš mít tak i určitou záruku , že to bude fungovat jako systém.Druhá věc je kotvení , dilatace ,ostřik srážkové vody , izolace , velikost plochy atd.Taky jestli je přesah střechy.Nevím o nikom kdo by to takhle zkoušel dělat.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2014, 1:35

Ben Ash:
1) Nevím co je moravská hliněná mazaná, ale marocký štuk dělám....... to je velice jemný štuk ve vodotěsném provedení a s hladkým povrchem. Dá se z toho udělat i vana, nebo třeba deska stolu.
2) Tuhle skladbu bych nepoužil. Asi bych na rošt nabouchal prkna a na ně perlinku (tu skutečnou, keramickou perlinku). Nebo na ty prkna dvě vrstvy rákosových rohoží kolmo na sebe.
3) Na skladbu podle bodu 2 bych se už snažil dělat jenom tenčí vrstvu. Dejme tomu 2cm. Pokud to má být opravdu pěkný povrch, tak ještě zatáhnou finální hliněnou omítkou.
4) viz bod 2.
5) Jenak jako armatura (stébla slámy), jednak pro zlepšení vlastností omítky (hovna)

----------
Jíl na cihly sám o sobě asi použitelný nebude. Bude se to moc smršťovat a praskat. Budeš muset přidat písek ......... ale to se musejí udělat vzorky a vyzkoušet to.

Také je na zvážení, jestli má smysl dělat hliněnou omítku na vnější stěnu ....... já bych do toho nešel, protože trvanlivost bude malá. Hliněné omítky bych dal raději někde v interiéru.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1403
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2014, 7:07

Ok chápu nebyl to dobrý nápad. Ale v interiéru bych se toho ještě nevzdával. Ten marocký štuk se míchá z komponentů, nebo je to pytlovaná směs? Co jsem si tak hledal, našel jsem jen firmy, které to dělají, ale nikoho kdo by to dodával jako materiál. U použití té cihlářské hlíny jsem samozřejmě neměl na mysli jí používat čistou.Tradiční moravská - prostě klasická hliněná, používaná na širokém území v různých drobných obměnách složení, podle konkrétního účelu.
Per aspera ad astra
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2014, 9:18

Ben Ash: Marocký štuk se prodává, mám dojem, že 25kg za cca 2500Kč. Proto si dělám vlastní. Pár firem ti MŠ udělá komplet, ale za cenu třeba i 1500Kč/m2 ....... proto si i tohle dělám raději sám. ......ale je to fakt hodně pracné a jde to pomalu.
Pokud chceš kvalitní finální hliněnou omítku, tak doporučuju http://www.claygar.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Hrubou by asi bylo vhodné udělat z místních zdrojů, spotřeba je dost velká, tak na tom se dá něco ušetřit.
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“