Domácí ostrov - neostrov.

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 6. 2019, 8:01

Mad_BOXs píše: 6. 6. 2019, 7:56 Tak jsem už samostatný.
Na střeše 6x100W, 100V para, nabíječ 30A, baterka 12V 260Ah, měnič 800W v plným automatu
Je to novinka, hlavně má funkci bypas.
Automatický jede z Aku a když už nemá, tak přepne na síť a obráceně. Nastavitelné úrovně napětí aku, při kterém se přepiná.
... filly si nevšímen, ten má podobné výstřiky pravidelně. Máš možnost nám sem dát statisky v kolik hodin jaký výkon např. pří ideálním referenčním dni ? Občas mi leží v hlavě, jak moc má význam řešit úhel panelu u konkrétních typů panelů. Tos tam dal za panely ?
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

7. 6. 2019, 8:03

Místo autobaterky bych popřemejšlel o paketech z 18650. Dají se vybrat třeba z baterek pro ntb, většinou klekne jedna, dvě, a zbytek je dobrej, čili by se daly vypátrat za odvoz někde z obchodů.

něco na spojování https://vruzend.com/ https://www.ebay.com/itm/Vruzend-DIY-So ... Sw2stbkjEo

Ano, Ctek mají na to funkci Recond, ale používá se jen vyjímečně, ne třeba každej tejden, viz návod https://www.obchod77.cz/data/attachment ... k05000.pdf
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 6. 2019, 8:47

... tady je otázkou kolik času chce kutil promarnit podobnou stavbou ? Časem se Madovi možná dostanou do rukou trační baterie. Dalším zajímavým tématem jsou dnes již dostupné packy z vraků elekro aut. Spíš bych se vypravil touto cestou.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

7. 6. 2019, 9:00

Tak ty panely mám amorfní, proto tak vysoké napětí na jednom panelu - 100V. Při plném slunečním svitu ta nabíječka tam rve 30A, její maximum.
Při příkonu z panelů cca 370W. Proto jsem tam dal 600W, aby to dobíjelo i při sníženém osvitu.
A když je pod mrakem, tak to tlačí 10-15A do baterky. To je výhoda té nabíječky MPPT.

Ta jiná baterie je samozřejmě v plánu, chtěl jsem LiFePO4, ale zatím cenový nesmysl. 200Ah za 27 000,- to fakt zatím ne. To by nebyla žádná úspora. Uvidíme jak se s tím popere to olovo a jak dlouho vydrží.

Jo a ta baterie je trakční konstrukce.
Kamarád mi sdělil, že je to tak dva roky co vyvezli do šrotu úplně nové olova, ještě nenalité. Rušili el. paleťáky. To mi ani neměl říkat.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

7. 6. 2019, 10:03

Ty panely se dají sehnat celkem levně


https://www.sbazar.cz/SunriseEnergy/det ... p-128-140w

Prodám značkové mikro-amorfní fotovoltaické panely s montážním rámem SHARP 128-140W vyrobené pro Německo - společnost Phoenix.

Cena pro 1-9 kusů = 1190,-Kč/kus
Cena pro 10-29 kusů = 1090,-Kč/kus
Cena pro 30 kusů (celá paleta) a více = 890,-Kč/kus
Přílohy
ee2BZTB.jpg
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 6. 2019, 11:30

nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

7. 6. 2019, 2:24

Mám teoretickou otázku: je léto tři hodiny odpoledne soláry na polích jedou naplno energie nadbytek a já nechám uvařit vodu v konvici a zase na dvoře nechám vychladnout, z hlediska průchodu energie soustavou slunce - prostor se nestalo nic, ale já si musím jít nechat pustit žilou, jak je to možný??
brutal
Příspěvky: 601
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

7. 6. 2019, 3:11

To já bych si dovolil připojit se také s dotazem - proč se vlastně ty panely nepoužívají na pohon třeba bazénového čerpadla? Aspoň teda neznám nikoho kdo má bazén že by to využíval, všichni jedou ze sítě. Jako velký laik v tomhle oboru mám takovouto naivní představu: čerpadlo u bazénu má psaných 250W, tak koupím radši 4 x panel 150W, dále koupím nějaký střídač (nevím jak kvalitní musí být ten sínus u toho čerpadla, ale je to motor s kotvou nakrátko, tak to možná nemusí být dokonalá vlna ???). A možná bych k tomu nepotřeboval ani baterii s regulátorem, pokud existuje nějaká zázračná krabička, která zajistí že ty proudíci půjdou do čerpadla jen když bude dostatek napětí/proudu/nevímčeho ? Nebo bez té baterie by to nešlo? Tady trochu čichám zradu, že pokud to nepůjde do baterií ani do čerpadla tak se ta energie musí spotřebovat třeba přes nějaké resistory?

Každopádně to se přeci do 10tis musím vejít, práci nepočítám, a čerpadlo mi poběží v sezoně celý den pokud bude svítit, to bych měl za 2-4 roky zaplacenou investici... Ale určitě jsem přehlíd něco zásadního, jinak by to měli všichni kolem mně už dávno zprovozněné :)
Naposledy upravil(a) brutal dne 7. 6. 2019, 8:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2107
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

7. 6. 2019, 3:42

Pořiď si On grid měnič a nepotřebuješ baterky. Musíš ale všechnu vyrobenou energii hned spotřebovat. Abys ji nechal do sítě.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 6. 2019, 8:19

anoongrifd je řešení , musíš hlídat abys neměl přetoky protože dnešní elektroměry přičítají při průchodu proudu oběma směry .
mám proudový snímač a podle odběru připojuju další panely a nebo odpojuji .
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

7. 6. 2019, 8:43

brutal píše: 7. 6. 2019, 3:11 proč se vlastně ty panely nepoužívají na pohon třeba bazénového čerpadla?
Ak je dobre spravený systém, tak ti je jedno na čo míňaš elektrinu. Ja som okrem celej domácnosti a filtrácie bazénu aj ohrieval vodu. V bazéne aj TUV.
Ale na to všetko treba vhodne dimenzovaný celý systém. panely-nabíjač-batéria-menič.

Bola tu otázka ohľadne návratnosti.
moja investícia bola cca 4-5000 eur.
24ks panelov, 4,2kWp
batéria 48V 630Ah použitá z VZV
nabíjač a BSP Studer
menič na 230V 6kW od číňana
prevádzka ako poloostrov, tj keď nie je dosť v baterke, tak prepínam na DS.
celé spravené svojpomocne. za 6 sezón som vyrobil už vyrobil a spotreboval. cez 10MWh elektriny.
jar-leto-jeseň sú v pohode. vtedy je slnka dosť a nevadí ani niekoľkodňový výpadok. batéria to väčšinou podrží. Posledné 3 zimy ale stáli za h..o.
na jeseň som to celé vypol a nechal iba udržovanie batérie a zapol zas na jar. proste z toho pochmúrneho počasia sa nedá nič vyťažiť.

cena elektriny na faktúre od dodávateľa + poplatky naviazané na spotrebu energie robia cca 120eur/MWh
V tomto režime bol "výnos" za elektrinu cca 1200eur. návratnosť teda vychádza cca 22rokov.
K tomu treba zohľadniť prevádzkové náklady: servis batérie, destilovaná voda, opravy meničov a spol. A tým sa natiahne návratnosť mimo realitu, ak by som počítal svoj čas, tak by som bol možno aj v strate.

Iná ekonomika je pri ostrovnom systéme, tam odpadajú aj iné poplatky a úspora je väčšia.
Ale v prípade dlhodobého výpadku slnka štartujú benzínové centrály a cenovo sa to dorovná.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 6. 2019, 12:57

Používám panel na pohon čerpadla v jezírku. V rámci zjednodušení je čerpadlo na 12V/30W a panel dává při max osvitu 17V a asi 8A. Žádná baterka, je světlo stříká vodotrysk, není světlo nestříká. Stačí mráček, a už voda jenom čůrá, pokud je pod mrakem jenom teče. Za 4 roky, co to mám nainstalované už je vidět, že maximální dostřik je pozorovatelně menší. Krom toho mám na steše další dva panely a těmi nabíjím olověnku 47Ah, opět jedu jen 12V abych ušetřil ztráty na měniči a napájím tím LED pásky po baráku a zároveň je to zdroj pro malý záložní server. Tohle provozuju cca 3 roky a v podstatě lze říct, že na hraní to jakž takz funguje, ale na vážnou práci to není. Samozřejmě něco jiného je klasická elektrárna, a dotovaná elektrika. Každému asi musí být jasné, že zdroj energie s účinností okolo 8procent nebude zázrak. Překvapivě lepší zkušenost mám s klasickým solárním ohřevem vody. Mám 4 m2 lyrových panelů na střeše (2 bloky) a 150L bojler Dražice. Protože ty dva panely mi prakticky celé léto přehřívaly bojler na 80°C, musel jsem po 2 letech udělat ještě chladící smyčku - topný žebřík + jeden přidaný radiátor v koupelně. Přesto, že lyrovej kolektor je takovej low end, tak telkou vodu máš od března do října až listopadu a přes zimu stačí vysvitnout sluníčko a hned jsme na 40 °C. Jediná nevýhoda je, že pokud vypnou proud a ty nemáš záložní zdroj, tak do 5 minut jsou kolektory na 160 °C a přijdeš o kapalinu.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 6. 2019, 4:46

Kolega začínal s fotovoltaikou tak, že pospojoval panely a rval to z nich bez jakékoliv další elektroniky rovnou do bojleru (TUV).
Provozujete někdo podobný systém, a pokud ano, jak zde vychází návratnost?

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

8. 6. 2019, 9:26

Rawen: na základě poptávky trhu vyrábí např. Dražice speciální řady Brojleru :-) pro přímé napojení fotovoltaiky. Pro Brojlery je vypsaný dokonce dotační balíček, bohužel platí pouze pro spálení elektřiny tímto způsobem. O návratnosti bych příliš nemluvil, fotovoltaika je pěkné hraní a určitá nezávislost, ale slovo "návratnost" bych spíš zapomněl.
Projekty velkých firem, které přinesou miliardy jsou během na dlouhou trat, přesto si firmy rády počkají. Příkladem je řepka do paliv a ted se blíží další a uznávám bombastický nápad. Populace je zblbnutá výhodnosti fotovoltaily, media občany roky masírují. Do 5-10 roků bude fotovoltaická střecha povinná a stane se součástí staveního řízení. Prostě podmínka u každé novostavby. Není otázkou zda ano či ne, pouze kdy. A ted příchází ta pecka co s přebytky z tisíců paneů. ČEZ je tak hodný, že přebytky už ted odebírá, pochopitelně zdarma. EON za přebytky zaplatí 1.2 tis. korun ročně. Do sítě jim potom doteče energie za neskutečné peníze a hlavně zdarma. To je přeci business snů.
Ekologie. V severních čechách byly spuštěny staré kouřící tepelky, čistě pro vyrovnávání obřích blackoutu ze solárních polí, když zajde slunce. Teorie fotovoltaiky je pěkná, občan přijede domů a nabije si ekologické elektro autíko. Bohužel slunce svítí pouze přes den a tím je všechno složitější.
Pro nás spec. elektrikáře je to super hraní s vyhodou určité nezávoslosti. Pouze vypustmě slovo návratnost, to by nám radost pokazilo. Bohužel jedinou jistotou při výpadku je start diesel generátor, který mě týden v létě,zimě,dne i noci dokaže krmit a stoji ve srovnáni s uvedeným nic. Neklesá mu kapacita strárnutím a za 20 roků poběží stejně, bohužel jeho majitel už nejspíš bude prdět do hlíny.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 6. 2019, 9:37

elbarto: vieš odhadnúť cenu kWh vyrobenej v diesel generátore?
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“