kabel přerušený ve zdi

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

23. 1. 2021, 5:28

Cjuz píše: 23. 1. 2021, 4:39 Já hledám kabely termokamerou, mám možnost si ji půjčit.
Pokud je tam zkrat, stačí napojit SS zdroj a pustit do toho pár ampér. Po nějaké době stačí prohlídnout zdi a je vidět pěkná tepelná linka.
pisal ze ten preruseny kabel nie je spojeny ani so zemou ani s pracovnym, tak ako to spravi?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 1. 2021, 6:18

testone píše: 23. 1. 2021, 12:33 Prosím o radu
v novostavbě je ve zdi zaomítnutý kabel CYKY 3Jx1,5, délka asi 6m
vede společně v jedné rýze společně s několika dalšími kabely, je vedený pod omítkou mj. kolem uzeměných ocelových kostrukcí - překladů
mám oba konce (na 99%), jeden v rozvaděči druhý kouká ze zdi
v kabelu je podle měření průchozí modrý vodič (N),
vodič PE je pravděpodobně někde spojený se zemí - asi prodřený na některý ocelový překlad (???), na obou současně odpojených koncích je vodivý proti zemi
vodič L je přerušený, ze strany rozvaděče není ani zkratovaný na zem, z druhé stany jsem to neměřil
Je nějaký způsob, jak bez kompletního vysekání najít místo poškození?
díky za radu nebo nápad
Normální postup je pozvat si někoho kdo má reflektometr a tracer a umí s nima dělat - místo u takhle krátkého kabelu s přesností na cm najde tak za 2 minuty (na dvě měření).
Když to půjde špatně, tak 10 minut - z obou stran.
Samozřejmě pokud je jasná trasa. Pokud trasa je nejasná, tak se sondou (snímačem) - bude to o něco delší (podle přístupnosti trasy).
Sám to jednoduše neuděláš, protože slušný reflektometr (třeba Megger a další) a tracer není nic úplně levného.
https://www.revizeshop.cz/Fluke-2042
Obvyklé nekonečné diskuze "jak by to asi tak šlo dělat, když jsem to nikdy ani neviděl, jak se to dělá" (některé příspěvky) mi hlava nebere, ale je mi jasné, že na ynternetu je to obvyklé.
Příspěvky typu "že je silový kabel zkratovaný někde na výztuž vlastně ničemu nevadí" :mrgreen: bych zařadil minimálně do kategorie "to teda musel bejt matroš" :shock:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 1. 2021, 6:25

Kdysi jsem taky potřeboval najít přerušený kabel. Napadlo mne použít jako indikátor signálu vlnoměr a spíchl jsem si jednotranzistorový vysílač. Pro jistotu jsem šel z obou konců a fungovalo to dobře. Ne každý to ale má.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2021, 6:33

konkretne tento https://www.aliexpress.com/item/4001238 ... 4c4d1lyiX5 vycmucha fazi 5cm pod omitkou s prehledem, osobne vyzkouseno
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2021, 6:55

xener píše: 23. 1. 2021, 5:28
Cjuz píše: 23. 1. 2021, 4:39 Já hledám kabely termokamerou, mám možnost si ji půjčit.
Pokud je tam zkrat, stačí napojit SS zdroj a pustit do toho pár ampér. Po nějaké době stačí prohlídnout zdi a je vidět pěkná tepelná linka.
pisal ze ten preruseny kabel nie je spojeny ani so zemou ani s pracovnym, tak ako to spravi?
Ale zem je někde na zem šlusnutá, tam by to pustit mohl.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

23. 1. 2021, 6:59

milan584 píše: 23. 1. 2021, 6:18
testone píše: 23. 1. 2021, 12:33 Prosím o radu
v novostavbě je ve zdi zaomítnutý kabel CYKY 3Jx1,5, délka asi 6m
vede společně v jedné rýze společně s několika dalšími kabely, je vedený pod omítkou mj. kolem uzeměných ocelových kostrukcí - překladů
mám oba konce (na 99%), jeden v rozvaděči druhý kouká ze zdi
v kabelu je podle měření průchozí modrý vodič (N),
vodič PE je pravděpodobně někde spojený se zemí - asi prodřený na některý ocelový překlad (???), na obou současně odpojených koncích je vodivý proti zemi
vodič L je přerušený, ze strany rozvaděče není ani zkratovaný na zem, z druhé stany jsem to neměřil
Je nějaký způsob, jak bez kompletního vysekání najít místo poškození?
díky za radu nebo nápad
Normální postup je pozvat si někoho kdo má reflektometr a tracer a umí s nima dělat - místo u takhle krátkého kabelu s přesností na cm najde tak za 2 minuty (na dvě měření).
Když to půjde špatně, tak 10 minut - z obou stran.
Samozřejmě pokud je jasná trasa. Pokud trasa je nejasná, tak se sondou (snímačem) - bude to o něco delší (podle přístupnosti trasy).
Sám to jednoduše neuděláš, protože slušný reflektometr (třeba Megger a další) a tracer není nic úplně levného.
https://www.revizeshop.cz/Fluke-2042
Obvyklé nekonečné diskuze "jak by to asi tak šlo dělat, když jsem to nikdy ani neviděl, jak se to dělá" (některé příspěvky) mi hlava nebere, ale je mi jasné, že na ynternetu je to obvyklé.
Příspěvky typu "že je silový kabel zkratovaný někde na výztuž vlastně ničemu nevadí" :mrgreen: bych zařadil minimálně do kategorie "to teda musel bejt matroš" :shock:
Přesně tak, nechat nějak načatý a nějak s něčím spojený kabel v novostavbě ve zdi a nějak to flikovat - to je poukázka na potíže po letech, kdy už bude daleko nepříjemnější to kuchat, pokud dříve něco nevyhoří.
Ten kabel potřebuje pořádnou diagnostiku stavu, já pamatuji, jak jsem šílel, když jsme zahájili provoz domu a když jsem ucítil smrad jako když hoří kabeláž a ona se přitom jen vypalovala špína v lustru - lezl jsem po zemi, plazil se po zdech a čuchal jsem jako ohař......
venca.black
Příspěvky: 87
Registrován: 11. 11. 2009, 10:45
Bydliště: praha 5

23. 1. 2021, 8:57

Testone , pokud by sis to chtěl zkusit najít sám , můžu ti zapůjčit ten radiový kabel tester ( asi MS6812 od Hadexu - přesný typ budu vědět v pondělí ) a pak od Vellemana VTMVS2 nebo ještě Multidetektor Powerfix ( píšou tam " profi" ??? ) . Už jsem s tím přerušený kabel ve opravdu našel , ale mohla to být samozřejmě i náhoda . Pouštěl jsem do toho ale postupně z obou stran tu fázi ( jak už se tady zmiňovalo ) . Ten radiový detektor jsem tenkrát ještě neměl , ale obávám se , že toho pod silnější omítkou moc neuvidí , ale můžu to v pondělí zkusit nasimulovat a podělit se . Přiblížit ti to můžu z Prahy do Kladna po kámošovi během příštího týdne.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 1. 2021, 11:02

tak mi to nedalo a zkusil jsem si pohrát s tím multimetrem a hrotem jako anténou
bylo to nejjednodušší
jova: díky za nápad
použil jsem jsem už pomalu 30 let starý Metex M-3630, nejdřív jsem to samo zkusil na stole
nejmenší rozsah (200mV) je pro tohle nepoužitelný, příliš citlivý
na rozsahu 2V AC to při přiblížení k drátu pod 230V ukazovalo tak asi 0,4V, při doteku měřícího hrotu přes izolaci asi 0,6V
šlo tím najít nabel pod napětím pod omítkou, ale bylo to takový "rozplizlý", velký vliv mělo plandání kabelu podél zdi, zda hrot kolmo nebo rovnoběžně ke kabelu a tak
po různejch pokusech jsem si nakonec vzal kablík s krokodýlkem, do něj jsem si cvaknul kousek kuprextitu asi 6x9cm jako "kapacitní anténu"
výrazně se to zlepšilo
při doteku s izolovaným drátem s 230V Metex ukazoval až ke 2V i přes, zmenšila se citlivost na různý nechtěný přiblížení měřícího kablíku k něčemu a tak
kabel pod napětím pod omítkou to detekuje naprosto spolehlivě a jednoznačně, v "luftě" to ukazuje něco mezi 50 a 100mV, při kolmém přejezdu kabelu v hloubce 3cm (odhad) napětí vyroste až na tak 0,5-0,6V s ostrým maximem nad kabelem na dráze cca 5 cm
na indikaci nemá vliv uložení kabelu v U120 použitém jako překlad nade dveřmi
takhle je to dobře použitelný
téměř na konci toho kabelu je průchod zdí kolem jiného překladu
tam se indikace najednou zase "rozplizla", výrazné maximum se ztratilo a ukazovalo to třeba 0,3V i tak 30 cm od trasy kabelu
usuzuju z toho, že tam je to poškození, fáze je tam ve styku s okolním zdivem (dobře vyschlý Ytong) a celé to okolí funguje jako sice blbý, ale přece jen vodič a kapacitní vazbou přes ten kuprák to něco naměří i dost daleko od toho kabelu
jestli se k tomu zítra dostanu, tak to tam vysekám
tam to půjde dobře bez větších škod
vypadá to nadějně
....
Mex: Wagnerovo kladívko (samorozpínací relé) znám
přesně to mě napadlo taky jako jednoduchý zdroj rušení
nenašel jsem ale žádný použitelný tranzistorák, v mobilu mám jen FM pásmo (DV, SV nebo KV by asi bylo pro tohle lepší) a hraje mi jen do sluchátek, nemám sluchátka :(
....
na průmyslovce jsme měli Wagnerovo kladívko i s baterkou a spínačem vestavěné do obalu od kalkulačky Privileg, měla hezké hliníkové boky
použili jsme nějaké relé se dvěma vinutími, to s víc závity jsme připojili na ty boky
když někdo našel kalkulačku ležet na zemi a zvednul ji za ty boky, zavrnělo to a dostal ránu :D
....
díky všem za diskusi a tipy a nabídky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 1. 2021, 5:28

Možná jsi to mohl zkombinovat. Pustit do toho nějaký bordel z cvakajícího relé a chytat to volmetrem. Třeba by ta detekce byla ostřejší.

Mimochodem - mám pocit, že je naší povinností mít malý tranzistorák na baterky. A k němu pokud možno i náhradní baterky. Bývalo to v nějakých zásadách civilní ochrany.
Pokud dojde k nějakému fakt velkému průseru, tak páteř internetu a mobilní operátoři popadají. Navíc nebude kde nabíjet mobily a z čeho napájet počítače. Ale nějaké základní rozhlasové vysílání by se stát snažil držet opravdu do posledních sil. A na baterky pojede to malé rádio mnohem dýl než všechny mobily a jiné moderní (a žravé) prostředky.
;-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2021, 7:46

Díky za doplňující informace. Jsem zvědavý, jak to celé dopadne. Mám rád, když vlákno, v kterém se tazatel na něco ptá a dostane spoustu návrhů, má i jasné ukončení. Nejhorší z mého pohledu je, když tazatel hodí dotaz do placu, dostane tucet odpovědí, půlka osazenstva se pohádá a člověk se ani nedozví, jak to ve výsledku dopadlo :?
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 1. 2021, 7:52

jova píše: 24. 1. 2021, 7:46 Nejhorší z mého pohledu je, když tazatel hodí dotaz do placu, dostane tucet odpovědí, půlka osazenstva se pohádá a člověk se ani nedozví, jak to ve výsledku dopadlo :?
Myslíš "tu ako obvykle"? :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2021, 8:40

ano bylo by super znat co a jak moc pomohlo, dejmetomu ze to je forma podekovani za rady
myslim ze jsem to psal do rad pro zacatecniky nebo pravidel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 1. 2021, 4:37

IMG_20210124_162101.jpg
IMG_20210124_162132.jpg
tak záhada vyřešena
ten kabel co jsem z něj na 99% měl oba konce jsou nakonec kabely 3 :lol:
chybně nelogicky zapojené, to vzniklo postupem při stavbě, do hrubotiny se tahaly kabely (bez pořádné dokumentace :D ) a o pár měsíců později se to propojovalo
zmátlo mě, že poté co jsem odpojil PE toho domněle jediného kabelu z můstku, tak PE na něm pořád bylo
proto ta domněnka o prodření na uzemněné překlady
jenže tam jsou z rozvaděče do té krabice dva kabely paralelně (chybně), proto je ten odpojený PE v rozvaděči pořád aktivní, připojený zpátky na můstek přes ten paralelní kabel
navíc na té krabici byl nezapojený (připravený pro pokračování stavby) vypínač, nenapadlo mě že pod ním bude tohle spojení
nenapadlo mě podobným způsobem jako PE otestovat N
elektrikář co to zapojoval správně a logicky pospojoval všude všechny N a PE, L nechal nezapojené v rozvaděči i v té krabici pro pokračování někdy příště
jen si nevšiml, že ty tři kabely v té krabici nejsou 1 přívod a dva vývody na světla jak by bylo logické, ale 2x přívod a 1x vývod, proto je taky jen jeden L vodič v té krabici ošetřen Vago svorkou
proto to přerušené L, nečekal jsem že tam je tohle spojení, předpokládal jsem 1 kabel vedoucí do nedokončené části stavby
.....
závěr
výše popsaný způsob nouzového hledání kabelů pod omítkou pomocí multimetru a "kapacitní sondy" je jako nouzovka dobře použitelný
bude to silně závislé na vstupním odporu použitého multimetru, zase to ale lze snadno "ocejchovat " přiblížením ke známému vodiči
nakonec i to rozplizlé neurčité měření v místě kde jsem předpokládal průraz je logické, pohyboval jsem se podél (nikoli napříč) kabelu, který vedl jinak než jsem čekal
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

24. 1. 2021, 4:48

Takže to shrnu, danou metodou jsi našel přerušení kabelu, který ale nebyl přerušen :D
Takže jsi pokusem ověřil, že touto metodou cesta nevede, jak by řekl Cimrmann :lol:

Jinak samozřejmě gratuluju k úspěšnému vyřešení problému bez sekání :!:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1526
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

24. 1. 2021, 5:07

Podle toho co jsi psal mě hned jako první napadlo, že to bude spíš blbě identifikovanej kabel. Ono aby se jedna žíla přerušila (zrovna fáze) a druhá šlusla na kostru (zrovna zemák) a nulák byl v pohodě je taková souhra náhod asi jako že vyhraješ 2x za tejden ve Sportce :lol:
A že už jsem jako revizák teda viděl ledaccos :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“