Sobestacnost

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 3. 2011, 8:54

Byl by někdo schopen vypočítat, jak dlouho by se dala odebírat 1kW z 10kubíkové nádrže s hladinou 1m a turbínou 5m pod hladinou nádrže? Se zanedbáním ztrát. Jaký průměr potrubí?
Už jsem ze školy nějaký ten rok a nějak se nemůžu dopočítat.
Naposledy upravil(a) bobik dne 25. 3. 2011, 9:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 3. 2011, 9:15

zajímavé stránky , tepelná čerpadla a jiné :
http://www.eltex-km.cz/tema.php?tema" onclick="window.open(this.href);return false;[id]=19
Naposledy upravil(a) packa dne 26. 3. 2011, 7:30, celkem upraveno 2 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 3. 2011, 10:01

Citronek píše:Tak to si nemyslím že pro dům se ztrátou kolem 6 kw se TČ nevyplatí. Záleží na na účtu za elektřinu. Pokud tě instalace TČ vyjde do 100 tisíc a ročně ušetříš 10 tisíc, tak se ti investice vyplatí, protože cena energií bude růst a životnost TČ se scroll kompresorem těch 10 let bude i od těch čínanů. Ale potřebuješ TČ , aku nádrž a nějakou regulaci. Pochopitelně že topný faktor je závislý jak na typu primárního okruhu tak na způsobu vytápění. Ideální je velkoplošné (podlahovka, nedo stěnové) protože se topí "studenou" vodou cca 30-40°C. Pak i čína dá TF kolem 4. Jak se natápí nad 40 TF klesá a při 60°C je z toho prakticky přímotop (TF=1,x). Velmi zjednodušeně, pokud nahradím přímotopy TČ nemůžu prodělat, pokud investuji s rozumem. Značková TČ za statisíce jsou pro ty co chtějí utrácet a ne pro ty co chtějí šetřit :-)
já se o problematiku TČ zajímal před cca dvěmi třemi lety.. ale tehdy jsi za takovouhle částku a ani pomalu dvojnásobnou nenašel nikoho.. nicméně pokud mě najdeš firmu která na klíč postaví TČ vzduch voda komplet do 100000 tak ti dám 120000 a zbytek je tvůj jako provize.. ale upozorňuju na slovíčko komplet..
ono i ty čínský sračky které jsou v ceníku za 50000 potom při kompletní instalaci vylezou na trojnásobek, a všichni víme že TČ jako samotné nestačí.... jinak jedna věc je topný faktor s oblibou používaný u levných TČ a provozní topný faktor udávaný u seriozních TČ.. topnej faktor 4 bych taky chtěl u systemu vzduch voda vidět.. pokud se tedy nebavíme o venkovní teplotě nějakejch 10st a teplotě topné vody někde kolem 35.. mé náklady na topení jsou cca 25000 v elektrice přejdu-li na plyn dostanu se někam na 15000 za plyn plus každoroční revize cca 1500 takže ušetřím dejme tomu 8000 ročně s kotlem za cca 40000 (včetně instalace a všeho) je návratnost investice cca 5-6let což se vyplatí.. s TČ pokud bych měl topný faktor uvažujme reálně nějakejch 2,5 ušetřím možná 15000 za rok takže investice 150000 se zaplatí za 10let .. když vezmu že těch 150000 které musím investovat uložím na nějaký rozumný úrok 4% tak mi ta částka vydělá 6000 ročně takže z původní návratnosti 10let jsem hned skoro na 20ti a to už se nevyplatí... a myslím si že komplet systém za 150000 mě nikdo nepostaví..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2011, 11:12

bobik píše:Byl by někdo schopen vypočítat, jak dlouho by se dala odebírat 1kW z 10kubíkové nádrže s hladinou 1m a turbínou 5m pod hladinou nádrže? Se zanedbáním ztrát. Jaký průměr potrubí?
Už jsem ze školy nějaký ten rok a nějak se nemůžu dopočítat.
Potenciální energie té vody je mgh, m je 10000 kg, g je 9.81 ms-2, průměrné h je 4.5 m, čili 441450 kgm2s-2 = 441 kJ, takže po dobu 441 sekund. Průměr potrubí bych volil tak, aby tam voda netekla rychleji než 1 m/s, takže pro 25.5 L/s to bude cca 18 cm.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

26. 3. 2011, 7:54

Děkuji. Takže udělat si vlastní přečerpávačku, do které se bude ukládat energie z větrníku a solárních panelů je nesmysl.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2011, 7:57

kamarad vykladal ze si udelal nadrz 80 kubiku kterou vcelku vykonym kotlem na pevna paliva ohreje a pak nejaky cas nemusi topit
vyhoda je ze ten kotel jede na idealni vykon a pak uz se clovek nejakou dobu nemusi starat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 3. 2011, 8:01

80kubiku? to je cisterna cca 3x3x9m nespletl se o řád? kam by to proboha dal..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2011, 8:03

prej to ma pod celym barakem
nevim jestli nekecal, ale vim ze je na to dost velkej posuk :-)

btw kdyz jsem topil parni kotle Bretfeld Danek a porovnal to s kotlem co mame na baraku tak jsem zjistil jak mizerne jsou kotle pro ustredni vytapeni a v jak neefektivnim rezimu pracuji, to by se taky melo zvazit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

26. 3. 2011, 8:21

To by bylo taky řešení. Novostavbu postavit nad izolovaným bazenem, do kterého se přes léto naakumuluje teplo. A přes zimu to teplo odebírat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2011, 8:26

jenze tech 80 kubiku bude i tak malo na celou zimu ne?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

26. 3. 2011, 8:52

No když to bude pod barákem, tak by tam šlo nacpat 200kubíků. I když si taky nejsem jistý, zda by to stačilo. Na celou zimu. Rozhodně by to snížilo náklady na vytápění. Ale když se ta investice přepočte na kubíky dřeva, tak za to můžeš topit dvacet let. Minimálně. To je úvaha jen pro lidi, co neví kam s prachama. Celá myšlenka soběstačnosti je v podstatě nerealizovatelná. Teče ti přes pozemek potok? Máš smůlu, protože tam elektrárnu postavit nesmíš, soudruzi nedovolej. Nebo dovolej ale znechutí ti to milionem papírování, zkoušek atd. Milej stát si taky nenechá utéci zdroj příjmů, co ušetříš tady, vybere na daních jinde.... Darmo mluvit.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

26. 3. 2011, 9:21

bobik píše:To by bylo taky řešení. Novostavbu postavit nad izolovaným bazenem, do kterého se přes léto naakumuluje teplo. A přes zimu to teplo odebírat.
I to už tady bylo, viděl jsem projekt, ve kterém byla v centru domu kruhová nádrž na vodu cca 150-200 kubíků - celkem neizolovaná, kolem schodiště, pak místnosti a kolem celého zimní zahrada. Na střeše kolektory pro ohřev té vody, ve sklepě výměníky tepla na odpadní vodu. V každém patře pak podlahové topení z té nádrže do pokojů a zpět. Okolo domu vhodně fotovoltaika na dotopení té vody. Nakonec malý kotlík na plyn (5-7kw) na totéž a ohřívač TUV. Prý náklady na tepelný provoz nula od nuly. Ale ta pořizovačka.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
kraljan
Příspěvky: 70
Registrován: 25. 3. 2010, 6:25

26. 3. 2011, 11:20

Spis bych rekl, ze zalezi na tom, jake ma clovek moznosti. Kdyz budu mit moznost topit plynem, tak jsem na cene za 1kWh cca 1,10 u elektriny pro tepelne cerpadlo cca 2,40. Takze i kdyby melo tepelne cerpadlo nakrasne prumerny topny faktor 2,5 tak mam vyslednou cenu v podstate hodne podobnou za nepodstatne vyssi porizovaci naklady.
Navic me v tve uvaze nejak nedochazi duvod pro nutnost pouziti akumulacni nadrze. Vzhledem k tomu, ze je tepelne cerpadlo regulovatelne okamzite bez vedlejsich efektu, tak si myslim, ze je akumulace absolutni zbytecnost. Jine to je u topeni na nejake drevene pelety nebo neco jineho, kde je akumulace skoro nezbytnost.
Citronek píše:Tak to si nemyslím že pro dům se ztrátou kolem 6 kw se TČ nevyplatí. Záleží na na účtu za elektřinu. Pokud tě instalace TČ vyjde do 100 tisíc a ročně ušetříš 10 tisíc, tak se ti investice vyplatí, protože cena energií bude růst a životnost TČ se scroll kompresorem těch 10 let bude i od těch čínanů. Ale potřebuješ TČ , aku nádrž a nějakou regulaci. Pochopitelně že topný faktor je závislý jak na typu primárního okruhu tak na způsobu vytápění. Ideální je velkoplošné (podlahovka, nedo stěnové) protože se topí "studenou" vodou cca 30-40°C. Pak i čína dá TF kolem 4. Jak se natápí nad 40 TF klesá a při 60°C je z toho prakticky přímotop (TF=1,x). Velmi zjednodušeně, pokud nahradím přímotopy TČ nemůžu prodělat, pokud investuji s rozumem. Značková TČ za statisíce jsou pro ty co chtějí utrácet a ne pro ty co chtějí šetřit :-)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 3. 2011, 6:35

mám představu kolik stojí podsklepení baráku, když se k tomu ještě připočítá nějáká rozumná izolace tak když ty peníze nechám vydělávat, tak topím celý život zadarmo a nic navíc nemusím stavět.. bohužel žádný z těchto projektů většinou není rentabilní v horizontu třeba 20let a mnohem snažší je ty peníze investovat do správného zateplení a k omezení tepelných ztrát, pokud mám nízkoeneretický nebo dokonce pasivní domek pak mě je v podstatě uplně jedno kolik ta energie na vytápění stojí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Citronek
Příspěvky: 82
Registrován: 8. 10. 2010, 11:32
Bydliště: Říčany

26. 3. 2011, 8:16

Pokud se budeme bavit o ceně na klíč, tak tam bude problém se do sto tisíc vejít. Debata ale začala o stavbě TČ svépomocí, tak jsem velkoryse cenu práce zanedbal. Tak se omlovám. Při řešení na klíč je cena materiálu ku praci tak 1:1. Dneska opradu není problém si topenařinu dělat svépomocí, meď se dá provádět na lisované spoje, tvarovky jsou sice dražší, ale taháš si trasu třeba týden a pak si na jeden den půjčíš lis a celou trasu zalisuješ, v tomhle problém není.
Čína je vetšinou pouze holé TČ, ale že by to bylo jejich mínus bych netvrdil. V topenařině se většina komponet počítá a je závislá hlavně na objemu vody v otopné soustavě. Pokud koupíš řešení kde je všechno, tak se může stát že něco bude předimenzované a něco budeš muset zdvojit. Já myslím že spoustu těch komponent pořídíš levněji, než tě to vyjde v balíčku s TČ. Pokud koupíš holé TČ, tak řešíš hlavně regulaci (ale ta je poslední dobou už i u té číny) dále expanzi, oběhová čerpadla, záložní přímotop, někdy bývá integrovaná i aku nádrž, takže i tu. Pokud se nejedná o novostavbu, většinu komponet už máš vyřešenou.
Když už počítáš náklady, tak u plynu ti chybí poplatek a náklady za plynovou přípojku, a komín, případně vyvložkování stávajícího.V ceně na klíč si připočti 100 000. No a úrok 4% je hezkej ale co růst cen energií ???
Srovnání cen : http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypoct ... uhu-paliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Akumulační nádrž se u TČ osazuje kvůli životnosti TČ. ¨Srdcem TČ je kompresor a jeho životnost nejvíc ovlivňuje počet startú. Pokud mě paměť neklame, tak se doporučuje do 10 sepnutí za den, a podle toho se dimenzuje aku nádrž. Takže když do OS jde 30°C, tak aku natopí TČ na 35-40°C a cca dvě hodiny beru teplo z aku až teplota klesne na,třeba 25°C, tak zase sepne TČ. Dělají se i TČ s regulovaným výkonem, kdy je možno vynechat aku nádrž. Ale údajně při snížení výkonu na 50% neklesne příkon na 50%, takže klesá TF. Ale za tuhle informaci neručím.
Ale problematika TČ se nedá zjednodušit na značková versus čína. Vždy je to o sladění primárního okruhu a topného okruhu ve vztahu k budově.
Když juknu sem http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypoct ... teple-vody" onclick="window.open(this.href);return false; tak dům o tepelné ztrátě 5KW bude potřebovat na vytápění cca 11 MWh. Když nadimezuješ zásobník na 75% potřeby dostaneš 8,25 MWh. Při teplotním spádu 30/80°C to vychází 8 250 000/1,163 / 50 = 142 m3 bez vlivu ztrát. Vyjma technických problémů (odpar, horká podlaha v letních měsících, teplotní namáhání konstrukce) ti cena za tohle řešení převýší jakoukoliv standartní možnost (pasivní dům, solární kolektory, plyn ze zásobníku, přímotop).
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“