Raketová kamna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

29. 1. 2012, 7:47

Jedná se o to, aby shořely sloučeniny a plyny, které shoří až za vysokých teplot, jako ve spalovně tedy prohnat je přes místo s vysokou teplotou. Je otázkou, kde u RK je toto místo a jak vysoká teplota tam vzniká. Chtělo by to také zdůvodnit, jestli tam vůbec něco dávat a něco vymýšlet, prozatím v tom nemám jasno. Takže můžeme vymýšlet, mohl by to být kulatý litinový rošt nebo několik trubek různého průměru jako soustředné nebo celou svk udělat ze soustředných trubek, možná stačí jen ve spodní části, kde by měla být největší teplota? Tato konstrukce by příliš nezredukovala průřez svk. Určitě celou svk ze soustř. trubek ne, protože místo s max teplotou by vyhřívalo celou takovou vložku a nedosáhl bych té největší možné teploty. Je také možné, že v průběhu hoření se toto místo bude stěhovat takže nějakou min. délku by měla mít. To by chtělo nějaká kamna pro experimenty a podle nich pak postavit taková co vydrží víc sezon než jednu.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 1. 2012, 9:17

Jo, to by chtělo postavit něco experimentálního s danými rozměry a měřit pyrometrem, jaká je kde teplota.

Jen tak pro zajímavost. Středočeský hejtman už je asi jak Lenin, taky dělá do všeho...
http://www.youtube.com/watch?v=loPSJTEW ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

29. 1. 2012, 10:36

Rathovo monstrum
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

31. 1. 2012, 7:51

Myslím, že nejlepší by bylo několik mřížek samostatně nad sebou. Vždy se některá rozehřeje víc než ty ostatní a bude plnit požadovanou funkci. Tedy musí být oddělené kvůli vyrovnávání tepla. Mřížky budou mít i druhotnou funkci v tom, že mi nebudou létat kusy papírů do komína při zatápění a zanášet tahy. Když postupně shoří, což bude trvat dlouho, tak se nic extra neděje, protože v původní konstrukci stejně nebyly. Je otázka jestli to pak vůbec poznám, snad podle zanášení tahů?
Vyzkoušet se to může, žádná extra komplikace RK to není. Ještě bych chtěl prodiskutovat sekundární vzduch, předehřívání vzduchu, předehřívání paliva?
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2012, 9:32

Bych potřeboval vymyslet něco na ohřev vody.Tak 1000 litrů vody počítám,něco jednoduchého na dřevo.Chci sehnat 2-3 starý sudy a zkusit malý pivní lázně-tedy medové lázně,na pivní má někdo licenci. :D Nějaký nápad.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

31. 1. 2012, 5:27

Zajdi do výkupny surovin. A počkej si až je tam někdo doveze. Já mám dva sudy, úplně nové od hydraulického oleje po 150Kč. čili váží 15kg jeden. Je to výborný zdroj materiálů, je mi až líto co tam musím nechat, protože kam to dát. Chce to občasné návštěvy nebo se domluvit s obsluhou. Teď tam mám odložené CLUBky, jsou vykuchané od šamotu, nepoškozené, sada šamotů je za 800Kč, tak zvažuji jestli do toho jít. Těch různých vyhozených kamen, jen trefit to co potřebuji, dvířka, rošt a popelník pro RK. Pro ohřev vody si vyběr kamna, která neochlazují topeniště a vyhřívají vodu až spalinami. Námětů je na internetu dost. Dokonce jsem našel kdysi i jak se to dělalo u armády, taky kdysi dávno.
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2012, 7:46

Jj občas jsem taky bufetil,jsou to poklady co lidi vyhazují. :D
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

31. 1. 2012, 9:35

Chtěl bych upozornit na výborný příspěvek na tomto odkazu:
http://forum.tzb-info.cz/102647-kachlov ... y#text1648" onclick="window.open(this.href);return false;
Myslím, že Standa Červený překonal svou dřívější aroganci a napsal pro nás, kteří se touto problematikou teprve prokousávají podnětný materiál. Jeho aroganci, ale plně chápu. Po týdnu zastupování šéfa jsem k aroganci sklouzl také, když jsem viděl s čím za mnou podřízení chodili a mysleli si, že to snad budu řešit za ně. Nebudu to dále hodnotit.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

2. 2. 2012, 5:30

Tak mně přepadla nějaká malomyslnost z RK po přečtení článku od S. Červeného. Jak mohou mít vysokou účinnost hoření, když do míst, kde má hořet uhlík a vyvíjet se 2/3 tepla nejde vzduch? RK v klasické konstrukci nemají přívod sekundárního vzduchu, nehovoří se o dvojstupňovém hoření. Tak se mnou teď cloumá nedůvěra v americké soudruhy, že zase, jak je jejich zvykem, ohlupovali důvěřivý lid. Začínám pochybovat, že spotřebovali jen 1/8 dřeva k vytápění. Buď nemrzlo nebo nenasbírali tolik dřeva a používali k vnitřnímu vytápění whisky.
Vzývám mocného (zeleného) čaroděje, aby sdělil šťastlivce, kterému fungují RK k naprosté spokojenosti. Najde čaroděj, najde?
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2012, 7:22

Dočkej času,až hodím ke kamnům větší trubku.Spotřebu nemůžu zatím posoudit.Co můžu potvrdit je hodně rychlé ohřání sudu a sálání tepla.Truba odchozí je v podstatě pořád vlahá,takže dochází zřejmně k dobrému plynospalování.Z komína neodcházejí žádné čmoudy,ale přijatelná pára,ale to bude asi záležet hodně na vlhkosti dřeva.Kolik raketových kamen tady je,to fakt nevím.Poskrovnu asi.No týpek to má zřejmně zmáklý,má už asi geniální kamna postavený,zná teploty,tlaky a ostatní,takže brnkačka vlastně. :DČaroděj na kamna kašle,zkupovává stroje a stroječky. :D
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

2. 2. 2012, 7:37

Tak to jsem se dost dobře pobavil, co, řval jsem smíchem nad předposlední větou. Nic ve zlém QNX, ale zanedbáváš diskusi, tak jsi to chytil.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 2. 2012, 7:58

Chlapci nechejte ho, ať udělá tu osmnáctku (myslím ovšem soustruh). Moje maminka říkávala, že jedním zadkem nemůžeš být na devatero hodech. V takových mrazech se špatně výzkumní.
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2012, 8:01

Já bych chtěl snad vyřešit už jen to přikládání.Nevím jestli jsi viděl video,jak týpek pošle do raketáků,takovou kládu.Ta než odhoří to chvilku dá.Možná to video najdu.Čaroděj má velkej záběr,já to znám :mrgreen: -mrtě mašinek a různých věcí rozdělaných.Nojo,když je takových věcí krásných-dřevěnou vanu už mám v hlavě 2 roky,rozdělaný cncéčko,malou kovárnu dát dokupy,postavit vznášedlo-mám zatím motor z trabanta,soustruh na dřevo,postavit malý srub pro sebe a snad se konečně zadaří rozjet sruby na kšeft :D Sakra je toho nák hodně,nebo tam spíš ještě milion věcí chybí.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

2. 2. 2012, 8:10

Ještě myšlenky. Možná, že je nasáván přebytek vzduchu a strháván do vsk a tam uhlík shoří, ale je to tak? Nevím. Kamna nemusí kouřit, když zbude jen uhlík, ale amorfní uhlík ve formě sazí zaneřádí tahy a komín.
Další nebezpečí je v ucpání vodorovné spalovací komory popelem, vím, je popela málo, ale lajdáci existují, Jak se to ucpe, tak je nebezpečí otravy CO nebo udušení CO2. Chápu, že by to mělo chcípnout, ale nejsem si jist. Kamna CLUB už několik otrav způsobilo, tím, že se popelem ucpaly bošní svk.
Já tuším, že si toho QNX bere moc a nestíhá. V mrazech je čas na přemýšlení a teorii. Tak to využijme. Až se oteplí a chytí nás tvůrčí elán, tak ať máme jasno.
Myslím, že v tom jsme stejní, taky mám rozděláno spoustu věcí a vymlouvám se že zrovna nejsou podmínky. Co podmínky, hraju na internetu kraviny a pak času nezbývá. Já toho zeťáka přetáhnu, nahrál mi tu nějakou montezumovu pomstu a ztratil jsem měsíc.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2012, 8:36

Pánové držte se nohama na zemi. Snížení spotřeby dřeva na 1/8 je pouhou pohádkou (nebo klamavou reklamou?). Něco takového není možné. Hlavní výhoda RK spočívá v jednoduchosti konstrukce a díky tomu v možnosti vlastní amatérské stavby. Když se vezme v úvahu jak jednoduchá ta konstrukce je, že tam je pouze primární vzduch, není tam žádná regulace ........ tak je vlastně zázrak, že to vůbec funguje. RK jsou ukázkou jak s minimem prostředků splnit hlavní pravidlo pro stavbu kamen - v AJ se tomu říká pravidlo "tří T" .....TemperatureTurbulenceTime. Pravouhlé záhyby zajistí turbulenci = promixování spalin se vzduchem a díky tomu se to obejde dokonce i bez sekundárního vzduchu. Izolovaná VK zajistí teplotu a čas potřebné k dokonalému spalování. K tomu tepelný akumulátor a odvod spalin při nízké teplotě a je z toho docela účinné zařízení. Vadou na kráse je bezpečnostní hledisko a fakt, že zlegalizovat tuhle konstrukci snad ani není možné.
RK jsou zajímavou alternativou do alternativních staveb. Třeba ta kamna na která se byl podívat josef.lipka jsou použitá v odpovídající stavbě. Krocanova RK už jsou dost na hraně, jako levné řešení to bude dobré, ale kdyby bylo možné utratit o pár desítek tisíc Kč víc, tak bych se u něj přimlouval za postavení pořádného komína a nějakých solidních těžkých akumulačních kamen na dřevo.
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“