Raketová kamna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

10. 2. 2012, 5:25

privod vzduchu
Přílohy
DSC03482.JPG
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

10. 2. 2012, 5:39

raketova kamna 2- bez sudu-pouze akumulace
Přílohy
DSC03707.JPG
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

10. 2. 2012, 5:42

raketova kamna 3 -15 cm system -experiment kamna za 1 den pro kamarada
Přílohy
DSC03686.JPG
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

10. 2. 2012, 6:20

tak jeste jednou vnitrni rozmery prvnich uverejnenych kamen,cely system je 20cm,topeniste 20x16 hloubka30cm,tunel 19x16 delka 36cm,vnitrni komin? 20cm trubka vyska 82cm,pritah vzduchu 10cm,lavice 20cm trubky cca 5m,vyhrev vody 28mm medene trubky cca10m, pro krocana -navsteva urcite mozna ,s pozdravem snake 1111
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

10. 2. 2012, 7:43

To snake1111. Stejný problém, taky mám několik smazaných příspěvků, to člověka vytočí doběla, kvůli nějakému časovému limitu asi administrátora. Pak si dám pauzu a až mně to přejde pokračuji. Teď pro jistotu před odesláním udělám copy nebo, když tuším, že to bude delší, tak si to připravím ve Wordu. To není problém jen tohoto serveru.
Jsem ve fázi ujasňování funkce RK, neříkej, žes tou fází neprošel taky, jen ten přítah vzduchu od podlahy o tom svědčí, nemluvě o umístění ohřevu vody. Z popisu a fotek je vidět, žes doporučené rozměry dodržel, jako předpoklad správné funkce.
Možná kdybych lépe četl a držel se Ianta, tak tu nemusím tolik plácat játrama, když mně zajímá i to proč a jak to funguje, na co si dát pozor. Speciálně se mi líbí ta krátká vodorovná spal. komora, mám stejný názor co nejkratší. Jaký máš přechod z bečky do akumulátoru. Ianto to popisuje přímo jako sochařský výtvor, z toho mi plyne žádná štěrbina. Jestli vidím správně tak na jednom obrázku máš do bečky kruhový otvor jako vývod do aku?
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2012, 8:48

snake 1111 píše:zdravim vsechny bohuzel jsem napsal dvakrat odpoved a dvakrat me to odhlasilo a potreti to delat nebudu tak aspon foto.Ale diky krocanovy za foto jeho kamen a vsem za zajem snake1111
To je škoda,ty ostatní rozměry by mně celkem zajímali.Hele to víš technika,někdy bych vzal palici a počítač rozmlátil taky. :D
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2012, 8:50

snake 1111: máš to moc pěkně udělané. Také rád stavím z nových šamotek, jenom ta cena za šamotku je dost nepříjemná :-(
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2012, 9:00

krocan píše:
snake 1111 píše:zdravim vsechny bohuzel jsem napsal dvakrat odpoved a dvakrat me to odhlasilo a potreti to delat nebudu tak aspon foto.Ale diky krocanovy za foto jeho kamen a vsem za zajem snake1111
To je škoda,ty ostatní rozměry by mně celkem zajímali.Hele to víš technika,někdy bych vzal palici a počítač rozmlátil taky. :D
A tak se podařilo.
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

10. 2. 2012, 9:31

na upresneni komory za sudem pred akumulacni lavici pro josef.lipka a vsechny ktere tato cast RMH zajima.Tohle misto neni Iantem v knize moc dobre popsane a je velmi dulezite.ostatni rozmery a popis dodam
Přílohy
DSC03517.JPG
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

10. 2. 2012, 9:33

jeste jedno foto komory
Přílohy
DSC03520.JPG
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

11. 2. 2012, 12:11

Díky za fotky, ze kterých je to krásně vidět. Je to pořádná lochna pro sběr spalin z bečky. Taky je vidět pečlivost provedení a celkové práce. To máš takto krásně zdokumentovaná celá kamna? Hotový instruktor.
Tušil jsem, že tam žádná štěrbina nemůže být, ale co když autor uvažoval "jinak" a nejistota hlodala. Zkoušel jsem to počítat podle teplot a průřezů v jednotlivých místech podle stavové rovnice. Vyšlo mi, že rychlost proudění je 3x větší ve vsk než nasávaného vzduchu, kolem pláště bečky je rychlost stejná jak nasávaného, pak ta "štěrbina", tam vyšla 5x větší. Jako bych chtěl profouknout trubky v aku, což je blbost, tam by rychlost měla být menší, aby se stačilo předat teplo do aku. Na výstupu aku mi vyšla rychlost o třetinu menší než nasávaného vzduchu. Je jasné, že jediné místo, které by se měla rychlost prudce zvýšit je ve spalovací komoře a dál by rychlost měla zůstávat konstantní nebo pomalu klesat. A každý násilný přechod bude na škodu.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

11. 2. 2012, 9:10

To krocan. Koukni jak ohřívá vodu Apostol
http://www.youtube.com/watch?src_vid=Py ... F2ES1x0ho8" onclick="window.open(this.href);return false;
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

18. 2. 2012, 7:51

Diskutéři zmrzli.
Krocan, máš takový přechod ze sudu do aku? A ostatní taky?
Pro průměr 20cm, průřez 314cm2, vychází, že bych spaliny měl odvádět také přes takovou plochu a na bečce to vychází 80cm délky pokud je mezera mezi bečkou a vnitřním komínem 4cm.
Pokud tam má kdokoliv něco jiného, tak je zřejmě problém RK tam. Viděl jsem na youtube několik konstrukcí a tomuto přechodu se moc nevěnovali.
Tak jak snake111 rozptýlil pochybnosti, tak jsem zase získal důvěru v klasickou konstrukci RK. Sice mám vymyšlenou svou hranatou konstrukci i s bouchací a roztápěcí klapkou, ale ještě budu přemýšlet.
snake 1111
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 2. 2012, 9:19

19. 2. 2012, 1:11

dobry den a zdravym vsechny
pro josef.lipka ano kamna mam celkem dobre nafoceny celou stavbu az na" jadro"/J/,pro mne osobne je nekdy jedno foto vic nez tisic slov a myslim ze takovych je nas vic takze se o fota rad podelim.A dekuju jeste jednou za uznani me prace.
Take s tebou naprosto souhlasim ze vetsina lidi kterym kamna nefunguji jak by mely ,maji zrejme problem v tomto miste,ja tam vzdy koukam prvi.
pro krocan mozna kdyby jsi zde zverejnil sve rozmery ze by jsme nasly chybu,ale osobne si opravdu myslim ze system pod 15cm /176cm2/ je moc maly a bude mit problemy nebo bude aspon "temperamentni".Muzu vedet proc tak maly system?
pro QNX taky diky za pochvalu.Jo samotky jsou drahy ale ja svoje koupil nove pres net po 15kc a to uz jde.Nejsem ale uplne priznivec celosamotoveho jadra /J/ dost verim ve stare cervene "zvonivky" ktere byly paleny "pomalym vypalem"a lepe odolavaji tepelnym zmenam /muj nazor /

tak a ted pro vsechny kteri jsou chtivy nejakych cisel o vykonu meho 20cm/314cm2/systemu se sudem .
Na mereni vsech hodnot byl pouzit laserovy teplomer Voltcraft IR 900-30S /-40C az +900C,cely system byl cerstve vycisten/komora za sudem a lavice cistena poprve po 86 dnech/ a bylo pouzito mekke drevo /borovice a srk/ hezky proschle /hodnotu vlhkosti dreva neznam/.
Za 1 hodinu jsem spalil 4.5 kg dreva,/myslim ze 5kg je max/ a teploty se pohybovali
-vrchol sudu stred/nejteplejsi misto nad "vnitrnim kominem"/..... 344 C
-bok sudu 10cm pod vrchni hranou........222 C
-spodek sudu/u mne vrchol spodni 1/3 sudu/......151 C
-prvni horni cihla horizontalniho tunelu/samot/ .....668 C
-prvni cihla na dne horizontalniho tunelu/stara cervena zvonivka/.....prekroceno maximum teplomeru/900 C/
-koleno do kominu.....75 C /povrchova teplota/

take bych mel mit brzy propojeno predehrivani vody pro boiler ,tak uvedu hodnoty-sam jsem zvedav.
no a posledni /a pro mne hooodne dulezita/ zprava ze mozna ziskam pristup k analyzeru plynu Testo 327-1
a to by pak melo byt opravdu zajimave!
doufam ze pro vas tyto hodnoty o vykonu budou prinosne Snake 1111
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2012, 11:17

josef.lipka: Průřez toho přechodu jsem u Krocana dělal trochu jinak. On měl hotovou vertikální komoru a ta měla menší vnější průměr, takže jsem si mohl ten přechod dovolit udělat kratší, ale zase byl širší. Problém u těch jeho kamen spočívá v tom, že slíbil, že koupí 200mm trubky (nebo alespoň 180mm), ale to neudělal, tak tam má 120mm, které jsou zcela nevyhovující ...... Přechod ze sudu do trubek není nejužším místem, tím jsou právě ty 120 trubky :-( ....... no a pak přišla zima a on to přestal řešit úplně. Takže ty kamna jsou nedodělané a zatím nezprovozněné. Až tam budou pořádný trubky, tak se s tím může pohnout dál.

snake 1111: no, tak o odolnosti červenejch cihel proti střídání teplot a tepelným šokům dost pochybuju. Stavěli jsem z nich jednu pec na keramiku (jenom pro jednorázové použití na dětském táboře) a když jsem si pak prohlížel cihly z rozebrané pece, tak jejich stav byl žalostný. Použil bych je tak do 600°C a ještě jenom na místa, kde nebudou tepelné šoky (třeba na tepelný akumulátor). Asi záleží na tom co je to za cihlu ........ ale to právě předem nikdy nevíš. Pro nějakou experimentální stavbu jako je ta u Krocana by to třeba použít šlo (i když jádro jsme i tam udělali z nějakých použitých šamotových pásků), ale pro nějaké solidnější stavby používám jedině šamotky a to ještě šamotky známého původu. Každý druh šamotu totiž také není vhodný.
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“