Raketová kamna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

21. 12. 2012, 10:54

Jak jsem dopadl se svou realizací RK ve skleníku jsem popsal v rubrice „energie z biomasy“. Jaké ponaučení jsem z toho odvodil: Vezmu to odzadu:
1) Komín, než špatný radši žádný, když komín, tak pečlivě izolovaný s co nejmenší tepelnou ztrátou. Nejlépe spaliny vyprdnout ve výši trubek v akumulátoru někde přes zeď, na konci H kus. Všechny nutné vertikální části izolovat, aby nezhoršovaly odvod spalin.
2) Akumulátor, pokud možno bez ohybů, rovný s co největším průřezem, aby se zmenšil y průtokové ztráty. Zkusím místo kameninových trubek postavit 3m kanál z bílých cihel, čili 14x asi 20cm v průřezu=280, což je 4x větší než průřez kameninových (78cm2). Zakryju fólií a oplácám blátem, těsnost všech spojů musí být dokonalá. Jinak je to nebezpečné a narušuje funkci kamen.
3) Přechod bečka akumulátor mám řešený dobře, akorát jsem nevykopal prohlubeninu na odlučování popílku. To udělám. To je drobnost, ale nutná, aby se nezanášel aku.
4) Mezera mezi bečkou a svk. Udělal jsem ji jen 2cm, což odpovídalo zachování průřezu v celých RK, ale myslím, že mohla být větší. Asi má velký odpor a stačí udusit tah, co se vytvoří v svk. Příště ji udělám 4 nebo 5cm, radši větší než menší.
5) Spalovací vertikální komora (svk) chce kovovou trubku pořádně izolovanou, perlit kolem trubky, skelná vata ještě kolem a co nejdelší. Izolaci jsem hrubě podcenil a délka (60cm) je taky málo. Zkusím to podezdít, aby byla aspoň 1m.
6) Horizontální spalovací komora (hsk), myslím, že je vynucená konstrukcí s bečkou a zvažuji konstrukci bez hsk, Zkusím šikmou, tak, aby klacky hořely až pod svk. Nemělo by to chytat zpětný tah a hořet do místnosti jak je k tomu náchylná hsk. Snad tam ty klacky budou padat, abych je nemusel ručně postrkovat, takže min 60°.
7) Vzduch zvenčí nebo z místnosti. Ikdyž mám skleník řádně utěsněný (dvojitě zasklený), štěrbinky kolem dveří stačí, takže žádný rozdíl jsem nepozoroval. Ve skleníku je vzduch zvenčí zbytečný přepych.
8) Přikládání a nároky na přípravu dřeva maximální. Takhle to nepůjde, abych byl otrokem kamen.
Tak jsem rád, že jsem si RK odzkoušel a kvůli přikládání je zavrhl. Do baráku si je v klasické konstrukci nedám. Zvažuji postavit kamna podle starých dobrých českých CLUB kamen. Kam se hrabou američtí soudruzi s RK na české CLUBky. I do sleníku budou lepší.
primitiv
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 2. 2013, 6:02

13. 2. 2013, 6:12

Zdravim.právě jsem dostavěl RK.hned naostro ze 120 okapovych trubek(60kč/m).po hodině zatápění jsem utekl pryč,ale při útěku jsem našel krásne latički.(lepši než prkno zabalený v papíru)a ted nejdou chcípnout.nemaj chybu.)
Eva Mikolášová
Příspěvky: 1
Registrován: 31. 8. 2015, 12:01

31. 8. 2015, 12:49

Pánové prosím poraďte! ;)

Mám rakeťáky ze šamotek, hodlám k nim udělat i vyhřívanou lavici a nad kouřovody v lavici instalovat trubky na ohřev teplonosného média pro podlahové vytápění koupelny.

- kouřovod - máte levnější alternativu? Kouřovody jsou dosti drahé,,
- hypokaust - nějaké zkušenosti s vytápěním horního patra? Utáhne to ten komín??
- podlahové vytápění - chtěla bych to řešit jako samostatný okruh(vzduch?? Voda? - tam se ale bude asi špatně regulovat teplota a bude i zamrzat a případně by se mohla v trubkách i přehřát,,,) a teď řeším jaké teplonosné médium a typ čerpadla. Nechci nic extra složitého a sofistikovaného, jsem dostatečně inteligentní na to, abych buď regulovala průtok ručně anebo se spokojila v koupelně s vedrem(podlaha by byla samozřejmě odizolovaná a povrch by byl přírodní kámen/dřevo).

Uvítám jakékoliv konstruktivní nápady :) Rakeťáky jsou bezva a bylo by fajn je využít na 108% :D
Děkuji,
Eva
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“