Tepelné čerpadlo

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Mirek.N
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 12. 2011, 9:53
Bydliště: Břeclav

31. 1. 2012, 10:50

Nezkoušel jste někdo vyrobit Tepelné čerpadlo? Těď je k sehnání spousta různých starších klimatizací, nešlo by ji obrátit, aby topila?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

31. 1. 2012, 11:04

zdravím tepelné čerpadlo mám jedno postavené ale ještě není namontované , a mám jednu klimu na přestavbu , více méně umí klimatizace jak topit tak chladit takže stačí místo vnitřní jednotky dát výměník a a pustit na topení a jede , je to řešené čtyřcestným ventilem ,
já jen řeším kde sehnat v rozumném množství chladivo R 407C abych si nemusel schánět na napouštění a upravy servisáka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 1. 2012, 11:05

na tzbinfo je spousty zajímavejch rad ke stavbě, případně když najdeš stránky pana Žeravíka tak to je taková hodně známá osoba co se stavby týče.. dnes už pokročil a dodává i nějaké svépomocné sety.. informací tam je spousty..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Pepe788
Příspěvky: 1
Registrován: 2. 7. 2013, 8:50

2. 7. 2013, 8:56

Zdravím, vyrobit tepelné čerpadlo bych se asi neodvážil, ale přemýšlím, že by si ho pořídil kompletní od nějaké firmy. Stále pátrám po nějaké solidní, kdy bych neměl nějaké problémy. Investice to není zrovna malá. Nikde ale nemohu nikde najít žádné doporučení, nebo zkušenosti. Předběžně mám vybranou značku Ochsner, dělá to http://www.bioterm.cz. Nemá někdo nějakou zkušenost? díky
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 7. 2013, 11:05

můžeš se mrknout na stránky ELTEX P žeravíka , staví tepelná čerpadla na zakázku a myslím že má jen dobré reference , hlavně když se něco podělá tak neněníš celý agregát ale jen nutné komponenty . a
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

2. 7. 2013, 1:51

Pepe788 píše:... Nemá někdo nějakou zkušenost? díky
Jo, nějaké zkušenosti mám. Letos jsem s TC HOT-JET (20kW vzduch-voda) "odjel" už pátou zimu. Co bys chtěl vědět?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 10. 2013, 11:56

¨Takže finišuji s tepeklným čerpadlem a budu nucen řešit doplnění chladiva R407c
servisní firmy nějak nemají zájem nebo si účtují neůměrné ceny kdy kg chladiva výjde i na 3000kč , to je prostě hovadina ,
nemáte někdo známého chladaře který by byl ochotný přepustit cca 2-3kg chladiva R407C ???
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

19. 10. 2013, 6:12

tak čerpadlo už jede , doladuji řízení , musím dát rozvaděč ,
mám jeden dotaz , čím testujete těsnost/ netěsnost okruhu ????

nevypadá to že by chladivo unikalo , ale nerad bych abych za nějaký čas přišelel nato že mám málo chladiva .
skoušel jsem lehce povolit kuželový spoj a testoval jarem a výsledek je dost mizerný , sám osobě trošku pění a malé bublinky které ůnik vytvářel byly těžko zaznamenatelné , navíc snadno steče . chtělo by to něco co se udrží na místě a je schopné se dlouho nafukovat .

jasný že můžu koupit barvivo a testovat přez uv .
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2013, 8:12

Já mám na testování těsnosti spray Loctite 7100, dostal jsem ho někde zadarmo v rámci lákání zákazníka. Ale nejspíš je to stejně jen luxusně zabalená mýdlová voda :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

24. 11. 2013, 6:09

Podařilo se někomu pohnout se stavbou Tepelného čerpadla ?
Mě jo
Už asi tři týdny jej provozuji , je pravda že teploty během dne nešly pod nulu , ale zatím to vypadá že se zadařilo ,
Během hodiny mám teplotu topné vody na 40 stupních , což je dostačující vhledem k tomu že mám předimenzované radiatory , a někde i podlahovku ,ale není problém dostat ji na 55°C. Pokud není venku nějaká větší vlhkost tak se lamely výparníku jen lehce ojiní , předevčírem bylo hodně vlhko a za 3 hodiny provozu to vypadalo následovně.
Celé to řídím programovatelným relé Zelio , kde jsem začal s pár řádky programu a nakonec jich mám 70 a to si rčitě ještě něco vymyslím :D
námraza.jpg
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

25. 11. 2013, 9:15

packa píše: za 3 hodiny provozu to vypadalo následovně.
Především gratuluji k úspěšnému spuštění, gut ! :) , ostatní doladíš časem.
Fotografie sice ukazuje neradostný pohled, leč námraza je problém všech vzduchových čerpadel. Mám-li TC namrzlé, tak (po létech laborování) odmrazuji automaticky každou hodinu 3 minuty. Párkrát za zimu (mlha, teplota blízko nuly) i to je málo a hodí se tu a tam přidat "ruční" pokyn. Jakmile totiž mám TC namrzlé, citelně klesá jeho výkon a je lepší ztratit těch pár minut při reverzu, než jet 3 hodiny s námrazou. Tak ať Ti to hřeje! :D
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 11. 2013, 10:11

Ahoj a dík
zatim nemám taryf pro TČ takže jedu max ty tři hodiny v kuse a nechám odtát samovolně , jinak tam mám naprogramováno odtávání po 3,25hod a to na deset minut , nevím praxe ukáže , ale řeším jak to udělat jinak , protože to není potřeba vždy ( zatím jen 2x)
neskoušel jsi vyhodnocovat nějak vrstvu námrazy ? někde jsem čet porovnávat teploty , tlaky , ale všechny měření jsou hrozně ovlivněné počasím a vším okolo , ještě jsem někde čet měření proudění vzduchu , podle toho jak jsou zarostlé lamely tak by se snížilo proudění , ale zatim nevím čím to měřit aby to neovlivnoval nějak vítr a podobně ,
porovnávat teploty , venku , nahoře výparníku a dole na výparníku taky k ničemu moc nevedlo , ale začínám tak uvidím
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 11. 2013, 10:19

dej si někam do místa kde to spolehlivě namrzá kus trubky tak aby to sálo přes ni, a do ní nějakou vrtulku a snímej otáčení té vrtulky
namrzlo-nesaje-netočí se= reverz a odmrazovat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 11. 2013, 11:55

jsou tam hustě lamely , , výparník je na straně u zdi což je vidět z fotky a ventilátor je zepředu a saje skrz výparník , , máš pravdu když na výparník zezadu nabastlím třeba doprostřed trubku s vrtulkou tak by to mohlo fungovat , vevnitř bude lehký podtlak kde budu hlidat proudění vrtulkou a optobránou , nebo tam mít klapku a u ní snímat polohu jak jí bude proudění vychylovat
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

25. 11. 2013, 1:50

testone píše:dej si někam do místa kde to spolehlivě namrzá kus trubky tak aby to sálo přes ni, a do ní nějakou vrtulku a snímej otáčení té vrtulky
namrzlo-nesaje-netočí se= reverz a odmrazovat
Ahoj. Ty něco takového (vrtulku) na TC máš? Hádám, že čekat až mezi lamelami přestane znatelně proudit luft, je již příliš pozdě na spuštění odtávání. Ono to taky umí nejen NAmrznout, ale i úplně ZAmrznout. :mrgreen:



Packa:
Já mám konfekční čerpadlo a tedy přesně nevím, co a jak u něj námrazu hlídá. Ale určitě se spuštění hlídá měřením teplot. Zvenku jsou na výparníku TC vidět (nahoře a dole) dva teploměry + jeden "venkovní" a další prý jsou kdesi uvnitř . V řídícím "mozku" lze uživatelsky nastavit jednak perioda odmrazení (já empiricky došel k "nejdříve za šedesát minut") a dobu odtékání rozmrazené vody (já 3 minuty). Optimální doba odtoku (odkapání) vody s lamel je také dost citlivá záležitost.

P.S. K nastavování podle stavu vrtošivé atmosféry: První zimu jsem si s TC dost hrál, druhou už mě to bavilo podstatně méně a teď už pár let mu nevěnuju ani tu pozornost co mrazáku ve špajzce.
Naposledy upravil(a) 613ziza dne 25. 11. 2013, 2:03, celkem upraveno 1 x.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“