větrná elektrárna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2012, 8:06

Kdo zapujci 3Kw nejlepe 3F krokac , slozim zalohu proti poskozeni.
Ja to dynamo realne resim a predevsim jsem narazil na to , ze elektrarna ma male otacky a to co jsem zplodil ma malo polu tudiz malo HZ a nizkou ucinnost a vubec se mi to nelibi.
Prevodem to resit nechci.
R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 10. 2012, 8:33

Radek-B píše:http://www.youtube.com/watch?v=agHnxfw6 ... ure=relmfu

Nedokazete nekdo vysvetlit jak funguje tento princip zapojeni civek ? A jak to konstrukcne pojmout aby to fungovalo ?
Hlavne potrebuji docilit pri velmi malych otackach napeti alespon 26-36V.
Jak moc spatne je ze magnety lezi na ocelove desce a strida se S/N. Jak moc se projevi na ucinnosti ze bych dal takoveto disky s magnety
proti sobe dva.
Jaky typ generatoru bez pouziti prevodu je vubec nejlepsi pro pomale otacky ?

RADEK
Zkusím trochu něco napsat.
to video z okazu jsem přetrpěl celé nechápu proč je tak dlouho a v podstatě v něm nic není.
Ale k věci.
Asi tě zklamu při malých otáčkách nedostaneš požadovaný výkon, který ale nezminuješ. Kolik jsou velmi malé otáčky?
Ono je to jaksi provázané. Určitá velikost motoru/generátoru je schopná dát nějaký výkon. Např hmotnost motoru cca 5kg je schopna dodat 5KW při 3000otáčkách a napětí 50V, tedy cca 100A.
Motor tedy na 1 otočku generuje 0.0166V.
Pokud motor převineš tak aby toto napětí generoval při polovičních otáčkách musíš udělat 2x tolik závitů ve vinutí a pak bude 50V pri 1500 otáčkách ale díly polovičnímu průřezu bude proud jen 50A tedy ti klesne výkon na polovinu. Z toho je jasné že pokud chceš generovat výkon a napětí při nízkých otáčkách bude motor veliký a k danému výkonu i drahý.
Magnety by měli ležet na železné desce pokud možno co nejhorší železo tak aby uzavírali magnetický tok do cívek. Pokud použiješ tvrdé železo a toto pole neuzavřeš bude se z napětí generované na otáčku nižší. Magnety se střídat musejí protože potřebuješ změnu aby se napětí generovalo. Pokud použiješ dva tak se to teoreticky zlepší 2x ale bohužel to záleží na víc faktorech a to zejména kolik jseš v dané cívce schopen napětí naindukovat. Může se ti stát že to bude stejné jako s jedním diskem pokud budeš s buzením na maximu ( zvolíš správnou velikost magnetů). Taky se ti může stát že se ti přidáním bude celek hřát bude to přebuzené a napětí už nepoleze. Toto řešení naplocho je sice jednoduché a elegantní ale ve statoru není železo, tudíš se veškerá magnetická energie která má přijít do cívky ( měděného vodiče) šíří vzduchem a ten zrovna pro přenos magntetické energie vhodný neni. Toto řešní také plně nevyužívá daného výkonu k přenosu energie, ideální je mít magnety co nejdál na páce.
K tomu vinutí, nejsem nějak vzdělaný spíš praktik ale řekl bych že je to motané tímto způsobem proto aby to bylo jednoduché a rychlé. je taky vidět že to má drátem tak 1mm tedy 0.8 mm průřez, to ti rozumně bez výrazných ztrát přenese tak 5-10A. Docela by mě zajímalo jak to vypadá na oscilu. Takže si tak :D
Bohužel už za mnou přišlo pár lidí co chtěli generátor při nízkých otáčkách, ale je problém dostat při nízkých otáčkách takový výkon. Když to vemu tak že se třeba vrtule točí pomalu tak je to hlavně tím že jí chybí ten příkon na to aby se točila rychle.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 10. 2012, 8:37

můžu se mrknout po nějakém bldcčku abys měl něco na pokus, můžu když na to nebudeš pospíchat zkusit ti i nějak přemotat aby ti vycházelo KV.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2012, 8:38

ta posledni informace je vcelku podstatna a da se s tim nez souhlasit
kdyz uz by se to tocilo velmi pomalu a nejaky vykon by tam byl tak asi nebyl problem s prevodem do rychla atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 10. 2012, 8:44

A toto by ti nestačilo? Je to velmi jednoduché na slestavení...

http://www.youtube.com/watch?v=x7A5xfZg ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 10. 2012, 6:29

Radek-B sežeň si tu knihu z ČVUT co se tady někde o ní zmiňuju
je v ní celkem dopodrobna rozpitvána pomalu- i rychloběžnost, přizpůsobení generátoru vrtuli, možnosti regulace vzhledem ke kmitočtu, napětí, typy generátorů atd.
pro úspěšný návrh ( z hlediska množství vyrobené energie) je taky mj. třeba vhodně zvolit rozsah rychlostí větru při kterých to bude pracovat s ohledem na lokalitu
výkon protékající jednotkou plochy je přímo úměrný třetí mocnině rychlosti větru
z toho vyplývá že třeba při třetinové rychlosti větru než je jmenovitá je výkon 1/ 3 na 3, tj 0,037 jmenovitého (chcete li jsou to cca 4%) a to je tak tak na pokrytí předpokládaných mechanických odporů aby se to vůbec roztočilo, nemluvě o aerodynamice atd.
docela jsem nad něčím takovým uvažoval taky, ale je to cca čtvrté místo v pořadí mých projektů, tak možná za xx let jestli se toho dožiju :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

2. 10. 2012, 2:06

Jestli by byl zájem, mám tuto knihu naskenovanou v PDF (popř. i textovou verzi - avšak díky rovnicím je trochu rozsypaná). Nevím, jestli ji tu ale můžu veřejně vystavit...
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 2:26

Ja mam vazny zajem i neverejne.
Pro rypaly u piva a z HUSLENEK :D , aby vedeli ze to myslim vazne.
Elektrarna je typu AXIS pomalubezna, tj vertikalni 3 lista prumer 3.5 a vyska take 3.5m.
List je siroky 450mm.
Přílohy
P1050564.JPG
P1050562.JPG
P1050565.JPG
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 2:38

Radek-B: ty AC serva fungují dobře, ale chce to dostatečné otáčky ....... já bych tam narval AC servo a když z něj budeš potřebovat dostat víc, tak bych před něj dal převodovku. Mám nějaké planetovky 1:5 co se hodí přímo na servo. Koupil jsem si je právě na stavbu elektráren. Mám i sbírku různých AC servomotorů, tak bych ti případně mohl i změřit co to ve skutečnosti dokáže.......... nebo i nějakou převodovku+servo prodat, kdyby se to pro tvůj účel hodilo.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 3:09

Ceste s prevody jsem se chtel vyhnout, je to mechanika kterou bych tam nechtel. O procentualnich stratach v 10-kach procent nemluve, to jako strojari a konstrukteri vime vsichni ze to neni dobre. Kdybych chtel jit touto cestou , tak sem vytahl alternator z prvniho nakladaku ktery jel kolem, tam je hotova uz i elektrika zajistujici nabijeni a regulaci. Ale dosly mi prasky a sem v koncich s vysledky ruznych pokusu nejsem spokojen a tudiz nikdy nerikam nikdy.
Radek
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 3:51

Radek-B: jak jsi přišel na to, že precizní planetová převodovka má ztráty v desítkách procent? Alternator z auta je hodně špatná volba, mnohem horší než AC servo s převodovkou. .........ale můžeš udělat velkej, těžkej a drahej alternátor co bude pomaluběžnej a obejde se bez převodovky. Co získáš na účinnosti zaplatíš na pořizovacích nákladech za generátor. To si prostě nevybereš. Nějaké větší servo by třeba vyhovovalo i bez převodovky, ale to bys musel upřesnit požadavky. Já to pak můžu změřit. Mám AC serva od 500W do 11kW. Otázkou jsou ty otáčky, napětí a výkony co od toho chceš.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

2. 10. 2012, 6:33

to co máš na těch fotkách jsi dodělal?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 6:43

To na fotkách ......... to je dost podivné. To se opravdu používá a funguje to? Se žádným motorem/generátorem této konstrukce jsem se ještě nesetkal.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 8:18

Jo delal a zkousim, je to civka roztazena do linearu. Chtel jsem to kvuli nahoneni polu a HZ udelat sestifazove.
A taky puvodni dotaz znel , jestli nekdo nedokaze popsat jake to ma konstrukcni zasady, protoze nejsem spokojeny s vysledkem.
RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2012, 9:38

Proč by tahle konstrukce měla nějakou výhodu oproti normálnímu uspořádání alternátoru s axiálním tokem, kde jsou normální cívky? Tomu nerozumím.
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“