Motor osy Z se točí jen jedním směrem

Odpovědět
Pepe_Lopez
Příspěvky: 2
Registrován: 8. 2. 2014, 11:23

9. 2. 2014, 12:02

Zdravím, toho fórum jsem objevil již před pár lety a pravidelně ho pročítám. Pomalu ve mě uzrálo pomyšlení, že si zkusím, postavit takový stroj. Ne nebude to produkční mašina, spíš jen ověření, že to dokážu. Protože jsem strojař a ne elektrikář, říkám si, že tu mechaniku dám nějak dohromady, aby odpovídala mému záměru, ale s elektrikou může být problém. No a problém je na světě.
Motory jsem vykuchal z kopírek - co kus to originál, alespoň jsou všechny unipolární se 6 vývody. Krouťák nic moc.
Oddělovací deska tato: HY-JK02-M
Obrázek
Drivery tyto: BL-TB6560-V2.0
Obrázek
Ovládání: Mach3
Počítač: P4 s WinXP Pro a jako druhý PC jsem úspěšně otestoval notebook s PCIEx LPT kartou, také na WinXP Pro.
Trochu jsem s tím zápasil, nicméně nějaké informace jsem z fóra vydoloval. Nejdřív se zapojením driverů (dospěl jsem k zapojení se společnou zemí), po té nastavení STEP/DIR a ENA v Machu. (Existuje snad 10 návodů jak to nastavit a chvíli trvalo než jsem přišel jak to nastavit pro tu moji desku). Taky tuning motorů, resp. nastavení proudů aby mi to nehořelo.
Nicméně výsledkem je, že motory se točí ..... ale!!!
Řešení následujícího problému jsem nikde nenašel.
Osa X a Y chodí správně na obě strany, osa Z se vytrvale točí jen na jednu stranu. Pokud vyměním motor, problém je stejný. Pokud připojím problémový motor i s driverem na jinou osu (třeba A) chodí normálně. Pokud na jeho místo dám motor s driverem, který funguje, na ose Z se začne otáčet jen jedním směrem.
Testováno pomocí tlačítek na sw MPG kolečku i na Roadrunner. Testováno na stolním počítači i na zmíněném ntb, na obou stejné.
Vzhledem k tomu, že na jiné ose driver funguje, chybu driveru či jeho nesprávné zapojení vylučuji.
Je možné že jsem něco blbě nastavil v Machu nebo je mé mrazení v zádech správné a oddělovací deska je vadná?
Nastavení v Machu mám:
Axis X 2 17 1
Axis Y 16 3 1
Axis Z 7 8 1
viz zde: http://softsolder.files.wordpress.com/2 ... erview.jpg
Děkuji za postřehy
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 2. 2014, 7:46

jen takový nápad
obecně elektrikářský, dál do toho nevidím
Neztrácí se ti někde v kabeláží signál DIR pro osu Z?
Vadný pin v konektoru.........
zkus proměřit cestu toho signálu ohmmetrem nebo se tam podívat osciloskopem
nevím, zda driver potřebuje k vyvolání pohybu DIR i STEP, nebo mu stačí jen STEP impulzy a DIR potřebuje jen při změně směru a bez něj se rozjíždí nějakým defaultním směrem
Znamená trvalá LOG1 na příslušném DIR vstupu driveru jeden směr a LOG0 druhý směr?
to tady buď někdo bude vědět nebo se to dá zjistit oměřením ostatních os
zkrat DIR signálu v kabeláži na zem nebo na + nebo na ............
jestli je to tak, dávalo by to smysl
zkus DIR nasimulovat přivedením vnějšího napětí přímo bez kabeláže na příslušný vstup driveru (přes odpor, ne natvrdo a zároveň si ověřuj voltmetrem, že se na vstupu změnilo LOG0 na 1)
nebo opačně, zkus vstup uzemnit
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Pepe_Lopez
Příspěvky: 2
Registrován: 8. 2. 2014, 11:23

21. 5. 2014, 10:10

Asi bych ml taky dodat řešení mého problému, když už ho konečně mám. Původní oddělovací deska je skutečně vadná. A novou oddělovací deskou to šlape jak má.
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“