Problém s driverem nebo motorem

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2017, 8:58

presne tak
v te tabulce s piny zaskrtnes ze chces vystup negivat a je to
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2017, 9:16

CZ_Pascal píše:Ve chvíli kdy se motor roztočí tak je okamžitě potřeba napětí řádově vyšší. Proto se driver KM (pokud se má točit trošku svižněji) musí krmit napětím alespoň 40 až 60 voltů - samozřejmě v závislosti na typu KM. (ty levnější to však neumožňují a "dusí se" na nějakém menším)
Ano. A proč to tak je? Vyšší napětí je potřebné jednak k tomu, abych dokázal co nejrychleji protlačit cívkama statoru požadovaný proud, čemuž se snaží ze všech sil bránit indukčnost vinutí. A pak taky proto, abych překonal back-EMF, tedy zpětně generované napětí, které vzniká pohybem rotoru a které působí proti napájecímu napětí. No a to je to, o čem se tady celou dobu bavíme - toto napětí vzniká v důsledku pohybu cívky v magnetickém poli, nebo (jak je to v tomto případě) pohybem magnetického pole kolem cívek. Toto napětí vzniká jak za běžného chodu motoru, tak i když prostě jenom rukou otáčím motorem, a tahle energie je tím, co nám případně odpálí driver.

Psal jsem, že silný krokáč má malé jmenovité napětí, odpovídající jmenovitému proudu. Je to proto, protože má vinutí namotané malým počtem závitů tlustého drátu. Tím malým počtem závitů jednak dosahuje nízké indukčnosti, ale také nízkého back-EMF, protože generované napětí je přímo úměrné počtu závitů cívek.

Krátká poznámka ke konci Tvé věty: jsem děsně alergický na slovo "levný" ve smyslu "levné je špatné, aby něco bylo dobré, musí to být drahé".
Jaký proud motor snese je dáno jeho konstrukcí, na co je navržen. Vůbec to nemusí souviset s cenou.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 1. 2017, 10:01

Thomeeque píše:
CZ_Pascal píše:Hmmm.... tím kondenzátorem jsi "vyhlazoval" ten střídavý proud který KM generuje, aby se lépe měřil měřákem přepnutým na stejnosměrné napětí ?

Tady se člověk pořád "učí"... :lol:
Nic jsem nevyhlazoval, měřil jsem maximální amplitudu..
OK. Čumím na to po zvětšení obrázku a Omlouvám se a beru zpět ("odvolávám, co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil")
Tu diodu jsem v tom balastu na nezvětšeném obrázku přehlédl. To napětí mi přišlo nějak relativně malé, nejspíše jsi těm otáčkám moc nedal tak jsem pojal podezření že jsi to tam píchnul "napřímo".
Mex píše:A pak taky proto, abych překonal back-EMF, tedy zpětně generované napětí, které vzniká pohybem rotoru a které působí proti napájecímu napětí.
a chceš mi snad tvrdit že tohle back-EMF napětí je shodné se jmenovitým napětím toho motoru a je v řádu jednotek voltů :?: :!:

i Thomeque svým měřením (které je zatíženo nemalou chybou vlivem typu použitého kondíku) dokázal že je toto napětí relativně "velké" ve srovnání se jmenovitým (které opravdu v řádu jednotek voltů je)
A rozhodně dost velké nato, aby odpálio většinu z těch "kvalitních a levných" driverů. Generovaný proud je samozřejmě taky relativně velký, ale rozhodně to není prvotní příčina odpálení driveru. Působení účinku velkého proudu příjde až poté co je polovodič na hraně s napětím a začne selhávat a pouštět proudu cestou která na to není dimenzovaná.
Mex píše:Krátká poznámka ke konci Tvé věty: jsem děsně alergický na slovo "levný" ve smyslu "levné je špatné, aby něco bylo dobré, musí to být drahé".
Jaký proud motor snese je dáno jeho konstrukcí, na co je navržen. Vůbec to nemusí souviset s cenou.
No a na závěr já jsem zase alergický, když si někdo myslí že čipem za pár šupů který je dělaný do tiskárny kde tisková hlavička váží 40gramů bude plnohodnotně krmit motor do CNC frézky (tak jak se to tu bohužel nemalá část zdejšího osazenstva snaží dělat). Bohužel jsem zde na fóru zatím nenarazil na levný a zároveň kvalitní driver který by se dal nazvat jako vhodný pro napájení motoru CNC stroje.
Pak se tu lidi diví že jim vypadávají KM ze synchronu už při šnečí rychlosti 2500mm/min :!: Ukaž mi prosím nějaký levný driver který dá provozně spolehlivě aspoň těch 40V a 4A na fázi.

Neber to osobně, ale zrovna u Tebe MEXi mi ten popis přišel hodně divný/zavádějící protože vím že ty zrovna elektronice rozumíš :roll:

A samozřejmě souhlasím že ne vše co je drahé je automaticky dobré (to platilo možná kdysi a asi taky ne u všeho).
Ač nejsem zrovna nějaký geront tak pamatuju dobu kdy boty jako ADIDAS, NIKE atd znamenalo kvalitní (a bohužel i relativně drahou) obuv. Kyž se na tyto boty dívám v obchodě (standardní "kamenný" v shopping centru, žádný stánek) dnes tak se nestačím divit jaký je to šmejd a zároveň si za to neváhají říct dvojnásobek toho co stály kdysi ty kvalitní :cry:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2017, 10:27

CZ_Pascal píše:a chceš mi snad tvrdit že tohle back-EMF napětí je shodné se jmenovitým napětím toho motoru a je v řádu jednotek voltů :?: :!:
To jsem snad probůh nikdy a nikde netvrdil. Navíc BEMF závisí na otáčkách motoru.
Psal jsem, že když má krokáč nízké jmenovité napětí, tak z toho plyne, že má cívky namotané nízkým počtem závitů. Jsou samozřejmě i krokáče namotané jinak, což je často případ různých krokáčů z tiskáren atd.
No a z toho nízkého počtu závitů prostě plyne nízké BEMF.

Takže ještě jednou shrnuto:
nízké jmenovité napětí krokáče -> nízký počet závitů statoru -> nízké BEMF
(mluvím o běžných motorech, aby mě někdo nebral za slovo, že existují třeba nějaké speciály, kde to může být namotáno jinak)

BEMF je problém každého elektrického motoru a omezuje maximální dosažitelné otáčky.
Pro pobavení: viděl jsem kdysi video, které natočil nějaký perpeťák (to jsem zjistil až na konci). Měl tam pěkně vysvětlené BEMF, pěkně udělané amatérské měření výkonu motoru atd. Říkal jsem si, že fajn borec, ví o čem mluví.
A na konci to přišlo: povídal, že je třeba prostě odstranit BEMF a tím vytvořit perpetuum mobile. A nemyslel to jako srandu ale psal to vážně, rozebíral tam pak i pokusy, jak to dělal (a určitě mu schází už jenom tááákhle malinko a už to bude...).
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“