Problém s driverem nebo motorem

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2017, 9:25

neguj EN signal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2017, 9:51

Samozřejmě bude fungovat to, co ti poradil robokop, tedy inverze signálu Enable.

Ale jen tak pro zajímavost: co si od toho zapojení Enable slibuješ? Píšeš, že bez něho "s řešením nejsi spokojen". Co čekáš, že se zlepší, až ho zprovozníš? Co se změní k lepšímu, abys byl spokojen?
Nebo je důvod jen ten, že je tam na to díra, tak je prostě třeba do ní něco strčit?
J4nek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 1. 2017, 7:20

20. 1. 2017, 7:36

Díky pánové za rady a pro Mex: Zapínání a vypínání motorů bych chtěl řešit přes software, protože někdy budu chtít s motory otáčet manuálně. To však bez zapnutého EN kabelu nepůjde, jelikož motory jsou pořád pod proudem.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 1. 2017, 8:48

Hlavne si zmeraj ci nemas pri stojacich motoroch (ked nekrokuju) napajanie na vstupe drivera STEP.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 1. 2017, 10:24

J4nek píše:Díky pánové za rady a pro Mex: Zapínání a vypínání motorů bych chtěl řešit přes software, protože někdy budu chtít s motory otáčet manuálně. To však bez zapnutého EN kabelu nepůjde, jelikož motory jsou pořád pod proudem.
pokud chceš s motory točit ručně tak si uvědom, že generují napětí úměrné otáčkám - a to se nemusí driverům líbit. Je řešením je pro takovýto provoz úplně odpojit od vypnutých ! driverů.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 1. 2017, 11:36

Malá technická. Už asi po stopadesáté se tu objevuje upozornění na generované napětí při otáčení naprázdno. Když jsem dělal motorový pohon pro mojí BFku, tak jsem si to pro sichr změřil a NEMA 23 2,2 - 4,1Nm dají napětí od cca 1,3 do 1,8V při 300 ot/min.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 1. 2017, 2:58

pravda, neměřil jsem to - jen vím, že to rozsvítí LEDky driveru a citelně se to s kličkou pere. Také jsem nezkoumal zapojení driverů a nesnažil se odvodit co tam to generované napětí dělá. Pochopil jsem, že to není rozumné řešení a opustil jej.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2017, 3:13

Já driver TB6560 odpálil ručním točením kličky. Kolik to bylo otáček netuším, převod od motoru je cca 1:8. Proto mám výstupy na motor přes relátko a při ručním posuvu to odpojuji.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2017, 4:48

lubbez píše:Malá technická. Už asi po stopadesáté se tu objevuje upozornění na generované napětí při otáčení naprázdno.
Motor s permanentními magnety funguje symetricky - buď z elektriky dělá mechanický pohyb, nebo z mechanického pohybu dělá elektriku.
Motory, určené pro nízká napětí a velké proudy (což jsou třeba silné krokáče, mají při jmenovitém proudu napětí v jednotkách voltů) v generátorovém režimu zase generují nízká napětí a vysoké proudy.
Drivery to většinou díky svým ochranám přežijí, ale to neznamená, že je dobrý nápad to rutinně provozovat.

Původnímu tazateli na signál Enable: řekl bych, že je určitě pro techniku lepší, pro uživatele pohodlnější a přesnější jezdit šipkama, než otáčením motorů rukama.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 1. 2017, 4:52

lubbez píše:Malá technická. Už asi po stopadesáté se tu objevuje upozornění na generované napětí při otáčení naprázdno. Když jsem dělal motorový pohon pro mojí BFku, tak jsem si to pro sichr změřil a NEMA 23 2,2 - 4,1Nm dají napětí od cca 1,3 do 1,8V při 300 ot/min.
Jak jsi to měřil?
A to jsem jen točil osičkou (co to šlo, to uznávám, ale s kličkou bych dal určo výrazně víc)
A to jsem jen točil osičkou (co to šlo, to uznávám, ale s kličkou bych dal určo výrazně víc)
:) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 1. 2017, 7:13

Hmmm.... tím kondenzátorem jsi "vyhlazoval" ten střídavý proud který KM generuje, aby se lépe měřil měřákem přepnutým na stejnosměrné napětí ?

Tady se člověk pořád "učí"... :lol:
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 1. 2017, 7:30

Mex píše:Motory, určené pro nízká napětí a velké proudy (což jsou třeba silné krokáče, mají při jmenovitém proudu napětí v jednotkách voltů) v generátorovém režimu zase generují nízká napětí a vysoké proudy.
Drivery to většinou díky svým ochranám přežijí, ale to neznamená, že je dobrý nápad to rutinně provozovat.
Napětí při jmenovitém proudu v jednotkách voltů je pouze u stojícího se motoru, kdy je proud mařen v teplo na odporu cívky :!:
Ve chvíli kdy se motor roztočí tak je okamžitě potřeba napětí řádově vyšší. Proto se driver KM (pokud se má točit trošku svižněji) musí krmit napětím alespoň 40 až 60 voltů - samozřejmě v závislosti na typu KM. (ty levnější to však neumožňují a "dusí se" na nějakém menším)

Napětí nezatíženého motoru při jeho otáčení tak bez problémů dosáhne relativně "vysoké" napětí. Toto napětí (pokud je připojen driver) je však diodami driveru (ať už jsou ty diody zvlášt nebo intrinsické diody MOSFET prvku) drženo jen pár (jednotky) voltů nad napětí na které se tímto nabíjí "hlavní" kondenzátor (nebo baterie kondenzátorů) v driveru.

Pokud je driver levný a kapacita malá tak se nabije poměrně rychle a napětí se dostane nad povolené napětí spínacího prvku.
Může tak dojít k napěťovému průrazu polovodiče do kterého se vybije zbytek energie v kondenzátorech a to spolehlivě dokoná zkázu :twisted:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 1. 2017, 7:49

CZ_Pascal píše:Hmmm.... tím kondenzátorem jsi "vyhlazoval" ten střídavý proud který KM generuje, aby se lépe měřil měřákem přepnutým na stejnosměrné napětí ?

Tady se člověk pořád "učí"... :lol:
Nic jsem nevyhlazoval, měřil jsem maximální amplitudu..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
J4nek
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 1. 2017, 7:20

20. 1. 2017, 8:47

robokop píše:neguj EN signal
Prosím o upřesnění výrazu neguj signál..... v matematice jendoduchá věc - přehodím znaménko, ale jak toho docílit tady? Dokáže MACH změnit polaritu výstupu EN změnou v nastavení signal output?
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

20. 1. 2017, 8:56

ano, volba active low
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“