modra 4osa tb6600 - rele pro ovladani spindlu

Steve89
Příspěvky: 20
Registrován: 31. 8. 2014, 9:53

9. 9. 2014, 7:47

azamo píše:Interpolátor Arduino už existuje https://github.com/grbl/grbl/wiki
Ani se nedivím :D

dík
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 9. 2014, 2:43

Steve89 píše:Napadlo tě vyrobit z Arduina interpolátor pro CNC ?
Ne, vůbec ne. Jde mi jen o porovnání driverů Pololu (tedy chipu A4988) s driverem na bázi chipu Toshiba TB6560 nebo TB6600 za stejných podmínek.
Často někdo použije "argument" typu "driver A je mnohem lepší než driver B", ale nikdo to exaktně neporovná za stejných podmínek.
Protože u toho Arduina se dá předpokládat míň problémů než na PC (pokud ho zatím nemáš vymazlené), tak se jako testovací platforma jeví lepší právě to Arduino (které vymazlené máš).

Jinak při vší úctě k Arduinu bych to na nějaký nový větší projekt určitě napoužil. Na drobnosti je to fajn, destičky jsou extrémně laciné (nepoužívám SW Arduino, používám jenom ten HW).
Ale pro nový projekt je určitě lepší nějaký ARM. Za ne o moc větší peníze dostanu 10x vyšší výpočetní výkon, 30x víc RAM, 5x víc čítačů, USB atd.

Jinak tu mám taky jednu nedodělanou 3D tiskárnu. Nějak se k tomu pořád nemůžu dostat, vždycky je něco důležitější. Asi je to tím, že jsem se s 3D tiskem zatím nesžil, takže mě vždycky spíš jako první volba napadne si daný díl z plastu vyfrézovat, než ho tisknout. Ale uznávám, že by to už skoro chtělo přehodnotit a tiskárnu dodělat.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

9. 9. 2014, 4:06

Už jsme to tu řešily ale mě ty pololu přijdou prostě lepší . Teda aspoň na nema17 motorech .
Taky by mě to porovnání zajímalo .
Steve89
Příspěvky: 20
Registrován: 31. 8. 2014, 9:53

9. 9. 2014, 8:10

Mex píše: Jinak tu mám taky jednu nedodělanou 3D tiskárnu. Nějak se k tomu pořád nemůžu dostat, vždycky je něco důležitější. Asi je to tím, že jsem se s 3D tiskem zatím nesžil, takže mě vždycky spíš jako první volba napadne si daný díl z plastu vyfrézovat, než ho tisknout. Ale uznávám, že by to už skoro chtělo přehodnotit a tiskárnu dodělat.
A čím to budeš řídit ? Není-li to tajemství ?

Pro FDM opensource teď číňani prodávají komplet set elektroniky s čínským klonem arduina, ramps ( deska kam se zapojí drivery ), 5x driver ( pro dva extrudery ), display s rotačním encoderem pro ovládání tiskárny bez PC a slot na SD kartu pro tisk PCless, za asi $50. S firmwarem Marlin to je opravdu pecka. Když si pohraješ s železem, dostaneš srovnatelný tisk s předraženejma modelama od Stratasys, podle toho, co jsem měl v ruce na veletrzích.

S tím testem prrrrrr. Ty toshiby tam mám připájený a fakt se mi do toho moc teď nechce, spíš bych si to TBčko koupil v jednoosym driveru a zapojil s arduinem, stejně něco takovýho časem budu potřebovat pro velkou tiskárnu. Chci sestavit deltabota xD
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 9. 2014, 10:25

Steve89 píše:A čím to budeš řídit ?
V první etapě asi klasika - Arduino Mega. Jenom na to nebude nastrčený RAMPS, ale moje vlastní deska. Ta nebude obsahovat sokly pro Pololu drivery, ale místo nich budou jenom konektory pro externí drivery. Mám kýbl jednoosých Toshib, které používám v jednom projektu. Takže vezmu 4 tyhle jednoosy a budou honit krokáče na tiskárně.
Mám jinak řešený ohřev trysky (místo termistoru nebo termočlánku používám Si diodu - zvládá měřit až do 500 stupňu a je za pusu) a taky ohřev stolu (topné odpory, napájeno přímo z 230V, max. výkon až 450W, takže velmi rychlý ohřev). Takže ovládání těchto specialit nese taky tahle deska.

Pokud by mě 3D tisk chytnul, tak další etapa bude deska s ARMem místo Arduina. Buď se STM32F4, nebo pak nějaká mocnější s Linuxem, konkrétně asi BeagleBone. Zatím mám vřelejší vztah k použití syrového ARMu, tedy toho STM32F4 (dělám s tím nějaké další projekty).

Škoda, že ten firmware pro ovládání tiskáren je napsaný hodně poplatně tomu Arduinu. Ono to asi moc jinak ani nejde, ATmega v Arduinu má přece jen dost omezený výkon a hlavně zdroje (málo RAM, málo čítačů). Takže portování tohodle SW na nějakou jinou platformu není jednoduché.
Pro BeagleBone taky existuje hotový SW pro 3D tisk, stejně tak pro něho existuje LinuxCNC pro obecné CNC.
Steve89
Příspěvky: 20
Registrován: 31. 8. 2014, 9:53

10. 9. 2014, 7:20

To zní velmi zajímavě. Pokud budeš stavět takhle vychytanou věcičku, doporučuji zvolit zrovna variantu se dvěma extrudery. Po čase zjistíš, že je docela dost občas potřeba tisknout podpůrné vrstvy z jiného materiálu. K tomu je dobrý např materiál PVA, který se dá potom rozpustit ve vodě. Je to velká výhoda mít dva extrudery.

Btw. k tomu ohřevu trysky - nemáš k té diodě hotovou převodní tabulku pro arduino ? pokud ano, mohl by jsi prosím zveřejnit tu tabulku a typ diody ?

Já jsem měl na první tiskárně podložku vyrobenou z 4mm Al plechu, a který jsem zespodu udělal pouzdro na topnou patronu D12.5 x L 90mm 350w 230V a z tohoto pouzdra jsem měl vytažené měděné heatpipy pro lepší tepelnou vodivost. Jak jsem se přesvědčil, na kvalitu tisku má vliv tepelné zvrstvení podložky ( zkoušeno na ABS ). Z vrchu jsem dal 4mm sklo. Výsledek na poprvé byl super ale časem jsem zjistil, že to funguje jako bimetál :D a navíc to celé mělo nepříznivou hmotnost, což při rychlostech kolem 70 mm/s natahovalo výtisk v ose y klidně o 3 - 4 mm :D. Za to samozřejmě mohla i ta Průšova konstrukce.
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“