Činská zelená deska

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 2. 2015, 7:10

Hmm, teď koukám konečně v klidu na to video a vidim dobře, že z motoru vede osm drátů, z nichž 4 končí někde na klávesnici?

Dodej fotku-popis, jak píše Mex. A ještě pár poznámek:

- motory na prázdno můžou mít při takto malých točkách ošklivý rezonance (moje měly), který se projevujou podobně
- snaž se na SDG nedotýkat spojů, mohl bys tam zavádět nějaký rušení
- jak máš v tom videu nastavenej proud?

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2015, 7:30

Ten motor by měl mít zapojené cívky do série takto:
Přílohy
motor.jpg
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

1. 3. 2015, 1:46

Fotka by nám moc nepomohla, aktivně jsem motory už zapájel do konektorů, každopádně jsou zapojený správně tak, jak je psáno v návodu - stejně jako na obrázku, co poslal Jova.
Thomeeque: ty dráty, co se válí v klávesnici jsou na konci propájený a zaizolovaný, do tý klávesnice tak nějak "upadly" :oops: :D
SDG mam podlepeno izolačkou, takže odtud rušení snad nejde.. Na videu je proud nastavenej na 1,4A, ale chová se to podobně na vyšší i nižší hodnoty.

Že se k tomu vracim, ale nemohl by to fakt být ten kondenzátor? Jakou tam vlastně plní funkci? Filtruje výstup signálu? podle datasheetu je na pinu 7 CR oscilation circuit, co znamená to CR?
Já tomu teda nerozumim, tak mě kdyžtak včas zarazte. Ale kdyby měl moc velkou kapacitu, nebylo by to tak, že se nestíhá plně nabíjet ve vyšších frekvencích a proto se vybije jen jednou za několik pulzů - pak to teda udělá krok??
Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2015, 9:58

co kdyby sis ten motor pridelal nejakou sverkou ke stolu
uvidis jak pekne pak bude makat
takhle to zaboha nemuze chodit uz od pohledu viz akce a reakce, setrvacne hmoty a rezonance
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

2. 3. 2015, 3:17

robokop píše:co kdyby sis ten motor pridelal nejakou sverkou ke stolu
uvidis jak pekne pak bude makat
takhle to zaboha nemuze chodit uz od pohledu viz akce a reakce, setrvacne hmoty a rezonance
Nevím, jak pečlivě jsi koukal na video, ale uplně na konci je dobře vidět, v čem je problém. Upevnění motoru to bohužel nevyřeší :(
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 3. 2015, 3:34

Dubinek píše:Že se k tomu vracim, ale nemohl by to fakt být ten kondenzátor? Jakou tam vlastně plní funkci? Filtruje výstup signálu? podle datasheetu je na pinu 7 CR oscilation circuit, co znamená to CR?
Asi maj na mysli RC oscilátor. Tento oscilátor je tam pro PWM řízení proudu a máš pravdu, asi by to moc nefachalo, pokud by měl nižší frekvenci než je kýžená step rate. Nicméně tady jsi myslím bezpečně pod 44kHz, což je hodnota pro 1nF a víc by tam snad nedali.

Za mne to můžeš rovnou přepájet na paralelní zapojení, protože jak už jsem psal, 24V je na sériové zapojení u NEMA23 motoru žalostně málo a klidně to může být spolu s tím, že je to volně ležící nezatížený motor, důvod, proč to takto kraví.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

2. 3. 2015, 4:24

Díky za link. Tak zítra odpájím konektory a napojim to přímo do driveru, ať se s tím dá ještě laborovat. Holt jsem předbíhal, tak si dám trochu práce navíc. :)
Zatím díky, pak dám vědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2015, 5:34

jejak jsem to nestudoval do podrobna ale to co jsem videl byl ze ten motor jak udelal krok tak se pohnul celej na podlozce takze se to cele dostavalo do rezonance
vetsina krokovych motoru kdyz se da na mekkou podlozku treba molitan tak se neni schopna vubec otacet krom velmi nizkych otacek
takze tohle testovani bez fixovaneho motoru je uplne k nicemu a uplne bez vypovidaci hodnoty
nejdriv zafixuj motor a pak sem dej video co to dela/nedela
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

4. 3. 2015, 12:32

Tak jsem motor stáhnul ke stolu, přepojil na paralelní zapojení a neroztočí se vůbec, jenom píská a cuká se. Po přepojení zpátky do série ale to samý, jenom píská, zkoušel jsem to znovu i na jinym driveru s jinym motorem. Sice se roztočí, ale je to bída jako předtím.
Bohužel nemám momentálně k dispozici lepší foťák, tak omluvte sníženou kvalitu obrazu
Svorkovnice zleva doprava - +24, gnd, A+, A-, B+, B-

paralelně
http://www.imgup.cz/image/31Q" onclick="window.open(this.href);return false;

sériově
http://www.imgup.cz/image/31c" onclick="window.open(this.href);return false;


https://www.youtube.com/watch?v=bKmlzdu ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 3. 2015, 10:00

Asi je to blbost, ale za pokus to stojí. Kdyby náhodou výrobce motoru blbě označil barvy vodičů, tak by ty cívky mohly tahat proti sobě.
Abys to vyloučil, tak zapoj motor jako half-coil, tj. z každé civky zapoj jen polovinu. Tedy budeš mít zapojené celkem jen 4 dráty, další 4 zůstanou volné. Jen je třeba najít (v nejhorším pokusem) poloviny cívek A a B, a nikoli třeba 2 poloviny A nebo 2 poloviny B.
Proud pak samozřejmě bude jako pro sériové zapojení, takže někde kolem 1.5A.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2015, 10:09

Taky mě něco takového napadlo :)
Měl by to být :
A - oranžový, A/ - rudý
B - modrý, B/ - žlutý

Ještě mě napadlo že by jsi mohl proměřit driver měřákem alespoň diodovým testem.
Odpojíš motor s napájením a budeš postupně měřit mezi +24V a vývody na motor. Nejdříve jednou polaritou a pak druhou. Při jedné by jsi měl naměřit pokaždé tu samou hodnotu - 4x diodu v propustném směru (já tam mám něco kolem 600) a při opačné polaritě nekonečno.
Pak to samé proti – 24V. Zase 4x stejné hodnoty, jen diody budou zapojené opačně.

Nebo to zabal do krabice a pošli mi to, mrknu se ti na to :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2015, 6:40

Necetl jsem to tu dopodrobna
motor mas promereny aby to nebyla treba prerusena jedna faze?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

5. 3. 2015, 10:56

Mex píše:Jen je třeba najít (v nejhorším pokusem) poloviny cívek A a B, a nikoli třeba 2 poloviny A nebo 2 poloviny B.
Proud pak samozřejmě bude jako pro sériové zapojení, takže někde kolem 1.5A.
Rozumim tomu dobře, že teda zapojit motor vlastně unipolárně??
jova píše:Nebo to zabal do krabice a pošli mi to, mrknu se ti na to :wink:
Díky moc, vážím si toho, kdyžtak pak pošlu sz, pokud se s tim nepohnu.
robokop píše:motor mas promereny aby to nebyla treba prerusena jedna faze?
Prozváněl jsem to pípákem a kontakt tam byl, to by mělo být ok

Zatím díky, až to všechno proměřím, dám vědět :)


Edit: Thomeeque: koukám na to jak puk, fakt každou jinak :-D Rozumim, i když rotorem jde otáčet dobře jako při vypojenym motoru, stejně vyzkoušim, ať to vyloučim na 100%, dík
Naposledy upravil(a) Dubinek dne 6. 3. 2015, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 3. 2015, 11:10

Koukám, že jsi v jednom postu sestřelil tři [quote] ze tří, každou trochu jinak, to už chce talent :D

Unipolárně určitě ne, Mex to myslí tak, že bys použil z každého páru cívek (tj. cívek, které se spojují buď seriově nebo paralelně dohromady) pouze jednu.. Nicméně antiparalelně zapojené cívky bys poznal i tak, že by osičkou motoru šlo výrazně hůř otáčet (při vypnutých driverech).. díky reciprocitě a zákonu zachování energie (každý motor je zároveň generátor a antiparelelně zapojené civky jsou vlastně zkrat).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

15. 4. 2015, 1:25

Ahoj. Tak deska se dostala přes kamaráda až k jednomu člověku, kterej si to ochotně vzal pod křídlo a po pár modifikacích to šlape. Prej se tyhle desky řeší i na cnczone (což mě vůbec nenapadlo tam hledat), odkud pár schémat pomohlo

úpravy:
1) Výměna kondenzátoru C9 ( po tomhle kroku na všech driverech se motory začly normálně točit - snížily se i vibrace při chodu). Nutno ale říct jednu věc: jelikož při experimentech jedna deska odešla, objednal jsem tři nový. Zaprvé náhradní a zadruhé ze zvědavosti, jestli náhodou na ty první kusy číňan nedal špatnou kapacitu. Dal. Nový desky se roztočily na první zapojení.

2) Na výstupy k motorům přidány Schottkyho diody pro spálení špičkového napětí

3) na vstup signálu přidán buffer 74HC14 - podobně jako tady http://www.homediystuff.com/fixing-a-ch ... 560-chips/" onclick="window.open(this.href);return false;

4) Prohozena polarita DIP switche a kontakty uzeměny tak, aby při vypnutém stavu "nevisely nožičky do vzduchu"

5) mezi chladič a čip přidána teplovodná guma (původně tam není nic)

Po úpravách vše běhá jak má, na mikrokrok 1/8 v machu spolehlivě roztočím 1500 ot/min
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“