Činská zelená deska

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 4. 2015, 8:15

Dubinek píše:Ahoj. Tak deska se dostala přes kamaráda až k jednomu člověku, kterej si to ochotně vzal pod křídlo a po pár modifikacích to šlape. Prej se tyhle desky řeší i na cnczone (což mě vůbec nenapadlo tam hledat), odkud pár schémat pomohlo
Pokud jsi tam našel nějaká rozumná schamata, tak bys sem mohl dát linky.
Dubinek píše:úpravy:
1) Výměna kondenzátoru C9 ( po tomhle kroku na všech driverech se motory začly normálně točit - snížily se i vibrace při chodu). Nutno ale říct jednu věc: jelikož při experimentech jedna deska odešla, objednal jsem tři nový. Zaprvé náhradní a zadruhé ze zvědavosti, jestli náhodou na ty první kusy číňan nedal špatnou kapacitu. Dal. Nový desky se roztočily na první zapojení.
A jaká hodnota tam byla osazena? To je docela překvapující, že je to asi častější chyba, když byla zdokumentovaná více lidma.
Já jsem měl těch desek několik od různých výrobců s drobnými rozdíly na tišťáku, ale tenhle problém nebyl na žádné z nich.
Dubinek píše:2) Na výstupy k motorům přidány Schottkyho diody pro spálení špičkového napětí
A co si od toho slibuješ? Pokud jsi tam dal skutečně Schottky a ne třeba zenerku, tak to přepětí můžeš utlouct jenom proti napájecímu napětí. Ale to dělá ta Toshiba už sama. Smysl by spíš mělo tam dát ochranu typu zenerky, samozřejmě by to nemusela být přímo jen holá zenerka, ale třeba nějaký obvod, kde by výkonový prvek tvořil tranzistor. Tohle ale má smysl jen pokud používáš napájecí napětí na horní hranici, tedy kolem 35V.
Dubinek píše:3) na vstup signálu přidán buffer 74HC14 - podobně jako tady http://www.homediystuff.com/fixing-a-ch ... 560-chips/" onclick="window.open(this.href);return false;
A k čemu to? To jsi zapojil před optron nebo za něho? A pokud před optron, tak z čeho to napájíš?
Dubinek píše:4) Prohozena polarita DIP switche a kontakty uzeměny tak, aby při vypnutém stavu "nevisely nožičky do vzduchu"
Pod tím si teda neumím nic představit.
Dubinek píše:5) mezi chladič a čip přidána teplovodná guma (původně tam není nic)
Proč? Tím jenom zhoršíš přenos tepla. Tos tam měl raději dát nějakou teplovodivou pastu (třeba silikonovou vazelínu). Ten chladič snad nemáš nikde vodivě připojen na kostru zařízení, tak jeho izolace od chipu je celkem k ničemu.
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

16. 4. 2015, 5:38

Pokud jsi tam našel nějaká rozumná schamata, tak bys sem mohl dát linky.
Osobně jsem dostal do ruky jenom vytisknutý schéma, nevim z jakýho threadu tam přesně je. Vyfotim teda aspoň to, co jsem dostal
A jaká hodnota tam byla osazena? To je docela překvapující, že je to asi častější chyba, když byla zdokumentovaná více lidma.
Já jsem měl těch desek několik od různých výrobců s drobnými rozdíly na tišťáku, ale tenhle problém nebyl na žádné z nich.
Jak říkám, druhá zásilka dorazila ok a běželo to na první zapojení. Tišťáky mají stejný nápis V02
Kapacitu nevim, nemám možnost změřit :(
Proč? Tím jenom zhoršíš přenos tepla.
Teplovodná, ne izolační http://www.gme.cz/folie-teplovodiva-sam ... m-p620-086" onclick="window.open(this.href);return false;

Na zbytek Ti bohužel neumím kloudně odpovědět, ale zkusím to tak, jak jsem to pochopil. Předem upozorňuju, že moje elektroznalosti končí kousek za pájením. Dostal jsem do ruky pokyny co a jak mám udělat, aby to šlapalo. To jsem udělal a šlape to.

74HC14 tam je prý proto, že vyhlazuje signál. Resp. na osciloskopu prý nebyly pulzy uplně "hranatý", buffer by to měl řešit.
4) Prohozena polarita DIP switche a kontakty uzeměny tak, aby při vypnutém stavu "nevisely nožičky do vzduchu"
Pod tím si teda neumím nic představit.
Čtu to po sobě a nedivim se. Dole na schématu jsou odpory proti zemi a proti plusu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

17. 4. 2015, 12:09

Další malá technická-nejen, že má tb6560 v sobě ochranný diody na výstupech- on má i pull-down rezistory na všech vstupech (viz datasheet), takže ty vnější rezistory jsou zbytečný. Co se týká 74hc14-já osobně bych tam přibastlil radši optočleny 6n137 = optický oddělení+ tvarovač.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

17. 4. 2015, 1:09

Kilovolt píše:Další malá technická-nejen, že má tb6560 v sobě ochranný diody na výstupech- on má i pull-down rezistory na všech vstupech (viz datasheet), takže ty vnější rezistory jsou zbytečný. Co se týká 74hc14-já osobně bych tam přibastlil radši optočleny 6n137 = optický oddělení+ tvarovač.
Zrovna to tam čtu. Nejde mi to do hlavy, že si s tim přidělával práci...
Ještě teda dodám hodnotu vyměněných kondenzátorů: teď je tam 150pF
Díky za postřehy. Jsem hlavně rád, že to konečně šlape :)
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

17. 4. 2015, 6:53

Mám 100p a šlape taky :lol:
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“