Činská zelená deska

Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2015, 8:55

Z tvého popisu soudím, že máš více motorů i driverů. Chová se to stejně na všech?
Jak máš zapojené to vinutí motorů? Je to seriově nebo paralelně? Máš ty vinutí dobře zapojené podle výrobce? http://3dmotor.eu/SX23-1414ds.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; Nehádají se ti cívky mezi sebou?

Já používám motory ve stejné velikosti co ty, jen mají 4 vývody. Proud různý, mikrokroky podle potřeby aby to mělo hladší chod. Budím to podle potřeby, zkušebně generátorem, při frézování picaxem. Snesou docela dost. Na generátoru můžu přepínat mezi pravidelným trapézem a jehlami a jede to na oboje v podstatě stejně.
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

23. 2. 2015, 9:15

Mám tři kusy. Bohužel se všechny chovají stejně. Zapojeny je mám seriově podle tabulky od výrobce, plus jsem pro jistotu prozváněl dráty pípákem (výrobce má tabulku správně :-D). Cívky se imho nehádají, protože do těch cca 250 ot/min to jede - snad dobře, přiznám se, že naživo jsem jinde krokáč v chodu neviděl, ale co můžu soudit, chodí plynule.. Jsem z toho jelen, zkusmo asi přepájím ten kondenzátor a uvidíme, snad to neshoří..
Díky Dubinek
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2015, 9:24

Než budeš pájet (pokud na to nejseš zařízený), tak se ještě jednou zamysli a poexperimentuj.
Pokud na to zařízený jsi, tak si pravděpodobně můžeš ten kondenzátor změřit v i zapojení na desce, nabo ještě lépe změřit hodiny toho chipu.
Každopádně ale začni tím, že si k tomu připojíš nějaký zaručený zdroj signálu STEP.

Jinak zkus taky přepojit sériové zapojení motoru na paralelní. Pokud v tom bude výraznější rozdíl, hledej kolem motoru nebo napájení. Pokud to bude stejné, hledej kolem zdroje signálu STEP nebo pak skutečně kolem toho časovacího kondíku (ale tomu fakt moc nevěřím).
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2015, 9:48

Taky mě momentálně kromě toho špatného zapojení cívek nic jiného nenapadá.
To co popisuješ mi to dělalo, když jsem odpálil driver tím, že jsem zatočil zastaveným motorem a on naindukoval takové napětí že vněm zřejmě poškodil ochranné diody. Dalo se to proměřit diodovým testem proti + a – napájením.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2015, 10:00

Ještě jeden pokus zkus. Pokud je problém v generovaných pulzech STEP nebo v časování, tak po přepnutí na menší mikrokrokování se to musí změnit. Tak si zapni mikrostepping 1:2 nebo úplně plný krok a zkus to.
Zdroj máš předpokládím dimenzovaný na podobnou zátěž.
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

23. 2. 2015, 10:35

jova: motorem jsem sice taky točil, ale snad ne dostatečně na odpálení, protože ostatní drivery se chovají stejně.
Mex: Určitě to zkusím. Nerad bych, aby to vypadalo, že sháním rady, ale nenechám si poradit :) Jenom jsem k tomu trochu skeptickej, protože kdyby to bylo jen v špatným STEP signálu, nebyl by (snad) problém s decay modem (to neříkám, protože bych na to přišel, ale protože to říkal chytrej pán ve videu :-D), takže přemýšlim trochu dopředu - ale generátor určitě zkusím. To ale až pozítří, to mám volno a dost času na experimenty... PS nastavení mikrokrokování na to nemá vliv, cuká se to stejně.
Díky za rady pánové, ozvu se až budu vědět víc
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

25. 2. 2015, 7:49

Tak jsem si řekl, že když už tak už a jal jsem se stavět Thomeeqův generátor: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=48&t=9005" onclick="window.open(this.href);return false; Sehnat součástky mi teda dalo trochu zabrat, ale nakonec mám všechno doma v pytlíku a už se leptá deska.. Problém byl hlavně s IO, který v GM mají asi pod jinym označením, protože v online katalogu mi hledání nic nezobrazilo. Ale na prodejně mi je chlapík bez mrknutí oka dal, takže snad je to ono...
Velký dík Thomeequovi za tuhle hračku!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 2. 2015, 7:55

Dubinek píše:v online katalogu mi hledání nic nezobrazilo. Ale na prodejně mi je chlapík bez mrknutí oka dal
Chlapík v GM ti klidně bez mrknutí oka dá něco úplně jiného, než jsi chtěl... ;-)

Jinak ve vyhledávání v GM ti na zadání "4046" vypadnou všchny běžné varianty (15V CMOS, HC, HCT, a to v DIPu i SMD).
Naposledy upravil(a) Mex dne 25. 2. 2015, 7:59, celkem upraveno 1 x.
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

25. 2. 2015, 7:58

Mex píše:
Dubinek píše:v online katalogu mi hledání nic nezobrazilo. Ale na prodejně mi je chlapík bez mrknutí oka dal
Chlapík v GM ti klidně bez mrknutí oka dá něco úplně jiného, než jsi chtěl... ;-)
No právě, proto se modlím, aby ten operák měl i stejný parametry a nejen stejnej počet nožiček :-D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 2. 2015, 4:54

Dubinek píše:Velký dík Thomeequovi za tuhle hračku!!
Potěšení na mé straně :) Pak se prosím pochlub, jak to dopadlo. Jestli je na tom "operáku" napsáno (cokoliv)4046(cokoliv), mělo by to snad bejt vono..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

26. 2. 2015, 11:52

Ufff, tak po mnoha peripetiích, jejichž rozepsání by vydalo na další téma (pro zvědavce ve zkratce: po tříhodinovém shánění operáků leptám - neleptá to - došel kuprextit - kupuju novej - konečně po hodině honění v chloridu vyleptáno (na čtvrtej pokus :evil: :roll: ) - ukroutil jsem nožičku u diody - před zavíračkou běžim pro novou diodu - osazeno - malej zdroj se rozhodl nedávat 5V. Naštěstí jsem už předtim pořídil stabilizátor z 24v, takže můžu krmit rovnou ze zdroje a konečně je hotovo. Skore: v gesu za poslední dva dny čtyři návštěvy plus jedna v GM.) to je hotový a šlape to krásně.. Teda generátor šlape krásně, motory sebou ve vyšších otáčkách cukaj jak korouhvička v hurikánu :( Zítra zkusím postnout video pro lepší názornost..
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 2. 2015, 12:49

Ty jo, taková anabáze, obdivuhodná vůle :) Až budeš moct, udělej fotku spoje motor - driver (tak, aby bylo zřejmé, kde přesně končí všechny ty barevné dráty z motorů), tam by mohl být problém (pokud by třeba jedna cívka šla proti zbývajícím třem).. pokud toto teda už není vyřešeno, někdo už to tu zmiňoval a nevim, jak to dopadlo (nemůžu to teď projít, máme fofry - jinak, určitě to pak zapoj paralelně, 24V je na sériové zapojení dost málo).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Dubinek
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 1. 2014, 8:15
Bydliště: Praha

27. 2. 2015, 1:40

Thomeeque: cívky by měly být správně. Když prozvonim mezi sebou A a A-, je tam kontakt, stejně tak s B cívkou. Je pravda, že paralelní zapojení jsem ještě nezkoušel. Dneska už to ale bohužel netíhám, takže vše až zítra večer.
Tady ještě narychlo to video, i když tam toho moc vidět není. Ale možná slyšet - na konci s mikrokrokem 1/1 - motor píská, jakoby chtěl točit víc, ale rotor se jen cuká.. To by vypadalo na ty špatně zapojený civky, ne? :-/ No, zítra se v tom pohrabu a dám vědět. Zatim díky :)
https://www.youtube.com/watch?v=_gtZ7L- ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

PS teď koukám, že mi to YT seříznul z HD na 480p, takže tam není vidět lautr nic, ale už to nestíhám upravit, tak aspoň takhle
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 2. 2015, 1:56

Dubinek píše:Thomeeque: cívky by měly být správně. Když prozvonim mezi sebou A a A-, je tam kontakt, stejně tak s B cívkou.
Nejde jen o kontakt, ale i o polaritu - nicméně pokud jdou z motoru pouze 4 dráty, tak toto padá.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 6:10

Pokud to fakt má k něčemu vést, tak se přilep pořádnou fotku, kde bude vidět co je kam zapojené.
Případně ještě k tomu slovní popis barev vodičů a svorek, kam jsou zapojené.
Odpovědět

Zpět na „cinske desky s TB-6560 cervena a modra“