Vrtání koníka

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

26. 11. 2019, 9:14

Potřeboval jsem upravit koníka u svého soustruhu a tak jsem se rozhodl pro provrtání. Protože jsem byl požádán o postup, tak zakládám nové vlákno. Je to postup amatéra vzhledem k možnostem. Kdo má dva soustruhy, tak to má snažší. Lze to provézt i na jednom soustruhu, ale je potřeba promyslet postup. Předpokladem úspěšné práce je rovné lože!! Pak je potřeba vyrobit si dopředu přírubu s čepem, umístěnou buď v univerzálce a nebo přímo na přírubě vřetene. To byl můj případ, protože mám malou točnou délku. Pak je potřeba vyrobit vrtací tyč. Já jsem použil obyčejnou hlazenku, ale tady bych doporučoval nějakou broušenou tyč. Já jem předpokládal po provrtání použít ve finále ještě výstružník a proto ta hlazenka. Do tyče vyfrézovat drážku a podle drážky do příruby umístit čep, který zajistí otáčeni tyče a zároveň zasouvání do vřeteníku. Druhá strana tyče je v ložisku a umístěna na suportu. Tyč je tlačena do záběru a tak je potřeba ještě i axiální ložisko. Pro snažší, ale hlavně přesnější vrtání bych doporučil vyrobit ještě vedení tyče za koníkem. Já jsem to neměl a rozdíl (kuželovitost) byl 4 stovky a to opakovaně. Otvory v přírubě a to i v té pomocné je potřeba protáhnout výstružníkem. Před umístěním koníka do pozice je potřeba hodinkama překontrolovat případně srovnat tyč. Tady je potřeba aby příruby bylo možno doklepat na 0. Umístění nožíku a nabroušení je snad samozřejmost. Po provrtání je potřeba vyrobit pinolu. Do koníka vyrobíme podle otvoru hrot pro opření pinoly a točíme. Měříme a finální rozměr zkoušíme zasunutím do koníka po vytažení pomocného hrotu. Do "hotové" pinoly vyfrézujeme drážku a umístíme ji do koníka. Do sklíčidla dáme navrtávák a pak vrták podle průměru šroubu (v mém případě 12 ) a lehce přitažený koník dotačujeme proti vrtáku. Větším vrtákem zavrtáme do hloubky třeba 20 mm a na tu délku a průměr vyrobíme matici. Tu zalisujeme do pinoly a pinolu umístíme už klasicky, tj. našroubujeme na šroub. Do sklíčidla dáme vrták podle nejmenšího průměru MK. V mém případě 15 mm pr MK 2 a vrtáme. Pak zaměníme vrták za kuželový výstružník pro MK a vystružíme o 5 mm kratší kužel. Druhým výstružníkem dokončíme. Z popisu je zřejmé, že budeme potřebovat frézku a nebo aspoň frézovací přípravek a nějaké to příslušenství viz foto.
20191126_082725.jpg
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

26. 11. 2019, 9:21

20191116_133057.jpg
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

3. 12. 2019, 11:56

Protože mě výsledek provrtání koníka u svého samodomo soustruhu docela nadchl, rozhodl jsem se o víkendu upravit i původního koníka u svého soustruhu Noell. Sice používám většího koníka, ale protože se tím zmenšila točná délka o 50 mm, používám i původní koník, zvláště při vrtání "větší" kulatiny, která už neprojde vřeteníkem a musím použít lunetu. Soustruhy tohoto typu jsou v zásadě tragedie a bez nějakých oprav či úprav bych je ani nedoporučoval. To se týká i koníka a zvláště pinoly. Je slabá a proto jsem se rozhodl vyměnit ji za větší o průměru 25 mm. (původní má 22). Tady bych doporučil dopředu si vyvrtat "novou" pinolu vrtákem nejmenšího průměru MK. Pokud je koník ještě v původním stavu, je potřeba vyrobit nové ložisko pro šroub, protože původní otvory pro přišroubování přijdou odvrtat. To lze provézt i na vrtačce a to vrtákem 22 mm, nebo aspoň 20 mm. Dobré je i zamykání koníka excentrem, protože je potřeba jej umístit blízko vřeteníku a tam se nachází žebro lože a nelze se tak snadno dostat ke šroubu. Vrtání doporučuji po půl mm vzhledem k malé tuhosti. V poslední fázi zhruba půl mm před konečným rozměrem vrtáme po desetině, Výšku nožíku nastavujeme podle mikrometru. Při pečlivé práci je rozdíl průměrů minimální. Pak stačí dočistit buďto přípravkem s brouskama nebo aspoň smirkem na tyčce ve vrtačce. Po připasování pinoly vyfrézujeme drážku a umístíme do koníka. Pak následuje výroba kuželu. Kuželový výstružník i od Číňana je k "nezaplacení". Drážku na pinole jsem vyfrézoval z druhé strany a pinolu lze vysunout 55 mm až na doraz, to je po šroub v drážce. Ve výsledku je to jak se říká 100 a 1 .
20191130_092657.jpg
20191203_093755.jpg
20191203_093859.jpg
20191203_094210.jpg
20191203_094516.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“