Vrták v koníku uhýbá

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

27. 1. 2020, 3:59

testone píše: 27. 1. 2020, 11:23
elbarto píše: 27. 1. 2020, 10:02 Tohle se mi stávalo taky a bylo to mizerné laciné sklíčidlo, které neutahuje přesně v ose.
tohle je nesmysl
i když ti to bude šmajdat o půl metru, tak pořád to má nějakou osu otáčení
Myslím, že Bart má na mysli skľučovadlo v koníku a ty zasa skľučovadlo na vretene sústruhu. Tým prvým to kľudne môže byť spôsobené, navŕtavák je krátky, takže chyba sa neprejaví až tak ako pri dlhšom vrtáku.
Tos C45-2000
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2020, 4:18

majo477 píše: 27. 1. 2020, 2:16 To ako uhne navrtávak tu popisoval Engineer,ak si dobre pamatám tak išlo o nové navrtaváky,urobil o tom aj video ,,
tak tak ... https://www.youtube.com/watch?v=UnSSNCFtSJo
a ještě jedno https://www.youtube.com/watch?v=Qk6eCwHwImc
Jinak to co jsem uvedl ve videu o navrtáváku platí i o vrtáku, začal bych kontrolou geometrie použitýho vrtáku. To že sklíčidlo na upínaní vrtáků nemusí a často i není moc přesný je sice problém ale nemusí to být ve výsledku takovej průser. Ona ani pinola u starýho soustruhu nebude dokonale v ose, o koníku ani nemluvě. Ten vrták by se měl sám trochu vystředit, pokud je správně nabroušenej a pokud to není nějak úplně šejdrem všechno.
Na tomhle videu https://www.youtube.com/watch?v=X8iK_e5NhJk&t=39s cca 6-7 minuta je při vrtání vidět, že i na mým Schaublinu s poměrně přesným upínacím prvkem jde vrták trochu z kopce a přesto ty díry jsou v setině a v ose - čas 6:25. Základem je ale pochopitelně přesný navrtání a ostrý a kvalitní nástroje. :wink:
Samozřejmě, že to bude trochu horší pokud je díra nějak víc hluboká. Ale pokud je vrták přesně nabroušenej, má symetrický břity a je to přesně na středu navrtaný, mělo by to fungovat. Jinak tupej a mizernej vrták v hluboký (někdy i mělký díře) díře uhne i na sebepřesnější mašině.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2020, 4:30

RHtronix píše: 27. 1. 2020, 8:53 Zdravím, mám starý, malý soustruh viz viewtopic.php?t=23474&p=243159#p243159 . Když chci vrtat v koníku (navrtávák 2,5mm - potřebuju předvrtat střed pro pozdější vrtání pro závit M3), tak má vrtátk tendenci uhýbat dolů ikdyž ho mám vystrčený co nejméně. Jinak kužel v koníku drží, sklíčidlo se citelně neviklá...
Kde hledat chybu, případně co zkontrolovat? Když dám do koníka hrot tak je v ose vřetena... Díky za případné tipy.
Začni kontrolou toho navrtáváku a pak taky máš středící navrtávák na důlky pro opěrný hrot nebo opravdický kvalitní navrtávák s úhlem špičky shodným s úhlem špičky vrtáku?
Další ukázka vrtání je tady ... https://www.youtube.com/watch?v=Ple9riB3S3w&t=95s
je tam krásně vidět jak si vrták sedá na středění po navrtáváku....

Jo a jestli tonavrtání, vrtání a závitování neděláš z jednoho upnutí (tím myslím, že v nějaký fázi si to předvrtáš středícím nástrojem, pak to dáš ven z mašiny a později znovu upínáš a vrtáš a závituješ) a navíc upínáš do obvyklýho sklíčidla, tak zapomeň na to, že to bude fungovat !!!! To někam uhne vždycky !!! Někdy je to lepší, někdy horší, ale ani při přesným upínání do kleštiny takovej postup není dobrej. Jde to jakž takž na hodně přesný mašině, ale jinak je to spíš problém.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

27. 1. 2020, 4:41

Přesně tak. Objevila se tu hromada blbě nabroušených navrtáváků , hlavně na Aukru a bazoši. Taky jsem si naběhnul a pak jsem se nestačil divit. Každopádně vůle 2 desítky je nějak moc.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 1. 2020, 5:16

Engineer, Britt> Stejny problem se bohuzel tyka nejen navrtavaku z Aukra (superlevna Cina), ale stejne trable jsem mel s nekterymi navrtavaky ze Zbrojovky co mam v zasobach jeste z totace. Byly to defakto polotovary kde bylo brouseni jen naznacene a bylo treba je opravdu pred pouzitim spravne nabrousit. Oproti tomu, kdyz clovek dnes koupi povlakovane TiN, jen trochu drazsi kusy z Ciny, tak fungujou paradne.
Napr. tyto.. Na predvrtavani do tvrdeho se mi taky osvedcil monolitni svarovy navrtavak -tento. To je pro tazatele, az si uvedomi ze potrebuje nove nastroje, tak at to tu ma.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
RHtronix
Příspěvky: 95
Registrován: 3. 4. 2012, 5:02

27. 1. 2020, 5:30

Teď se k soustruhu nedostanu,ale až se mi to povede (bohužel až tak za dva týdny) tak natočím video aby to bylo jasnější co kam uhýbá...
osobně mi to přijdu asi jako vůle sklíčidlo/kužel/pinola/koník... a možno i levný navrtávák - přijde mi to jakoby po přitlačení ten navrtávák vlivem otáčení a tření sjede pod osu...
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 1. 2020, 10:00

RHtronix píše: 27. 1. 2020, 5:30 jakoby po přitlačení ten navrtávák vlivem otáčení a tření sjede pod osu...
To naozaj bez vôlí alebo krivosti nieje celkom možné. Niečo musí mať vôľu, alebo byť krivo. Nemáš znečistenú dutinu v koni a nevaklá ti v nej MK kužel? Nefoť nič, rovno to pomeraj či si v osi, či ti hlavička v koníku "nepozerá" dole, či sa nevaklá ona alebo vrták v nej. Vymeň ten navrtavák za iný. A potom odfoť čo si našiel.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Tom Dvk
Příspěvky: 401
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

28. 1. 2020, 8:27

Jen pro jistotu se zeptám - máš to čelo, které navrtáváš, dobře zarovnané ?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“