Odladění čínských soustruhů řady 180x300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Sváťa
Příspěvky: 79
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

17. 9. 2020, 3:38

Tatka33 píše: 31. 12. 2015, 6:17 Nechci zakládat nové vlákno, snad to sem trochu patří.... Co lze na mašinkách ještě udělat:
Klíny pro sáně "ála soustruhborec" - nic nového, ale hodně šikovné a přínosné.
Obrázek
Pro jejich opravdu perfektní sladění jsem musel zaškrábat jejich dosedací plochu - spodní část na loži (tam se výrobce opravdu podepsal), ale vzhledem k tomu, že jsem měl soustruh "do mrtě rozebraný" to nebyl trabl.
Fakt to pěkně funguje - jen jsem klíny udělal na jeden štelovací šroub
Obrázek
Opravdu poctivý klín na příčném suportu - suport byl za tři roky provozu trochu jetý - by lo ho nutné zaškrábat
Obrázek
Klín lze vyrobit i na pidi frézce s pomocí dvou přípravků
Obrázek
Pravda, že jsem ho asi 8 hodin zaškrabával, ale výsledek stojí za to
Obrázek
Dlouho už jsem zvažoval vylití vřeteníku a lože polymerbetonem a bylo dost času. Vřeteník lze vylít na pěti stěnách v síle od 10 do 20 mm. Ten šaluňk je 0,2 mm laminátu nalepený vteřiňákem.
Obrázek
Na loži bylo třeba hodně "šaluňku" pokud by směs zatekla kam nemá, byl by to docela trabl
Obrázek
Pak už to šlo zalít (no zažďuchat) v pohodě
Obrázek
A pak už jen dolít trochu z druhé strany
Obrázek
Pryskyřici jsem nechal tuhnout 48 hodin při teplotě cca. 20 st. a následně temperoval asi 5 hodin na radiátoru (45 - 50 st.?)
Ta pryskyřice díky pomalému tuhnutí nedeformovala výrazně geometrii vřeteníku a lože a na usazení vřeteníku byly oproti původnímu uložení potřeba pouze dvě 0,01 mm podložky.
Po sestavení soustruhu a seřízení vřeteníku mám hodně dobrý pocit z výsledku celkového vyztužení a upravení vůlí pomocí klínů - no čas ukáže.
Omlouvám se že po x letech obnovuji tohle vlákno ale taky sem se stal majitel tohoto soustruhu jen je to Noell.Rád bych na něm taky udělal pár úprav a tak začínám od začátku a to od lože.Jak po těch letech se chová to vylití tím polyrbetonem?A jak poznám že je lože v pořádku?Jsem ho měřil hodinkami na suportu a jezdil sem a tam a běželo to v 0.02mm.Je to možný?Ale pak mi přišlo když jsem jel v druhý dráze pro koník tak byl schod například 0.25mm,tak jestli je to normální.A taky bych potřeboval poradit s usazením vřeteníku.Nesedí jak má viz foto.
IMG_20200916_221445.jpg
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

17. 9. 2020, 6:25

Ak meriaš hodinkami na suporte lože tak to nikdy nezmeriaš poriadne, keďže vlastne meriaš to, po čom jazdíš. Takáto metóda je dobrá akurát na staré sústruhy, keď chceš zmerať "jamu" pod vretenníkom, ktorá vznikne opotrebením - to teba asi nezaujíma. A funguje to tým presnejšie, čím viac sú hodinky vyložené od samotného suportu.

Keď si meral lože suportu, mal si hodinky na funkčnej ploche? Lebo 0,25mm sa mi zdá trochu veľa.
Tos C45-2000
Sváťa
Příspěvky: 79
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

17. 9. 2020, 8:45

Hodinky jsem měl na suporte ale stály jen na pár mm,to bude asi tím.Co kdyby se ty lože změřily přes hodinky třeba na stole na klasický frézce nebo na stole v CNC centru?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 9. 2020, 2:19

No a jak velké mezery máš mezi vřeteníkem a ložem?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Sváťa
Příspěvky: 79
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

18. 9. 2020, 3:49

Odhadem 0.4mm,protože plechová podložka o tloušťce 0.5mm tam nevleze.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 9. 2020, 4:34

Sváťa píše: 18. 9. 2020, 3:49 Odhadem 0.4mm,protože plechová podložka o tloušťce 0.5mm tam nevleze.
Sežeň si měrky na ventily - tam jsou planžety od 0.05 mm do 1 mm tím to určíš lépe a přesněji
Podle mého skromného názoru pokud tam bude okolo desetiny a více tak Ti to bude muset někdo srovnat profil vřeteníku na frézce.
Pod desetinu milimetru to půjde zaškrabat ale bude to fuška.
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 18. 9. 2020, 7:40, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Sváťa
Příspěvky: 79
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

18. 9. 2020, 7:15

Sehnat člověka s frézkou by nebyl problém.Nemůže být špatný zámek na loži?Ty šikmé plochy jsou totiž nebroušený,tedy možná velký vůči vřeteníku.Chystám se totiž změřit lože.A nebo je zámek na vřeteníku zase malý a těsný.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 9. 2020, 7:49

Sváťa píše: 18. 9. 2020, 7:15 .....Nemůže být špatný zámek na loži?
Nevím co tím myslíš.
Sváťa píše: 18. 9. 2020, 7:15 Ty šikmé plochy jsou totiž nebroušený,tedy možná velký vůči vřeteníku.Chystám se totiž změřit lože.A nebo je zámek na vřeteníku zase malý a těsný.
Nevím jak chceš měřit to lože.
Především sundej vřeteník a vyfoť lože i vodící plochy vřeteníku k loži přiléhajících.
Pak má smysl se bavit dál - není výjimkou, že je mezi vřeteníkem a ložem barva, zejména u strojů prodávaných u nás ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 9. 2020, 8:12

Sváťa píše: 18. 9. 2020, 7:15 Sehnat člověka s frézkou by nebyl problém.Nemůže být špatný zámek na loži?Ty šikmé plochy jsou totiž nebroušený,tedy možná velký vůči vřeteníku.Chystám se totiž změřit lože.A nebo je zámek na vřeteníku zase malý a těsný.
Ta prisma není broušená po celé délce. Přece je to stejná plocha, po které chodí taky suport, ne? Sežeň si kostku s prismatickou drážkou, která bude pasovat na to lože, na tu kostku si dej hodinky a měř souběh s tou rovnou plochou na zadní straně lože. Mělo by to běžet spolu. Pak si pořiď špiony (spárové měrky), jak už ti radili a prismu na loži natři tušírovací barvou (pro začátek stačí i lihový fix) a zadní stranu (rovnou plochu) podkládej měrkama až ti bude sedět ta prisma s vřeteníkem. Jemně posunuj vřeteníkem po loži a sleduj, jak se přenáší barva v té prismě. Až to budeš mít změřeno, musíš si ještě odměřit jak vysoko je střed vřetena od lože. To samé s koníkem. Pak teprve uvažovat o tom, co kde odebrat.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 9. 2020, 3:58

Pozor u těhle malých číňanů (alepoň s těma co mi prošli rukama [CQ, Asist]) je broušená celá plocha lože, tedy i pod vřeteníkem.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Sváťa
Příspěvky: 79
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

19. 9. 2020, 4:41

Ano lože je celé broušené kromě šikmých pryzma ploch.Ty nejsou broušené. Jen dosedací plochy vřeteníku jsou takové jak je vyjeli na stroji.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 9. 2020, 11:24

Sváťa píše: 19. 9. 2020, 4:41 Ano lože je celé broušené kromě šikmých pryzma ploch.Ty nejsou broušené. Jen dosedací plochy vřeteníku jsou takové jak je vyjeli na stroji.
Ty nám teda dáváš s tou PRYSMOU!!!
Máš foták?
Umíš ním?
Taková fotka vydá za tisíc slov!!!
Třeba tyhle fotky:
Přílohy
Všechny plochy broušené
Všechny plochy broušené
Pohled na lože z vrchu
Pohled na lože z vrchu
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Sváťa
Příspěvky: 79
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

20. 9. 2020, 7:01

Omlouvám se že dodávám foto až teď,ale celý víkend jsem byl mimo garáž a tak sem se snažil aspoň zjistit nějaký informace.rovné plochy jsou tedy broušené ale ty pryzma jsou neopracované viz foto.
Přílohy
IMG_20200920_195632.jpg
IMG_20200920_195714.jpg
IMG_20200920_195739.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 9. 2020, 8:07

Svaťo sorry ale je to PRISMA a ne prysma!!
proto toto:
Zdenek Valter píše: 20. 9. 2020, 11:24 Ty nám teda dáváš s tou PRYSMOU!!!
;-)
To jen pro pořádek. ;-)
Díky za fotky.
Z nich je patrné, že jsou sice taky broušené ale dost mizerně.
Nicméně to ještě nic neznamená. Důležité aby byly rovné.
Zkus si projít tohle vlákno:
viewtopic.php?t=10439
Tam jsou odkazy na postupy měření lože včetně odkazů na literaturu.
Jmenuje se to sice zaškrabávání lože, ale lože se většinou neškrabe. To se zpravidla nechává přebrousit.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

21. 9. 2020, 12:14

Jestli tou prismou máš na mysli tu drážku z poslední fotky, tak ta přece není funkční. Podívej se na kterých plochách sedí vřeteník a nebo suport a tyto plochy je potřeba překontrolovat. Lože je celé boušené a pokud není nějaké prohnuté, tak bývá vždy v pořádku. Co ale téměř vždy špatně sedí, je vřeteník. Je potřeba pořídit si broušenou tyč s MK 3, tu lehce naklepnout do vřeteníku a měřit v obou rovinách. Následně zaškrabávat vřeteník, až si "sedne". Chce to samozřejmě škrabák, barvu a nejlépe diamantový kotouč na broušení škrabáku. Pak následuje koník a tady to chce tyč s MK 2 a stále měřit. Než se do něčeho pustíš, chce to nejdřív něco "nastudovat" a následně se vybavit potřebným nářadím a pořádnou dávkou trpělivosti. Na lože je dobré mostové pravítko v patřičné délce tj. půl metru atd. S počátku bych Ti doporučil celé to složit, co nejlépe seštelovat a zkusit na tom něco soustružit. Pak budeš z praxe vidět co a kde to chce.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“