tb16 (tv16) háže univerzálka

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2020, 11:48

VladoPE: No, to je super způsob jak rychle zničit vřeteno i ložiska. Asi by bylo dobré příspěvek smazat, než to někdo udělá!
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 1. 2020, 1:48

1asv píše: 5. 1. 2020, 11:48 VladoPE: No, to je super způsob jak rychle zničit vřeteno i ložiska. Asi by bylo dobré příspěvek smazat, než to někdo udělá!
Taky si o sobě myslím, že už jsem "starý pes", ale jak vidím, furt je čemu se učit. V tomto případě, jak se to nemá dělat.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

5. 1. 2020, 2:29

Brusná pasta do vřetena je i proti mýmu přesvědčení, a myslím že i době základů té naší mnohaleté techniky se taky zaškrabávalo.

Dovedu si takovou rychloopravu představit u překupníka, aby mohl rozházenej verpánek vůbec prodat.

Pokud se u tohodle způsobu vřeteno několikrát rozdělává, tak tím nemá smysl nahrazovat zaškrabání, zvlášť když by to ložisko mělo mít udělaný kapsy pro olej, viz příspěvky uživatele vřeteno.cz.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

5. 1. 2020, 2:48

vladoPE píše: 5. 1. 2020, 6:17 Obyčajne vretená, uložené v klzných ložiskách, majú možnosť vymedziť vôľu. Je na to veľa spôsobov. Najčastejšie sa používa spôsob, že bronzové, klzné púzdro,(ložisko) je uložené v domci, ktorý je z jednej strany rozpílený, ako aj bronzové púzdro a skrutkou uťahovaný domec zviera viac klzné ložisko a tým zmenší vôľu. Pri tomto spôsobe tlačíme na púzdro len jedným smerom, napr. ,,X" no v smere ,,Y" zostáva vôľa nezmenená, lebo tam nepôsobí žiaden tlak. Čiže diera má tvar vajca... Preto sa to zvykne kombinovať s tým, že na trecie plochy nanesieme lapovaciu pastu s olejom a na malých otáčkach za mazania a pridávania pasty a jemného uťahovania, necháme vreteno, aby si vybrúsilo, vylapovalo dokonalú kruhovitosť v púzdre. Tzv. lôžko v púzdre vidíme, keď vreteno z neho vyberieme. Keď sme spokojní, s obvodom zabrúsenia, dôsledne umyjeme púzdro i vreteno od brúsnej, lapovacej pasty, namažeme predpísaným mazacím tukom a zložíme. No nie je tento postup až taký jednoduchý, záleží od opotrebenia ložiska. Niekedy to obnáša mnohonásobné rozoberanie a skladanie vretena a zabrusovanie, či zalapovávanie a kontrolovanie kruhovitosti zabrúsenia, až sme spokojní. Pri veľkej trpezlivosti a náročnosti na čas, môžme dosiahnúť veľmi dobrých výsledkov, že samotné vreteno bude mať hádzavosť max jednu stotinu. Doporučujem zabrusovať naráz obä ložiská, predné(pri vretene) a zadné pri náhone.
Druhý spôsob je taký, že klzné ložisko je rozpílené pozdĺžne min. na 3 krát a jeho vonkajšok je zatočený do kužeľa.. Tento kužeľ púzdra, je uložený v diere domca, so súhlasným kužeľom.. Tu maticou vťahujeme púzdru do kužeľového otvoru domca a tým zvierame ramená rozpíleného púzdra, smerom k menšiemu priemeru a tak vymedzíme vôľu omnoho rýchlejšie, ako v predchádzajúcom prípade, lebo tlak tu je zo všetkých strán rovnomerný a nevzniká nám tak vajcový efekt... Pri menšom opotrebení stačí fakt len utiahnúť maticu a samozrejme namazať, čo musíme aj pravidelne pri prevádzke... Ak je aj tu opotrebenie väčšie,(väčšia vôľa), odporúčam aj tu použiť aspoň najjemnejšiu lapovaciu pastu s olejom a po zalapovaní, riadne umyť nejakým riedidlom, benzínom od lapovacej pasty a namazať a zložiť. Myslím, že som tu dosť povedal o tejto problematike, no kto by chcel ešte niečo viac, som ochotný poradiť.. Aj čo sa týka napr. postupu, ako zoradiť, nastaviť vreteno sústruhu na čo najmenšiu hádzavosť. Ešte dovoľte jednu poznámočku.. Očakávavam a predpokladám aj reakcie, aké sa mi dostali v iných vláknach, že som archeológ, či vykopávka, ale ja sa nad tým môžem len pousmiať.. Veď väčšina ste tu len vo veku našich detí, či snáď aj vnukov a ešte nechápete, že celá vaša technika stojí na našich základoch.. Tí starší to chápu.......
A inak, prajem všetkým ľuďom na tomto portáli všetko najlepšie v novom roku 2020
Hahaha :lol: :lol: :lol: , na tenhle způsob jsi přišel kde???
Já tedy už dávno nejsem ve věku Tvých dětí, nebo vnuků, ale takovou blbost, kterou tady přednášíš jsem ani neviděl ani neslyšel. A to si troufám říct, že už si za tu dlouholetou praxi něco pamatuji.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

5. 1. 2020, 2:55

Brusnou nebo lapovací pastu do kluzného ložiska? Ty jsi normální sabotér. :lol: :lol:
Uživatelský avatar
pieskomil
Příspěvky: 144
Registrován: 7. 2. 2015, 10:39

5. 1. 2020, 11:55

Už ma nedokáže prekvapiť, že niekto nemá problém poradiť takú strašnú pi.... nu ako dať lapovaciu pastu do vretena ale čo ma prekvapuje je kontrast so skúsenosťami a vekom uvedenými v profile dotyčného. Navyše argumenty typu kto môže byť koho syn alebo vnuk počúvam často. Hlavne pri zúfalej snahe, mať pravdu za každú cenu... :roll:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 1. 2020, 4:38

vladoPE píše: 5. 1. 2020, 6:17 že na trecie plochy nanesieme lapovaciu pastu s olejom a na malých otáčkach za mazania a pridávania pasty a jemného uťahovania, necháme vreteno, aby si vybrúsilo, vylapovalo dokonalú kruhovitosť v púzdre
A inak, prajem všetkým ľuďom na tomto portáli všetko najlepšie v novom roku 2020
řekl bych, že popřát štěstí a přitom "poradit" namatlat kluzná futra vřetene soustruhu lapovací pastou, je tak neuvěřitelná drzost (nebo bxxxxt :shock: ) jaká tu zatím ještě nebyla.
Takže stručný popis pro ty, co to četli a netuší, k čemu dojde - pasta se jako při jakémkoli lapování "naseká" do toho měkčího předmětu (tj. v tomto případě ty bronzový futra) a pak v velmi krátké době (minuty až desítky minut) ty futra "odlapují" (respektive totálně zničí) vřeteno.
Původní šíšatost těch futer se samozřejmě vůbec nezmění - protože při lapování VŽDY lapuje měkký dílec ten tvrdý.
Navíc jako bonus :mrgreen: se ta pasta z těch futer (nejen futer ale celého ložiskového prostoru vřeteníku) už nikdy ven nedostane, takže vřeteník, futra a vřeteno jsou na vyhození.
A to se fakt vyplatí. :mrgreen:
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

6. 1. 2020, 9:59

Cital som tu radu o zaskrabavani ze sa zaskrabava plocha ktora NIEJE zafarbena od tusirovacej pasty :lol:
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
semancko
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 10. 2010, 7:18
Bydliště: Prešov

19. 1. 2020, 8:01

2novic, skuste na trubke najst muelernick alebo tak nejako a mal tam video kde toto rozoberal. A cumel som jak puk. Nerozumel som vsetkemu ale v kocke hovoril o tom ze otlacenie farby je treba spravne citat a moze sa stat, ze farba zostane prave v dolinkach medzi prevyseniami ktore je treba dat prec. Ja tomu nerozumiem doteraz ale ten chlap sa tym zivi tak asi vie o com hovori. Mozno to niekto z miestnych borcov da n apravu mieru.
Ale patlat lapovaciu pastu do klzneho loziska by nenapadlo ani mne a to si myslim ze som vsetkeho schopny, okrem poriadnej roboty.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

19. 1. 2020, 9:13

novic píše: 6. 1. 2020, 9:59 Cital som tu radu o zaskrabavani ze sa zaskrabava plocha ktora NIEJE zafarbena od tusirovacej pasty :lol:
Normálne sa samozrejme pri zaškrabávaní škrábu plošky na ktorích ulpela farba pri otisku pravítka alebo protikusu. No môže sa pri finálnom zaškrabávaní natrieť farbou obrobok, a otlačením a posunutím pravítka/ protikusu sa strhne farba na vyvýšených ploškách, ktoré ostanú bez farby akoby zaleštené. A tie zaleštené plošky bez farby sa potom jemne zoškrabnú.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“