tb16 (tv16) háže univerzálka

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
berni
Příspěvky: 253
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

24. 11. 2012, 9:21

prosím o radu mezi přítomnými. Jde o ruskou verzy mn80ky, dle předchozího majitele byla kuličková ložiska měněny za válečková česká ale něco je asi špatně... univezrálka háže, a to poměrně dost, jak hodinkama tak i tím, když upnu kulatinu a otočím ručně a sleduji otisk nože. Je toto možné upravit nastavením? ze zadní strany sklíčidla jsou tři šrouby, směrem k řemenicím ještě příruba s třemi červíky...při měření jsem zjistil, že čím dál od vřetene, tím větší výchylka, tedy výsledný pohyb (házení) opisuje kužel?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 11. 2012, 9:24

univerzálku sundej a přeměř vřeteno to je důležité, univerzálka může být nandána všelijak a lze ji doklepat tak aby neházela.. pokud tedy nehází už vřeteno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
berni
Příspěvky: 253
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

24. 11. 2012, 9:52

pokusím se...jelikož jsem ale naprostý jeliman (něco málo o mn80 zde na foru jsem ale načetl), mohu vědět jak přesně? dává se dolů i s tím segmentem co je označen červeně? zde jsem také měřil a i zde je výchylka...Obrázek
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

24. 11. 2012, 11:44

Ano, sundává se včetně označené příruby. Pokud je to jako na Mn 80, je na konci vřetena závit, ze kterého se to sešroubuje. U Mn 80 je problém, že není jak podržet vřeteno při povolování sklíčidla. Asi nejoblíbenější je trochu nepěkná metoda, při které se dá do sklíčidla klička a ve směru povolování se do ní klepne kladivem.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2012, 8:40

soustružník píše:...Asi nejoblíbenější je trochu nepěkná metoda, při které se dá do sklíčidla klička a ve směru povolování se do ní klepne kladivem.
Teda vyučený soustružník nejsem, ale takhle „na hulváta“ bych to nepovoloval. Pokud to má plynulý rozjezd , tak bych vzadu podepřel na kolmo paknu o lože a nejpomalejším reversem to povolil. A když už bych do toho musel mlátit, tak jedině do něčeho, co si upnu do čelistí.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

25. 11. 2012, 9:17

:oops: No dobrá, stydím se a taky říkám, že jsem váhal, zda to sem napsat. Ale ono se to opravdu používá asi nejvíc pokud příruba nemá objímku nebo se univerzála kousne. Používá se to právě u Mn 80, protože na povolení reversem nemá výkon ani malé otáčky. To, že někdo přidržuje vřeteno, řemenici nebo řemen kleštěmi mi připadá ještě horší. Také není míněno, že se do toho má kdovíjak mlátit, většinou stačí jedna ranka 300 gramovým kladívkem a hned to odskočí. Ten soustruh nemá sílu aby to až tak utáhl.
berni
Příspěvky: 253
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

25. 11. 2012, 10:32

ani tento stroj nemá žádnou aretaci, když kopie tak se vším všudy:c)).... otázkou je, co je horší, zda úder do něčeho v čelistech (zde hrozí jen protočení upnuté věci), zda do sklíčidla...asi dám prvně kus zahnutého železa do čelistí...a předpokládám že závit normálně pravý, že (ptám se jak přihlouplý, ale nejsem odborník a razím tezi raději tři dotazy než zhánění nového dílu)?
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

25. 11. 2012, 6:27

Někde na netu jsem viděl foto klíče na povolení univerzálky, bohužel to nyní nemůžu dohledat. V podstatě to byla deska asi z dřevotřísky, mdf nebo laťovky. Hlava klíče byla o něco větší než je průměr univerzálky a v ní jsou vyřezané tři uzavřené drážky po 120 stupních, kterými se klíč nasadil na čelisti a úderem na páku se univerzálka povolila. Já osobně univerzálku sundavám povolením tří šroubků na přírubě. Při zpětné motáži šroubky lehce dotáhnu, do čelistí upnu broušenou kulatinu a univerzálku dovyklepu do setinky a utáhnu. Příruba ovšem musí mít menší zaváděcí průměr než má univerzálka, t.j. že není na tzv. tvrdo. Mám samodomo soustruh a od jeho sestavení před 20ti letama jsem přírubu ještě neměl sundanou. Dělám to tak kvůli obavě aby mi příruba po zpětné motáži nešmajdala a navíc 3x až 5x do roka to není až tak omezující aby se to nadalo vydržet. A taky nemusím do univerzálky ničím řezat ať už do kličky nebo do čelistí.
Berni: já bych sudal univerzálku povolením tří šroubů, na dutinu vřetene dal hodinky (číselníkový úchylkoměr) otáčením vřetene zjistil zda toto neháže. Pokud bude házet málo do 3 až 5 ti stovek, zkusil bych ještě dát pod přírubu dřevěnou páku a zkusil zapáčit, při malé úchylce bych osoustružil přírubu a nechal to být. Při větší máš smolíka a čeká tě seřizování ložisek vřetena, nebo jejich výměna.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2012, 7:11

[quote="soustružník"]U Mn 80 je problém, že není jak podržet vřeteno při povolování sklíčidla. ...............quote]

Tuším se to tady nedávno probíralo, tak jsem hodil do placu jednoduchej přípravek jak to vřeteno bez problému aretovat, sve stylu unášecí hřídele děličky, kdo ví o čem mluvím tak pochopí, kdo ne tak ať si ten příspěvek najde, je to jednoduše vyrobitelné přímo na tom soustruhu a nemusí se do ničeho mlátit :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

25. 11. 2012, 8:02

Jinak ale doporučuji opatřit přírubu šroubem svíranou objímkou. Potom to stačí dotáhnout rukou a utáhnout objímku a při sundávání objímku povolit a snadno sešroubovat rukou.
A abych nezapoměl, ten závit je skutečně pravý.
berni
Příspěvky: 253
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

25. 11. 2012, 10:15

díky za rady, ke stroji se dostanu až o víkendu...sundám tedy hlavu těmi třemi šrouby a poměřím, horší už to při spětném nasazení nebude :c) ... aby byla představa o číslech, na přírubě to bylo cca 0,1 mm na kulatině cca 3 cm od čelistí již okolo 0,2-0,3 mm.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

26. 11. 2012, 3:15

berni píše:... tedy výsledný pohyb (házení) opisuje kužel?
Hmm... to mně tak dělá (i u fungl nové univerzály TOSky!) vždy, když kulatina není upnutá rovnoběžně s osou otáčení vřetene. :|
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
berni
Příspěvky: 253
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

1. 12. 2012, 4:25

sundal jsem dnes sklíčidlo i s přírubou a měřil vřeteno hned za závitem a zde výchylka do 0.04 mm. Tak to asi vypadá na chybu ve sklíčidle, že? co radíte? kompletně rozebrat, vyčistit, pootočit čelisti?
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

1. 12. 2012, 4:43

Rozebráním a vyčištěním se určitě nic nezkazí. Při skládání se to nemaže vazelínou/olejem, ale prášovým grafitem aby to nechytalo špony. Čelisti proházet nejdou. Je-li vůle mezi přírubou a sklíčidlem doklepat na hodinky. Pokud není, lze přímo na soustruhu lehce podtočit a následně doklepat. Pokud nepomůže toto, tak opět přímo v soustruhu přeborusit čelisti, to chce ale na suport nějak přidělat vysokootáčkovou brusku. Čtyři stovky na vřetenu taky nejsou žádná hitparada, měřil jsi i stranovou vuli při zapáčení vřetenem k sobě a od sebe?
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 53
Registrován: 14. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Hulín

1. 12. 2012, 11:47

Mě taky háže sklíčidlo asi milimetr. Je to čelistma,ale ať s něma dělám co chcu,tak je to furt stejný. Zkoušel jsem i jiný čelisti a háže to furt. Nejde mi do palice jak je to možný :roll: Problém řeším tak,že používám jiný sklíčidlo.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“