Schaublin 102

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

9. 1. 2023, 4:13

Díky za odpověď. To s tím natažením vrtáku jsem netušil. Nejvíc mi ale pomohlo toto:
…tak v podstatě můžeš vrtat do průměru kterému upravíš příslušné otáčky….
Reduktor nemusím řešit. Řeším koně na mého Weilera. Rozměrově jsou si ty koníci podobní, proto jsem směřoval obecný dotaz sem. Můžu se účastnit kanibalizace jednoho stroje a mít z něj pákový koník. Bohužel nebude za hubičku, tak si musím hodně rozmyslet, jestli ho nakonec vezmu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2023, 4:40

Aris píše: 9. 1. 2023, 4:13 Díky za odpověď. To s tím natažením vrtáku jsem netušil. Nejvíc mi ale pomohlo toto:
…tak v podstatě můžeš vrtat do průměru kterému upravíš příslušné otáčky….
Reduktor nemusím řešit. Řeším koně na mého Weilera. Rozměrově jsou si ty koníci podobní, proto jsem směřoval obecný dotaz sem. Můžu se účastnit kanibalizace jednoho stroje a mít z něj pákový koník. Bohužel nebude za hubičku, tak si musím hodně rozmyslet, jestli ho nakonec vezmu.
reduktor jsem myslel reduktor otáček vřeteníku, pokud tam máš FM tak není o čem, bral jsem klasiku, kdy ty soustruhy bez reduktoru začínají na nějakých 400 ot/min +- ale nevím jak to máš ty
jako milovník těchto starých a záchranyhodných strojů bych se spíš přimlouval k záchraně kompletu jak k jeho kanibalizaci, on zrovna ten pákový koník není vůbec neřešitelná věc

ty máš nějaké L , nějakou závitořezku tuším ne? tohle nejsou dokončovací soustruhy, mám pocit, že se to snad ani k těmto modelům nedodávalo, nedávalo by to smysl, pákový koník použiješ u dokončováku, kdy solíš jeden kus za druhým stylem sjet čelo, navrtat, srazit hranu atp.a hlavně typ lože je tomu uzpůsoben na rychlou výměnu příslušenství (koníka)

zato u dokončovacích weilerů jsou ty koníky hodně pěkně popsané i v řezech a ne jenom ve fotkách :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

9. 1. 2023, 5:38

Já to vidím úplně stejně. Lepší by bylo zachránit celý stroj - časem jich totiž bude méně a méně. Ale to rozhodnutí není bohužel na mě, a navíc zde bylo napácháno mnoho škody při pokusu o opravu.

Mám typ LD, otáčky 50-2000, takže tady problém není. Kanibalizovaný stroj je MD stejné velikosti a profilu lože jako mám já. A podobných koňů jsem na prodej zatím moc neviděl. Myslím si na něj, protože by odpadlo to otravné točení kolem při vrtání. Pro vrtání je přeci jen vhodnější plynulý výsuv, buď pákou nebo kormidlem jako u vrtačky. Takže jde o pohodlí.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“