Schaublin 102

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2013, 6:25

tumlik píše:
ARTOS píše:tak si klidně kup hodinářskej soustruh , a i ten 30kw /3000mm a žádná zakázka ti neuteče :D
Dík za radu :) , na začátek jdu do té hodinářské 102 VM http://www.vaneldik.com/catalog/product ... sbiqctdblf" onclick="window.open(this.href);return false;, zdá se mi to univerzálnější jak ta suportová 102 :wink: pak možná teda i něco většího a konečně budu moc dělat "pořádnú prácu" a honit zakázky :lol: :lol:
Tak to je ten nový stroj - co jsi se s ním dřel. :D Velmi pěkné. :)
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

15. 1. 2013, 9:49

když hodinářskej tak ale pořádnej,co třeba třeba tenhle :)
http://www.youtube.com/watch?v=Y1bvyFG3hWM" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2013, 8:18

Dobrý téma a zajímavě nasměřovaná diskuse .... no moje dělení soustruhů je následující:
Mašinky do velikosti cca tý 102-ky jsou u mně SOUSTRUHY!
Mašiny jako SV18 a větší již řadím do kategorie nukleárních hovad. :lol:
Myslím, že každý stroj má svoje pro a proti a je to jen otázka priorit a výrobního programu. :wink: Ostatně Švýcaři jsou pro mně vzorem efektivity .... není umění udělat z kila materiálu za stovku výrobek za dvě stě .... umění je udělat z kila materiálu za stovku výrobky za desítky tisíc a to ti Švýcaři se svejma Schaublinama, Acierama aj. opravdu uměj!!!
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2013, 7:47

Na Schaublinovi 102 je vřetenové ložisko SKF NN 3009 K-SP( NN je dvouřadé, číslo 3009 není podstatné udává rozměrovou řadu, K je vnitřní kužel kroužku 1:12, pomlčka značí mosaznou klec a SP je super precision)
Protože k pořádné GO patří taky výměna ložisek, tak tohle přední stěžejní by bylo určitě dobrý, mimo těch ostatních celkem nezajímavých vyměnit taky. Problém je ten, že SKF už tyhle ložiska s mosaznou klecí nedělá(vím ale kde se ještě dají sehnat), ale dělají označení NN 3009 KTN/SP (to TN je polyamidová klec).

Otázka zní: má význam bazírovat na původní mosazné kleci? nebo by se dala zkousnout i ta polyamidová, při které je údajně, čemuž moc nevěřím to ložisko tišší? Nabízí mě náhradu FAG a NSK, které ty klece mají právě mosazné, ale zase to není SKF......... :wink: .
Další věcí je ta, že u posledních ložisek SKF co jsem kupoval do motoru mě zarazilo made in malaysia a to ve mě moc důvěry nebudí.
Jinak to ložisko jak s polyamidovou tak s mosaznou klecí od SKF stojí shodně cca 7,5 k a FAG a NSK jsou zhruba o litr levnější :wink:

Tak teď babo raď, které koupit :)
To je ono, nasazené na vřeteni, vnější kroužek je zvlášť ve vřeteníku
P1090114.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 2. 2013, 8:34

podle mě jak SKF tak FAG i NSK dělá špičková ložiska a osobně by mě nevadilo mít polyamid místo bronzu, ve finále stejně žádnej rozdíl nebude.. takže já bych se rozhodoval podle dostupnosti a ceny..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2013, 1:37

RaS píše:podle mě jak SKF tak FAG i NSK dělá špičková ložiska a osobně by mě nevadilo mít polyamid místo bronzu, ve finále stejně žádnej rozdíl nebude.. takže já bych se rozhodoval podle dostupnosti a ceny..
¨
Dostupné jsou všechny do týdne, takže pak už zbývá jen ta cena :) Nejlevnější jsem na šel na ebay za 250 dolcků to SKF s polyamidem :), u nás nejlevnější FAG NN 3009 ASK M SP za 4000kč už s daní, takže oproti tomu SKF je rozdíl cca 3,5k a to už je docela dost na to že by měli být kvalitativně stejné, tam bude někde zakopaný čokl....... :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 2. 2013, 8:39

Aby jsi měl hlavu ještě více pýru, tak tyto ložiska dělali i v ZKL, označení NN 3009 KP xx, kde xx značlilo přesnost ( 51, 41). Už si to přesně nepamatuju a katalog ZKL nemám po ruce. Běžně se osazovaly do vřeten a pod. Sehnatelné bývaly prach mizerně a hodně mi to dělávalo starosti, jak je chlapcům zajistit. Když už se samozřejmě nedaly sehnat SKF, INA, FAG...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2013, 10:16

Josef píše:Aby jsi měl hlavu ještě více pýru, tak tyto ložiska dělali i v ZKL, označení NN 3009 KP xx, kde xx značlilo přesnost ( 51, 41). Už si to přesně nepamatuju a katalog ZKL nemám po ruce. Běžně se osazovaly do vřeten a pod. Sehnatelné bývaly prach mizerně a hodně mi to dělávalo starosti, jak je chlapcům zajistit. Když už se samozřejmě nedaly sehnat SKF, INA, FAG...
:) ano vím o nich, i ty přesnosti mám tak nějak zmapované, cena je něco kolem 2k, ale popravdě téhle variantě bych se chtěl docela vyhnout, minulej týden jsem toho hodně protelefonoval a ty zkl mě jako náhradu prý radši nabízet nebudou, takže netuším jestli je to srovnatelné, zas tak moc na tom šetřit nechci.......
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 2. 2013, 10:38

ono to je těžký některý ložiska dělá jen FAG jiné zase jen SKF a někdy je drahej FAG někdy SKF a někdy jsou nastejno.. mnohdy cena odpovídá tomu, že daný prodejce má s jedním z nich lepší nasmlouvané ceny a pujdeš k druhému a bude to obráceně.. podle mě daleko důležitější než jaké zvolíš je jak ho namontuješ, tomu bude odpovídat výsledná přesnost a životnost..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2013, 10:40

RaS píše:ono to je těžký některý ložiska dělá jen FAG jiné zase jen SKF a někdy je drahej FAG někdy SKF a někdy jsou nastejno.. mnohdy cena odpovídá tomu, že daný prodejce má s jedním z nich lepší nasmlouvané ceny a pujdeš k druhému a bude to obráceně.. podle mě daleko důležitější než jaké zvolíš je jak ho namontuješ, tomu bude odpovídat výsledná přesnost a životnost..

:) tak s tou montáží bych zas až takový problém neměl, je tam docela přesný otvor, a do něj jde hodně ztuha vnější kroužek, axiální vzdálenost vůči čelu vymezuje příruba, která to dotláčí......kladivem do toho mlátit nebudu :D No já asi udělám zkušebního jezdce a vyzkouším teda ten FAG a pak poreferuju, to skf by bylo z ameriky bez pošty, ale až na konci března, až si matka nahřeje kosti a tak dlouho se mě nechce čekat :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
antakcz
Příspěvky: 49
Registrován: 26. 4. 2012, 7:55

4. 2. 2013, 1:12

jova píše:Já se spíš domnívám, že časem každý přijde na to, že soustruhy jsou třeba mít min. dva jeden „modelářský“ a druhý „klasické“ velikosti. :)
Čus, s tím plně souhlasím že je nejlepší mít dva soustruhy :D.
Jednou "okopáváš" kuš železa a pak točíš ventilky do lisu z pětky nerez drátu :D .
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

4. 2. 2013, 7:49

tumlik píše:
Josef píše:Aby jsi měl hlavu ještě více pýru, tak tyto ložiska dělali i v ZKL, označení NN 3009 KP xx, kde xx značlilo přesnost ( 51, 41). Už si to přesně nepamatuju a katalog ZKL nemám po ruce. Běžně se osazovaly do vřeten a pod. Sehnatelné bývaly prach mizerně a hodně mi to dělávalo starosti, jak je chlapcům zajistit. Když už se samozřejmě nedaly sehnat SKF, INA, FAG...
:) ano vím o nich, i ty přesnosti mám tak nějak zmapované, cena je něco kolem 2k, ale popravdě téhle variantě bych se chtěl docela vyhnout, minulej týden jsem toho hodně protelefonoval a ty zkl mě jako náhradu prý radši nabízet nebudou, t
Kleštinový držák 001.jpg
akže netuším jestli je to srovnatelné, zas tak moc na tom šetřit nechci.......
Byly časy, kdy stávalo 144 Kč!!! Přesněji 144 Kčs, ale to je ceník z roku 1977 :D
Kleštinový držák 001.jpg
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

4. 2. 2013, 8:18

To jsou ale jiné.
Při nandavání ložisek doporučuju se vyvarovat jakékoliv ráně kladivem, která půjde přes valivé těliska. I u toho superdrahého ložiska se mohou tou ránou udělat plošky a pak to drnčí a je to logicky k ničemu.
Tak třeba trubkou, ideálně na lisu, ne rázy.
U těch dvouřadých válečkových se k tomu moc nepříjde, ty se natahují na kužel, ale třeba ty kosoúhlé a tak.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
ARTOS
Příspěvky: 139
Registrován: 20. 12. 2010, 8:00

4. 2. 2013, 10:46

když už tedy došlo na ložiska , :D tak nejsprávnější postup montáže ložiska je ložisko vychladit /dát třeba na 3h do mrazáku /a ten protikus ohřát - ale rozumně !! , kdýž hřídel do ložiska - tak , naopak ložisko ohřát /třeba v oleji na 80 st./ a hřídel do mrazáku. pak to jde bez použití sily :)
Ložiska SKF ? ,tak být v klidu páč to dneska klidně pod tou zn. nechají vyrobit třeba v Číně. Ložiska raději vybírat pokud to jde tak , dle třídy přesnosti než podle značky .
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2013, 10:23

......ložisko jsem vyřešil, doufám, že budou stačit příruby které jsem si z výroby odložil :lol:
P1090394.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“