Schaublin 102

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
optovit
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 8. 2013, 9:36

21. 8. 2013, 1:15

Ano, měl bych pro něj uplatnění,
Pošlete mi nabídkua já se na něj přijedu podívat.
Jiří Vítek, j.vitek@optovit.cz.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2013, 8:03

optovit píše:Ano, měl bych pro něj uplatnění,
Pošlete mi nabídkua já se na něj přijedu podívat.
Jiří Vítek, j.vitek@optovit.cz.

A na koho konkrétně byl směřován dotaz? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

21. 8. 2013, 8:15

Tipnul bych si, že na "kimika" :D
Mini soustruh SC-4
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

25. 2. 2014, 9:19

Trochu sa vratim k tomuto super vlaknu - paradna robota, klobuk dole!

18 února 2013 23:44 si napisal: "...ale nebyla to žádná sláva, tohle video je na zaškrabaném a následně zabroušeném loži se zaškrabaným suportem, to pak vysvětlím"...

Cize mozem Ta poprosit o "vysvetlenie"? A tiez by ma zaujimalo v akom stave bolo loze a v com bol problem po zaskrabani, ze si to nakoniec prebrusil? O kolko to bolo nasledne zbrusene? Pri bruseni to bolo upevnene na bruske mechanicky alebo magnetom? Diky za odpoved.

Roman
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2014, 10:07

romkan píše:Trochu sa vratim k tomuto super vlaknu - paradna robota, klobuk dole!

18 února 2013 23:44 si napisal: "...ale nebyla to žádná sláva, tohle video je na zaškrabaném a následně zabroušeném loži se zaškrabaným suportem, to pak vysvětlím"...

Cize mozem Ta poprosit o "vysvetlenie"? A tiez by ma zaujimalo v akom stave bolo loze a v com bol problem po zaskrabani, ze si to nakoniec prebrusil? O kolko to bolo nasledne zbrusene? Pri bruseni to bolo upevnene na bruske mechanicky alebo magnetom? Diky za odpoved.

Roman
já to dávám postupně na stránky ty články se schaublinem, pomalu to přibývá i lože bude, je toho hodně a navíc jsem dotáhl další kepl co budu ladit, pořád nějaký herberky se sem hrnou :)
Problém po zaškrabání nebyl, lože jsem zaškrabal protože tady u těchto typů ještě nebylo kalené, nicméně na tom mém už určitě proběhlo broušení a asi ne jedno, i když s jistotou to tvrdit nemůžu, tvar toho lože v přední stříšce nedovoluje použití obvodu kotouče, protože se u vřeteníku debilně rozšiřuje, tam by se to muselo brousit talířem a ještě poměrně malým a mě se to nechtělo dávat někomu, kdo by na to čuměl jak tele na nový vrata a pak to třeba za dvacku zkurvil, broušené plochy jsou i pod krycíma plechama, ty byly perfektní a netknuté, ty jsem ustavil do roviny na váhu a překontroloval pravítkem na barvu od nich jsem to přes takový přípravek co vypadá jak sáňky odměřoval a na každou tu hlavní rovinnou plochu zvláš´t stříška a zadek si napsal hodnoty a pak přes pravítko a barvu zjistil, jestli to co jsem naměřil je zároveň pravda a neopíše se třeba barva v naměřené dolině a pak škrabal od nahrubo po najemno, byl klasicky projetý střed pod sklíčidlem ke konci a k začátku to bylo do kopce, rozdíl byl asi 4 stovky stejnoměrně, jak byly hlavní plochy tak na ně šel suport a pak dělal sáňky na vrchní plochy pro koníka zas on :) jako popíšu to na stránkách detailně neboj, to lože je zvláštní, nechal jsem na tom ruce :wink:
P1090140.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

28. 2. 2014, 7:59

Hmm, diky - na tvojej stranke som nebol uz dlhsie a teraz vidim, ze tam toho pribudlo hodne. Moja otazka vsak vznikla preto, ze si to povodne napisal tak, akoby si loze najprv cele zaskrabal a nasledne doslo k nejakemu problemu a loze bolo nasledne cele prebrusene. Toto ma zaujalo - ze ty co o zaskrabavani vies hodne, si nakoniec musel riesit prebrusenie tvarovo problematickeho loza... Takze diky za odpoved a uz sa tesim na clanok.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

21. 9. 2020, 12:18

Otevírám starší vlákno, s dotazem hlavně na Tumlíka.
Dělám si teď nějaké příruby na vřeteno W23 a rozmýšlím použití stahovacího kroužku.
Pro inspiraci jsem se díval tady. (odkaz níže) Ale není mi jasná jedna věc. Aby byl stahovací kroužek účinný, neměla by být příruba v dosedací části proříznutá? Ten kroužek má opravdu takovou sílu, že stáhne takovou masu litinu?

http://www.tumlikovo.cz/schaublin-sv-10 ... etene-w20/
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

21. 9. 2020, 4:31

Podľa mňa musí byť príruba rozrezaná, tak isto je to napr. aj na sv18.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 9. 2020, 5:49

Také jsem ty tumlíkovi příruby ze stejného důvodu zkoumal, já tam žádný řez nevidím. Ani tady.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

21. 9. 2020, 7:21

Též si myslím, že tam ten řez patří. Ale Tumlík je mistr, nedělal by něco co nefunguje.
A ani na jeho lícní desce nemá zářezy.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2020, 11:29

nemusí to být rozřezané a originální schaubliňácké taky nejsou řezané, nevidím jediný důvod proč to rozřezávat, při vůli 2 stovek, to stahuje kroužek, s M6 imbusem, aniž bys jakkoli brutálně utahoval, tak tě ujišťuju., že bys to nepovolil :)
na originále je síla stěny 6mm, reverzuju z 3 tisíc, co je naopak rozřezané, jsou kroužky, které to stahují :wink:
SV18 bych nebral jako etalon a ty příruby už vůbec ne, pokud tam bude vakl desetina, tak je lepší to rozříznout :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2020, 11:50

tumlik píše: 22. 9. 2020, 11:29 nemusí to být rozřezané a originální schaubliňácké taky nejsou řezané, nevidím jediný důvod proč to rozřezávat, při vůli 2 stovek, to stahuje kroužek, s M6 imbusem, aniž bys jakkoli brutálně utahoval, tak tě ujišťuju., že bys to nepovolil :)
na originále je síla stěny 6mm, reverzuju z 3 tisíc, co je naopak rozřezané, jsou kroužky, které to stahují :wink:
SV18 bych nebral jako etalon a ty příruby už vůbec ne, pokud tam bude vakl desetina, tak je lepší to rozříznout :D
Přesně tak při vůli 1-2 stovky a stěně 6mm se to naprosto v pohodě stáhne pružností materiálu příruby.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

22. 9. 2020, 6:28

Díky za objasnění. Takže stačí jen dodržet přesnost originálu.)
Nebyl jsem si tím jistý, protože na vřeteno W23 už je síla stěny 8mm. Na stažení se mi to už zdálo dost. Míry jsem bral z jedné zachovalé originální příruby. Měřil jsem vůli, a jsem na 0,04mm. Zkusím ten kroužek i tak vyrobit, a ukáže se, jestli jsem to už nepřestřelil.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

8. 1. 2023, 5:43

Ahoj
Vlastní tady někdo k tomuhle soustruhu pákový koník? Jaké máte zkušenosti s používáním? Jde mi hlavně o to, jaká maximální velikost vrtáku jde prakticky používat. Bohužel nemám s takovým koníkem žádné zkušenosti, takže by mi pomohlo říct třeba: “Hej, nedávej tam vrták větší než 6mm, neutáhneš to!” (vrtám hlavně ocel/litinu). Díky
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2023, 2:43

Aris píše: 8. 1. 2023, 5:43 Ahoj
Vlastní tady někdo k tomuhle soustruhu pákový koník? Jaké máte zkušenosti s používáním? Jde mi hlavně o to, jaká maximální velikost vrtáku jde prakticky používat. Bohužel nemám s takovým koníkem žádné zkušenosti, takže by mi pomohlo říct třeba: “Hej, nedávej tam vrták větší než 6mm, neutáhneš to!” (vrtám hlavně ocel/litinu). Díky
já je mám, jak starej, tak novější typ, liší se vlastně jen průměrem pinoly 32/35mm, oba W20. Tu W20 vidím jako výhodu, neb mám i revolver s nářadím 20mm a tak je mnohem větší využití jak s Mk2, ten novější je o hodně masivnější, rozdíl je jen ten, že na tom starším je pevněj doraz, na tom novějším ho můžeš sundat a dát tam doraz revolverový :wink:

z jednoho TO/TL ho nesundávám, mám ho tam v podstatě stabilně, navrtávání, řezání závitů, vrtání je z klasikou dost opruz, co se týče toho vrtání, tak v podstatě můžeš vrtat do průměru kterému upravíš příslušné otáčky, tady musíš říct, jestli máš vřeteník s reduktorem, či bez, nemůžeš vrtat s 20mm vrtákem na 3000 otáček, to je blbost, takže ani nejde napsat jaký reálný průměr vrtáku se ještě dá, co ti ale můžu říct, tak tyhle koníky obecně nejsou na vrtání průchozích děr aniž by jsi si nastavil doraz někde těsně za konec čela, umí to slušně natáhnout vrták za otřep a zkurvit kus, případně i ruku :D
P1120209.JPG
P1110970.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“