Tos s-28 žebrák

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

12. 3. 2021, 7:58

Zdravím majiteľov Žebráka. Mám zálusk tiež na jedného žebráka. Podľa foto vyzerá zachovalý. Ibaže majiteľ mi napísal, že je tam nejaký problém s priečnym strojným posuvom . Údajne tam niekedy nejde zaradiť. Vraj je tam nejaká matka, ktorá je asi vybehaná. Kto by vedel poradiť čo by to asi mohlo byť? Aký veľký rozsah opravy by to vyžadovalo?
Vďaka za informácie.

Vlado
S28 Žebrák.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 3. 2021, 8:11

Něco si odmakal, ale na první pohled nevypadá zle, ale první pohled může klamat. Bez návštěvy a prohlídky/měření ti nikdo neřekne že je ok.
Žebráka nemám, ale je to stejné, jaký posuv nejde, oba, jen závity, jen posuv? Jestli jen závitování, bude buď svěrná matka vyběhaná, dá se vyměnit, ale záleží na stavu šroubu. Jestli jen obyč posuv a tyč se točí, bude to něco v převodovce suportu, pokud se netočí tyč, převodovka posuvu. Obě možnosti naprd, buď drobnost nebo průser, jen to zvenku bez demontáže nepoznáš.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

12. 3. 2021, 9:54

Charon píše: 12. 3. 2021, 8:11 Něco si odmakal, ale na první pohled nevypadá zle, ale první pohled může klamat. Bez návštěvy a prohlídky/měření ti nikdo neřekne že je ok.
Žebráka nemám, ale je to stejné, jaký posuv nejde, oba, jen závity, jen posuv? Jestli jen závitování, bude buď svěrná matka vyběhaná, dá se vyměnit, ale záleží na stavu šroubu. Jestli jen obyč posuv a tyč se točí, bude to něco v převodovce suportu, pokud se netočí tyč, převodovka posuvu. Obě možnosti naprd, buď drobnost nebo průser, jen to zvenku bez demontáže nepoznáš.
Nemal som na mysli merania. To by som si vedel urobiť . Nejaké základné veci mám (hodinky so stojanom, mierky a pod.) Ale ide mi o ten problém s nefungujúcim priečnym posuvom.
Tak sa asi na ten zázrak pôjdem pozrieť,keďže to nemám ďaleko.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 3. 2021, 10:41

Jo pricnej posuv, necetl jsem poradne. Tam neni sverna matka, jestli funguje rucne klickou, sroub i kamennjsou v pohode, tam bude nekde problem v prevodovce suportu. Muze to byt ustrizeny kolik az ocesane zuby...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 3. 2021, 11:20

To dovla: tvoje riziko musí být uměrné pořizovací ceně. Po tom opadla vlna SV18 je S28 hned po MN80 nejpopulárnější kukutil stroj. Bohužel prodejný ceny tomu odpovídají. Pokud s majitelem vzhledem ke stavu bude dohoda, je to dobrý kup a vlastně i dobá investice. U army provedení je hodně pravděpodobné, že nedrtilo výrobu ve 3 směnách, proto máš čanci na banální závadu typu co psali kluci. Můj názor při přijatelné ceně rozhodně ano.
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

13. 3. 2021, 7:06

elbarto píše: 12. 3. 2021, 11:20 To dovla: tvoje riziko musí být uměrné pořizovací ceně. Po tom opadla vlna SV18 je S28 hned po MN80 nejpopulárnější kukutil stroj. Bohužel prodejný ceny tomu odpovídají. Pokud s majitelem vzhledem ke stavu bude dohoda, je to dobrý kup a vlastně i dobá investice. U army provedení je hodně pravděpodobné, že nedrtilo výrobu ve 3 směnách, proto máš čanci na banální závadu typu co psali kluci. Můj názor při přijatelné ceně rozhodně ano.
Podľa čoho usudzuješ, že to je army prevedenie? Podľa lakovania? Pánko mi po telefóne hovoril, že to mal ešte jeho otec na také garážové opravy. Tá cena je v prepočte na vaše peníze cca 58000 .
Ešte mám v talóne jeden ale ten je o dosť drahší a je vraj v okamžite použiteľnom stave. Ale podľa komunikácie je to asi priekupník, lebo má viac sústruhov. Dáva k tomu ale ja bohatšie príslušenstvo - lunety, 2 hlavy + nejaké nože.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

13. 3. 2021, 7:37

Tak neváhej a jdi po tom s výbavou, která se hodně blbě shání a není to nic levného. Já jsem za ten svůj dal 65000, včetně výbavy a jsem rád, že to mám.
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

13. 3. 2021, 9:16

Tak to ja dal 30000 za soustruh a pet za nejake dalsi vybaveni (original doraz, original licni deska, dalsi licni deska, mala ctyrpaknova univerzalka, nejake drzaky na brusky, radlovaci kolecka, atd)
Soustruh ma teda vybehane loze v prostred a vule na posuvovych sroubech a asi i vylitane pouzdo na vretenu, ale delat se s nim da, me teda staci asi. Postupne ty neduhy vyresim.
Pisu to tu proto, abych nahodil nizsi cenu z me zkusenosti. Koupil jsem takto v breznu 2019.
Pevnou lunetu jsem koupil nedavno za dva tisice.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 3. 2021, 9:42

Prislusenstvi je vzdy fajn. Ale zalezi jake a kolik zvedne cenu, na noze se vys..., luneta se da, jak psal klimbik sehnat, univerzalky budou dojebane, pouzijes akorat priruby. A ty zas neni tak velky problem vyrobit. Ono k nemu urcite taky neco bude, musis prolezt tu dilnu, jestli to prodava potomek, ktery netuší. Ja bych ho šmahem nezavrhoval, aspon budes moct tocit nekonecny serial Oprava s28 jako K :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 3. 2021, 10:10

Hlavne neposlouchej radílky typu Klimbik, ktery má uprostřed lože prohluben a "časem to dá dohromady". Vyjete lože je konečná stanice a cesta přes to nevede. Se stroji je to stejné jako s nemovitostmi. Lidi slepě skáčou do pastí a zbytek života pláčou nad plestnivím suterénem či prasklinami po zdích. Přitom stačí tak málo. Písni lidem z vlákna které najdeš po okolí a slušně je popros zda s tebou na stroj zajedou. Logicky za nějakou přiměřenou odměnu a za litr ti nikdo asi nikam nepojede. Stroj to je rozšířený a řady šikulů tady z fora ze všech koutů republiky zná stroj do posledního šroubku. Jinou cestu upřímně nevidím a pokud kupuješ od obchoníka je nutnosti být opatrný. Příslušentví ti většina šméčkařu stejne nedá což zase není taková katastrofa dá se dokoupit. Jediné peklo, kterým jsem prošel je absence koně. Jak psal Charon zda ti k tomu dá vyžvejkané uni je uplně jedno.
hop_1
Příspěvky: 465
Registrován: 29. 4. 2016, 9:52
Bydliště: Beroun

13. 3. 2021, 10:13

Charon má pravdu, předsedo! Já kupoval vloni za 55 000Kč. Dostal jsem obě lunety, sadu kleštin s upínáním a všechna výměnná kola. Ale hlavně je namontováno odměřování.
Jarda
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

13. 3. 2021, 12:55

Za 55 mi nabízel mašinu bez příslušenství. Těch 11 jsem dal za zadní nožový držák, obě lunety, lícní a unášecí desku, otočný hrot, sklíčidlo na vrtáky, podélný a příčný doraz, kleštinové upínání s kompletní sadou kleštin... Ozubená kola byla zahrnuta v ceně soustruhu.
Jediné co nemám, je kuželové pravítko.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 3. 2021, 4:22

... o kuželovém pravítku bych možná veděl. Naopak kleštinové upínání bych moc rád schrastil, ale ne za cenu pořizovací ceny mého stroje. Zatím mám jen části dílů upínání. Zadní nožové držáky, licní desky, atd jsem zatím nikdy nepoužil. V army verzcich byla i kompletní sada kol a hlavně ND spojka. Není to spekulace, protože se mi uloženka zadařila.
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

13. 3. 2021, 10:59

elbarto píše: 13. 3. 2021, 10:10 Hlavne neposlouchej radílky typu Klimbik, ktery má uprostřed lože prohluben a "časem to dá dohromady". Vyjete lože je konečná stanice a cesta přes to nevede. Se stroji je to stejné jako s nemovitostmi. Lidi slepě skáčou do pastí a zbytek života pláčou nad plestnivím suterénem či prasklinami po zdích. Přitom stačí tak málo. Písni lidem z vlákna které najdeš po okolí a slušně je popros zda s tebou na stroj zajedou. Logicky za nějakou přiměřenou odměnu a za litr ti nikdo asi nikam nepojede. Stroj to je rozšířený a řady šikulů tady z fora ze všech koutů republiky zná stroj do posledního šroubku. Jinou cestu upřímně nevidím a pokud kupuješ od obchoníka je nutnosti být opatrný. Příslušentví ti většina šméčkařu stejne nedá což zase není taková katastrofa dá se dokoupit. Jediné peklo, kterým jsem prošel je absence koně. Jak psal Charon zda ti k tomu dá vyžvejkané uni je uplně jedno.
Samozrejme že nemienim doniesť stroj s vybehanými ložami. Ale tak trocha chápem aj Klimbíka,s jeho"úchylkou" a renováciou starých strojov. Asi ho to baví, lebo finančne sa to určite neoplatí.
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

13. 3. 2021, 11:06

Britt píše: 13. 3. 2021, 7:37 Tak neváhej a jdi po tom s výbavou, která se hodně blbě shání a není to nic levného. Já jsem za ten svůj dal 65000, včetně výbavy a jsem rád, že to mám.
Tak tento pánko ,"asi preiekupník" pýta za S28 s výbavou podľa mňa dosť - cca 70 000 korún. Keď si k tomu narátam dopravu cca 300€ , tak to je už hodne cez rozpočet.
Přílohy
S28.jpg
S28.jpg (11.67 KiB) Zobrazeno 2154 x
Príslušenstvo.jpg
Príslušenstvo.jpg (14.11 KiB) Zobrazeno 2154 x
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“