Tos s-28 žebrák

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Terak40
Příspěvky: 75
Registrován: 27. 5. 2018, 8:44

31. 3. 2021, 12:18

Ďakujem pekne za odpoveď :)
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

8. 4. 2021, 2:15

Zdravím, po naozaj dlhej dobe sa ozývam zo zabudnutia :-D som tu na fóre už par rokov, ale posledných 6-7 som len čítal,a čerpal vedomosti, stratil som totiž prístup ku kontu. Vďaka Adminovi sa mi ho podarilo teraz obnoviť. Prečo však píšem sem ? Pri mojom šťastí, sa mi podarilo nájsť a kúpiť S28 v mojom meste, dákych 8 km odo mňa :-D ( aj frézka FU32 ktorú som kúpil pred rokmi bola dákych 10 km :-D). Keď som zbadal inzerát, hneď som telefonoval, a dohodol nezáväzné obzretie, aj keď som plánoval kúpiť sústruh až tak o rok. Veď keď je tak blízko, nič neriskujem, maximálne stratím pol hodinu času. Z môjho laického pohľadu bol (okrem farby..... ale ta nepracuje :-D ) vo veľmi slušnom stave, síce dáke malé vôle v posunových matkách, ale suporty nevybehane a bez vôle, a sila potrebná na točenie kolesami na posuvoch po celých dĺžkach pojazdov veľmi konzistentná. Dokonca na lozi pozdĺžnom, ale aj priečnom, po celej dĺžke viditeľné vločky zaškrabávania na olej, v mieste blízko hlavy trochu menej viditeľné, ale stále tam. Tak som si hneď dohodol už záväznú obhliadku zo známym strojárom, respektíve dvoma. Jeden ma prekvapil, bol ho na druhý deň obzrieť sám, keďže vysvitlo že toho pána (respektíve firmu) pozná, a spolupracuje niekedy s nimi, a keď som mu volal, že ci teda ideme, tak vraví že on ho už bol obzrieť. Že síce on by ho nebral (pretože je naučený na iné stroje :-D sústruh točnej dĺžky 3m a asi dvadsať ďalších strojov a cncka :-D, a toto je pre neho iba lego/ hračka a zároveň nemá kalene lóže, ale že je fakt v dobrom stave, a ak sa mi podarí zjednať trochu cenu, tak že ho mam brať, že mne to bude stačiť na moje „hranie“ na všetko. Napriek tomu som ho bol obzrieť ešte s druhým strojárom, tentoraz už vybavený so všetkým čo treba (hodinky, guľatiny, hroty a pod) Strojár sa pustil do prace, a len začal krútiť hlavou . Ja už nervózny, že čo zle objavil :-D, keď majiteľ po odišiel, tak sa pýtam čo? A on: keby som bol sviňa, tak ho kúpim ja, a predám drahšie :-D. Je fakt v dobrom stave, prekvapivo malé až žiadne vôle, všetko ako ma byt, ber ho. Že dáke štelovanie a podobne bude treba, ale že to sú drobnosti, a ľahko riešiteľné, proste sa bude treba s nim trosku pohrať, ale len trochu. Porobili sme nie aké testy a merania (ale niektoré možno aj nesprávne, napríklad meranie vôle v ložiskách, pretože nám dávali rozporuplne výsledky, a ja som už bol kvôli tomu na vážkach ci ho teda brať alebo nie ) Potom sme však urobili test, kde sme medzi univerzalku a koník upli guľatinu priemeru 40 mm, dĺžky 350mm-to jest mohli točiť na 300mm, dali uber 3 alebo 4 mm, to už neviem presne, to jest ztocenie priemeru o 6-8mm na jeden zaber (zaťažkávacia skúška) a pomaly automaticky posuv. Strojár odmeral mikrometrom po celej dĺžke a krútil hlavou. Dal ešte raz, tentoraz úber v dákych desatinách , a začal merať. Rozdiel priemerov na celej dĺžke sme namerali menej ako v 2 tisícinách, čomu som najprv nechcel ani uveriť. Takže v krátkosti... dal som zálohu, dohodli sme sa na konečnej cene, začal som vybavovať dopravu, a v piatok ráno, zajtra idem pre neho. Veľa príslušenstva k nemu nie je, sú však obe lunety, par nožov s výmennými platničkami, par hrotov do koníka, dve hlavy z prírubami, jeden staviteľny pozdlzny doraz, a to je asi všetko.

Dúfam že neobjavím potom dáke veľké skryté prekvapenia a problémy. O troch chybách viem, a to, že čerpadlo oleja je hlučnejšie (ale to môže byt aj tým že v sústruhu je menej oleja a je tam vzduch, pretože úroveň oleja je na spodnej značke (ale tečie na ložiska, mali sme otvorený vrch vretenníka , a na vrchu na ložiská krásne išiel) a druhá je, že páka automatického posuvu respektíve automatický posuv, keď suport narazí na staviteľný doraz, automatický posuv nevypne úplne, ale rapká a snaží sa posúvať a vyskakuje/preskakuje. Čo som si však precital pravé v tomto vlákne, tak by to nemal byt problém, a bude len treba nastavit spojku, asi je na moc silno pritiahnutá. A posledná chyba je, že kužeľ vo vretene, je akoby celý čierny/šedý a drsnejší, akoby bol iba zakalený, ale následne nevybrusovaný, čomu však nechápem. Možno je len špinavý a zanesený, pretože aj majiteľ vravel, že medzi hrotmi nikdy nesústružil, iba s univerzalkami, a ze na nom ani dako moc odvtedy čo ho kúpil nerobil. Napriek tomu som sa rozhodol ho zobrať, pretože aj u mňa bude 95 percent prace v univerzalke. A pripadne by som dal vnútorný kužeľ prebrúsiť ( čo sa dá urobiť aj priamo na sústruhu ??? suportovou brúskou ? ). A ešte jedna vec, motor tam nie je originálny, ale normálny siemens ci Mez. (toho sa troska obavám pri nakládke, pretože predsa len ten originálny je mohutnejší a pevnejší, a pri vešaní sa gurtne dávajú práve pod neho, ale sústruh je na palete, takže sa asi bude nakladať lyžinami, hydraulickou rukou. čiže zajtra budem asi celý deň nervózny, aby všetko šťastne dopadlo a dačo sa pri prevoze, dokým nebude zložený u mňa na dvore nestalo :-D a potom cez víkend ho budem dávať do dielne. Až po dvere dielne nevidím problém pomocou paletaku, iba samotné dvere. Pretože sú to 80ky, (ale to by sa pripadne vybúralo, pôvodne boli 140, uvazovalo sa dopredu, ale potom sa vyplnili kvádrami a zúžili na 80, keďže sme mali vtedy také dvere ktoré sa použili, a zatiaľ sme nimi dali do vnútra aj FU 32, po zhodení stola. Druhy je výškový rozdiel dverí, respektíve podlahy voči úrovni chodníka pred dielnou, ale to by sa malo dať paletakom, fošňami, a páčením guľatinou, pripadne zakotvením par srobou do podlahy a následne navíjaním gurtni alebo dákej mačky zvládnuť.

Takže očakávam, že budem mať na S28 znalých ľudí tu v tomto vlákne veľa otázok, a budem liezť na nervy :-D dopredu sa ospravedlňujem, ak to tak bude. Samozrejme sa budem snažiť najprv si sám všetko vyhľadať, ale ak nenájdem, budem sa pýtať, tak prosím majte so mnou trpezlivosť. Toto vlákno som už precital doslovne cele dva razy :-D. Ako prvé by som mal dve otazky :-D : koľko miesta treba minimálne nechať medzi sústruhom a stenou za nim, ak uvažujem neskôr naň primontovať kužeľové pravítko, alebo kopírovacie zariadenie IKS1 ? a druhá, ako by ho bolo najlepšie umiestniť v dielni? Pripadne ako lepšie preorganizovať dielňu? Zatiaľ mi to vychádza najoptimálnejšie podľa tohto obrázka, viacmennej by som tým rozdelil dielnu na dve časti, na „špinavú“ ručnú časť, a na čistú strojnú časť, ktorú by som v prípade potreby, napríklad brúsenia na pasovej brúske, vedel oddeliť takým tým priemyselným „igelitovým „ plastovým závesom z lamiel), A zároveň, ak by som potom pri vreteno, začiatok sústruhu ukotvil do zeme otočný žeriav, vedel by som nim obslúžiť aj sústruh a aj frézku v prípade ťažkých dielcov. Takisto ak by bol sústruh takto, bolo by miesto pred vretenom, v prípade sústruženia dlhých týči vytŕčajúcich cez vreteno. Jedine čo sa obavám, že ak bude musieť byť dosť ďaleko od steny, ci nebude zavadzať vytŕčajúcemu ramenu rotačnej osi CNC plazmy. V takom prípade by druha verzia umiestnenia bola kolmo na ten oranžový ponk, a ponk by išiel na miesto, kde je na obrázku teraz sústruh. Za každú radu ako to urobiť však budem vďačný. Čierny stôl je stará liatinová primerna doska s upevneným závitorezným ramenom, slúžiaca však aj na zvaranie, modrý kvadrik je zváračka, oranžový stôl je veľký ponk ,modrý valec veľký kompresor, veľký kváder CNC plazma, a čierna frézka FU32. mala vŕtačka/frézka RF30, samozrejme modely sú zjednodušené, išlo oba o rozmery, že ako to bude z miestom. Cervené a hnedé tiene co vidite je podplafonova polica po celom obvode, a nástenne skrinky. Za každú radu alebo pripomienku ďakujem.
1.png
2.png
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 4. 2021, 2:35

No přečíst ten tvůj román o S28 je celkem fuška. Ale jen pár poznámek k tomu. Píšeš že není moc velké příslušenství. Nevidím tam výměnná kola pro řezání závitů. Dají se sice někdy sehnat, ale je to celkem obtížné. ta kola totiž mají modul 1,25 což v dnešní době není zrovna moc obvyklé. Hlučnost podle mne nezpůsobuje olejové čerpadlo, ale je to zkrátka vlastnost S28 protože převod od motoru není proveden klínovými řemeny jak to bývá u jiných strojů, takže jakmile je spuštěn hlavní motor tak to zkrátka "řve". Spousta lidí právě tento stroj nemá ráda. Pokud máš v dílně dostatek místa, tak soustruh postav raději dále od stěny, protože pokud se má seřizovat spojka vřetene, tak přístup k ní je právě ze zadní strany soustruhu. Já ho mám sice docela blízko u stěny, ale neměl jsem jinou možnost, protože tu dílničku mám docela malou.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

8. 4. 2021, 4:13

To Salus. Takto, tie základné, na rezanie základných metrických závitov sú nainštalované v stroji, pod tým otváracím krytom, aj sme skúšali rezať jeden závit, a aj majiteľ spomínal, že dake závity na ňom rezal. Na všetky metrické by mali stačiť tie, nie ? Pýtam sa, lebo až tak sa v tom nevyznám. Ak sa mýlim, tak hold ich budem musieť zháňať. :-( Tie pre withwortha a modulové ci ako sa to volá, budem zháňať pomaly a priebežne dopĺňať, to ma dáko zatiaľ nepáli, ak potrebujem dačo takéto špeciálne, atypické a naozaj veľmi presné, dávam to urobiť jednému z tých strojárov čo som spomínal. Sústruh chcem hlavne kvôli tomu, že ak robím dáky prototyp dačoho, aby som nemusel vždy bežať za strojárom, a hlavne čakať dva tri týždne kým nebude mat na to čas. A takisto presné, ale jednoduché dielce (osky, dištančne valčeky a podobne) ktoré potrebujem na to čo vyrábam, a vo väčších množstvách, aby som si vedel urobiť sám, a už len tým sa mi sústruh postupne pomaly vráti a zaplatí. Je mi jasne, že postupom času, ako sa budem učiť, zoznamovať a vzdelávať viac, tak že zistím že potrebujem a že mi chyba toho viac, a budem to pomaly zháňať a dokupovať, ako sa budem pomaly púšťať do zložitejších, odvážnejších veci :-D. Ale dáko musím začať :-D, a nechcel som prepásť sústruh v dobrom stave, hlavne keď je ich problém zohnať v slušnom stave po mechanickej stránke, a bol tak blízko :-D

Ohľadom hlučnosti olejového čerpadla, to sa vôbec sa nehádam :-D, ja len vravím to čo mi povedal ten prvý strojár, čo ho bol obzrieť sám, že je tam trochu hlučnejšie olejové čerpadlo :-D. tak možno 28ku on až tak nepozná, a myslel že je to olejové čerpadlo a nie sústruh :-D. To že je S28 hlučnejšia, viem, a som s tým zmierený :-D ba skôr ma prekvapilo, že nebol ten sústruh až tak hlučný, ako som z toho čo som tu čítal očakával :-D tým pádom by to bola dobra sprava, a o starosť menej :-D.

Tou vzdialenosťou od steny som práve dosť obmedzený, ak nechcem aby sústruh zavadzal ramenu rotačnej osi plazmy , pripadne rúre väčšieho priemeru upevnenej v nej :-( preto sa aj pýtam ci mi dakto nevie odporučiť, zistiť, aká by mala byť minimálna vzdialenosť ( koľko to vzadu vytŕča od loží ) ak chcem použiť v budúcnosti buď kužeľové pravítko, alebo IKS1, alebo aby pripadne bol prístup k tej spojke vretena čo spomínaš. Pripadne ak by to nevychádzalo, by musel ist na to druhé miesto, ale to by som nerád :-(

Ďakujem veľmi pekne za rady a pripomienky, ak by Ťa, alebo kohokoľvek ešte dačo napadlo, budem vďačný. Takisto ak by mal dakto príslušenstvo na predaj, tak budem mat záujem, len nie hneď :-( robím totiž teraz várku takých jednoúčelových strojov (potom môžem ukázať fotky) a dosť som sa finančne vyhádzal, a zároveň tento sústruh bola teraz nečakaná kúpa, čiže dáky mesiac bude trvať kým sa mi voľné zdroje obnovia.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

8. 4. 2021, 4:19

Kdybys měl možnost, tak postav soustruh pod okno, kvůli světlu. Příslušenství se zatím ještě dá docela sehnat, ale ne vždy je to levné, jako např. tady.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1331957 ... uh-s32.php
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

8. 4. 2021, 4:22

Jen taková malá technická: Až to budete tou hydraulickou rukou nakládat, tak si pohlídej, aby popruhy nemačkaly závitovou a posuvovou tyč, nebo to někdo neuvázal za kulatinu ve vřetenu.
Jinak pokud je za rozumnou cenu (kolik?) a v dobrém stavu + ještě tak blízko, tak je to opravdu velké štěstí a dobře jsi udělal.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 4. 2021, 4:30

Ano na základní metrické závity postačí ta ozubená kola která jsou nasazena.(100-80-80-25 zubů; pokud tedy stoupání vodícího šroubu je 6mm).

Při stěhování je dobré opravdu dát pozor, protože soustruh je docela vratký. Kdysi ještě ve fabrice když ho převáželi Destou tak se jim povedlo urazit tu "kobylku" co je v ní upevněn šroub příčného posuvu. I já na mém stroji ji mám svařovanou, přestože mě se to při stěhování nestalo. Už se to povedlo někomu přede mnou.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

8. 4. 2021, 5:27

To Britt: Takú možnosť bohužiaľ nemám :-( a plazmu dáko inak orientovať nemôžem, žeby išiel na jej miesto, práve to vytŕčajúce rameno ju robí priestorovo a tvarovo nie neutrálnou, a tým pádom by pri inej orientácii zabrala ešte viac miesta, alebo zavadzala, obmedzovala prístup a podobne . Plánujem v budúcnosti dielnu rozšíriť a pristaviť ešte jednu takú istú miestnosť do šírky, po celej dĺžke, kam by potom išli všetky stroje ohľadne špinavej dielne (plazma, brúsenie, zváranie, pila, lis, bucharik ponk a podobne, a tato miestnosť by zostala len na strojárske stroje. Len kedy to bude :-D a ci vôbec :-D Alebo možno plazmu predám, keďže sa mi dosť zmenil okruh toho čo teraz vyrábam. Uvidí sa :-D

To Reinkarnace: podľa všetkého sa to bude nakladať buď destou, alebo lyžinami na hydraulickej ruke , sústruh je totiž momentálne na palete, hala ma obrovsku bránu, a na palete je polozená hrubá cementovlaknitá doska a az na nej sustruh. Ale ano budem sa snažiť dávať pozor, a radšej budem chlapíkovi od hyd. ruky liezť na nervy, a uviažem aj na 5 krát :-D :-D Hyd rukou a lyžinami sa to asi bude len z auta vykladať, na okolí nemám nikoho s destou (ješterkou) Ani nevieš aký som nervózny, aby to dobre pri nakladaní, prevoze a hlavne vykladaní dobre dopadlo :-D dnes asi od nervozity ani nezaspím :-D

Neviem ci za rozumnú, ale myslím že za slušnú. Pôvodne chcel 2500e, ale potom sme sa dohodli na 2200e, s tým že ešte mi k tomu pridá strojný horák na plazmu, ktorý pasuje akurát aj na môj zdroj plazmy (on má rovnaký zdroj) , a ešte dáke ďalšie blbosti. Číže dákych necelých 55k českých? Dám sem aj fotky ešte z inzerátu, moje zatiaľ nemam, nenapadlo ma. Po stránke vzhľadu-farby nevyzerá nič moc, a aj som najprv rozmýšľal ci mam vôbec volať a dohodnúť obhliadku, ale nakoniec som to riskol. A aj fotky sú tak nešťastne urobené, že nebolo z nich ani moc vidno technicky stav, ten som zistil až na mieste, a zhodnotil, že sa oplatí zavolať tých strojárov, že ich asi zbytočne nepreženiem k vybehanej herke.

To Salus: jj, mala by byt 6mm. Nie je to ta palcová.
Ani mi nevrav, ja som zo zajtrajšku a z toho sťahovania tak nervózny..... celu doby budem asi fajčiť ako komín :-D. Fakt sa bojím aby sa nič nestalo. Nebolo by dobré napríklad aj zmontovať tie packy dole, aby sa pripadne neolámali od gurtni alebo ruky, lyžín? A suport nechať v strede? Alebo ho dať radšej na ľavo kvôli vyváženiu? konik zmontovať?
122914084.jpg
122914084 (1).jpg
122914084 (2).jpg
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

8. 4. 2021, 5:33

Pokud ho uvážeš podle návodu, tak se nic nestane. Manuál si můžeš stáhnout třeba u Tumlíka.

http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

8. 4. 2021, 5:36

JJ mam :-D aj zo Sakury, ci ako sa vola ta stranka :-D ale i tak vďaka za ochotu. :-D
Dávid
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 4. 2021, 1:19

12. 4. 2021, 10:23

Dobrý deň
Chcel by som sa tiež „pochváliť" zo svojim sustuhom :)
Pred renovaci
Pred renovaci
Po renovaci
Po renovaci
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

13. 4. 2021, 3:16

Len pre zaujímavosť, prečo som kupoval tu S 28. V tomto vlákne som zdielal odkaz na moju FC stránku. Zaoberám sa vývojom jednoduchších strojov a príslušenstva, a ked sa robí vyvoj nového stroja, tak to obehávanie a večné čakanie na strojára, kedy bude mať na to čas, býva strašné. A týmto získavam slobodu v návrhoch a tvorbe prototypov :-D

viewtopic.php?p=413527#p413527
1.jpg
Naposledy upravil(a) Umbriell dne 13. 4. 2021, 4:15, celkem upraveno 1 x.
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

13. 4. 2021, 3:26

To Dávid : čo to máš prosím ťa za rýchlo vymennú hlavu, konkretny typ? alebo odkaz. ďakujem.
Dávid
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 4. 2021, 1:19

14. 4. 2021, 6:49

Zdravim hlava je normálna ale je nasadená na prírube ktorá je pokiaľ sa nemýlim našrobovana na hriadeli.....
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

14. 4. 2021, 6:56

Prepáč, to bola moja chyba, nepoužil som presný termín, názov. Myslel som Nožovú hlavu, držiak sústružnickych nožov, s rýchlovýmennými držiakmi nožov, :-D potreboval by som vediet konkretny typ čo máš, najlepšie odkaz.A takisto veľkosť, ci je to AXA alebo BXA, a či nieje na 28 priveľká. ďakujem.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“