Tos s-28 žebrák

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
karakurt
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 12. 2011, 1:29

26. 1. 2013, 4:44

Zapoupil jsem tento soutruh za výhodnou cenu ale s nedostatky a potřeboval bych od někoho poradit jak by se daly odstranit.
Nejdříve bych od někoho potřeboval sehnat návod k obsluze. Sice se mi podařilo jeden na netu stáhnout ale chybí snad nejdůležitějčí obrázek č9. Na straně 5 jsou popsány páky stroje s čísly a odkazují právě ne něj. První problém je se spojkou spína bez problémů ale jen na jednu sranu zpětný chod prostě nejde. Zadruhé nejdou posuvy, hřídele se točí ale stůl nejede. Na suportu je jedna páka se kterou nejde hnout tipoval bych to na přepínání podélného a příčného posuvu ale nemám návod a tak nevím.
Přílohy
P1080885.JPG
brooklynspeedy
Příspěvky: 49
Registrován: 4. 2. 2009, 10:47
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2013, 4:51

Toto je dle mého názoru výborný stroj. Strýc ho ma také a jsme náramně spokojeni. Manuál máme ale budu u něj až po neděli. Pak neni problém poslat scan. Nebo tohle jste zkoušel http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/" onclick="window.open(this.href);return false; ???

Jinak jestli si dobře pamatuji ( nesoustružil jsem u něj asi 3roky ) tak ta paka na sportu vedle kola podélné ho posuvu tak tím se zapíná posuv. Ale pod touto pákou je takovej vytahovací cudlik kterym se přepíná zda se pákou ovládá podélný a nebo příčný posuv a je tam podle mého i neutral. Máte všude dost oleje???
soustruh TOS MN80A
frezka Steinel SV1 d
vrtačka WeboRapid TS1E
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 53
Registrován: 14. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Hulín

26. 1. 2013, 11:41

jo a závitovej posuv se dá zapnout jenom při neutrálu, jinak je páka 20 zablokovaná.
Jestli nezapíná spojka,tak je asi špatně nastavená. :idea: Dostaneš se k ní po odstranění zadního deklu na vřeteníku. Určitě je to v tom návodu popsaný. Jestli si dobře pamatuju,tak je tam na každou stranu jedna spojka a ještě brzda.
Tos S28 obrázek9.jpg
karakurt
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 12. 2011, 1:29

27. 1. 2013, 7:39

Děkuju za odpověď, návod jsem si stáhnul posuvy už mi chodí nejde jenom ta spojka na zpětný chod.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

7. 1. 2014, 3:26

Tak kdyby někdo měl zbytečných 90 tisíc a prostor, tak tady je jeden pěkný kousek: http://www.armyburza.cz/inzerat/soustruh-s-28-750
I když je to dost peněz a většina z nás se spokojí s levnější vykopávkou, tak než řešit broušení vedení (řádově desítky tisíc) nebo za stejné peníze kupovat číňana, volil bych tohle. Oproti ceně generálky je to zadarmo. Před lety ho známý koupil do firmy také za 90(pravda tehdy byly soustruhy dražší) a byl rád že na něj zbyl. Má ho na přesné věci hlavně v kleštinách a je spokojený.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

7. 1. 2014, 6:55

Kdybych už doma jednoho neměl, nerozhodoval bych se ani vteřinu....
Miloš
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2014, 9:28

Podle mě je ta cenovka moc pěkná, když si představím, že třeba za půlku se prodává vyhoněná ku...a 50 let stará co dělala na tři směny a má za sebou už tři generálky tak se spíš divím, že to není za víc, ale koukalo už na to opravdu fůra lidí a řekl bych že bude dávno v dýmu..... :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
pekoz
Příspěvky: 10
Registrován: 7. 5. 2010, 8:22

7. 2. 2014, 10:19

Zdravím

Potřeboval bych se dostat ke správným šroubům a dotáhnout přední klínek vedení suportu protože tam mám vůli - slabě to ťuká. (Co jsem se koukal tak vzadu se to seřizovat nedá). V origo návodu jsem našel nakreslené šrouby zespoda někde pod skříní suportu ale fyzicky nevím jak se na ně - a náhodně rozebírat celou skříň se mi nechce.
Doufám že je na to nějaký fígl ale ten neznám - jsem čirý amatér a mašinku jsem zdědil takže se už není koho zeptat :-(
Díky
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

7. 2. 2014, 10:53

pekoz píše:Zdravím

Potřeboval bych se dostat ke správným šroubům a dotáhnout přední klínek vedení suportu protože tam mám vůli - slabě to ťuká. (Co jsem se koukal tak vzadu se to seřizovat nedá). V origo návodu jsem našel nakreslené šrouby zespoda někde pod skříní suportu ale fyzicky nevím jak se na ně - a náhodně rozebírat celou skříň se mi nechce.
Doufám že je na to nějaký fígl ale ten neznám - jsem čirý amatér a mašinku jsem zdědil takže se už není koho zeptat :-(
Díky
Nevím o jakých šroubech zespoda pod skříní mluvíš, nemůžu se teď fyzicky na mašinu podívat, ale v origo návodu, který mám k dispozici se píše, o šroubech u levého a pravého stěrače (viz obr.) Určitě se vůle na saních suportu neseřizuje po nějaké demontáži suportové skříně. Protože jsem ještě seřízení vůle na saních nepotřeboval dělat, tak to z hlavy nevím. Po neděli se kouknu jak to má S-28 s tím seřizováním a dám vědět.
Přílohy
S-28_vymezeni.JPG
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
pekoz
Příspěvky: 10
Registrován: 7. 5. 2010, 8:22

7. 2. 2014, 11:23

seřízení.jpg

Ahoj
V bočním průhledovém rozkresu suportu je vidět šroub (šrouby) kterými se zjevně dotahuje taková rybina zespoda která vymezuje vůli suportu na vodítkách.
U mě ten celý suport má vůli - poznám to tak že když ho chytím a tahám dopředu a dozadu tak viditelně a slyšitelně ťuká. Ten princip seřízení je jednoduchý ale šrouby jsou v nákresu až u lišty a nevím jak se na ně dostat.
Buď se špatně koukám anebo jsou řádně zašité :-)
Ta vůle se nějak projevila sama - protože používám stroj jen málo tak jsem si to uvědomil až při výrobě delšího válce protože to asi vibruje a nemohl jsem dosáhnout krásně hladký válec.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 2. 2014, 11:40

ty šrouby co ukazuješ tou šipkou nejsou na přítlak té lišty, těma je upevněna jen "podložka" která tu lištu drží, aby nespadla dolů, tyhle šrouby jsou normálně utažené.. lišta je klínová a šteluje se šroubama zepředu a zezadu tak aby ta klínová lišta zajížděla dovnitř a ven a tím vymezila vůli, už si to moc nevybavuju ale myslím že je pod tím hliníkovým krytem co drží stírátko, to sundáš asi 2ma šroubky a tam najdeš ten šroub.. musíš ale povolit i druhou stranu aby jsi se nepral se dvěma šrouby proti sobě..
S28ku už asi 3roky nemám tak si to už moc nepamatuju..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

7. 2. 2014, 11:57

Je to tak jak píše Ras a návod k obsluze stroje, chce to jen lépe číst a nevymýšlet nějaké "novátorské" postupy. Snad každý stroj má vymezení vůle klínem, který se posunuje rovnoběžně s ložem.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
pekoz
Příspěvky: 10
Registrován: 7. 5. 2010, 8:22

7. 2. 2014, 1:04

Díky moc.
ale no tak...vždyť říkám že jsem lehce zaučený amatér co zdědil soustruh po otci a bohužel nejsem strojař.

ale fakt že co jsem se ptal tak to nevěděla spousta lidí včetně soustružníků :-(
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

7. 2. 2014, 1:23

Snad jsem toho tolik neřekl a nikdo Ti nenadává, já také nejsem přímo ze strojírenského oboru a tak když nevím a mám k tomu zařízení nějaký manuál nebo výkres tak se snažím dodržet rady a to zejména od jeho výrobce, ten totiž asi nejlépe ví jak je to konkrétní zařízení konstruováno a jak se má seřizovat a udržovat. To ale bohužel neplatí v případě některých dnešních strojů, které "kdosi" vyrobí a pak "kdosi" ze zahraničí doveze a protože je povinen ze zákona dodat manuál v CZ tak zadá překlad tohoto manuálu někomu kdo nemá o technice ani páru a pak z toho vypadne paskvil.
P.S. sice mám teď svůj vlastní soustruh S-28 ale není to zase tak dlouho takže zkušenosti s jeho seřizováním a údržbou nikterak velké. Před asi 20 lety jsme toho "žebráka" měli na dílně ve fabrice, kde jsem se na něm velice rád učil dělat a "fušoval".
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 2. 2014, 12:44

pekoz píše:Zdravím

Potřeboval bych se dostat ke správným šroubům a dotáhnout přední klínek vedení suportu protože tam mám vůli - slabě to ťuká. (Co jsem se koukal tak vzadu se to seřizovat nedá). V origo návodu jsem našel nakreslené šrouby zespoda někde pod skříní suportu ale fyzicky nevím jak se na ně - a náhodně rozebírat celou skříň se mi nechce.
Doufám že je na to nějaký fígl ale ten neznám - jsem čirý amatér a mašinku jsem zdědil takže se už není koho zeptat :-(
Díky
Jak jsem slíbil, dneska jsem se kouknul jak to má S-28 se seřizováním klínu suportu. Je to přesně tak jak je psáno v návodu. Pro jistotu přikládám foto s označením oněch seřizovacích šroubů. Šrouby zespoda pod saněmi, jak už tady někdo psal nejsou na seřizování vůle hlavního suportu.
Přílohy
VLEVO.jpg
VPRAVO.jpg
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“