Povolení univerzálky?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2014, 9:07

Mi_los1 píše:........tak mi asi nezbývá nic jiného, než zapřít čelist o stůl a povolit to šnekem. Toto jsem si nechával až jako poslední variantu.
pomni tedy, že ten šnek je litinový, alespoň na všech co jsem měl rozdělané tak byl,
rozhodně není žádný problém tím kaleným šnekem ten zub nebo dva ulomit jak malinu :wink:
Já právě mám pocit, že ta příruba univerzálky je přímo na vřeteni, příruba má jenom otvor s drážkou pro pero, to je nasazené na hřídeli té děličky a příruba má vnitřní osazení na kroužek s jemným závitem a čtyřma dírama zepředu a tou maticí se to dotáhne na osazení vřetene :!:
až pak !!!!!! se nasadí univerzálka :) , mám to sundané ale nejsem u toho

proto mám zafixované, že tenhle systém je na pipinu, nejdou jednoduše přehazovat univerzálky. Není nic jednoduššího, než když tu univerzálku sundáš a mrkneš, jestli je to tak jak jsem psal, případně počkal a doufal, že na to do zítřka nezapomenu :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2014, 8:28

takže potvrzuju můj předchozí příspěvek o upnutí univerzálky na těch novějších děličkách, tady je důkaz :)
P1100918.JPG
P1100919.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

28. 1. 2014, 8:49

Tak jsem si to konečně ujasnil,
mám na obou děličkách ten hrubý závit. Zkusím přišroubovat silnou pásovinu přímo k přírubě a snad to povolím. Stejně ale tímto stylem budu namáhat šnekovku, což se mi stále nezamlouvá.
Tak mi to připadá, že tu někde udělal pan konstruktér drobnou chybu...
Díky Tumlikovi, tento systém co nafotil jsem vůbec neznal a uznávám, není nejlepší.
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

30. 1. 2014, 5:02

Tak už jsem to konečně povolil, přišrouboval jsem k přírubě asi metrovou pásovinu a tou to šlo.
Bál jsem se, že do toho budu muset bouchat, což jsem nechtěl, ale pak to povolilo.
Pochybuji, že to za posledních sto let někdo povoloval. :lol:
Takže díky za příspěvky.
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

30. 1. 2014, 5:52

To je ale radost, alespoň já to znám když chodím okolo něčeho a nejde to a taky to nechci zničit a pak se to povede. :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

31. 1. 2014, 12:32

sisi píše:To je ale radost, alespoň já to znám když chodím okolo něčeho a nejde to a taky to nechci zničit a pak se to povede. :D
Ani nemluv...
Odbíhám od tématu, ale na konci roku jsem potřeboval rozebrat na soustruhu S32 náhon posuvu, který vychází ze skříně na tyč, která pohání suport. Pořád mi to nešlo, tak se se mrkl do Návodu k obsluze a hned mi bylo jasné, že tento "uzel" je tam nakreslen špatně a, že kvůli tomu, abych to vytáhl a nahradil vychozené ložisko, musím rozebrat doslova půl skříně!!! Každý, kdo to už někdy rozebíral teď ví, o čem mluvím. Vím, že zdaleka ne vše se podaří, strávil jsem na konstrukci a údržbě strojů opravdu hodně let, ale rozhodně bych chtěl mluvit s tím konstruktérem, který to navrhl, aby mě vysvětlil, proč to takhle udělal, když navíc se to dalo celé vyřešit hodně elegantněji.
Ale jaký to pak byl krásný pocit, když jsem to dal dohromady. :)
Sváťa
Příspěvky: 78
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

18. 9. 2022, 6:30

Ahoj,tak se taky připojuji s dotazem jak povolit přírubu s univerzálkou na děličce.Dělička je tuším klasická DU a na konci vřetene děličky je pouze hrubý závit.Napadlo mě vzít 4hranou tyčovinu,zapřít to mezi čelisti sklíčidla a mohlo by to povolit.A nebo jak píše kolega předemnou,do té tyče udělat díry,sundat univerzálku a tu tyč přišroubovat na přírubu,nahřát to ještě třeba horkovzduškou u závitů a zase zkusit zapáčit.Přikládám foto pro informaci.Za drobný nepořádek se omlouvám.Díky moc.
Přílohy
IMG_20220918_111121.jpg
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

18. 9. 2022, 6:46

Hlavne pri povolovaní vypni šnek aj priame delenie aby si nepokurv*l prevod a aretačný kolík. Priskrutkoval by som cca 10mm dlhé trubky 8 imbusom z každej strany príruby do otvoru kde sa upína hlavička, a poklepom najlepšie nejakým úzkym U profilom na tie trubky to povoliť. Cez páku ti to asi tá rozperná brzda neudrží.
Sváťa
Příspěvky: 78
Registrován: 16. 9. 2020, 6:30

19. 9. 2022, 3:15

Tak už je to vyřešený,na prasáka jsem tam nechal zařazený převod nahřál to v místě,kde je závit,strčil tyč mezi čelisti sklíčidla a podařilo se.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“