Povolení univerzálky?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2013, 10:45

Zdravím, dneska se mi podařilo při soustružení průměru 40cm zakousnout nůž tak, že jsem zastavil soustruh. Spojka klouzla, nůž to taky kupodivu přežil, ale zakousla se mi příruba univerzálky na závitu vřeteníku tak, že nešla povolit. Běžně to povolím zpětným chodem při nejnižších otáčkách. Dneska klouzala spojka, nepomohlo poklepání paličkou, nešlo to ani pákou 1m dlouhou při zablokovaném motoru. Nakonec jsem to musel nahřát na cca 100stupňů plamenem a povolil to zpětným chodem. Závit má průměr 3“, univerzálka 200mm.
Nemáte nějakou fintu jak takové věci předejít, nebo jak to příště mám povolit bez nahřívání?
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

10. 2. 2013, 12:27

Neznám podrobnosti, ale není není spíš moc volná nebo už odřená spojka?
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

10. 2. 2013, 6:15

Hmm taky se mi občas nechce povolit na sv18 ale zatím se vždy "odtrhla" :-)
používám také zpětný chod. Někdy tak hold přidávám otáčky sice se mi už pak nelíbí jaká je to rána do zarážky ale nedá se svítit. Nakonec se vždy odtrhla. chce to před nasazením hlavy závit trochu namáznout. I když jestli se sundavá za dlouhou dobu stejnak se to v tom zavitě "zažere"
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2013, 8:28

Spojka sice už klouže, pochybuji že by jí někdo za těch 80let generálkoval, ale špalík mi to drtilo jako štípačka :D
Přírubu sundavám často, před tím soustružením jsem jí měl dole.
Přílohy
1.jpg
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

9. 1. 2014, 10:54

Mám dotaz trochu související s tématem původního příspěvku. Mám na soustruh SN 20 několik přírub se sklíčidly, ale ani na jedné není svěrný kroužek ani osazení pro něj. Má to stejný konec vřetena se závitem M 68 jako S 28 nebo SV 18. Nevěděl byste někdo, případně nezměřil, rozměry toho svěrného kroužku a osazení pod něj? Asi by fungoval jakýkoliv, ale snad to má nějakou normu. Na SN 20 sice moc potřeba není, protože má spojku a nemá brzdu, ale přesto bych si nějaký rád udělal. V práci to nezměřím, tam je jen krátký kužel a Cam-lock. Díky.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 1. 2014, 6:18

mám tady nějakej zbytek přírub z S28ky pokud bys měl zájem.. některé mají tenhle kroužek, některé jsou bez toho..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

10. 1. 2014, 6:28

Přidám se také k tématu.
Jak povolujete přírubu u děličky, když je to potřeba?
Díky za náměty.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

10. 1. 2014, 7:06

RaS píše:mám tady nějakej zbytek přírub z S28ky pokud bys měl zájem.. některé mají tenhle kroužek, některé jsou bez toho..
Díky, ale přírub mám dost a fungují bez problémů. Jen jsem zvažoval, že bych na ně ty objímky třeba doplnil.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

13. 1. 2014, 3:53

soustružník píše:Mám dotaz trochu související s tématem původního příspěvku. Mám na soustruh SN 20 několik přírub se sklíčidly, ale ani na jedné není svěrný kroužek ani osazení pro něj. Má to stejný konec vřetena se závitem M 68 jako S 28 nebo SV 18. Nevěděl byste někdo, případně nezměřil, rozměry toho svěrného kroužku a osazení pod něj? Asi by fungoval jakýkoliv, ale snad to má nějakou normu. Na SN 20 sice moc potřeba není, protože má spojku a nemá brzdu, ale přesto bych si nějaký rád udělal. V práci to nezměřím, tam je jen krátký kužel a Cam-lock. Díky.
Změřil jsem a "pokusil se alespoň trochu srozumitelně, v rámci mých možností nakreslit" ten svěrný kroužek. Je to měřeno na kroužku z S-28 (vřeteno má vnější závit M68x6) Nejsem až zas tak zběhlý v technickém kreslení, takže prosím odborníky, aby mne za ten výkres nekamenovali. Kroužek není vlastně nic složitého na výrobu - pokud k tomu má člověk patřičné vybavení. Kroužek je nakreslen tak jak je vysoustružen nejdříve vcelku a po zhotovení děr a závitů pro stahovací imbus šrouby (M8) rozříznut kotoučovou frézou tloušťky 2,5mm na dvě poloviny.
Přílohy
S-28 (svěrný kroužek příruby sklíčidla).pdf
(13.41 KiB) Staženo 807 x
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 1. 2014, 8:06

Děkuji. Nakreslené je to zcela jasně (jen kdybyste viděli jaký výkres nám do firmy přišel z Japonska), ale já jsem trochu zaskočen. Měl jsem za to, že je to jen jednoduchý, uvnitř válcový (tenhle průměr mě zajímal) svěrný kroužek, který přitáhne rozříznutou zadní část příruby na válcové osazení vřetena. Tak to znám z SV 18 a MN 80. S S 28 jsem přišel do styku málo a konec vřetena jsem nikdy neprohlížel, vím jen, že závit je stejný. Nakreslený kroužek vypadá, jako by snad měl přitahovat přírubu proti nějakému zápichu ve vřetenu. Tak teď nevím, možná že můj dotaz byl zavádějící. Pokud to má S 28 jinak, tak se omlouvám hlavně salusovi, že se s tím kreslil zbytečně.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 1. 2014, 10:44

Napadlo mě podívat se do manuálu S 28 a skutečně tam je na vyčnívající části vřetena velký průměr se zápichem, do kterého tedy asi zapadá ten zajišťovací kroužek, proto také musí být dvoudílný. Vůbec jsem netušil, že má S 28 tenhle drobný rozdíl. Je to jednoduché, ale šikovné zlepšení. Konec vřetena se závitem je dělaný podle normy DIN 800 a v té žádný zápich není. Tak jsem alespoň zas o něco chytřejší. :)
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 1. 2014, 6:00

soustružník píše:Napadlo mě podívat se do manuálu S 28 a skutečně tam je na vyčnívající části vřetena velký průměr se zápichem, do kterého tedy asi zapadá ten zajišťovací kroužek, proto také musí být dvoudílný. Vůbec jsem netušil, že má S 28 tenhle drobný rozdíl. Je to jednoduché, ale šikovné zlepšení. Konec vřetena se závitem je dělaný podle normy DIN 800 a v té žádný zápich není. Tak jsem alespoň zas o něco chytřejší. :)
Ano je to tak jak píše soustružník. Ten svěrný kroužek je zaklesnut v tom zápichu (za nákružek tak jak je to naznačeno na obrázku) a to svojí nezkosenou stranou. Druhá zkosená strana kroužku je zaklesnuta za kroužek na přírubě. Jen pro doplnění na mojí S-28 není konec příruby rozřezán (nevím ale jestli je to originál) tak aby se dal pomocí kroužku stahovat má jen přesný válcový otvor a závit, kterým je usazen na vřetenu. Svěrný kroužek vlastně drží "u sebe" nákružek na vřetenu a nákružek na přírubě a tím je zajištěno to že se příruba nemůže vyšroubovat při opačném běhu.
Přílohy
Vreteno S-28.jpg
Vreteno S-28.jpg (39.66 KiB) Zobrazeno 11322 x
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

17. 1. 2014, 9:15

Pokud se ještě mohu vrátit k mému dotazu, týkajícího se částečně tohoto vlákna - nechci zakládat nové.
Poraďte mi prosím.
Potřebuji sundat sklíčidlo s přírubou z děličky, kvůli kleštinovému upínání.
Už jsem to zkoušel asi třikrát a vždy jsem to vzdal, sklíčidlo drží jak přibité.
Poradíte mi něco?
Díky za každý námět.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2014, 9:47

Mi_los1 píše:Pokud se ještě mohu vrátit k mému dotazu, týkajícího se částečně tohoto vlákna - nechci zakládat nové.
Poraďte mi prosím.
Potřebuji sundat sklíčidlo s přírubou z děličky, kvůli kleštinovému upínání.
Už jsem to zkoušel asi třikrát a vždy jsem to vzdal, sklíčidlo drží jak přibité.
Poradíte mi něco?
Díky za každý námět.
Tak on by ti třeba i někdo poradil, ale když nenapíše nebo nevyfotíš co je to za děličku, tak to je potom těžký :) na těch našich DU byly dva systémy, buď hrubý závit a na přírubě svěrný kroužek, a nebo tam byl jemný závit ale svěrný kroužek tam nebyl, já mám oba typy, ten jemný mám sundaný,(používám jenom kužel) a přírubu někde ve skříni, tak bych se ti na to mohl mrknout, každopádně tohle byl nedomyšlenec, ten hrubý závit je na výměnu mnohem praktičtější, tyhle mám dvě a na té jedné když jsem ji kdysi dovalil byla ta příruby i s univerzálkou a nešla dolů, vytočil jsem čelisti na kousek ven, opřel o kus železa, bylo to přidělané na frézce ta dělička, na druhou staranu jsem dal náhonový trn ze sady kol a vzal jsem ten instalatérský hák, nevím jak se tomu říká normálně, chytl to přes plechy za ten hák a pak to povolilo

ale jak říkám, nevím co máš za děličku, mám ještě rumunskou a tam je taky hrubý závit
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

25. 1. 2014, 6:18

Obě děličky, co mám doma asi tedy budou mít ten jemný závit, protože příruba je našroubována až na kroužek přímého dělení a nic víc. Obě děličky jsou TOSácké, sklíčidla 125 a 160 mm. Náhonový trn bohužel nemám, tak mi asi nezbývá nic jiného, než zapřít čelist o stůl a povolit to šnekem. Toto jsem si nechával až jako poslední variantu.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“