Upichovanie

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
z.j
Příspěvky: 128
Registrován: 11. 8. 2011, 12:33
Bydliště: Št. (SK)

11. 3. 2013, 9:10

Zdravím.
Mám otázku ohľadne upichovania materiálu na sústruhu. Viem, že je to menšia veda sám o sebe. Mám stroj E3N (menší cca. 800kg, ale priemyselnej kvality, nie čína). Všetko, čo som chcel, vedel som na ňom urobiť. Problém mám s upichovaným.
Stroj stojí na antivibračných podložkách, originálnych od výroby (ako napr. tieto: http://www.vibrachoc.es/acustica/amorti ... 45-y-v46/). Ináč ukotvený, skrutkou, betónom nie je. Pri hocijakom materiály, s radeco alebo nožmi s TK plátkami, pri 315-450 ot/min. mám rovnaký výsledok. Stroj vibruje, na materiály vidieť ako keby vodorovné vrúbkovanie, piští, škrípe, špóny sú malé ihlovité. Upichujem veľmi pomaly, opatrne. Nože sú ostré, čerstvo brúsené. Na základe skúseností lepšie výsledky sa dajú dosiahnuť s radeco 12/3mm ako s 16/4mm alebo nožmi s TK plátkami. Stroj neláme nože.
Čo môže byť príčina týchto problémov pri upichovaní? Ďakujem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2013, 9:15

zkus jeste uzsi nuz jesli sezenes
upichujes uplne u univerzalky nebo mas material vysunuty?
jak moc mas vysunuty nuz?

vic napovi fotka, posli
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 3. 2013, 11:57

a jakej průměr upichuješ? mě se osvědčil ISCAR s plátkama 3mm, na radeco už bych asi nešáhl...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 3. 2013, 12:04

RaS píše:a jakej průměr upichuješ? mě se osvědčil ISCAR s plátkama 3mm, na radeco už bych asi nešáhl...
mě taky
s chlazením do železa 100m/min a 0,05mm/ot ale na trochu masivnější mašině
chybu bych hledal ve vůli vřetena a celkové tuhosti stroj-nástroj-obrobek
jestli ta mašina má kluzná ložiska (jako že mít bude), určitě nějakou vůli má, bez ní by se to netočilo, zkus ji změřit a zmenšit - vymezit
opřít hrotem
co nejmíň to vyložit z hlavy, max tak 1D a to už opřít
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

11. 3. 2013, 12:36

Odborníci se vyjádřili :D , tak teď já - nevím, co to je za soustruh, ale můžeš na něm dát kudlu zezadu, * samozřejmě s obráceným směrem otáčení? Já totiž podezřívám, že se ti rozvibruje suport a tohle to někdy vyřeší :)

* Napsal jsem to špatně, má to být: samozřejmě s obráceným nožem (naopak směr otáčení obrobku zůstává stejný)
Naposledy upravil(a) Miller dne 11. 3. 2013, 4:04, celkem upraveno 1 x.
Mini soustruh SC-4
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2013, 1:13

z.j píše:Upichujem veľmi pomaly, opatrne.
Jestli tohle není ten problém. Každý nůž (plátek) má nějaké rozpětí optimálních řezných rychlostí a posuvů omezené shora i zdola. Když se bere moc malá tříska, tak se nůž "nezařízne" ale jenom tak drhne po povrchu. A když je špatná geometrie břitu, tak má tendenci se vtahovat do řezu a taky drnčí.

Na upichování jsem si pořídil "planžetu" s VBD (taky Iscar, viz výše) a přišrouboval ji ke kostce železa, kterou upnu dozadu na suport a je to mnohem lepší, i když mám jinak celkem tuhý stroj.
Aleš Procháska
z.j
Příspěvky: 128
Registrován: 11. 8. 2011, 12:33
Bydliště: Št. (SK)

11. 3. 2013, 1:24

Večer skúsim zmerať vôlu vretena a urobiť nejaké fotky. Vreteno je uložené v dvojradovom valčekovom ložisku.
Snažím sa upichovať čo najbližšie pri univerzálke (10-20mm), ale musel som už upichnúť aj z dlhšieho materiálu. Vtedy som použil kombináciu univerzálka + pevná luneta + otočný hrot. Priemer materiálu medzi 12 a 60mm. Nôž mám vysunutý cca. 40-50mm.
Pozeral som držiaky s plátkami, ale 40-50 EUR dať za jeden nôž nemôžem. Keď tento problém je v stroji, asi mi to aj tak nepomôže.

Zadný nožový držiak nemám, ale počul som, že by to mohlo pomôcť. Odporúčili mi aj zafixovať na suporte, čo sa len dá. Po prípade nabrúsiť na roh reznej hrany malý rádius. Skúsim upichnúť niečo smelšie.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

11. 3. 2013, 2:44

Mne pomohlo to ze som si znizil otacky na stvrtinu tych , co som sustruzil. Skus to , uvidis.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2013, 4:38

radiusy zvetsuji stycnou plochu mezi mat. a kudlou coz zvetsuje naroky na tuhost
spicate rohy se zase snadno vylamuji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

11. 3. 2013, 6:33

Mam len maly strojek. U mna je zaklad automatova ocel 11109, tenky radeko platok a otacky 100-140 a strojovy posuv a kapat olej. Potom si to len tak krasne "susti" a nie je problem ani priemer 30mm. Inu ocel ako tu automatovku vsak radsej upichovat ani neskusam :lol:

A aby som nezabudol noz mam nastaveny kusok pod osu ale to len z dovodu ze ho uz nemozem dostat vyssie.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

11. 3. 2013, 7:09

Pro mne tedy zlaté radeco pochopitelně vybroušený žlábek.
Osobně raději vyšší otáčky než jsou zřejmě podle tabulek ale koho zajímají nějaké výpočty že :-)
raději nepoužívám posuv pěkně ručně a raději rychle.
Prostě upíchnout tak rychle aby stroj nestačil zjistit že upichuje :-)
Nezapomeňte čím víc opatrně a pomalu upichujete tím více času dopřejejte stroji aby vám ten upichovák nakopl :-)
Samozřejmě nůž pořádně ve středu kor pokud upichujeme do konce a v případě radeca chladit to je jasný.
Pravda převážně upichuju na SV18 který nemá problém s tuhostí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2013, 7:17

to je fakt
je treba to tam valit aby ta kudla byla poradne v tahu a nemela sanci kmitat
ale ne zas moc
kdyz se to smudla rozkmita se a uz je problem ji uklidnit protoze je nakmitany povrch
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
z.j
Příspěvky: 128
Registrován: 11. 8. 2011, 12:33
Bydliště: Št. (SK)

11. 3. 2013, 7:23

Takže podarilo sa mi zmerať, vyskúšať a nafotiť niečo. Tu je výsledok.
Vôla vretena pri nadvihnutí pomocou dreveného hranola bola 0.06 až 0.08mm, podľa toho, ako silne sa mi to podarilo dvíhať. Toto určite nie je dobré, lebo aj manuál píše dovolenú vôlu 0.005mm. Pokúsim s tým niečo urobiť.
Vyskúšal som ale ďalšie dobré rady a to nebáť sa trošku pritlačiť. Síce som robil len hlbší zápich, fungovalo to. Dokonca aj so strojným posuvom. Povrch bol neporovnateľne krajší, špóny pekné, nie ihlovité. Pripájam obrázky (ešte s rozkmitaným povrchom).
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Přílohy
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2013, 7:27

Souhlas i z mé strany
Pokud upichuji na nejmenším z prcků (400W motor) dural 40mm nožem 3mm musím jet celkem svižně.
Když jsem se bál tak soustruh skoro poskakoval na stole, teď točím v klidu ale rychle kličkou a jen to ševelí a lezou krásné špóny.

Jo a zkoušel jsem si udělat upichovák z lámacího nože :D
Bohužel jsem se vždy dostal tak do 5mm hloubky a pak pokaždé rupnul v tom rýhování pro ulomení. Jestli seženu nějaký nerýhovaný bude to asi nejmenší upichovák co mám :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Cjuz dne 11. 3. 2013, 7:30, celkem upraveno 1 x.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2013, 7:27

ty spony vlevo se mi libi, ta vpravo rozhodne ne
ten vroubkovany povrch dna zapichu taky nelibi

nekdy mam pri upichovani pocit ze ta kudla musi prasknout jak to tam valim
ale je to ok jeste nikdy neprdla

jinak nejsem zadnej expert obrabec ale pred par lety jsem se to ucil a jeste to mam v zive pameti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“