olej na mazanie sustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
little skunk
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 11. 2012, 5:59
Bydliště: Bratislava

27. 5. 2013, 9:30

Ahoj, kupil som novy sustruh proxxon PD 230/E - v tomto smere som novacik, tak sa zacinam ucit vsetko od nuly. V navode k sustruhu je napisane ze po vybaleni treba odstranit tu vazelinu co tam je, vycistit a potom premazat olejom - nepisu akym. Prebehol som to tu na fore a z toho mnozstva druhov olejov som este viac popleteny - nakoniec uvazujem ze na vsetko pouzijem PARAMO KV 46 - poradite mi prosim vas ci je tento olej vhodny na vsetky plochy, ozubene kolesa a zavity? Ide mi hlavne o to aby som si tu masinu hned neodpalil zlou udrzbou.
There is a saying in Russian, turner with all ten fingers - not a true turner. :D
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2013, 9:59

Mrkni sem: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... 30#p106058" onclick="window.open(this.href);return false;
little skunk
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 11. 2012, 5:59
Bydliště: Bratislava

27. 5. 2013, 10:18

Max píše:Mrkni sem: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... 30#p106058" onclick="window.open(this.href);return false;
diky moc, takze z toho prispevku som vyrozumel ze uplne na vsetko mozem pouzit OL-J3
There is a saying in Russian, turner with all ten fingers - not a true turner. :D
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 5. 2013, 9:25

little skunk píše:
Max píše:Mrkni sem: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... 30#p106058" onclick="window.open(this.href);return false;
diky moc, takze z toho prispevku som vyrozumel ze uplne na vsetko mozem pouzit OL-J3
Především je z toho příspěvku jasné, jaký olej, lépe řečeno jakou náhradu za originální olej dané viskozity jsem použil u soustruhu Schaublin 102VM. :) To video, které jsem tam dal, jsem natočil hlavně proto, abych ukázal, že to na tom oleji, i když jsem tomu nechtěl věřit to chodí mnohem lépe jak na oleji KV-46, který je především určený na kluzné litinové vedení.
Tím ale není dáno, že na ten tvůj soustruh musíš použít prakticky na všechno olej Ol-J3, ten olej s touto viskozitou u toho mého zmiňovaného soustruhu se používá proto, že je tak řídký a že se dostane do uložení hřídelí v litině bez klasických ložisek, které je tam použito (jak je tomu u proxxona netuším).
O tom, že maže není pochyb, je třeba ale mít na vědomí, že o to častějc musíš to vedení přimazávat, protože se tam holt tak snadno jako KV 46 neudrží a jakoby steče............. :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
little skunk
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 11. 2012, 5:59
Bydliště: Bratislava

29. 5. 2013, 3:45

Dakujem za vysvetlenie, tak teraz som zase v rozpakoch :) zrejme budem musiet poexperimentovat, vyskusam postupne oba.
Inac proxxon ma liatinove loze a hlinikovy suport, tiez len po sebe klzu.
There is a saying in Russian, turner with all ten fingers - not a true turner. :D
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2013, 7:58

Tím olejem KV 46 nic nezkazíš, je na to určený. Já mám v návodu ke svému soustruhu napsáno, že se může použít běžný olej tohoto typu a na ostatní mazací místa vazelínu pro ložiska:
mazací plán soustruhu.png
little skunk
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 11. 2012, 5:59
Bydliště: Bratislava

30. 5. 2013, 3:54

ten obrazok je uplne perfektny, nieco take som potreboval :)
There is a saying in Russian, turner with all ten fingers - not a true turner. :D
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

30. 5. 2013, 9:41

kedysi som riesil podobnu otazku, do kedy mam sustruh od vtedy ho mazem klasickym novym motorovym olejom tusim 10w-40 :) vsetky klzne a pohybove casti, ziadny problem. Zhruba po kazdom sustruzeni poometam vsetky spony, papierovymi vreckovkami vsetko vyutieram dosucha, namazem, zas vyutieram dosucha a potom znova namazem alebo to aj zopakujem pokial papierova vreckovka neostava spinava ale len zlta od oleja. Na nefunkcne kovove casti pouzivam konkor, nastriekat utriet.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“