Sourtruh RM10

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
AFROcz
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 2. 2013, 7:50

6. 8. 2013, 10:58

Nedávno jsem si pořídil nový přírůstek do rodiny soustruh rm 10.
RM10 001.jpg
stav nic moc je bez řemenu ložiska ve vřetenu a lože katastrofa.
vyměnit ložiska naní problém ale lože mě trápí moc.
bylo mi řečeno od pána který celý život zaškrabává že stačí lože u tak malého soustruhu vzít na magnetce,
přístup k magmetce mám ale nevím jak udržet rozměr lože.Tvar lože je zhora rovné a z obou boků je zkosené pod ůhlem 60 stupňů.
prosím o radu jak lže zbrousit abych udržel rozměry lože? vřeteno sedí přesně jak na rovné ploše tak na úkosech.
ještě poprosim majitele těchto stroječků o nákres nebo fotku kleštinového upínání to mi chybí.
o lehké Go budu informovat.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 8. 2013, 12:16

když si dáš tu práci a pročteš si forum, tuším Tumlík to tu popisoval do nejmenších podrobností, jen ta mašina byla tuším švýcarská
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

6. 8. 2013, 2:06

Tumlik to nepopisoval zde na fóru, ale přímo na svých stránkách v zatím dvou-dílné fotoreportáži z GO pákového soustruhu Leinen & Boley.
http://www.tumlikovo.cz/soustruh-leinen-boley/" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
AFROcz
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 2. 2013, 7:50

6. 8. 2013, 5:19

Děkuju za reakce,
samozřejmě tumlíkovo go mám nastudované.
spíš jsem čekal něco jako spočítej to přes tuhle větu krát sínus a vyjde ti když ubereš z roviny 2desetiny tak ze strany musíš vzít 0,1156 mm tak ňák.
ještě přidávám fotku profilu lože.
RM10 001.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2013, 6:03

AFROcz píše:Děkuju za reakce,
samozřejmě tumlíkovo go mám nastudované.
spíš jsem čekal něco jako spočítej to přes tuhle větu krát sínus a vyjde ti když ubereš z roviny 2desetiny tak ze strany musíš vzít 0,1156 mm tak ňák.
ještě přidávám fotku profilu lože.
Příloha RM10 001.jpg je dlouhodobě nedostupná.

Krásnej kousek, co bych dal já za revolver na Leinena, takhle si ho musím udělat sám :)
Ten profil je jednoduchý, jak na Schaublinovi, na tom Leinenu ta plocha + stříška znamenala brousit, brousit, brousit a pak na to dolícovat a dobrousit vřeteník a suport, ale nebylo to zas tak složité, stříška zůstala v úhlu a snižovala se jen rovina na vřeteníku a suportu a to byl laláč...

Tak varianty máš dvě: 1. obrousit co to dá opatrně stříšky tak nějak na stejný úběr aby se to nevyhřívalo a nekroutilo a na to broušením vrchní strany dolícovávat vřeteník na barvu
nebo vyrobit si tuten forichtung co jsem ti narychlo nakreslil kde budou přesné jen ty úhly, nic víc a v prvé řadě zaaretovat hodinky, doporučuju dát dvoje :wink:
pak to přiložíš na lože pod vřeteníkem a ty hodinky vynuluješ, pak obrousíš stříšky na loži v úhlu co jsem popisoval ve variantě 1., položíš přípravek a změříš o kolik se ti to zvedlo, no a můžeš brousit vrchní "jakoby" zvedlou plochu o ten rozdíl :)
přípravek na měření lože.JPG
Nicméně stejně bych to závěrem proměřil s vřeteníkem na barvu, něco počítat matematicky v tomto případě je nesmysl :wink:

Kdyby jsi nechtěl ten vrchní revolverový suport a měl nutkání se ho za nějaký peníz zbavit, tak mě by se docela šiknul :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2013, 9:01

tumlik píše:
Kdyby jsi nechtěl ten vrchní revolverový suport a měl nutkání se ho za nějaký peníz zbavit, tak mě by se docela šiknul :D

beru na vědomost i když to nebylo na mne ... kdyby jsi ho nevyprosil tady a "šel" okolo mne dám vědít.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
AFROcz
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 2. 2013, 7:50

8. 8. 2013, 9:20

tumlik: Moc děkuju za rady to je přesně to co jsem potřeboval skusím to přes forichtunk s hodinkami.
je mi jasné že bez zaškrabání se to neobejde hold zavzpomínám na školu už se těším,
Sostružek jsem pořídil kvůli velikosti a hlavně kvůli revolverovému suportu takže promiň ale nechám si ho.
jen pro info rozebral jsem vřeteník je v něm 5 ložisek 2x Axiál 2x klasika kuličkové a 1 dvouředé válečkové
což ZKL 2500kč,a SKF 6500kč,takže jdu do ZKL i tam bylo.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2013, 9:04

AFROcz píše:tumlik: Moc děkuju za rady to je přesně to co jsem potřeboval skusím to přes forichtunk s hodinkami.
je mi jasné že bez zaškrabání se to neobejde hold zavzpomínám na školu už se těším,
Sostružek jsem pořídil kvůli velikosti a hlavně kvůli revolverovému suportu takže promiň ale nechám si ho.
jen pro info rozebral jsem vřeteník je v něm 5 ložisek 2x Axiál 2x klasika kuličkové a 1 dvouředé válečkové
což ZKL 2500kč,a SKF 6500kč,takže jdu do ZKL i tam bylo.
Jasně, dej potom vědět jak jsi to ošéfoval , tohle mě docela zajímá :wink:
Jinak ze suportu si nic nedělej, ozval se mě kolega z fóra co ho má na půdě, a co je ochotnej ho prodat :)
Ty máš ten soustruh od svobody, že?
PAKO.II píše:tumlik píše:
Kdyby jsi nechtěl ten vrchní revolverový suport a měl nutkání se ho za nějaký peníz zbavit, tak mě by se docela šiknul :D

beru na vědomost i když to nebylo na mne ... kdyby jsi ho nevyprosil tady a "šel" okolo mne dám vědít.
:D v Čelákovicích na tom určitě budou jezdit děcka místo plastového odrážedla, to je mě jasný :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
AFROcz
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 2. 2013, 7:50

16. 8. 2013, 10:23

určitě budu informovat o každém kroku,zatim dávám dohromady vřeteno,bohužel nemám moc času takže se to dost protáhne.

" v Čelákovicích na tom určitě budou jezdit děcka místo plastového odrážedla, to je mě jasný " :lol: :lol: :lol:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2013, 11:32

tumlik píše:forichtung co jsem ti narychlo nakreslil
Jsi hračička :-) Ty hodinky i s ciferníkem jsou spíš piplačka na desítky minut než narychlo načrtnuté :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2013, 9:06

Trochu to oživím :) , díky Milanovi (AFROcz), který byl tak moc ochotný, a oskenoval hodně zajímavý manuálek k mechanickým soustruhům Mn 90, Md 90 a Rm 10 za což mu tímto díky, je tento ke stažení u mě na stránkách http://www.tumlikovo.cz/download/manualy-stroju/" onclick="window.open(this.href);return false;

No a já jsem zase získal díky Engineerovi onen revolverový suport ze soustruhu Rm10 na který jsem měl zálusk jako náhradu za originální schaubliňáckej, a který jsem samozřejmě ihned po náležité rozborce, vyladění a výrobě klíčových chybějících vahadel, které mě oměřil AFROcz implantoval poměrně jednoduchým způsobem za pomoci zvyšovacích centrických desek na Schaublina a můžu říct, že je to po náležitém vyladění zámku revolverové hlavy fakt parádní machrovinka :)
tady na fotce po složení, zatím bez dorazů a koženého krytu přední strany, díky zvyšovacím deskám, nebyl problém vyladit osu vřetene a nástrojů do hodnot 1 setiny stranově a 0,005 výškově v opakovaných rotacích :wink:
P1100318.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
scarab
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 11. 2013, 5:19

25. 11. 2013, 11:22

RM10-vretenik.jpg
Ahoj, trochu oživím toto téma.
Mám stejný typ, s podobnými nemocemi :D .

Je nějaký pokrok ? Broušení lože už proběhlo?

Chtěl bych se zeptat, jakou máte configuraci ložisek ve vřeteníku, protože já tam žádné axiální ložisko nemám. Vzadu jsou u mne dvě radiální ložiska, ve předu jedno dvouřadé válečkové (radiální jsou mrtvé, ale to nevadí, už mám nové). Je to určitě měněno po nějaké GO, protože původně tam bylo úplně něco jiného :wink:, viz http://www.tumlikovo.cz/wp-content/uplo ... odrm10.zip (jinak moc děkuji za tento dokument, je to rarita - v Čelákovicích k této řadě Volmanů nemají vůbec nic). :shock:

To přední válečkové je na hřídeli na kuželu? Mně se to zatím nepodařilo sundat a z označení na ložisku to nepoznám.
WIP je nahoře.


Jinak kleštinové upínání také nemám komplet. Ve vřeteníku mám kužel 1:20 (asi) protože Morse tam nedrží. Ovládací páku i s kameny mám, ale zase mi chybí chybí ta spojka (nebo jak se to jmenuje) co ovládá vnitřní duši od kleštiny.


Víte někdo jak vypadaly ty původní kleštiny?
Tomáš S.
Příspěvky: 95
Registrován: 14. 2. 2014, 9:35
Bydliště: Brno

14. 2. 2014, 10:10

Zdravím. Uvažuji o koupi revolveru Rm 10 na sériovou výrobu drobných dílů. Návod jsem si stáhl a prostudoval, ale je-li tu nějaký znalec, potřeboval bych k němu pár informací pro upřesnění:
Když se vyhodí kleštiny s ovládáním a namontuje se příruba s univerzálou, půjde vřetenem prostrčit kulatina do průměru 20mm?
Je šance někde sehnat držáky nožů do revolverové hlavy, nebo bych je musel vyrábět?
Rychlosti se dávají pedálem zapínáním spojek, přičemž zpětná je asi dvojnásobná, dále dvourychlostním elektromotorem a další tři stupně ručním přehazováním řemenů. Pochopil jsem to správně?
Dík za odpovědi.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2014, 9:13

AFROcz píše:tumlik: Moc děkuju za rady to je přesně to co jsem potřeboval skusím to přes forichtunk s hodinkami.
je mi jasné že bez zaškrabání se to neobejde hold zavzpomínám na školu už se těším,
Sostružek jsem pořídil kvůli velikosti a hlavně kvůli revolverovému suportu takže promiň ale nechám si ho.
jen pro info rozebral jsem vřeteník je v něm 5 ložisek 2x Axiál 2x klasika kuličkové a 1 dvouředé válečkové
což ZKL 2500kč,a SKF 6500kč,takže jdu do ZKL i tam bylo.
dej sem oznaceni lozisek, podivam se vpraci, jestli tam neco ve zbytkach nemam, je zbytecne to kupovat, kdyz se to jinde hazi do srotu :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
scarab
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 11. 2013, 5:19

15. 2. 2014, 10:34

Tomáš S. píše:Zdravím. Uvažuji o koupi revolveru Rm 10 na sériovou výrobu drobných dílů. Návod jsem si stáhl a prostudoval, ale je-li tu nějaký znalec, potřeboval bych k němu pár informací pro upřesnění:
Když se vyhodí kleštiny s ovládáním a namontuje se příruba s univerzálou, půjde vřetenem prostrčit kulatina do průměru 20mm?
Je šance někde sehnat držáky nožů do revolverové hlavy, nebo bych je musel vyrábět?
Rychlosti se dávají pedálem zapínáním spojek, přičemž zpětná je asi dvojnásobná, dále dvourychlostním elektromotorem a další tři stupně ručním přehazováním řemenů. Pochopil jsem to správně?
Dík za odpovědi.
Ahoj, necítím se rozhodně nějakým velkým znalcem, ale mám momentálně RM10 ve fázi renovace.
Viděl jsem několik typů vnitřního zakončení vřetena na straně univerzálky, asi podle toho, kdo dělal generálku. Manuál co si uvedl někde výše hovoří o vnitřním průměru 20mm. U mne to i odpovídá, takže 20mm nikoliv, o trochu menší už ano.
Mám dva typy držáků RM5 a RM7, vyhledem k tomu, že mají 15mm průměr dříku, zatím jsem jich moc neviděl.
Pedálem se pouze mění smysl otáčení, bez reverzace motoru, jinak si to pochopil správně.

Ložiska jsou, alespoň v mém případě: 2x6003 na vzdálenějším konci vřetena od univerzálky a 1xNN3008. Obojí bylo ZKL. U toho dvojřadého ložiska zatím nevím jestli je na kuželu (na hřídeli), ještě jsem neměl odvahu to stáhnout. :shock:
V mém případě žádné axiální ložisko.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“