jak vysoko soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 1. 2022, 9:34

No já mám stolní soustruh cca 20 let - dřív jsem u toho seděl - soustruh na stole cca 80cm nad podlahou.
Ale časem jsem přišel na to, že stát u této práce je to správné.
To ale pro mne s výškou cca 185 cm znamenalo dát soustruh výrazně výš.
To samé jsem tak učinil i s frézkou ;-)
Stolní Frezka  - umístění
Stolní Frezka - umístění
Detail umístění frézky
Detail umístění frézky
Stolní soustruh - umístění
Stolní soustruh - umístění
Detail umístění soustruhu
Detail umístění soustruhu
Pro ty co to nechtějí studovat - výška stolu 107 cm
Frézka - stůl cca 123 cm na podlahou
Soustruh - osa vřetene cca 134 cm nad podlahou

Oproti uvedenému obrázku ergonomie práce ve stoje si připočtěte 10cm - já mám 185 cm ;-)
Pak to vychází ;-)
download/file.php?id=29920&mode=view
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 3. 1. 2022, 3:44, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

3. 1. 2022, 10:14

Ahoj,Někam mně zmizel můj příspěvek, takže znova - doufám, že to dojde.
Já bych se odpíchl od výšky pracovního stolu se svěrákem, kde vršek svěráku má být ve výšce lokte(pokud si to správně pamatuji) - tabulka od Z.Valtera (zatím co mně se to ztratilo on to sem mezi tím dal)
Já osobně mám skoro 1,9m a mám MN80. Takže jsem pod něj dal rám s kolečky a tím ho zvedl o asi 10cm a vyhovuje mi to.
A poslední věc. Když jsem ještě chodil do práce, tak jsme dostali nové stolní stroje a přemýšleli jsme nad tím, jak to udělat, aby to všem vyhovovalo na obsluhu. Nakonec jsme si nechali udělat zdvihací stoly (zdvihalo se to autohevery) a bylo po problemu.
Ahoj Lubos2
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 1. 2022, 10:23

Obecně platí, že když si stoupneš a dáš si lokty k bokům //svisle dolu // a ohneš předloktí do pravého úhlu tak tam kde máš ruce je ta správná výška.

Měl bys zohlednit zda je to ruční soustruh - pak nejvíce času makáš na kličky a na sklíčidlo to budeš mít trochu víc.

U CNC soustruhu zase makáš víc na sklíčidlo takže obecně bude níže.

Já měřím 175 a CNC mám 100 cm osu vřetene, u ručního 110.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 1. 2022, 10:35

Lubos2 píše: 3. 1. 2022, 10:14 .....
Já bych se odpíchl od výšky pracovního stolu se svěrákem, kde vršek svěráku má být ve výšce lokte(pokud si to správně pamatuji) - tabulka od Z.Valtera (zatím co mně se to ztratilo on to sem mezi tím dal)
.....
Jen upřesním - nejsem autor. ;-)
Já jsem jen do svého příspěvku vložil odkaz přímo na obrázek z příspěvku od Pako.II na první stránce tohoto vlákna. ;-)
viewtopic.php?t=11911
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 1. 2022, 2:19

A za prve, kdyz neco zkur... což se stává, uskocis celkem rychle, ze židle to nejde :D

Druhej extrem co tady bylo foto, pako co stalo na totalstopech aby soustruh bezel, jakmile ukrocil stop :roll:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

3. 1. 2022, 3:27

Sedět se podle mne dá leda u MN nebo podobné malé kočičky. Už 300 mm obrobku je třeba pro mne nepohodlných. Jde o to, že když se dělá finiš, vrtá a podobně, tak se člověk potřebuje dívat z různých úhlú podle světla, jestli opravdu vidí co vidí (třeba rovný povrch).

To původní moudro o výšce lokte/ruka v pravém úhlu vychází nejlíp.
Je na každém, co si vybere-jestli příčný suport, křížový suport při práci na drobotách, nebo koně (i když-kdo provozuje revolver...). Na podélný suport/strojní posuv se prostě sahá trochu níž.
Sahat na ovládání příčného suportu nějak zřetelně výš než nad loket je špatně, protože svaly předloktí se nehýbou symetricky-takže pohybu kličkou chybí plynulost, nebo je to nepříjemné.
Drobné rozdíly budou podle toho, jestli se člověk hodně dívá na obrobek/nůž-pak může být stroj o kousek níž (asi tak šířka 2 prstů dotyčného), než když sleduje skoro výhradně DRO-pak může být stroj o kousek výš.
Na úplně kusové výrobky "jeden jediný a nikdy další", složitosti s navazujícími povrchy, nebo práci s malými nástroji (podélně rádiusový tvarový nožík do dutiny, na začátku čtvrtkruh 3x3, v hloubce 20 špička) se mi líbí, když se můžu na obrobek a nástroj dívat přímo shora-ale to je extrémní případ použitelný jen pro malé stroje jako právě MN.


U rozměru 280x700 bych si ani sedět netroufnul, protože na tom se jako nic točí z průměru 50 a když z takové 7075 vyjede splašená špona, tak místo do trika na hrudníku se zapíchne do oka a člověk prostě neuhne. Nezdá se to, ale stát znamená být 2x-3x dál, než když u stroje člověk sedí. V přepočtu na reakční časy obrovský rozdíl.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

3. 1. 2022, 3:44

Nejsem žádný prcek, ale u SU 50 jsem musel mít pod nohama dřevěný rošt a S28 bych zase snesl ještě o kousek výš. Nejlépe se mi osvědčilo mít ovládání příčného suportu ve výši pupíku, což je přesně metr. :)
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

3. 1. 2022, 4:39

Nojo, jenže u SU50 i u S28 opisuješ rukou kolo cca. 15 cm v průměru, takže začínáš pod loktem a většina lidí se dostane mírně nad-což je biomechanicky taková přirozenější varianta. Ruka je na to líp rostlá a zařízená, než začít v úrovni lokte a pokračovat kousek pod podpaždí.

Motej v úrovni pupku 5-8 cm malých soustruhů a začne se to zajídat docela rychle :lol:
btrnkocy
Příspěvky: 10
Registrován: 22. 1. 2015, 10:29

21. 1. 2022, 8:21

RaS píše: 3. 1. 2022, 8:56 no ještě zvaž možnost si u toho soustružení lehnout, to je další level po sezení :D
soutěž o nejvtipnější a nejpřínosnější odpověď na otázku umístění soustruhu a případném sezení při práci získává originální myslitel pod nickem RaS.
Naštěstí ho nesleduje např. kovář Glen GS Tongs, (mimochodem na YouTube má 55,4 tis. odběratelů...), který při kovářské práci sedí, ale lehnout si ho nenapadlo...
https://www.youtube.com/watch?v=YyLtOftMNr8
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“