jak vysoko soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 8. 2013, 10:31

pokud se pořídí stolní soustruh (ne CNC) - nebo nějaký bez podstavce ... jak vysoko ho umístit ?
profíci poraďte, jak vysoko si posadit osu vřetena ?

a když už vezmete metr do ruky ... jak vysoko u ruční hoby frézky mít vršek svěráku ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2013, 10:47

no my na umísťování věcí máme svého člověka
jednou jsem dal terminál "tak akorát" a pak přišli jako obsluha děvčata která zespodu neviděla na tlačítka. A tak jseme vybrali toho nejmenšího a ten nám vždycky říká kdy to ještě vidí :)

tedy záleží zda je to pro více lidí nebo pro tebe?
já mám malého prcka (soustruh) na polici 1m vysoké a plně mi to vyhovuje
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

8. 8. 2013, 10:59

chb píše:pokud se pořídí stolní soustruh (ne CNC) - nebo nějaký bez podstavce ... jak vysoko ho umístit ?
profíci poraďte, jak vysoko si posadit osu vřetena ?

a když už vezmete metr do ruky ... jak vysoko u ruční hoby frézky mít vršek svěráku ?




Trochu bude záležet, zda u toho míníš stát a nebo sedět? Ne? :wink:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

9. 8. 2013, 12:12

Tohle téma mě docela zajímá.
613ziza píše:Trochu bude záležet, zda u toho míníš stát a nebo sedět? Ne? :wink:
Trochu to otočím: Dejme tomu MN80, ta už má stůl tedy výšku danou. Předpokládali v TOSu, že se u ní bude stát nebo sedět?
Když si k ní sednu, tak nějak se necítím pohodlně, takže byť podvědomě stejně vždy nakonec skončím na nohou - to mě, ale pokud je práce na dýl, potom pěkně bolej záda.

Takovýhle věci tzn. ergonomie se na strojárnách učili za socializmu v předmětu ekonomie (ta učebnice byla tuším tmavě modrá). Nám (ihned po revoluci) změnili pro tento předmět osnovy, takže do nás cpali účetnictví a ergonomie práce či pracoviště naprosto nesmyslně vypustili úplně. O učebnici vím jen pro to, že učitel technologie nadával, že nebude ztrácet čas vysvětlováním něčeho co máme znát z jiného předmětu a vyslal nás do školní knihovny, učebnici si na 14 dní nafasovat k samostudiu. Jediný co mi utkvělo v hlavě, je že svěrák má být na ponku podložen tak, aby vršek čelistí byl těsně pod loktem.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2013, 6:39

očekuj sám sebe při mytí nádobí (žena bude míti radost :mrgreen: )

on stůl MNky evokuje k tomu že pod něj patři židle ,ale díra tam je ,aby tam člověk strčil špičky nohou ,nebo pokrčil koleno ,i když já osobně bych mnku na stole předsunul ještě kousek dopředu . To jak je usazená dávám tomu ,že také přemýšlely o přepravě,zabednění ,aby vše bylo v zákrytu stolu.
Přílohy
ergo.PNG
Naposledy upravil(a) PAKO.ll dne 9. 8. 2013, 7:04, celkem upraveno 2 x.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 8. 2013, 6:51

chb píše:pokud se pořídí stolní soustruh (ne CNC) - nebo nějaký bez podstavce ... jak vysoko ho umístit ?
profíci poraďte, jak vysoko si posadit osu vřetena ?

a když už vezmete metr do ruky ... jak vysoko u ruční hoby frézky mít vršek svěráku ?
Tak vysoko, aby se ti na něm dobře dělalo, u frézky platí samozřejmě to samé.
Neboj se si to vyzkoušet, dej na svoje pocity, ty jsou nakonec rozhodující.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2013, 8:31

Zajímavé téma. Já to mám takto:

Soustruhy: Osa vřetena 110-115 cm
Sloupové frézky: Upínací plocha stolu 100-105 cm

Vyhovuje mi to, ale měřím jen 166 cm. 2metrový chlap si to určitě udělá výš.
Když jsem nad tím tak přemýšlel, řekl bych, že ideální výška vřeten, kliček, svěráků atd. je přibližně ve výšce loktů, protože při práci je přirozené a pohodlné mít předloktí zhruba vodorovně.

U práce samozřejmě stojím, výjimečně si beru starou barovou židli.
Petr Spáčil
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 8. 2013, 8:42

tak ono tam je napsáno, že je to pro průměrnou osobu 175cm, ne pro nadprůměrného trpaslíka :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 8. 2013, 9:24

RaS píše:tak ono tam je napsáno, že je to pro průměrnou osobu 175cm, ne pro nadprůměrného trpaslíka :D
Rasi ty si prostě musíš rejpnout :lol: jak ti funguje ta mašina se mi zdá že máš moc volného času :D :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2013, 9:31

ergonomie se na strojárnách učili za socializmu v předmětu ekonomie
Fakt?? Jakože se to rýmovalo, jo? :mrgreen:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 8. 2013, 9:35

Kvako1 píše:
RaS píše:tak ono tam je napsáno, že je to pro průměrnou osobu 175cm, ne pro nadprůměrného trpaslíka :D
Rasi ty si prostě musíš rejpnout :lol: jak ti funguje ta mašina se mi zdá že máš moc volného času :D :D
to je pro spestření :D .. já taky občas chodím do zaměstnání, nemůžu si pořád hrát s mašinou.. jinak už to víceméně chodí... automatická výměna chodí, převodovka řadí, osy se hejbou, krytování dokončené až na pár detailů.. ještě je v plánu 4tá a 5tá osa jenže to je tak za 100 tak nejdřív musím někde najít poklad :D a nástroje držáky, upínače a hromada příslušenství.. další ranec..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 8. 2013, 10:20

Ja mam dovolenou :D Holky jsem poslal na 10 dní na Krétu a ja si to užívám v dílně do pozdních večerních hodin :lol:

Jinak změřil jsem sverak na frezce a mam jej ve výšce 112cm vrch a skličidlo soustruhu- osa 116cm.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2013, 10:31

:lol: . Jo, jo, to je nejlepší dovča, zbavit se rodiny a moct být nonstop v dilně (s pauzou na spánek a jídlo).....zažil jsem :) .
Máš tu ten motor, tak se stav, až pojedeš kolem :) .
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 8. 2013, 10:42

taky můj sen, jenže to asi neprojde.. taky jsem jim říkal, že se nikam smažit k moři nepojedu, jestli chtěj ať jedou sami..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2013, 1:10

Krutor píše:Zajímavé téma. Já to mám takto:

Soustruhy: Osa vřetena 110-115 cm
Sloupové frézky: Upínací plocha stolu 100-105 cm

Vyhovuje mi to, ale měřím jen 166 cm. 2metrový chlap si to určitě udělá výš.
Když jsem nad tím tak přemýšlel, řekl bych, že ideální výška vřeten, kliček, svěráků atd. je přibližně ve výšce loktů, protože při práci je přirozené a pohodlné mít předloktí zhruba vodorovně.

U práce samozřejmě stojím, výjimečně si beru starou barovou židli.
Tak to trochu odpovídá.
Moje osa soustruhu je 127cm ale mám 187cm.
PS: Nemám soustruh výš o ten rozdíl 21cm neboť mám asi hrozně vytahaný ruce od sedění u počítače :lol:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“