Fidelův soustruh VOLMAN

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

9. 12. 2013, 8:55

Prosím zde přítomné odborníky, o pomoc s určením typu a přibližného roku výroby tohoto soustruhu VOLMAN, stoupání vodícího šroubu je 4 běhy na 1 palec. Soustruh jsem koupil s bohatým příslušenstvým (otevřená/zavřená luneta,všecha ozubená kola pro palcové a metrické závity,mnoho nožů...),asi před třemi roky z pozůstalosti a od té doby slouží jen ku mé radosti. V nejbližší době se chystám vyměnit kožený řemen za moderní od firmy Reko. Předem všem děkuji!
VOLMAN
VOLMAN
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

10. 12. 2013, 2:27

Omlouvám se za OT, ale název vlákna "Fidelův soustruh Volman" mě docela pobavil. Nějak jsem si jméno Fidel v hlavě vyhradil pro věčného revolucionáře z Ostrova svobody a teď jsem si ho představil v olivové uniformě s doutníkem, jak si v přestávkách mezi řešením internacionálních záležitostí kutí na soustruhu. :)
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 12. 2013, 3:15

...a brácha Raúl mi brousí kudly, Che Guevara dělá vedle na frézce...
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

10. 12. 2013, 3:46

Tak jen aby z toho nebylo nedovolené ozbrojování, tihle hoši když jsou pohromadě ... :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2013, 3:46

zeby na tom jako vyvrtavali hlavne jo?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 12. 2013, 4:48

soudruzi, abych to neměl přesunutý do -PŘEVÁŽNÉ NEVÁŽNĚ- :lol:
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 12. 2013, 5:09

Prosím staré (i mladé) praktiky o radu. Jak seřizujete vůle v ložiskách vřetene? Já zvolil tento postup: Vřeteno jsem složil a jako první začal utahovat (vtahovat) kluzné ložisko u universálky tak, že jsem přestal těsne před tím, než šlo vřeteno ztuha (a né přiliš volně), pak zadní kluzné ložisko-do té chvíle než se začal odpor při točení vřetene zvětšovat a jako poslední jsem seřidil axiální ložisko na co nejmenší vůli. Vše podle citu a dělnickou prackou. Nakonec jsem upnul do universálky 50 cm. dlouhou kulatinu, o tělo universálky opřel úchylkoměr a vší silou zabral za kulatinu v příčném směru, naměřil jsem 0,05 mm odchylku. Při práci to funguje dobře,obavu mám z toho, abych neměl ty ložiska stažený příliš a neničil je. Děkuji za rady.
Přílohy
ložisko u universálky
ložisko u universálky
ložisko na konci vřetene a axiální ložisko
ložisko na konci vřetene a axiální ložisko
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2013, 7:27

kolik ma ten soustruh vyvrt?
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 12. 2013, 7:53

Průchod vřetenem 35 mm,točný průměr nad ložem 330 mm (s vyndaným můstkem 500 mm),točná délka 1000 mm,průměr sklíčidla 160, průměr lícní desky 320 mm,rozsah otáček 40-950,rychlostí 6, závity Metrické a Whiworth. Velmi by mě zajímalo v jakém období se tyhle soustruhy vyráběly, jak k němu přijdu, tak jen žasnu nad tou kvalitou a trvalou hodnotou (možná byl celou dobu jen na údržbě.... :roll: ) http://fidel47.rajce.idnes.cz/_" onclick="window.open(this.href);return false;
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

11. 12. 2013, 6:12

Ten postup seřízení ložisek vřetena je asi nejlepší možný v domácích podmínkách. Ložiska by se poškozovala pokud by se zadírala, ale pokud se nehřejí, tak bych se nebál.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

11. 12. 2013, 8:39

Až jednou bude chvilka...tak tam dám na vřeteno kapací maznice,teď tam mám udělaný takový nádržky kam naleju náprstek oleje,který volně vyteče kolem pouzder do spodní část domečků,kde je malá prohlubeň,tam olej zůstane a proužek filcu který je prostrčen skrz bronzová ložiska tam ten olej tahá zpět mezi pouzdro a vřeteno (pevně doufám). Podle toho v jakým stavu ty pozdra jsou to funguje velmi dobře. Do celého soustruhu leju (kapu) převodového olej napůl s tlumičovým-to aby byl řídký. Určitě by byl i vhodnější olej-jaký? Ty kapací maznice mi tam stejně dlouho nevydrží (když se odhodlám je koupit),leda bych je udělal ze železa,ale to do nich neuvidim a mít něco skleněného vedle universálky povede k jasnému konci.
písař
Příspěvky: 23
Registrován: 4. 11. 2012, 8:27

11. 12. 2013, 11:18

Těch skleněných kapátek bych se nebál. Mám soustruh podobný, ale menší (modelářský) a místo kapátek maznice nastavené měděnou trubičkou. Taky jsem si říkal : to urazím hned. A ono prd. K těmhle starým poctivým strojům přistupujeme nějak s úctou, asi jako v muzeu a nebo na nich dělají nadšenci co jsou opatrní, zvláště když ze sebe předtím dřeli kůži ,aby se vůbec dostali k lizu. S tím utahováním respektive seřizováním hřídele jsem válčil taky. Navíc nemám dělená pouzdra. Nesmí se to hřát a při záběru se to nesmí zpomalovat, jinak je něco špatně. To je jeden extrém. Házení, tlučení, vibrace je druhý. Nejvíc pracný je podle mne to axiální ložisko. Měl jsem tam vůli,materiál opřel koníkem, zatočil kličkou, rozjel soustruh a ejhle, začalo se to brzdit. A následoval kolotoč utahován, povolování, vymezování.Neštěstí jsou tyhle mašinky dost odolný a už ve výrobě počítali s tím, že občas bude tupější nůž a občas obsluha. Písař
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2013, 9:43

fidel47 píše:..........možná byl celou dobu jen na údržbě.... :roll: )
....určitě :wink: , všechny soustruhy byly, případně dřív nebo pozdějc budou, na údržbě nebo ve výzkumáku, to je osud všech strojů prodávaných v čr :D
jinak to bronzové šikmé ozubení, které je na fotce vidět blíže k zadnímu ložisku není určitě originál, ten soustruh musel dostat neuvěřitelnou ránu a originál ozubení se očesalo :) , jako vypadá to profi opravené, ten soustruh může mít za sebou klidně i 4 generálky, to není nic neobvyklého, někdy to číslo generálky tam bývá vykleplé, někdy i datum :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

14. 12. 2013, 6:05

To zní jako důvodná poznámka s tím bronzovým ozubením, je zajímavé že jsem viděl nemálo těchto starých soustruhů (stolních i velkých) s očesanými zuby, nebo s odstraněnou předlohou, nedovedu si představit co se musí stát, že se ty zuby vylámou-odkud a jak ta rána asi přijde? Poradí někdo, jaký olej kapat do kluzných ložisek na vřeteni? Jediný štítek na stroji (kromě štítků od výrobce), je hliníkový štítek s neuměle vyraženým číslem -23-, tak to snad nebude počet generálek,ale inventární číslo (v té zbrojovce asi měli nejméně 23 soustruhů na údržbě :lol: ) Děkuji Všem soudruhům za poznámky a rady!
Přílohy
Předloha-Volman.JPG
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

15. 12. 2013, 1:09

Věděl by někdo,k jakému stroji patří tento http://www.rajce.net/a9179702" onclick="window.open(this.href);return false; soustředný svěrák? Dostal jsem ho k soustruhu o kterém je toto vlákno, odstín barvy na svěráku se mi zdá stejný jako je na soustruhu, ale tak nějak si myslím že patří k jinému stroji.
Přílohy
DSC00559.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“