soustruh SN 320

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 3. 2023, 6:39

vícekrát jsem viděl, že u takovýchle rozvodů mazání zredukovali průřez trubky kvůli omezení průtoku velmi jednoduše
přiměřené ji zmáčkli kleštěmi
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

18. 3. 2023, 7:33

Jestli se nepletu, tak ta jedna silná jde nahoru do převodovky výměnných kol, kde je další podružný rozvaděč mazání.
Jinak v převodovce výměnných kol jsou na hřídelích zajišťovací kroužky, které jsou proti posuvu zajištěny kuželovými kolíky. Nešly vyklepnout, ani po odvrtání až k hřídeli z obou stran nešly.
Nakonec jsem do konců hřídelů našrouboval imbus šroub (proti poškození vnitřního závitu stahovákem) a kroužky utrhnul vnějším stahovákem ložisek. Potřebuji totiž vyndat hřídele z převodovky posuvů kvůli výměně ložisek. Problémem je ale onen podružný rozvaděč mazání do z kterého vedou trubičky do nábojů k hřídelům a brání tak jejich demontáži. Ty trubičky jsou zřejmě bez poškození nedemontovatelné..... Dělal jste to někdo?
Myslel jsem si, že vyšroubuji šroub z (kruhového) podružného rozvaděče mazání a půjde to sundat v celku, jenže on je to pouze červík. Vnější průměr rozvaděče je 32mm a vevnitř je 30mm, že by tam byl jen zalisovaný? Uvnitř byla naražena přívodní trubka a podélná děrovaná trubka pro mazání pro skrápění ozubených kol podélnou trubičkou, viz foto.
20230318_115702.jpg
20230318_120218.jpg
20230318_121602.jpg
Naposledy upravil(a) syzko dne 31. 3. 2023, 9:30, celkem upraveno 1 x.
Berči
Příspěvky: 47
Registrován: 5. 3. 2020, 11:50

19. 3. 2023, 10:34

Aha, já to napsal špatně. Nebylo v úmyslu zredukovat průtok, nýbrž vnější průměr 5/4. prvně mně napadlo pájení, cínem, málo pevné, stříbrem, nenašel jsem dobře schovaný Argentol mosazí, borax se předemnou taky styděl. další pokus, závity, moc slabá stěna u slabší trubky (do větší to šlo dobře). Nakonec šel okolo syn, už se na mně nemohl dívat trubku obrousil a já už do večera rači nic nedělal, :oops: . Já zas řešil mazání výměnných koleček, které byly na suchu. Regulační červík byl taky první na řadě, teprve po sundání předního deklu se ukázalo, že vypadla ta trubka z toho ,,malého rozvaděče". Taky jsem to chtěl vyndávat, dokonce tam vyřezat závit a použít stejné koncovky jako u rozbočky u filtru. Že by nešly ty spojovací trubičky, které jsou jen v jakýchsi benzínových hadičkách z mopedu bych teda nevěřil, kdo ví, nezkoušel jsem to.Stejně jako vyklepnutí rozvodky hliníkovou kulatinou a musí jít ven i s děravou trubkou mazání kol posuvů. Nenavádím samo k násilí, to nee...
IMG_2476.jpg
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

19. 3. 2023, 6:11

Nakonec se mi podařilo měděné trubičky v převodovce výměnných kol vytáhnout. Jak jsou na nich nalisované ty ocelové nátrubky, tak ty šly vytáhnout z děr.
Problém byl se zajišťovacími kuželovými kolíčky, kterými jsou zajištěny dorazové kroužky hřídelí v převodovce výměnných kol. Vyrazit nešly ani po jejich částečném odvrtání.
Nakonec jsem použil stahovák ložisek a kroužky strhl po hřídelích, čím se kuželové kolíčky (bez poškození hřídelí i kroužků) ustřihly a šly pak vyklepnout.
Obě hřídele i s ozubenými koly jsem vymontoval a dolní je po výměně ložisek již namontována zpět.
Obě se dají vyndat bez demontáže řadících vidliček i když to byl tak trochu ježek v kleci a chce to promyslet.
Zajímavé je, že všechna ložiska byly s vyšší přesností P6 nebo P5, přestože jde jen o převodovku.

Takhle vypadají obě hřídele, sestavené tak, jak byly v převodovce:
20230319_095834.jpg
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Demontáž dolních hřídelů ozubených kol:
(V převodovce je dělená zubovou spojkou s ložiskem v dělící přepážce a končí vpravo vývodem pro hřídel posuvů s drážkou)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Levá část:
Demontuje se vytažením drážkované hřídele po odstarnění vnější ségrovky u přepážky.
20230319_150159.jpg
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pravá část:
Demontuje se vcelku po demontáži náboje a výstupní hřídelky vyklepnutím kuželového kolíku v náboji kola. Posunutím středové zubové spojky (její ségrovka se neodstraňuje) s vnějším ložiskem vlevo, čímž se získá prostor a vytáhne se hřídel včetně vnitřní ložisko ze zubové spojky a tím se hřídel uvolní. Ten se pak společně s ozubenými koly vyjme po posunutí řadících vidliček vpravo. Pak jde směrem vlevo demontovat i z přepážky středové ložisko se zubovou spojkou.
Všimněte si labyrintu na vývodním náboji, je i v bronzovém pouzdru s odtokovým kanálkem,
komu tedy podle hřídele teče ven olej, třeba má ucpaný odtokový kanálek, nebo vydřené bronzové pouzdro. Před demontáží pravé hřídele ozubených kol se náboj a tato výstupní hřídel vyjme jako první.
20230319_174148.jpg
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

24. 3. 2023, 9:14

Demontáž horního hřídele posuvů:
Stáhnout ložiskový domeček na hřídeli v převodovce výměnných kol (jsou v něm připraveny otvory s vnitřími závity pro vylisování).
Demontovat pravý vývodový náboj hřídele tažného šroubu z vnějšku převodovky.
Uvnitř převodovky vyklepnout zajiš´tovací kuželový kolík z náboje ozubeného kola u přepážky v pravé části převodovky. Hřídel vylisovat tahem směrem k převodovce výměných kol, nebo vylisovat ze strany vývodového náboje tak, aby se stáhla nasazená hřídel v pravé řásti z ložisek.
Hřídel z prava nevytloukat, jinak se roztemuje konec hřídele a nepůjdou stáhnout 2ks ložisek, která jsou na konci nalisována (je mezi nimi příložka).
20230321_192209.jpg
20230321_162722.jpg
P.S. na hřídelkách ovládacích páček jsou v drážce nasazeny těsnící kroužky proti vytékání oleje, které je dobré, když už je kryt sundaný vyměnit.
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

24. 3. 2023, 9:19

Ještě pro zajímavost fotka z kontroly mazacího zubového čerpadla.
20230323_195659.jpg
Berči
Příspěvky: 47
Registrován: 5. 3. 2020, 11:50

25. 3. 2023, 6:02

Zdarec, obrázek čerpadla mi připomněl komentář k lamelovému filtru. Asi těch lamel tam bylo fakt málo. Já je měl na těsno vedle sebe jako u starý S 5ky . To by vysvětlovalo opotřebení kol a víka čerpadla, jelikož se volej asi moc nepucoval. Moje čerpadlo bylo skoro bez opotřebení i když za skoro padesát let, kdy byl vyroben se olej asi moc neměnil, podle tmavého povlaku vnitřku skříně. Hlavně aby tlačilo olej až nahoru. 8)
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

25. 3. 2023, 10:55

V tom filtru jsou mezi všemi lamelami distanční "podložky" ve tvaru křížku a proti nim na trnu stojí stírací elementy ve tvar D. Ty mezery jsou tedy dány tloušťkou stíracích elementů a podložek.
Při skládání jsem měl problém je tam všechny nacpat. Ten filtr je prostě na hrubé nečistoty a průtoku jemných nezabrání. Navíc pokud se provede otočení hřídelkou, která má filtr očistit, tak se asi dost nečisto dostane dovnitř. Lepší by byl klasický filtr, jako je u motorů aut.
Berči
Příspěvky: 47
Registrován: 5. 3. 2020, 11:50

25. 3. 2023, 4:35

Ne ne, já nemyslel, že je špatně složenej, to bych si netroufl. Kdysi tady byla poznámka k filtru, že to někdo rozšrouboval a potom to nešlo složit, tak některé plechy vynechal, takle vznikl můj, teď vidím, že chybnej dojem o podobné situaci. Jo ten lamelák je konstrukčně mizernej, avšak u V3S a S5T jiný čištění nebylo, aspoň si to nepamatuju. Co jsem jich ve dvaceti nadělal, skládanej papír nebo odstředivka to není. Hezký zbytek dne.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

3. 4. 2023, 3:28

Sháním k tomuto soustruhu návod v češtině. Za případné odkazy a nasměrování díky.
Forty
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 1. 2022, 6:44

4. 4. 2023, 11:56

Myslím že neseženeš. Také jsem pátral a našel jsem jen návod v angličtině a v rumunštině.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

4. 4. 2023, 8:14

V angličtině a v rumunštině už jsem si je stáhl. A proto, že oběma jazyky jaksi nevládnu a navíc jsem soustružník začátečník tak by se čeština hodila.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

5. 4. 2023, 5:51

Protože SN320 je vlastně rumunský klon S28 tak si stáhni manuál k němu protože spousta věcí tam bude hodně podobná ne-li identická.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

5. 4. 2023, 9:14

Díky, tušil jsem to ale jsem rád, že to potvrdil něko zkušenější.
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

5. 4. 2023, 1:04

Princip ovládání je stejný jako u S28. Takže návod z S28 jde v principu použít.
Nevím zda je stejná sada a uspořádání výměnných kol na závitové posuvy.
Provedení jednotlivých dílů je však většinou rozměrově odlišné včetně prizmatického lože.
Mobilní luneta třeba pasuje, pevná ne.
I některé odlišnosti uspořádání jsou. SN320 neumožňuje změnu rozsahu rychlostí výměnou převodových kol u elektromotoru.
V návodu SN320 je plusem tabulka všech ozubených kol s udáním umístění v přiloženém výkresu a výrobních údajů (modulu, počtu zubů, šíře, korekce, materiálu i kalení). Což usnadňuje výrobu náhradních.
V rumunské verzi návodu jsou pak uvedeny postupy pro kontrolu přesnosti stroje s mezními hodnotami. které v anglické chybí.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“