soustruh SN 320

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

26. 9. 2019, 8:22

axim7 píše: 18. 9. 2019, 6:33 mal by som zaujem o tie navody co mas , ja ho teraz tiez davam trochu dokopy vramci mojich znalosti :) pripadne ti dam kontakt na mna zatial vyzera zhruba takto sustruh.jpg
Manualy dole, v tom rumunskym je i popsane stelovani vcetne toleranci - respektive jak si mas overit ze je vse v ose a spravne ...

Ad davani dokupy - drzim palce, ja se s tim po vecerech patlam uz 3 mesice a ted jsem zjistil ze mi nekde probiji motor.

Budes na to montovat odmerovani? Resim jedno dilema kam dat pravitko na pricny posuv, jsou tak celkem 3 moznosti. Mam to od https://www.meridla-jirka.cz/product/di ... dy-bc-2011
Přílohy
Soustruh SN320 ENGLISH.pdf
(11.61 MiB) Staženo 1099 x
Soustruh SN320.pdf
(3.25 MiB) Staženo 317 x
axim7
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 9. 2018, 7:43

26. 9. 2019, 8:01

ano idem davat aj odmeriavanie ale kupil som ho v unimaxe hadam bude dobre podla mna pozdlzne pravitko urcite odzadu tam je nan plno miesta a priecne z pravej strany na suport chcem dat , hodim sem zajtra foto ak stihnem , kam inam by si ho chcel dat ty ? terz sa trapim zo zaskrabavanim nikdy som to nerobil ale nevadi :) teoriu som nastudoval :D
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

26. 9. 2019, 9:07

Postněte nějaké fotky vašich mašinek. Já odměřování nakonec koupil v Čajně. Je to optika a oproti českým prodejcům to bylo za hubičku. Uchycení viz. foto. Každý pravítko pak má nad sebou ještě lištu. To příčné ještě proti ní úhelník.
Přílohy
IMG_4773.jpg
IMG_4771.jpg
IMG_1089.jpg
IMG_1084.jpeg
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

27. 9. 2019, 11:23

Hmmm, prave s tim odmerovanim pricneho posuvu laboruju porad kam ho umistit.

Mam dve verze, jde mi o to, aby:

- konik nenarazel do pravitka a dal se prisoupnout co nejblize k supportu
- nozove sane - klicka nenarazela do pravitka
- nozove sane pri soustruzeni kuzelu sly otocit na 60st (mozna by to slo z druhe strany)

Dve verze zatim v priloze. Soustruh je zatim ve fazi skladani, takze abych poslal masinku nasel jsem jednu "hezkou" fotku kde je to aspon trochu v celku :-)

Jinak odmerovani mam od Jirka s.r.o., X presnost 0.01 a Y 0.005

Pak bych mel dotaz k prizmatickemu vedeni supportu, zadni strana a dosedaci plochy jsou jasne, to se da vystelovat krasne. Co me ale zajima - pro jistotu - je predni strana vedeni, kde ze supportu jsou takova dve L v levo a v pravo (na fotce cervene sipky), ktera ne uplne dosedaji na vedeni ze spodu (mezera cca 0.02 - 0.01 mm podle planzety) Vzhledem k tomu ze pri obrabeni bude nuz tlaceny dolu tak si myslim ze jsou tam tyhle veci jenom pro "jistotu". Problem by byl kdyby se soustruzilo na obracene otacky, zejo?

Resil jste nekdo nove priruby napriklad na montovani mensi univerzalky, licni desky, atd. S tim kuzelem a zavitem to bude celkem legrace ...
Přílohy
odmerovani-y-v1.jpg
odmerovani-y-v2.jpg
masinka.jpg
packy ze spoda.jpg
axim7
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 9. 2018, 7:43

28. 9. 2019, 8:40

O novu prirubu by som mal zaujem pokial by niekto vedel vyrobit polotovar prednu cast by som si uz stiahol aby bola na mieru , na bazosi niekto zhana tiez taku prirubu ale na sustruh tusim MAS.
Robil si niekto merania osi vretena s lozkom ?
Mne to nameralo 0,04 mm na 30 cm meracom trni v smere k nozu a co ma viac trapi 0,01 mm smerom dole skusil som zaskrabat loze ale to nepomohlo uvazoval som ci sa tu da nejako nastavovat ta os vretena jedine co ma napadlo ze ak je to zadne puzdro v ktorom drzia zadne loziska vretena mierne axialne tak jeho otacanim by sa mala ta os menit ale netusim ci to tak je
v tom rumunskom navode ak som ho dobre pochopil je tolerancia 0,02 smerom k nozu a 0,15 smerom hore od loze
Screenshot_1.png
axim7
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 9. 2018, 7:43

28. 9. 2019, 5:15

Tak som na to prisiel po celodennom laborovani a ladeni nerobi sa to tou prirubou .
Na moje velke prekvapenie nikdy by som neveril ze usadenie sustruhu je tak dolezite nastastie som mal pripravu urobenu tak len stacilo ladit tie srouby na ktorych stoji + dotahovat tie ktore ho drzia v podlahe.
Nastavenie osi smerom k nozu ide uplne vpohode aj na 0 nastavit no ja som ho nastavil na 0,015 smerom k nozu co je v norme kedze pisu do 0,02.
Horsie to bolo s nastavenim osi smerom od lozka co sa mi ani nepodarilo dostat na 0 ale aspon som zmensil to padanie dole na 0,005 neni to asi v norme nakolko v starej ucebnici pisu ze by to malo stupat a podla rumunskeho navodu tusim od 0 do 0,015.
Inak je to na neuverenie ako sa dokaze to telo sustruhu tocit vzhladom na to na com stoji tak som sa zase dnes nieco naucil asi :D
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

28. 9. 2019, 7:16

Ak máš strojnú vodováhu, napr. 0,02/1000, tak to teraz s ňou skús pomerať. som zvedavý, ako je to lože pokrútené - možno vôbec?
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

28. 9. 2019, 7:35

Me jeste nebezi, takze jedine co jsem zatim promeril je jak je prodrene loze po "delce" respektive vzhledem k supportu. Bylonto jaks taks.

Jinak ulozeni soustruhu je alfa omega, strojni vodovaha je uz nachystana, potrebuju dovyrobit antivibracni stelovatelny nohy, opravit motor a jdu merit vreteno ...
axim7
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 9. 2018, 7:43

29. 9. 2019, 4:41

r4cv píše: 28. 9. 2019, 7:16 Ak máš strojnú vodováhu, napr. 0,02/1000, tak to teraz s ňou skús pomerať. som zvedavý, ako je to lože pokrútené - možno vôbec?
dnes som s tym zase laboroval a daval som viac pozor aj na vodovahu aj ked vykazuje nejake skrutenie zhruba 0,02 nie som si isty ci to neni vydratim lozka , skusal som to dat aj na 0 na okrajoch no v strede aj tak ukazovalo odbehnutie bublinky o jeden dielik cize 0,2 nakoniec som obetoval aj presnu rovinu celeho lozka teraz mi ide smerom ku koniku dole o 0,2mm a skrutenie som nechal zatial na 0,02 az 0,03 uvidim po zaskrabani co to urobi , nechal som to tak koli tomu ze sa mi podarilo ustavit os vretena na 0 v smere k lozku a na 0,05 v smere k nozu , ked som to skusal doladit aj ohladom vodovah tak sa to vzdy rozhodilo a uz som na to nemal nervy :) akurat uvazujem ci by sa to nemalo podliat nejakym nivelakom no to by som ho musel zase nadvihnut a vybrat spod neho gumu ktora je tam uz teraz uplne nanic :D tak to zatial necham tak uvidim ci sa to bude najko usadzat
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

17. 10. 2019, 9:13

Já měl trochu štěstí, před cca š týdny se tahle příruba objevila i se sklíčidlem 200 na bazoši za krásných 700Kč. Měl jsem to 20km, takže jsem okamžitě pro to jel. Sklíčidlo je v perfektním stavu, ale příruba má vevnitř vyrezlý kužel. Takže mne nová asi časem stejně nemine. Ve strojnické příručce je výkres tohohle typu upnutí s mírami, tak snad někdy. Přemýšlel jsem vyrobit ze dřeva model a nechat odlít polotovar, ale musel by se nechat před obráběním cca půl roku vystařit.

Přikládám výkres. Snad to někomu pomůže.
Přílohy
SN-320 Výkres ukončení vřetene.pdf
(1019.45 KiB) Staženo 281 x
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

30. 10. 2019, 4:24

ten obrázok ukazuje ukončenia typu L00 - L3 (long taper)
Myslím, že tam bude asi L0 (L nula)
https://www.smalltools.com/lathe-spindl ... ion-chart/
To by sa za oceánom mohlo dať zohnať na ebay

edit: mohlo by sa to dať zohnať aj v polsce, paradoxne ma na tie poľské Bisony nasmerovali amíci :)
http://www.sklep.bison-bial.pl/
RudoS
Příspěvky: 16
Registrován: 18. 3. 2018, 7:25

17. 4. 2020, 12:10

Romanf vedel by si ma navies kde na tom polskom webe najdem priruby pre SN320ku? Som tam uplne strateny, pp. sklucovadla s tym kuzelom?

Dakujem.
romanf píše: 30. 10. 2019, 4:24 ten obrázok ukazuje ukončenia typu L00 - L3 (long taper)
Myslím, že tam bude asi L0 (L nula)
https://www.smalltools.com/lathe-spindl ... ion-chart/
To by sa za oceánom mohlo dať zohnať na ebay

edit: mohlo by sa to dať zohnať aj v polsce, paradoxne ma na tie poľské Bisony nasmerovali amíci :)
http://www.sklep.bison-bial.pl/
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

17. 4. 2020, 12:17

Ted je jedna priruba na bazosi, ale stav vypada celkem zbedovane.

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1170049 ... -sn320.php
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

17. 4. 2020, 12:55

Z jineho soudku - konecne se mi povedlo izolovat misto odkud tece ze supportove skrine olej. Spis teda kape.

Je to na obrazku (omlouvam se vyhrabal jsem archivni fotku) oznaceno sipkou. Proteka to po malem mnozstvi okolo ten "krytky". Pokud si dobre vzpominam, kdyz jsem mel support rozebranej a cistil ho, ze tahle krytka mela v sobe takovou excentrickou drazku - asi zrejme jak se otaci nahon supportu, nabira olej a pumpuje ho nad drazku - muj tip.

Odsud to zteka po stene supportu az k pumpe (proto jsem si celou dobu myslel ze tece pumpa).

No a ted dotaz - je to normalni - nenasel jsem zpusob jak to pritahnout. Oleje je tam trochu vic (asi - nevim jak vypadal originalni olejoznak, protoze tam byvaly majitel napcal spunt od vina)

Olej dle navodu je Mobil Vactra No.2
Přílohy
kryt nahonu.jpg
olejoznak.jpg
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

17. 4. 2020, 2:36

Bohužiaľ náprava je nemožná, totižto sústruh ucítil zo špuntu chuť dobrého vína a obávam sa že slziť už asi neprestane. Jediná možnosť ale je dať naspäť vínovú zátku, ale ak sa mu nebude pozdávať slziť neprestane. :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“