soustruh CJM250

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

16. 3. 2018, 9:24

atlan píše:mas si kupit MK4, mk3 je zbytocny na konik, ma vole tak taku presnot aj tak nedosiahnes. Bruska z toho nebude aj tak. stacilo by do konika sklucovadla upnut 100m presnu gulatinu a nastavit na spice a ziletku oproti sebe. mk4 spicatu do vretena mas aj tak.
Postupně mi to dochází. Chtěl jsem mít možnost zkontrolovat souosost koníku.
Ten originál MK4 trn dodaný se soustruhem hází asi 2 desetiny. Je nepoužitelný na cokoli. :?
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

16. 3. 2018, 9:39

pafik píše:Lubor: Přesně jak píše Atlan. Uvědom si, že skládáním dvou kusů se ti sčítaj/odečítaj tři nepřesnosti. Kužel MK4, kužel MK3 a samotný povrch trnu. Podle toho, jak to složíš, tak budeš mít výslednou nepřesnost......
To už mi došlo a prásknul jsem to na sebe, že to asi nebyla dobrá volba. :D
pafik píše: .....Univerzála se na přírubu nepasuje s nulovou tolerancí, vždycky se to dělá tak, abys měl možnost s tím trochu hnout. Osazení příruby třeba o půl milimetru menší, než osazení univerzály.
Zatím nechci nic upravovat, jen měřit a to tisíckrát různými metodami, abych se nějak zorientoval ve skutečném stavu a zvolil vhodnou metodu případné korekce. Pokud bych našel vzájemnou polohu hlavy a vřetene, při které by byla házivost snesitelná, tak bych to raději nechal na uložení bez vůle. Zatím mi to připadá pohodlnější. Zdálo se mi, že taková poloha by se možná našla, ale měření mi rozhodily nějaké jiné nepřesnosti, které zatím neumím poznat. Jako by ten koupený měřící trn byl mizerný. Budu to dál zkoumat.
pafik píše:...POkud chceš mít univerzálu s lepší přesností, tak si kup se samostatně stavitelnejma čelistma.
Mám jí, ale ještě jsem jí nezkoušel. Zatím jsem zkoušel jen jednoduché obrobky na jedno upnutí a narazil na tolik svých neznalostí, že nemá smysl zkoušet další level.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

16. 3. 2018, 9:44

https://www.youtube.com/watch?v=vsIaYm7g9nA" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

16. 3. 2018, 10:16

Postup znám, zatím jsem to ale nedělal.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 3. 2018, 2:55

chápeš to úplně blbě
tříčelisťová universálka není a v této cenové relaci ani nemůže být přesné upínací zařízení.
nesmíš prohodit čelisti - tím se to změní, nesmíš universálku chytit jinak,
nesmíš utahovat jinou dírou, i to mění upnutí (to vše jde eliminovat označením a dodržováním postupu)

Bohužel ani utahovací spirála za čelistmi není pravidelná, tedy srovnání jednoho průměru na "nulu" neplatí pro jiný upnutý průměr.
Řeší se to broušením pro přesné věci, obrobením všeho co má běžet na jedno upnutí, obráběním v hrotech, použití kleštiny - no a také doklepáním na nulu při upnutí přesné tyče srovnatelné s obrobkem. Pokud si to uděláš napevno - tak ses možná dnes strefíš u jednoho průměru. Nestrefíš se ale pro jiný průměr a nestrefíš po částečném opotřebení universálky.

(PS - píšeš, že hodinky 3x poskočí na měřící tyči. to by sis měl na tyči udělat čárky a zjistit, zda poskočení se pootočí při pootočeném upnutí tyče, nebo zda jde o "hrbatou" kuličku v ložisku - to jsem měl na svém já a ložiska jsem měnil)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

16. 3. 2018, 4:04

chb píše:chápeš to úplně blbě, tříčelisťová universálka není a v této cenové relaci ani nemůže být přesné upínací zařízení.
nesmíš prohodit čelisti - tím se to změní, nesmíš universálku chytit jinak....
Je mi jasné, že takováto univerzálka nikdy nebude schopná upnout něco obecně souose. Čelisti neprohazuju, zkoušel jsem jí pootočit vůči vřetenu a v různých polohách naměřil jiné hodnoty házivosti. Vlastní házivost hlavy se tak sčítá či odečítá s házivostí vřetene. Zatím měřím házivost unašeče na vřetenu na čelní ploše a na osazení, na obvodu hlavy, na něčem upnutém v hlavě atd. Všechno to nějak lítá sem a tam a hlavně zatím ani nenaměřím pokaždé to samé. Hledám správnou polohu hodinek, stojánku atd. Ještě neumím postupovat nějak systematicky a ani to zatím nemá smysl, protože jediné co zjišťuju je, že rozptyl mého měření je tak velký, že z něj nelze nic vyvodit....
chb píše:....nesmíš utahovat jinou dírou, i to mění upnutí (to vše jde eliminovat označením a dodržováním postupu)
To jsem se tu taky dočetl. Schválně jsem to zkoušel, ale opět jsem nedošel k nějakému uklidnění hodinek respektive k nějaké opakovatelné závislosti výsledku měření na postupu upnutí, polohy měřící tyče v hlavě a zvoleného utahovacího místa.
chb píše:Bohužel ani utahovací spirála za čelistmi není pravidelná, tedy srovnání jednoho průměru na "nulu" neplatí pro jiný upnutý průměr.
Řeší se to broušením pro přesné věci, obrobením všeho co má běžet na jedno upnutí, obráběním v hrotech, použití kleštiny - no a také doklepáním na nulu při upnutí přesné tyče srovnatelné s obrobkem. Pokud si to uděláš napevno - tak ses možná dnes strefíš u jednoho průměru. Nestrefíš se ale pro jiný průměr a nestrefíš po částečném opotřebení universálky.
Mám to chápat tak, že se při potřebě obrábění na více upnutí házivost polotovaru po každém novém upnutí před pokračováním dalšího soustružení doklepává polohou hlavy vůči vřetenu? Já myslel, že tříčelisťovou hlavu budu používat při obrábění na jedno upnutí či pokud nebudu potřebovat vyšší přesnost. Pak bych použil druhou hlavu s nezávislými čelistmi.
chb píše:...PS - píšeš, že hodinky 3x poskočí na měřící tyči. to by sis měl na tyči udělat čárky a zjistit, zda poskočení se pootočí při pootočeném upnutí tyče, nebo zda jde o "hrbatou" kuličku v ložisku - to jsem měl na svém já a ložiska jsem měnil)
Ten "valčík" ručičky se neobjeví vždy, ale jen v některých vzájemných polohách (pootočení) tyče a hlavy. Představuju si to tak, že pokud točím něčím přesně kulatým, ale mám to excentricky upnuté, pak na obvodě naměřím házivost plynulého průběhu. Pokud ale točím něčím co přesně kulaté není a ještě to mám excentricky upnuté, pak bude záležet jak je to vůči sobě pootočené a za určité konstelace naměřím za jednu otočku klidně 2 maxima na jednu stranu a jedno na druhou. Jenže já točím trnem, který měl být přesný na 0,0025, tak bych nic takového naměřit svými setinovými hodinkami neměl. Zatím si to neumím vysvětlit a nechci hned tvrdit, že ten trn je aušus.
Předpokládám, že kdyby mělo ložisko hrb, tak by se to projevovalo i do všech ostatních měření, což nepozoruju. To spíš nějaké vůle tam mohou přinášet další rozptyl měření. Ne?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 3. 2018, 4:37

při otočení to zajísté znova nedoklepáváš :-) jen jsem tím chtěl říci, že trocha vůle ti to v budoucnosti dovolí doklepat nejlépe na plánované průměry materiálu.

do ruky fixku a popisuj co jsi kde opakovatelně naměřil - až z toho jde na něco usuzovat. A pokud to nafotíš, jistě i zde někdo poradí co se ti tam děje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

16. 3. 2018, 6:12

Jak zjistím vůli vřetene?
Jak nastavím správné předpětí ložisek vřetene?
Mám nějak řešit házivost vnitřního kužele vřetene do 2 setin? Někdo tady uváděl, že dal přesnější ložiska. Poznám, jestli je házivost způsobená ložiskama, nebo vlastní hřídelí?
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2018, 6:24

Lubor píše:Jak ... Poznám, jestli je házivost způsobená ložiskama, nebo vlastní hřídelí?
Do koníka nasaď pevný hrot, upni něco kulatého a vysoustruž na tom hrot. Upni měřící trn mezi ty dva hroty, kápni tam trochu oleje a otáčej s ním při stojícím vřetenu rukou a měř.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

16. 3. 2018, 6:34

Pardon, já tou hřídelí myslel vřeteno. Ještě ty termíny nemám zažité.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

17. 3. 2018, 8:52

Lubor píše: Mám to chápat tak, že se při potřebě obrábění na více upnutí házivost polotovaru po každém novém upnutí před pokračováním dalšího soustružení doklepává polohou hlavy vůči vřetenu? Já myslel, že tříčelisťovou hlavu budu používat při obrábění na jedno upnutí či pokud nebudu potřebovat vyšší přesnost. Pak bych použil druhou hlavu s nezávislými čelistmi.
Nic se nedoklepává, musíš to udělat na jedno upnutí. Díru, obvod, zápich, ..... všechno.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 3. 2018, 10:15

všechno ne, to nejde
musíš ale na jedno upnutí udělat všechny FUNKČNÍ plochy budoucího výrobku
samozřejmě pokud to jde, pokud to nejde, je třeba si udělat třeba nějakou pomocnou plochu pomocí které zkontroluješ házení obrobku po přeupnutí
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

17. 3. 2018, 3:17

Dneska jsem se vykašlal na hledání nedokonalostí. Potřeboval jsem udělat jednoduchý přípravek na navrtávání děr průměru 2mm do nějakých plastových špulek.
Můj úplně první funkční výrobek na soustruhu :lol: :lol: :lol:
Obrázek
Obrázek
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

17. 3. 2018, 7:40

Pěkné! A havně sám vidíš, že to jde i s trochu šmajdavou univerzálou a bez betonu. :wink:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 3. 2018, 9:41

testone píše:všechno ne, to nejde
musíš ale na jedno upnutí udělat všechny FUNKČNÍ plochy budoucího výrobku
samozřejmě pokud to jde, pokud to nejde, je třeba si udělat třeba nějakou pomocnou plochu pomocí které zkontroluješ házení obrobku po přeupnutí
Samozřejmě jsem myslel všechno, na čem záleží. A když to nejde, tak to rozmyslet tak, aby se to udělalo co nejlíp. Třeba zrovna u zápichu obvykle nevadí, když lehce šmajdá. Pokud do něj jde seegrovka ..... Prostě přemýšlet nad postupem výroby.

Lubor: no vidíš, hezký kolečko :) . Připrav se na to, že pokud sis to kupoval na svoje blbnutí a ne na obživu (byť příležitostnou), tak zhruba 2/3 výrobků budeš dělat proto, abys mohl udělat tu zbylou 1/3, kterou vlastně potřebuješ :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“