soustruh CJM250

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

18. 3. 2018, 7:44

pafik píše: Lubor: ..... Připrav se na to, že pokud sis to kupoval na svoje blbnutí a ne na obživu (byť příležitostnou), tak zhruba 2/3 výrobků budeš dělat proto, abys mohl udělat tu zbylou 1/3, kterou vlastně potřebuješ :D
Tak to mi začíná pomalu docházet :lol:
Dneska jsem pod soustruh dal traverzu a zkusil utáhnout. Zásadně se to zpevnilo. Ještě pořád svým měřením nevěřím, ale všechno naznačuje na vyosený vřeteník. Poznám asi víc, až zjistím a případně vyrovnám zkroucení lože.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

19. 3. 2018, 7:41

Dneska se mi prvně podařilo zafixovat hodinky v držáku, něčím pohybovat a vidět ručičku, jak se skoro nehýbá jako na těch videích na youtube. :o
Konkrétně po upevnění soustruhu na základnu z traverzy jsem vložil měřící trn do kužele koníka, stojánek s hodinkami upevnil na pracovní stůl a jezdil s nimi po trnu. Trn má pracovní délku asi 15cm. Ve svislé rovině byla odchylka v celé délce lože vždy do 1setiny, ve vodorovné tak do 2. Nevím zatím, co z toho lze usoudit, ale je to první měření, kdy jsem docílil opakovaně podobných výsledků.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 3. 2018, 8:11

Lubor píše:... stojánek s hodinkami upevnil na pracovní stůl a jezdil s nimi po trnu. .....
Jak se Ti to podařilo? To si dost dobře nedokáži představit? :wink:
Leda že by "pracovní stůl" byl suport. :D
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

19. 3. 2018, 8:24

Já myslel, že tomu celému co jezdí po loži se říká pracovní stůl a na něm je pohyblivý příčný a na něm podélný suport. :roll:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2018, 9:38

Lubor píše:... Trn má pracovní délku asi 15cm. Ve svislé rovině byla odchylka v celé délce lože vždy do 1setiny, ve vodorovné tak do 2. Nevím zatím, co z toho lze usoudit, ...
No já bych z toho usoudil, že to s vyosením vřeteníku nebude tak zlé :D
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

19. 3. 2018, 10:21

jova píše:No já bych z toho usoudil, že to s vyosením vřeteníku nebude tak zlé :D
To jsem si tak nějak opatrně myslel. Teda ale o vyosení koníku, ne vřeteníku :)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2018, 10:56

Omlouvám se, přehlédl jsem se :roll:
Možná by stálo za to zjistit, jak skutečně vypadá ten spoj vřeteník lože. Zda se tam při montáži cosi nedostalo a nyní to "nerozhazuje" tu geometrii.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

20. 3. 2018, 6:06

jova píše:...Možná by stálo za to zjistit, jak skutečně vypadá ten spoj vřeteník lože. Zda se tam při montáži cosi nedostalo a nyní to "nerozhazuje" tu geometrii.
Na to se chystám, ale zatím nevím jak do toho. Ještě nemám vybavení pro kontrolu osy vřetene. Nechce se mi to celé rozebírat, když stejně nemám možnost následně kontrolovat a případně doladit polohu. Na druhou stranu bych možná mohl zkusit jen zvednout celý vřeteník a kouknout jestli tam není nějaký to smetí.
Když jsem se pokoušel osoustružit delší tyč, kterou bych použil jako kontrolní, tak jsem nevytočil nic použitelného. Měl jsem to upnuté v univerzálce a na konci na trnu v koníku. I když jsem doladěním koníku docílil podobné průměry na obou koncích, vytočilo to cosi nepravidelného. Zřejmě jak je osa vřetene uhnutá, dlouhý obrobek se prohýbá a při otáčení vlní. Chtělo by to vytočit něco mezi hroty, ale zatím nemám takové to co s tím otáčí (srdce?)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 3. 2018, 6:25

No a aj keby sa ohybal, nepredpokladambze to mas vyosene 1mm. Po osustruzeni musi byt nieco pouzitelne rozhodne.
Ale ked si sustruzil s uberom 2mm tak to ten su struh neda.
Vloz tam gulatinu lizni ju 2x po 0.5mm na priemere potom 0.1mm a nakoniec 0.08mm. Samozrejme na to pouzijes platok ziadne brusene kopyto. Nozik na stred alebo malicko pod os materialu. Rozhodne nie nad. Pouzi napr gulatinu 20mm ktoru budes sustruzit.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

20. 3. 2018, 7:13

Začínal jsem s tyčí 20mm. Stočil jsem čelo a kousek obvodu pro následné upnutí do sklíčidla. Na druhé straně čelo a zápich pro trn. Upnul jsem, stočil celou délku, změřil průměry u hlavy a u koníka, pošteloval vyosení koníka, znovu stočil až byly průměry na obou koncích jakž takž stejné. Nůž byl ostrý a řezal podle mne pěkně. Zkoušel jsem různé úběry od setiny do desetiny. Při délce tyče cca 40cm mi po uvolnění z trnu koníka uteče konec tyče dozadu o více jak milimetr. Takže tyč je při soustružení prohnutá a to se výrazně projevuje na výsledku soustružení. Když měřím průměry v různých místech, liší se o mnoho setin. Není to tak, že by celá tyč byla sudovitá, ale jako by na ní byly různé buřty.
Když dám hrot do vřetene a do koníku s koníkem u vřetene, tak se potkají správně. Ale když je koník dál, osa vřetene směřuje za hrot koníku. Zřejmě bych potřeboval pootočit vřeteník okolo svislice, ale současně nezměnit výšku jeho osy nad ložem (koresponduje s výškou osy koníka).
Před chvílí jsem si objednal kontrolní trn do vřetene. Pak bude mít moje měření snad už lepší vypovídající schopnost, aby se na tom dal založit nějaký plán případné úpravy.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 3. 2018, 7:39

Tak moje měření se postupně zpřesňují a už jim začínám věřit.
Narazil jsem na házivost vřetene větší, nežli jsem očekával. Pečlivě jsem vyčistil kužel ve vřetenu a kontrolní trn. Je dlouhý asi 17cm. U kořene to hazí cca 2 setiny, 17cm od kořene pak 5 setin. Pootočení trnu vůči vřetenu má jen minimální vliv, takže z toho usuzuju, že hází vřeteno.
Někdo tady psal, že mu to dělalo ložiska. Jak to ale zjistit?
Nevím, jak se měří vůle v ložiskách. Zkoušel jsem hýbat trnem a necítil žádnou vůli ani radiální, ani axiální. Hodinky jsem opřel o unašeč vřetene na obvodu a pak čelně a při hýbání s trnem jsem taky vůli nenaměřil.
Když dám hodinky do kužele vřetene, je tam zhruba stejná házivost jako na kontrolním trnu u kořene (2 setiny).
Prosím o radu jak bych mohl zjistit, jestli je házení vřetene způsobené vřetenem či ložiskama?
Ložiska jsou na vřetenu nalisovaná? Je to udělané s velkým přesahem, nebo se to dá nějak doma stáhnout a znovu nalisovat?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 3. 2018, 10:50

Neviem ako na tvojom, ale ja mam len matku s zaistenim, tu povolim. Dam dole remenicu a vidim lozisko. Predpokladam ze su kosouhle. Tak ze poklepanim od remenice by malo ist vreteno vytiahnut von. (stahovak by bol asi lepsi) treba davat bacha aby ti nevypadlo vnutro zadneho loziska pri vytahovani vretena, predpiladam ze vnutro loziska ostane na vretene(pri prirube sklucovadla) vonkajsie kruzky loziska predneho a zadneho ostavaju zalisovane v latine vretenika. Aj tie idu vyklepnut ale ked nemusis nechaj ich tam. Nezamen vnutorne casti predneho a zadneho loziska.
(ked nad tym uvazujem su vobec rozoberatelne?)
Proste rozobrat to pojde. Doporucujem poznacit polohu zadnej matice voci zavitu vretena, a zmerat posuvkou vzdialenost od konca vretena po maticu.( dovod je ten aby si to vedel dotiahnut tak ako bolo.)
Musi to byt spravne utiahnute ani malo ani vela.
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 3. 2018, 1:24

Co ale dál, když vřeteno vyndám. Co na něm poznám? Jak?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 3. 2018, 2:11

Lubor píše:Co ale dál, když vřeteno vyndám. Co na něm poznám? Jak?
vřeteno do prismat a proměřit viz vlákno o SN321
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lubor
Příspěvky: 64
Registrován: 26. 2. 2018, 1:57

26. 3. 2018, 8:11

Díky za typ, přečetl jsem. Ale že by mi to dodalo odvahu, to teda nedodalo. :?
Nechce se mi věřit, že by u mne házela ložiska a pokud bude házet vřeteno, tak s tím nic udělat nedokážu. Tak to asi zatím nechám být a soustředím se na souosost vřetene s ložem. Ještě zkusím kouknout do převodovky, jestli tam není přístupný okraj části co na ní sedí ložisko. Třeba bych tam dostal odchylkoměr a zjistil co se tam děje.
Předpokládám správně, že pokud by to tam házelo, tak hází ložisko, pokud v místě vedle ložiska budou hodinky klidné, tak je šišaté vřeteno. Je to tak?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“