Arno Plauert 500/300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

6. 2. 2014, 6:28

Zatím jsem to nezkoušel, takže ani nebudu. Radši jsem se zeptal.

fidel47: zbavovat se variátoru by asi bylo škoda. Přemýšlel jsem, že bych místo klíňáku použil plochý řemen a na variátor dal soudkovou řemenici. Jenomže klínová řemenice je na kolech na vřeteni navařená. Takže by se to muselu odřezat, zaretušovat atd. .. radši to udělám jak jsem psal.

Jinak jsem potřeboval soustruh zvednout, celkem hodně - mám něco ke dvoum metrům a strašně mě při práci bolely záda. Tak jsem dal dozadu rovnoběžně s ložem kus I traverzy (strana 200mm). Dopředu udělám jen nožičky ze stejného materiálu a provařím to nějakýma příčkama. Může to tak být? Dal jsem to rovnoběžně s ložem, takže nějaký kroucení nebo podobně by to způsobovat nemělo(?). Taky je použiju jako základnu pro ten variátor, protože předpokládám, že samostaně to stát nemůže (soustruh musí být s variátorem pěvně spojen)(?).

A co nějaký ten řemen? Koukal jsem, že jsou normální klíňáky, ale děrované. Zkrátí se na potřebnou délku a spojí spojkou jako je tato. Šlo by fiknout normální řemen, vystřihnout tam dírky a spojit to něčím takovým?

Obrázek
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

6. 2. 2014, 7:46

Nevím jak moc je tam úprav, ale obvykle není složité vřeteno vyndat. Spojovat klíňák se mi moc nezdá, leda snad originál skládaný.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

7. 2. 2014, 2:17

asi máš pravdu s tím variátorem, je to taková technická libůstka. Tomu spojování klínového řemenu bych se snažil vyhnout-vyrob hákové klíče a potřebné věci k těm rolnám a vyndej vřeteno,klasickej klíńák ti tam udělá nejlepší službu-myslím...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 2. 2014, 8:19

vyrob hákové klíče- dost často jsou na aukru za uplně směšnou cenu, za to nepořídí materiál.. stojej od cca 60ti do cca 200 podle velikosti
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

7. 2. 2014, 9:12

RaS píše:vyrob hákové klíče- dost často jsou na aukru za uplně směšnou cenu, za to nepořídí materiál.. stojej od cca 60ti do cca 200 podle velikosti
Nemám nic proti koupeným klíčům ...ale můj pohled na věc: Vyrob si hákové klíč toho co najdeš v garáži pod ponkem, nebo ve šrotě-to si pěkně zasoustružíš,zabrousíš,zasvařuješ. Necítíš-li se na to, abys vyrobil hákové klíče, nerozebírej vřeteno. A nebo si Fifík koupil takovej krásnej soustruh, aby si mohl kupovat hákové klíče na aukru? (Cesta je cíl!)
Fifíku, to pod ten soustruh svaříš podstavec, na ten podstavec přišroubuješ soustruh a variátor? To by myslím šlo, pokud to svaříš tak aby to bylo rovný a tuhý ( a ten soustruh k tomu dobře přišroubuješ), a zároveň ten podstavec v ideálnín případě přišroubuješ k podlaze. A taky tam asi jako konstruktér musíš počítat s tím, že budeš-li mít variátor pod soustruhem, musíš nad něj umístit ještě vanu na špony a případně i na chladící kapalinu, aby ti to nešlo na motor a variátor. Taky ber v úvahu, že z vřeteníku ti poteče olej všemi směry (ten olej co ho kapeš do ložisek vřetena a jiných míst), tak aby ti to nemastilo ten klínovej řemen. Já mám tuhle stranu soustruhu celkem vydatně mastnou.
Bláznivá úvaha příznivce plochých řemenů :wink: : Nešlo by to předělat na plochej řemen takto: nechat tam tu přivařenou řemenici na klínovej řemen-jen si jí navšímat a plochej řemen dát na tu největší řemenici co je na vřeteníku a na variátor dát taky řemenici na plochej řemen? Jen nevím, jak by ti to vycházelo s protažením řemene skrz vřeteník... Taky myslím, že by bylo dobré vyřešit to jedno mazací místo co máš schovaný pod tou klínovou řemenicí (jak jsi psal v dřívějším příspěvku), pokud je to opravdu mazací místo, tak by bylo-z dlouhodobého hlediska- dobré tudy ten vřeteník mazat.
Naposledy upravil(a) fidel47 dne 7. 2. 2014, 1:03, celkem upraveno 3 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 2. 2014, 9:32

každej k tomu přistupuje jinak.. věc která stojí podstatně méně než vydělám za dobu co bych tu věc dělal nemá smysl vyrábět.. to je můj názor.. taky si vyrábíš spojovací materiál? :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

7. 2. 2014, 1:47

Fifíku, pokud máš výhledově v plánu řezat na soustruhu závity tak mám pocit, že budeš mít problém s otáčkama vřetene, v někde v předchozích příspěvcích píšeš, že minimální otáčky Tvého soustruhu jsou 80 ot/min, to se mi zdá na řezání závitu příliš rychlé-mě to točí na nejpomalejší převod 40 ot/min a někdy je to až moc (možná je to rukama-nevím), někdy si pomáhám tím, že řežu závit a pohánim si soustruh taháním za řemen ručně-ty se této možnosti (tím že dáš řemen vřeteníkem dolu) asi zbavíš. Co s tím nevím,ale pokud máš příslušenství k řezání závitů (ozubená kola), tak se snaž tuto funkci zachovat.
Naposledy upravil(a) fidel47 dne 9. 2. 2014, 4:28, celkem upraveno 1 x.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

7. 2. 2014, 2:02

Psal jsem, že můžu plynule měnit otáčky od 80 do 500. To ovšem platí pro možnosti variátoru a bavíme se o situaci kdy předloha není v chodu. Takže když zařadím předlohu, tak dosáhnu mnohem menších otáček (nevím jaký je na ní přev. poměr). Takže v tomhle problém nebude.

Problém bych viděl v tom, jestli je tohle vůbec práce pro mě. Byť mě to patrně nikdy živit nebude (jsem sice strojař, ale můj obor je metrologie), tak alespoň základní stupeň šikovnosti a nadání by to chtělo. To, že se mi předchvílí povedlo na sebe soustruh shodit a jen se štěstím jsem se z pod něj dostal tomu moc nenasvědčuje. Nu což, hlavu jsem si sešil, soustruh zvedl a můžu se jít dál lopotit,.. :roll:

Taky bych rád čerpal zkušenosti nebo um. Ale nějak to do mě nepřechází. Snad nikdy se mi nepovedlo vyrobit něco přesně tak, jak jsem si představoval. Když jsem na praxi ve Škodovce nebo v TOSce, žasnu jak to tam ti staří mistři třískaj a jen tak mimochodem odvádí 100% práci. Mě se to nějak nedaří,...

K výrobě hákového klíče. Peněz nemám nazbyt, času od pondělí již taky ne (začíná nový semestr). Bohužel při mojí šikovnosti by byl jeden klíč práce tak na dva dny. Zkusím ho někde vyškemrat (půjčit) a když se nezadaří, půjdu ho radši koupit.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

9. 2. 2014, 4:22

Máš pravdu, v rychlosti (pomalosti) problém nebude, ta předloha bude asi zpomalovat 7:1 , tak se dostaneš na 11 otáček za minutu a to ti celkem závidim.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

9. 2. 2014, 6:07

Videoukázka jak to chodí s tím variátorem. Nejprve se zapnutou předlohou od nejmenších otáček po největší a potom to samé s přímým převodem. Snad z toho bude jasně patrné, proč se toho těžkýho verku nechci zbavovat. :)

Nejde mi vložit video přímo do příspěvku, takže odkaz: http://www.youtube.com/embed/jx_4QNqbIOE" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

9. 2. 2014, 7:57

Fifík píše:Videoukázka jak to chodí s tím variátorem. Nejprve se zapnutou předlohou od nejmenších otáček po největší a potom to samé s přímým převodem. Snad z toho bude jasně patrné, proč se toho těžkýho verku nechci zbavovat. :)

Nejde mi vložit video přímo do příspěvku, takže odkaz: http://www.youtube.com/embed/jx_4QNqbIOE" onclick="window.open(this.href);return false;
V první řadě předělej mazání z těch kalíškovejch mazniček na kapací maznice, který jdou normálně koupit nový a tu páku na zařazení předlohy bych taky vyřešil jinak aby se neválela u vřetene.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

11. 2. 2014, 8:30

Můžete mi doporučit nějakou literaturu ohledně soustružení? Teorii si myslím mám celkem zvládnutou - co k čemu je a jak to funguje (u stroje i nástrojů). Typy nástrojů, použití, úhly apod. taky ovládám (teoreticky, jak jinak). To všechno mě vcelku ve škole (VŠ) naučili i ukázali.
Potřeboval bych něco, kde se dočtu o samotné práci se soustruhem. Nastavení, točení kličkama, nastavení rychlosí, úběrů ... Je mi celkem jasné, že nejlépe se to člověk naučí když vezme kus železa a motá špony, ale rád bych si něco přečet dříve, než začnu lámat nože a tak. :wink:
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2014, 8:36

Fifík píše:Můžete mi doporučit nějakou literaturu ohledně soustružení? Teorii si myslím mám celkem zvládnutou - co k čemu je a jak to funguje (u stroje i nástrojů). Typy nástrojů, použití, úhly apod. taky ovládám (teoreticky, jak jinak). To všechno mě vcelku ve škole (VŠ) naučili i ukázali.
Potřeboval bych něco, kde se dočtu o samotné práci se soustruhem. Nastavení, točení kličkama, nastavení rychlosí, úběrů ... Je mi celkem jasné, že nejlépe se to člověk naučí když vezme kus železa a motá špony, ale rád bych si něco přečet dříve, než začnu lámat nože a tak. :wink:
http://aukro.cz/prirucka-soustruznika-j ... 76024.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

13. 2. 2014, 8:59

http://www.mavslovakia.sk/pdf/pramet/prirucka_cz.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 2. 2014, 6:29

PAKO.ll píše:
Fifík píše:Můžete mi doporučit nějakou literaturu ohledně soustružení? Teorii si myslím mám celkem zvládnutou - co k čemu je a jak to funguje (u stroje i nástrojů). Typy nástrojů, použití, úhly apod. taky ovládám (teoreticky, jak jinak). To všechno mě vcelku ve škole (VŠ) naučili i ukázali.
Potřeboval bych něco, kde se dočtu o samotné práci se soustruhem. Nastavení, točení kličkama, nastavení rychlosí, úběrů ... Je mi celkem jasné, že nejlépe se to člověk naučí když vezme kus železa a motá špony, ale rád bych si něco přečet dříve, než začnu lámat nože a tak. :wink:
http://aukro.cz/prirucka-soustruznika-j ... 76024.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tady http://www.tumlikovo.cz/download/technicka-literatura/" onclick="window.open(this.href);return false; má Tumlík ke stažení nějakou literaturu, je tam i ta příručka soustružníka od Janyše
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“