Arno Plauert 500/300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

14. 9. 2014, 11:57

Potřeboval jsem vyměnit jeden šroubek a dopadlo to takhle ... :D No, zasloužil si to už. Menší díly jsem vzal chemicky "na kost". Lože a nohy jsou jenom zabroušený trochu do roviny přes všechny vrstvy barev. Nejhorší byla nejsvrchnější modrá vrstva. Pod ní se objevila vojenská khaki i s nějakým evidenčním číslem. Pak byla hrášková zeleň zhruba taková jako to mám teď a zřejmě první vrstva byla černá. Taky jsem zjištil, že velké kolo předlohy je opravované (pod bordelem to vůbec nebylo vidět) a koník je podložený plechem, což nevím jestli byl standard na doladění, nebo to znamená, že už je lože břebrušované ... V dost špatném stavu je ozubené kolo zabírající do hřebenu podélného posuvu, ale ještě nějaký čas bude fungovat.
Měl jsem to všechno rozebraný víceméně do šroubku a povedlo se mi to složit zpět do funkčního stavu, což je pro mě velký úspěch. Chybí ještě pár šroubků, ale to už je detail. Není to jen tak, protože všechny šrouby musím řezat (jsou Wh.). A taky se opět přestěhoval variátor.
_DSC8266.JPG
_DSC8268.JPG
_DSC8269.JPG
_DSC8271.JPG
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

14. 9. 2014, 1:48

Krasnej :)
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

7. 7. 2015, 9:56

Kolegové potřebuji radu. Koupil jsem na soustruh pevnou lunetu. Nepatří ale na tento model. Osová výška souhlasí, ale drážka pro prizmu ne. Potřebuju jí tedy vyfrézovat, ale než to nekomu dám musím naměřit pozici té prizmy na soustruhu. Je to veliká ostuda, neboť se metrologií částěčně živím, ale já prostě nevím jak určit kde je střed lože a jak daleko od něj potřebuju tu drážku zafrézovat. Mám k dispozici nádrh, šupléru, mikrometry,... ale nenapadá mě jak to odměřit. Snad nějak od koníka? Nebo jiné nápady?
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

7. 7. 2015, 10:25

A což jí na tu lunetu tak nějak orýsovat-vyndal bych si pod sklíčidlem můstek lože, upnul bych do sklíčidla kulatinu, na tu kulatinu připevnil a vystředil lunetu a nastavil to tak, aby luneta byla bokem přitisklá k loži a pak to lože na bok lunety orýsovat. Ono to nemusí být úplně přesně, protože hořejšek lunety si seřídíš podle obrobku, jen aby to dole dobře sedělo na loži.
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

8. 7. 2015, 9:09

Adam robil nieco podobne takto :

part 1 - https://www.youtube.com/watch?v=vZ09_JTyYeI" onclick="window.open(this.href);return false;
part 2 - https://www.youtube.com/watch?v=5YpSssas90U" onclick="window.open(this.href);return false;
part 3 - https://www.youtube.com/watch?v=EI7PmVpsLwQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2015, 1:15

Fifík píše:Kolegové potřebuji radu. Koupil jsem na soustruh pevnou lunetu. Nepatří ale na tento model. Osová výška souhlasí, ale drážka pro prizmu ne. Potřebuju jí tedy vyfrézovat, ale než to nekomu dám musím naměřit pozici té prizmy na soustruhu. Je to veliká ostuda, neboť se metrologií částěčně živím, ale já prostě nevím jak určit kde je střed lože a jak daleko od něj potřebuju tu drážku zafrézovat. Mám k dispozici nádrh, šupléru, mikrometry,... ale nenapadá mě jak to odměřit. Snad nějak od koníka? Nebo jiné nápady?

Šmarja, vždyť ti tam na té prismě jezdí suport i s noniem, tak dej do hlavy nějaký rozumný průměr kulatiny, srovnej třeba přední čelo nožovky vodorovně s tou přední částí té rybiny pokud se dobře dívám, a dojeď ke kulatině s příčným posuvem a přičti/odečti co máš, stačí ti jen posuvka.
Ostatně u té lunety, je to plus mínus autobus, nemusí to být vůbec přesné, jednotlivé palce na té lunetě jsou stejně pohyblivé :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

8. 7. 2015, 4:06

Super pánové díky moc. To oťukání zní úplně nejlépe. Ještě dotaz. Že to nemusí být extra přesné do stran, to je mi jasné, když se dají palce nastavovat a co rovnoběžnost osy lunety a prizmy? Když to bude od osy do kříže (základna lunety nebude mít dobrou kolmost na vedení lože), už to asi bude problém, co? Přemýšlím totiž jestli někoho otravovat s frézováním, nebo to tam fiknout na hopsalce a po prdeli.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

20. 11. 2015, 8:03

Dostal jsem se snad už do závěrečné fáze tuningu soustruhu. Dodělal jsem vanu na špony (používám spíš jako odkládací prostor) a variátor jsem zcela integroval.
Nakoupil jsem hroty do vřetene Mk4 a Mk5 a když mi tam nepasovaly, tak jsem si to přeměřil a on je tam metrický kužel 1:20. Takže jsem si vyrobil přechod metrický - Mk2, soustruh to zmáknul celkem dobře. Nejdřív jsem udělal vnější kužel - úhel jsem nastavoval přes dvoje tisícinové hodinky na změnu v ose y při posunutí o 10mm v ose x. Docela se povedlo, ale byla to pakárna. Říznul jsem tím stejným jak metrický, tak Mk2 (já vím, prasečina), který jsem dodělával s kuželem už zaraženým ve vřeteni. Konečné házení je asi 3 stovky, což bude tak asi limit tohohle soustruhu. Oba kužely svírají a drží.
_DSC0776.JPG
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 11. 2015, 8:22

Mas to pekny, ten variator si tam zasil paradne.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

20. 11. 2015, 10:14

Díky. Jediný mě trochu trápí, že jsem musel vystavit hřídel o cca. 150mm. Ale ložiska jsou tam jako krávy a netahá to až takové síly, aby to snad mohlo nějak extra vadit. Pokud by to zlobilo, musel bych dodělat ještě opěrné ložisko.
Jinak se tam vešel ťipťop a byla chuťovka tu stopadesátikilovou krávu dávat na tu plošinu z boku (kde se nedostanu řetězovou kočkou). Šoupal jsem to tam po dlouhé larsence růčo, záda mě bolí ještě teď. :D
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

23. 11. 2015, 8:25

Fifík píše:Dostal jsem se snad už do závěrečné fáze tuningu soustruhu. Dodělal jsem vanu na špony (používám spíš jako odkládací prostor)…
Z čeho jsi použil tu vanu?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

23. 11. 2015, 4:05

Francotirador píše:Z čeho jsi použil tu vanu?
Vana je udělaná z vany (do koupelny). :D Dlouhý stěny se řezaly snadno (podle traverzy), kulatý konce hůř, podle fixu, ale nevypadá to blbě. Na hraně je gumová chránička s kovovou výplní.
Van je mimochodem u nás na každým šroťáku několik, stačí si vybrat. Já jí měl po rekonstrukci naší koupelny.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

27. 11. 2015, 9:47

Ještě jedno vylepšení, který jsem chtěl... Napojení oběhu udělám na hadicovou rychlospojku, aby se dalo připojit i na ostatní stroje, které mám (hopsalka, stojanovka). Čerpadlo je za 400 z poslední plzeňské auto-moto burzy a nádrž je z Trabanta (vlastní zásoba, ale dá se jich sehna fůra za půl darma). Výškou čerpadlo dosahuje asi 10mm nad dno což je dost mrtvýho objemu, ale nevadí. Čerpadlo je nějaký starý němčour, má 70W a tahá v pohodě do 3m sloupce (víc jsem nezkoušel).
Fotografie-0044.jpg
Fotografie-0045.jpg
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

9. 1. 2016, 11:02

Dneska jsem vyrobil pár špon. Vzhledem k tomu, že ve vřeteni mám Me32, tak jsem musel trošku improvizovat. Hrot je osoustružený na kuželu a pak špička dodělaná přímo naražená ve vřeteni. Myslel jsem, že tak to bude dělat dobrou geometrii, ale hází to jako prase. Kužel vřetena asi není nic moc. Označil jsem si polohu, ve které jsem to obráběl a při jejím dodržení je házení kolem 5 stovek, což je na moje šmrdláni ok.
Druhá věc je redukce Me32/Mk4, vyhotovená z redukce Mk5/Me4. Protože redukce byla kalená a tedy pro mě HSS noži neobrobitelná, musel jsem nejdřív popustit matroš v kotli na TP. Zahřát do ruda a pak postupně do "pater" s nižší teplotou a dochladit na vzduchu. Pak se obrábělo jedna radost. Hrot i redukce jsou po obrábění zakalené opět jenom zahřátím do ruda a šup od kýblu s vodou. HSS nůž opět nemá šanci.
IMG_0060.JPG
apko
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 2. 2016, 6:14

20. 2. 2016, 9:21

Zdar chlapi mám sústruh Arno Plauert,ale neviem aký typ a nie je tam tabulka s prevodmi s výmennými kolesami na rezanie závitov, Poradte mi podla obrazkov o aky typ sustruhu sa jedná ku ktorému potrebujem vymenne ozubene kolesá podla prilozenych kolies s priemerom diery 16mm poťažne tabulku na tieto kolesá. mam iba tie dve kolesa ktore su na fotke. vopred vám Ďakujem za každu radu. Neviem stale ako posupovat ďalej keby sa niekto ozval kto spozna ten sustruh podla prilozenych fotiek. Alebo nepozna niekto nejake ine Fóra o sustruhoch. Ten sustruh mam od majiteľa z Myjavy pôvodne mal byt ten sustruh z ucnovskeho strediska,keby sa to dostalo nahodne po majitela ktory ho spozná nech sa mi ozve
Přílohy
SUSTRUH.jpg
SUSTRUH 2FOTO.jpg
SUSTRUH FOTO3.jpg
SUSTRUH FOTO4.jpg
ozubene kolesa.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“