Arno Plauert 500/300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

14. 2. 2014, 9:52

Za odkazy na literaturu děkuju. Povedlo se mi ve sklepě vyhrabat jednu kapací maznici. Původně taky z krásnýho stroje - moždíř a emulátor z chemické laboratoře. Maznička tam byla uřčená pro přesně kontrolované ředění. Na soustruhu poslouží neméně dobře ... Na druhou zatím chybí škvára. :oops:
DSCN3080.JPG
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 2. 2014, 11:57

krásná
bohužel asi v dosahu kliky od univerzálky nebude mít dlouhou životnost :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

14. 2. 2014, 1:57

Zatím je to dobrý a žádnou extra pozornost tomu věnovat nemusím. Páka kličky je o dost výš než vršek maznice, tak snad to nebude mít tak rychlý konec. :D
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

19. 2. 2014, 5:07

Tak mi nakonec nezbylo než jít do toho. Byl to boj, ale nakonec jsem to rozebral. Ložiska vypadají ok, uvnitř zásobníků na olej dost nechutnej bordel, stejně tak uvnitř tělesa vřeteníku. Celkově vypadá stav všech součástí docela v kondici.
Jinak jsem zjistil, že pod tou navařenou řemenicí mazací otvor není. Kluzné plochy jsou jen pod nejmenší a největší. Pročistím to, vyměním řemen (dávám variátor dolů) a zase to poskládám.
P1160884.JPG
P1160887.JPG
P1160888.JPG
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

19. 2. 2014, 8:36

No bodejť, to si nic jiného nezasloužilo, než rozebrat, vyčistit, prohlédnout (zapamatovat), složit. Koukám , koukám, zda-li tam máš filcový knoty co by měly být skrz ložiska, a nebo už jsou v prachu a je to ten oharek co leží v tom uložení ložiska? Já tam mám oválné díry
20.6.2012 003.JPG
v dírách filc a ten to maže (taky). Nebo to máš jinak?
edit: prohlédnout,ZAPAMATOVAT,rozebrat,vyčistit,složit :?
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

19. 2. 2014, 9:05

Jo, filc tam je. Má to tvar T nahoře hodně širokého (uvnitř ložiska). Dokonce to vypadá funkčně. Není to vůbec zapečené a uhlazené, takže to vypadá, že to někdo docela i mazal.
Mimochodem, když vidím ten systém mazání, tak mi přijde kapací maznice vcelku zbytečná. Naopak bych řekl, že je lepší nalít a zásoba se pak postupně "odsává", kapání je zde nanic, když to nekape rovnou do styku.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2014, 9:56

fidel47 píše:No bodejť, to si nic jiného nezasloužilo, než rozebrat, vyčistit, prohlédnout (zapamatovat), složit. Koukám , koukám, zda-li tam máš filcový knoty co by měly být skrz ložiska, a nebo už jsou v prachu a je to ten oharek co leží v tom uložení ložiska? Já tam mám oválné díry
20.6.2012 003.JPG
v dírách filc a ten to maže (taky). Nebo to máš jinak?
edit: prohlédnout,ZAPAMATOVAT,rozebrat,vyčistit,složit :?

No ta podélná drážka je tam jednak proto, aby se tam ten olej tak nějak dostal, ovšem není to prioritní funkce, toho otvoru (aby stekl olej dolů stačí, že je to ložisko ve vnější drážce odlehčeno) ale hlavně proto, že zvrchu je to ložisko jakoby zajištěno proti radiálnímu pootáčení při štelování nebo pootočení u soustružení.
Měl by tam být zvrchu šroub, který to ložisko zajišťuje, v tom šroubu je pak otvor se závitem už pak na samotnou maznici, pokud tam byl v té oválné díře zvrchu filc, tak to tam strčil nějakej bembelín co se v tom hrabal :wink:

.podélný je proto, že se to poudro čas od času prostě poladí v tom kuželu aby se zmenšila radiální vůle, SZ fifík :)
na mazání bylo ve většině případů vždy vzlínání oleje do ložisek u těchto soustruhů :wink:
......pokud je tam toho oleje hodně teče to ven z ložisek pod vřeteník
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

20. 2. 2014, 3:58

Teď nevím, zda-li jsme se správně pochopili, v mém případě ta oválná díra vychází na spodek ložiska-tam filc patří, ve vrchní části ložiska-trochu šikmo do boku je v ložisku klínová drážka s klínkem, který je přitahován šroubkem a zpevňuje to ložisko, a ze zhora na to celé kape olej z maznice-o které si také myslím že nemusí být kapací, protože olej "obteče" ložisko venkem, zůstane dole pod ložiskem a odtuď vzlíná dovnitř. Jo a ještě je někde v tom ložisku drážka pro malý klínek, aby se zajistila správná poloha při montáži. Možná to má Fifík jinak?
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

20. 2. 2014, 7:12

Já mám v litinovém domku vřeteníku vloženou ocelovou vložku, ta má po obvodu shora dolů drážku, kterou stéká olej do vybrání dole v tělese vřeteníku (zásobník na olej). Na vložce dole je oválná díra kam kouká "knot" toho filcu. V ocelové vložce je samotné ložisko které má na spodní straně díru a ta uvnitř ložiska přechází do podélné drážky, která je taktéž vyplněná filcem - zde dochází k mazání.
Sestava pouzdra a ložiska je nahoře perem pojištěná proti pootočení vůči tělesu vřeteníku.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2014, 8:11

fidel47 píše:trochu šikmo do boku je v ložisku klínová drážka s klínkem, který je přitahován šroubkem a zpevňuje to ložisko, a ze zhora na to celé kape olej z maznice-o které si také myslím že nemusí být kapací, protože olej "obteče" ložisko venkem, zůstane dole pod ložiskem a odtuď vzlíná dovnitř. Jo a ještě je někde v tom ložisku drážka pro malý klínek, aby se zajistila správná poloha při montáži. Možná to má Fifík jinak?
jojo i tohle je samozřejmě jedna z variant, takhle to je např u mn80 a jistě i spousty jiných soustruhů :) . Já jsem popisoval variantu, kterou tam mám já, ty otvory tam jsou dva jeden nahoře a jeden dole s knotem a uvnitř toho ložiska je ještě podélná drážka skoro přes celé to ložisko kde je ještě ten knot vložen, to ložisko je jakoby se silnější stěnou a vymezuje ho matice/šroub ve kterém je osazení, ložisko se vtahuje nebo vytahuje km maticemi. Na některých soustruzích je to i opačně, vnějškem válcové ložisko a na vřeteni jeden, nebo dva kužely, těch variant bylo skutečně mnoho :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

21. 2. 2014, 6:18

Máte někdo tip jak vyčistit tělesa ložisek? Všechno co je železný jsem hodil do hydroxidu draselnýho abych se zbavil těch letitých zaschlých maziv a na maticích napatlaných barev. Ale na ty ložiska nevím jak - je to předpokládám bronz a u toho by se asi chemií do toho nemělo chodit vůbec. Vzal jsem to jarovou vodou a potom otřel papírovou utěrkou, ale moc to nepomohlo.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

21. 2. 2014, 6:53

Ahoj, já si zatím vystačil s benzinem,naftou a různými běžnými ředidly co se mi potulují po dílně...a ocelovým, případně zubním kartáčkem. Ten hydoxid draselný se mi noc nepozdává , ani ta jarová voda-tu bych nechal do kuchyně na talíře :)
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2014, 7:20

namoč to do nitra ředidla
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

21. 2. 2014, 10:30

Díky za rady. Hydroxid je jenom na železo, s ním nereaguje, ale všechny organický věci žere bezvadně (barvy, oleje).

Ještě jedna věc. Rád bych udělal ty knoty nový. Kde sehnat materiál? Napadá mě koupit filcový leštící kotouč nebo filc na zednický hladítko a z toho to vystříhat. Ovšem nevím jaká je gramáž toho původního a nevím jestli to bude fungovat jak má (to by se dalo zkusit). Mám se do toho pouštět, nebo použít ty původní?
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

22. 2. 2014, 5:51

Filc a knot jsou dvě odlišné věci. Nevím jak to tam funguje, ale pokud to má vzlínat tak velmi záleží na materiálu a jeho struktuře.
Zkoušel jsem nahradit originální knot z vlhkostního teploměru knotem do petrolejky a rozdíl vzlínání vody byl velký (2 a 8cm)
Jinak knoty vyrábí Odetka.
Naposledy upravil(a) picom dne 22. 2. 2014, 10:20, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“