Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22389
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2014, 7:37

to snad stoji v materialu vic jak hotove profi cnc

pockej az bude nejake takove na prodej tak se budes tlouct do hlavy ze mas v koute kus traverzy a par pasku zeleza misto krasny nekolikatunovy tuhy presny masiny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 9:11

Nikdy jsem nic takového nevyráběl,tak mi asi nedochází ty odhady nákladů. Takže si zde dovolím malou,velmi hrubou kalkulaci.
Hmotnost soustruhu bez příslušenství je 103 Kg, hrubě odhaduji že materiál nakoupím za 20 Kč/kg, to je 2 060,-Kč za železo, sklíčidlo- dejme tomu 3 000,-Kč,lože - v návodu se píše o šepingu a funkční plochy přebrousit, pokud není možnost přebroušení, tak "zaškrabat", tady jsem si nejistý, metrový šeping ani brusku nedokážu cenově odhadnout, ani o ní v okolí nevím, tak to budu řešit, až k tomu dojdu. (zatím to vidím na frézku a pak zaškrábat-ovšem nedělám si naděje na nějakou přesnost, spíše bych chtěl dosáhnout nějaké přijatelné drsnosti povrchu)-takže si dám sumu na opracování lože 3 000,-Kč. Nástroje a nářadí které si k tomu koupím-modulové frézy na přímé ozubení,výstružníky a dálší drobnosti do toho počítat nebudu, ale odhaduji to na 7 000,-Kč, el. motor mám, tak ho taky nepočítám. Ložiska,řemeny,barva,spojovací materiál 2 500 Kč, čas který na tom odpracuju nepočítám, protože to bych si pak musel počítat i čas co jsem strávil zde na fóru, a to by nebyla levná záležitost :)
Tedy-10 560 Kč
Náklady a čas budu evidovat, a ctěným čitatelům předkládat, a až jednou toto vlákno umlkne, tak vězte, že traverza stojí za garáží a já navštěvuji forum pod jiným jménem. :)
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

5. 4. 2014, 9:19

Pánové, proč ho tak odrazujete? Není lepší cesta jak se něco naučit, než vyrábět něco smysluplného. Že do toho zahučí nějaké peníze je jasný, ale jsou to fakt vcelku smysluplně využitý finance.
Prostě je třeba si vzpomenout na rčení, že "Cesta může být cíl!"
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 4. 2014, 9:26

fidel47 píše: Hmotnost soustruhu bez příslušenství je 103 Kg, hrubě odhaduji že materiál nakoupím za 20 Kč/kg, to je 2 060,-Kč za železo....
fidel47 píše: Začal jsem tím, že jsem nakoupil hutní materiál na výrobu lože, vřeteníku a vřetena (celkem za 2 408,-Kč).
už jsi ve skluzu se svoji kalkulací :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 9:35

RaS píše:
fidel47 píše: Hmotnost soustruhu bez příslušenství je 103 Kg, hrubě odhaduji že materiál nakoupím za 20 Kč/kg, to je 2 060,-Kč za železo....
fidel47 píše: Začal jsem tím, že jsem nakoupil hutní materiál na výrobu lože, vřeteníku a vřetena (celkem za 2 408,-Kč).
už jsi ve skluzu se svoji kalkulací :D
Vidíš to, 80% váhy soustruhu je doma a už je minimálně 348,-Kč jenom ve šponách a odřezcích... (to dělá ta díra v tom vřeteni)
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 9:42

Zítra mi začíná třídenní volno, tak se do toho konečně po večerech pustim...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2014, 9:55

fidel47 píše:Nikdy jsem nic takového nevyráběl,tak mi asi nedochází ty odhady nákladů. Takže si zde dovolím malou,velmi hrubou kalkulaci.
Hmotnost soustruhu bez příslušenství je 103 Kg, hrubě odhaduji že materiál nakoupím za 20 Kč/kg, to je 2 060,-Kč za železo, sklíčidlo- dejme tomu 3 000,-Kč,lože - v návodu se píše o šepingu a funkční plochy přebrousit, pokud není možnost přebroušení, tak "zaškrabat", tady jsem si nejistý, metrový šeping ani brusku nedokážu cenově odhadnout, ani o ní v okolí nevím, tak to budu řešit, až k tomu dojdu. (zatím to vidím na frézku a pak zaškrábat-ovšem nedělám si naděje na nějakou přesnost, spíše bych chtěl dosáhnout nějaké přijatelné drsnosti povrchu)-takže si dám sumu na opracování lože 3 000,-Kč. Nástroje a nářadí které si k tomu koupím-modulové frézy na přímé ozubení,výstružníky a dálší drobnosti do toho počítat nebudu, ale odhaduji to na 7 000,-Kč, el. motor mám, tak ho taky nepočítám. Ložiska,řemeny,barva,spojovací materiál 2 500 Kč, čas který na tom odpracuju nepočítám, protože to bych si pak musel počítat i čas co jsem strávil zde na fóru, a to by nebyla levná záležitost :)
Tedy-10 560 Kč
Náklady a čas budu evidovat, a ctěným čitatelům předkládat, a až jednou toto vlákno umlkne, tak vězte, že traverza stojí za garáží a já navštěvuji forum pod jiným jménem. :)
modulova freza neni tak univerzalni jak se zda, byva na pocet zubu od-do takze pocitej tak 3-4 po cca 1000kc za kus, 4x nonius, leve srouby a matice, neboj ono se to rychle nascita :)
Naposledy upravil(a) filla dne 5. 4. 2014, 10:10, celkem upraveno 1 x.
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 10:08

Tyhle by třeba byly špatný?
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... -20-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Co by odborníci řekli na ozubená kola třeba ze silonu, teďka mě to napadlo-stejnak si jich několik vyrobím nanečisto než začnu se železem. Silonu mám dost...
Budou tam ozubená kola od 20 až 77 zubů, modul 1,25
USS_1989_72_59.jpg
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2014, 10:35

fidel47 píše:Tyhle by třeba byly špatný?
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... -20-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Co by odborníci řekli na ozubená kola třeba ze silonu, teďka mě to napadlo-stejnak si jich několik vyrobím nanečisto než začnu se železem. Silonu mám dost...
to neni zas tak hrozny, ja mam nstesti jeste pul vydejny ze zbojovky doma :) neni silon jako silon, driv co si pamatuju byly dva druhy, lity a tazeny, lity byl pevnejsi a krehky, tazeny pruzny a meky, dnes je techto materialu hodne, souhrne se jim rika technicke plasty
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 10:44

filla píše:
fidel47 píše:Tyhle by třeba byly špatný?
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... -20-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Co by odborníci řekli na ozubená kola třeba ze silonu, teďka mě to napadlo-stejnak si jich několik vyrobím nanečisto než začnu se železem. Silonu mám dost...
to neni zas tak hrozny, ja mam nstesti jeste pul vydejny ze zbojovky doma :) neni silon jako silon, driv co si pamatuju byly dva druhy, lity a tazeny, lity byl pevnejsi a krehky, tazeny pruzny a meky, dnes je techto materialu hodne, souhrne se jim rika technicke plasty
Mě k té myšlence vedlo to, že bych ta kola vyrobil z něčeho co by opotřebovalo ty (asi)čínské frézy méně než železo,a přesto to posloužilo svému účelu...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2014, 10:56

to mas na mysli tu sadu z odkazu? rezne uhly obecne na tvarovych frezach jsou takove, ze otupeni je mensi nez u "bezne" frezy, takze i na oceli docela dlouho vydrzi ostre
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 11:05

filla píše:to mas na mysli tu sadu z odkazu? rezne uhly obecne na tvarovych frezach jsou takove, ze otupeni je mensi nez u "bezne" frezy, takze i na oceli docela dlouho vydrzi ostre
Ano, ty z toho odkazu mám v úmyslu zakoupit-ale až budu mít vše ostatní na soustruhu hotovo-kola budu dělat jako poslední.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 4. 2014, 11:22

aby v tu dobu už čejka neprodával díly na raketoplány a letenky na mars :D
nicméně obdivuji tvoji snahu...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

5. 4. 2014, 1:02

Taky počítej pravítka a příměrný desky, alespoň jednu, bez přesnosti to nemá cenu. Čím přesnější, tím lepší a dražší, chyby se sčítají.
Vím o čem mluvím.
N.
Není vedení jako vedení.
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

5. 4. 2014, 7:07

tento typ sústruhu bol tak rok dozadu na bazoši na predaj ak si dobre pamatam za 350€, rybynove vedenie bolo frezovane :wink: , chybali len ozubené kolečká pre reaznie závitov.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“