Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

9. 4. 2014, 12:53

vzhledem k mnozstvi zeleza tak by vybileni urco nebyl problem.....
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2014, 4:24

jednou větou,jde ti to samo! vypada to prace na minuty a ne na mesice,kdo umi tomu to pribejva
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

9. 4. 2014, 9:00

Pawelson píše:jednou větou,jde ti to samo! vypada to prace na minuty a ne na mesice,kdo umi tomu to pribejva
Jojo, zatím je to taková jemnější zámečnická práce, tak to přibývá, až začnu strkat svoje pracky do strojařiny, tak to bude asi jiná...Teď budu pár dní vydělávat, tak mam čas na přemýšlení a zrovna si tak přemýšlím o ozubených hřebenech, jak se asi vyrábí ozubení na ozubeném hřebenu... Na soustruhu bude hřeben na ruční pojezd saní, proti hřebenu bude pastorek-počet zubů 16,modul 1,25 a já se snažím vymyslet, jakou frézu ze sady modulových fréz vybrat a jaké dělat mezery mezi zuby. Nějak to nemůžu rozlousknout, uměl by někdo doporučit vhodnou literaturu jako povšechný úvod do téhle závažné problematiky? Onehdá jsem četl knihu o panu Hrdličkovi a jeho působení v tomto odvětví strojařiny a poté v konstrukci škodovek (V soukolí okřídleného šípu-se to jmenuje, napsal pan Králík) a pane jo, je to věda!
Naposledy upravil(a) fidel47 dne 10. 4. 2014, 3:56, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 4. 2014, 9:55

fidel47 píše:Na soustruhu bude hřeben na ruční pojezd saní, proti hřebenu bude pastorek-počet zubů 16,modul 1,25 a já se snažím vymyslet, jakou frézu ze sady modulových fréz vybrat
což se u toho ozubeného hřebenu zamyslet, když si ho představíš jako ozubené kolo tak kolik má asi zubů? a jakou frézu ze sady asi použiješ na kolik zubů?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 4. 2014, 4:10

RaS píše:
fidel47 píše:Na soustruhu bude hřeben na ruční pojezd saní, proti hřebenu bude pastorek-počet zubů 16,modul 1,25 a já se snažím vymyslet, jakou frézu ze sady modulových fréz vybrat
což se u toho ozubeného hřebenu zamyslet, když si ho představíš jako ozubené kolo tak kolik má asi zubů? a jakou frézu ze sady asi použiješ na kolik zubů?
aha, tak to bych si ten hřeben představil jako velké ozubené kolo, takže bych vybral poslední frézu ze sady-na nekonečno.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2014, 7:06

Při rozteči zubů hřebenu musíš vycházet z roztečné kružnice pastorku. Takže, počet zubů x modul / Pí.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 4. 2014, 10:07

jova píše:Při rozteči zubů hřebenu musíš vycházet z roztečné kružnice pastorku. Takže, počet zubů x modul / Pí.
Díky,předně musím něco nastudovat, v podstatě se v tom nevyznám. Ale když už jsem to načal...tedy, ke každému pastorku náleží ozubený hřeben, jehož rozteč zubů je závislá na počtu zubů pastorku? Nebo mi něco uniká?
Né že bych si ten hřeben chtěl vyrábět, jen se snažím pochopit :?:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2014, 10:22

Ne, je to trochu jinak.
U ozubených kol a hřebenových tyčí se vždy vychází z modulu. Modul je poměr mezi počtem zubů a průměrem ozubeného kola a pro daný převod musí být u obou kol, nebo při převodu kolo-hřeben, stejný. Ty moduly jsou normalizované v určitých řadách a počítá se a měří na roztečné kružnici. Takže ve tvém případě když je modul 1,25 tak i všechny rozměry toho hřebenu se musí přepočítávat přes tento modul. Jenom díky tomu pak zuby pastorku budou přesně zapadat do toho hřebenu. V podstatě je pak jedno jestli se to spočítá jako obvod kruhu pro ozubené kolo, nebo jako řada bodů na rovné ozubené tyči. To je to roztažení zubů ze zakřiveného kola, jak psal Ras, do jedné přímky.
Ozubené hřebeny a pastorky k nim se běžně prodávají, ale zrovna v modulu 1,25 jsem třeba zde neviděl http://www.cncshop.cz/ozubene-hrebeny-kola_c" onclick="window.open(this.href);return false;
Další problém ti nastane se stupnicí :D viz mé vlákno zde: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107&t=13639" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
tabulka_zuby.jpg
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 4. 2014, 10:43

Tedy chápu, že budu mít ozubený hřeben modul 1,25 a k němu mohu použít pastorek modul 1,25 jakéhokoliv počtu zubů?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 4. 2014, 10:53

sry, blbost, mažu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 4. 2014, 11:02

Thomeeque píše:sry, blbost, mažu :)
Tos jí tam měl nechat, v těch blbostech co sem píšu já by se to ani nepoznalo :D
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2014, 11:33

fidel47 píše:Tedy chápu, že budu mít ozubený hřeben modul 1,25 a k němu mohu použít pastorek modul 1,25 jakéhokoliv počtu zubů?
Ano přesně tak to funguje. Podle modulu hřebenu musíš koupit kolo se stejným modulem, na počtu zubů nezáleží.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

10. 4. 2014, 11:43

jova píše:
fidel47 píše:Tedy chápu, že budu mít ozubený hřeben modul 1,25 a k němu mohu použít pastorek modul 1,25 jakéhokoliv počtu zubů?
Ano přesně tak to funguje. Podle modulu hřebenu musíš koupit kolo se stejným modulem, na počtu zubů nezáleží.
Děkuji za Tvou trpělivost! Jsem obdivovatelem Tvého přístupu k této problematice...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 4. 2014, 12:44

fidel47 píše:
Thomeeque píše:sry, blbost, mažu :)
Tos jí tam měl nechat, v těch blbostech co sem píšu já by se to ani nepoznalo :D
Ona to nakonec možná blbost nebyla, nějak sem se v tom zamotal, tak já se zeptám znovu:

neexistuje nějaká norma, kde by byl modul metrický?

(otázkou jsem reagoval na "Další problém ti nastane se stupnicí :D")
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3589
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2014, 12:53

fidel47 píše:.................. takže bych vybral poslední frézu ze sady-na nekonečno.
:) I když se tvé myšlenky ubírají správným směrem, tak tou poslední sadovou frézou ten hřeben bohužel nevyfrézuješ :wink: Jsou na to "speciální" frézy na ozubené hřebeny (souměrná úhlová fréza), které se liší od těch sadovým mnohem větším průměrem. Pokud už by ses totiž hodlal věnovat frézování hřebenu v rozteči modul x pí, tak věz, že na to potřebuješ jednak křížovou hlavu na frézce (orbitál) a také děličku pro podélný posuv, odečtem na noniusu tohle vážně neuděláš, to se klidně vsadím.
Pokud jsi někdy viděl, a nebo máš představu jak vypadá křížová hlava, tak ti musí být jasné, že sadovkou ten hřeben prostě nevyfrézuješ :wink: , ta fréza musí mít prostě a jednoduše mnohem větší průměr, než sadová, normálně se to prodává :)
Doporučuju ti koupit čínu hřeben v modulu co dodávají (1 nebo 1,5) a na ten 1,25 se vykašlat. Průměr a počet zubů oz. kola zvolíš podle osové vzdálenosti přímky hřebene a roztečné kružnice oz. kola pastorku :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“