Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

3. 4. 2014, 11:31

http://www.c-n-c.cz/download/file.php?i ... &mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozhodl jsem se ku svému potěšení vyrobit tento soustruh, k tomu mě vede hlavně to, že bych si chtěl zdokonalit své schopnosti. O konstrukci tohoto soustruhu je mnoho oprávněných pochybností, s kterýma jsem důkladně seznámen. V první řadě mi jde o potěšení ze stavby.
Kromě obvyklého ručního nářadí jsem vybaven soustruhem Volman,frézkou Ponar-Remo FWE 16 (s frézovací a obrážecí hlavou, otočným stolem, děličkou).
Myslím tedy, že kromě opravcování lože, které má na délku 1000 mm, jsem schopen vyrobit vše svépomocí (obzvláště se těším na ozubená kola k posuvu a k řezání závitů).
Na stavbu nebudu chvátat, jde mi o vyplnění volného času, a odpočinek od mého zaměstnání (taky do toho nechci vrazit více než 2 000,-Kč měsičně) . V první fázi chci udělat lože a vřeteník, pokud mě nadšení po této fázy opustí, budu mít celkem slušný soustruh na dřevo, pokud mě to bude bavit dál, budu pokračovat koníkem, saněma,závitovým zařízením a budu mít celkem podprůměrný soustruh na kov.
Dokumentace a návod k výrobě soustruhu vycházela před rokem 1989 v časopise -UROB SI SÁM-
zde je http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=2961" onclick="window.open(this.href);return false;, je toho 54 listů formátu A4 (velmi DĚKUJI tomu, kdo ji sem na fórum umístil!)

Začal jsem tím, že jsem nakoupil hutní materiál na výrobu lože, vřeteníku a vřetena (celkem za 2 408,-Kč).
Urob si sám-Su 110-500.jpg
Naposledy upravil(a) fidel47 dne 3. 4. 2014, 12:46, celkem upraveno 6 x.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1006
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2014, 11:51

Hned jsem si vzpomněl na Pikousovy kometáře:
4 pokračování, perfektní, naprosto nevyrobitelné
ten člověk asi profušoval celý rok

Přeji hodně štěstí. Když se zadaří, možná budu přemýšlet o odkupu.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

3. 4. 2014, 3:33

budu mít celkem slušný soustruh na dřevo
A ty špony budu spalovat v těch kamnech, co jsou za materiálem vedle popelnice :)
www.mosaznevyrobky.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 4. 2014, 3:48

Pokud je cílem cesta, s chutí do toho a držím palce.
Jinak to nemá smysl, ztracený čas a vyhozené peníze.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

3. 4. 2014, 4:33

origosch píše:
budu mít celkem slušný soustruh na dřevo
A ty špony budu spalovat v těch kamnech, co jsou za materiálem vedle popelnice :)
Kamnama před dílnou dávám jasně najevo paní zimě, že už je jaro, a že jí pohrdám! A popelnice je tam připravená na nezdařené projekty.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

3. 4. 2014, 4:51

testone píše:Pokud je cílem cesta, s chutí do toho a držím palce.
Jinak to nemá smysl, ztracený čas a vyhozené peníze.
Máš nějaký jiný nápad, co vyrobit, aby to na konci byl kompletní celek který jakž-takž může k něčemu sloužit a při jeho výrobě by si člověk procvičil soustružení, broušení,frézování,sváření, výrobu podle výkresu,atd...??? Traverzu opřu k plotu a nechám se nadchnout něčím jiným.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 4. 2014, 5:30

pokud ti jde o to něco se naučit tak ti můžu vymyslet projekt mě na míru, materiál Ti zaplatím a můžeš se učit na něčem prospěšném :D třeba potřebuju dílenskej jeřáb do stísněných prostor..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

3. 4. 2014, 5:48

RaS píše:pokud ti jde o to něco se naučit tak ti můžu vymyslet projekt mě na míru, materiál Ti zaplatím a můžeš se učit na něčem prospěšném :D třeba potřebuju dílenskej jeřáb do stísněných prostor..
No, mám podmínky... aby to zůstalo u mě v dílně, mělo to v sobě ozubený kolečka, aby so to nějak hýbalo (točilo,houpalo,smýkalo), a aby to bylo alespoň minimálně užitečné. (třeba šeping,ten nemám...) :)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 4. 2014, 5:54

já potřebuju předělat soustruh SN40 na takovou speciální vyvrtávačku
zgenerálkovat 2 kusy JSO5 a předělat jim vřeteníky na valivý ložiska, jeden nemá koník a nožovou hlavu
našlo by se i ledacos dalšího :D :D
mohl by ses naučit i na CNC mašinách
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

4. 4. 2014, 9:53

fidel47 píše: A popelnice je tam připravená na nezdařené projekty.
A vejde se do ní ta traverza? :D
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

4. 4. 2014, 11:18

Kdo nic nedělá, nic nezkazí, jen hurá do toho, co se naučíš,to ti nikdo nevezme, a zkazíš toho dost , to mě věř. Peníze nelituj, lepší než děvky nebo karty, po nich ti nic nezůstane.Tak 80 až 100k, dáš, pokud budeš chtít pořádné vřeteno. Spoustu věcí se naučíš a k tomu postupy, to ti nikdo nedá, a ta radost, když ti to poběží alespoň trochu přesně, tak do stovky :D .
N.
Není vedení jako vedení.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 12:04

soustružník píše:
fidel47 píše: A popelnice je tam připravená na nezdařené projekty.
A vejde se do ní ta traverza? :D
Vejde, ona se ta traverza musí nejdříve fiknout na dva kusy-tak vejde.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

5. 4. 2014, 12:30

nemo píše:Kdo nic nedělá, nic nezkazí, jen hurá do toho, co se naučíš,to ti nikdo nevezme, a zkazíš toho dost , to mě věř. Peníze nelituj, lepší než děvky nebo karty, po nich ti nic nezůstane.Tak 80 až 100k, dáš, pokud budeš chtít pořádné vřeteno. Spoustu věcí se naučíš a k tomu postupy, to ti nikdo nedá, a ta radost, když ti to poběží alespoň trochu přesně, tak do stovky :D .
N.
Peníze se musí spravedlivě rozdělit jak mezi děvky, tak mezi karty...
Vřeteno pořádný nebude, budu ho soustružit na vyběhaným Volmanu a brousit suportovou bruskou tamtéž, z materiálu 11600 bez dalšího zušlechťování,
USS_1989_70_57.jpg
, celkově si na to příliš vysoké požadavky nekladu, pokud celý soustruh dokončím, bude sloužit spíše jako zdroj zábavy a poučení dospívající mládeži. Pokud nedokončím, chci dojít alespoň do fáze kdy budu mít lože,vřeteník a vřeteno podle výkresu, k tomu přídám zjednodušený koník,rychlejší převody a opěrku pro ruční soustružení a bude to fajnovej dárek pro mojí ženu na soustružení dřeva (to na to jdu od lesa... :lol: ).
V průběhu stavby budu investovat do opracování lože (to doma nezvládnu), sady modulových fréz k výrobě ozubených kol (taková sada by měla být v každé pořádné domácnosti),nějaký ten výstružník,ložiska do vřeteníku,hutní materiál, spojovací materiál, atd...(tak to nevidím ta hrozně s tou předpokládanou cenou)
motto: Ten časopis se jmenoval Urob si sám, né Odnes to nástrojářům.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

5. 4. 2014, 6:21

Ač to je tak cca 25 let, dobře si na to vzpomínám. Ale slouží k mé spokojenosti dodnes.
Největší opruz bylo vrtání té dvacítkové díry do vřetena.
Miloš.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2014, 7:29

vetsina materialu se da nakoupit v kovosrotu, je zbytecne pro nej chodit do ferony, tam by jen ta samotna ocel vysla na 15k a celkove naklady odhaduji na 50k+, nechci te nijak odrazovat, ale ze zkusenosti vim, ze to nema cenu, radeji si postav nejakou cnc frezku
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“